بین الملل

وزیر خارجه نیکاراگوئه: گسترش بریکس نشان داد جهان از هژمونی آمریکا خسته شده است

وزیر امور خارجه نیکاراگوئه با اشاره به اهمیت گسترش گروه بریکس با پیوستن شش کشور جدید از جمله ایران، گفت که این امر می‌تواند زمینه‌ساز تعریف سازوکارهای بانکی جدید برای جایگزینی سازوکارهای مالی هژمونیک غرب باشد.

به گزارش یومیر و به نقل از خبرگزاری اسپوتینک، دنیس مونکادا، وزیر خارجه نیکاراگوئه در گفت‌وگویی با این خبرگزاری گفت که توسعه ائتلاف بریکس نشان می‌دهد که جهان از هژمونی و امپریالیسم آمریکا خسته شده است.

مونکادا بیان کرد: جهان در حال تغییر است. ما در حال رقم زدن این تغییر هستیم و این‌ها همگی بخشی از نظم نوظهور جهانی است. به طور مثال، بریکس گسترش یافت و شش عضو جدید را اضافه کرد که نشان می‌دهد مردم جهان می‌گویند «امپریالیسم آمریکای شمالی و برده‌داری قدرت‌های اروپایی دیگر بس است». ملت‌ها و کشورهای ما می‌خواهند آزاد و مستقل باشند، سیاست‌های خودشان را دنبال کنند که به نفع ملت خودمان است.

سران کشورهای برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی ماه گذشته در نشستی در ژوهانسبورگ با عضویت آرژانتین، مصر، اتیوپی، ایران، عربستان سعودی و امارات متحده عربی در بریکس موافقت کردند. این ائتلاف با هدف متحد ساختن بزرگ‌ترین اقتصادهای در حال توسعه جهان تشکیل شد.

وزیر امور خارجه نیکاراگوئه همچنین به اسپوتنیک گفت: از استفاده از دلار آمریکا به عنوان ارز رایج که از سوی این کشور تحمیل شده بود، فاصله گرفته می‌شود. در نتیجه، روسیه، چین، ایران و دیگر کشورها، از جمله نیکاراگوئه نیز به دنبال راه‌هایی برای جایگزین کردن سوییفت، سامانه هژمونیک روابط بانکی با سازوکارهایی هستند که واقعا ما را قادر می‌سازند در روابط تجاری مشارکت و روابط مالی و بانکی برقرار کنیم.

به گفته او، «امپراتوری» آمریکا و اروپا به وضوح در حال افول هستند.
انتهای پیام

نویسنده تحریریه بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای سفر و گردشگری جهانی. با علاقه و دانش در زمینه مکان‌های دیدنی، فرهنگ‌های مختلف و صنعت گردشگری، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره مقصدهای توریستی، رویدادهای گردشگری و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و گردشگری، به شما دیدی جامع از تحولات صنعت سفر و گردشگری جهانی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا