عمومیکسب و کار ایرانی

ملزومات مورد نیاز تجهیزات آبیاری قطره ای

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

آبیاری گیاهان در باغات کشاورزی از جمله مهمترین کارهایی است که به رشد و نمو طبیعی انواع گیاهان کمک می کند. هر اندازه که این آبیاری اصولی تر باشد، درختان بهتر پرورش می یابند و هر چقدر که از شیوه های نادرست برای آبیاری استفاده شود، گیاهان ضعیف شده و به خوبی رشد نمی کنند. به همین خاطر شیوه های بسیار گوناگونی برای آبیاری گیاهان وجود دارد که از جمله بهترین آنها، آبیاری قطره ای است. در این سیستم آب به صورت بهینه به گیاه می رسد و در در مصرف آب نیز صرفه جویی می شود. مسئله ای که در کشور کم آبی مثل ایران اهمیت دوچندانی دارد.

سیستم آبیاری قطره ای در مجموع نسبتا پیچیده است و از چندین ابزار گوناگون تشکیل شده است. ابزار و تجهیزاتی که در ارتباط با یکدیگر عمل می کنند و با ساخت سیستم قطره ای به عنوان یک شبکه، موجب آبرسانی به درختان می شوند. آشنایی با این تجهیزات باعث خواهد که باغبان دید بهتری از آبیاری قطره ای داشته و بتواند وسایل موردنیازش را به شکل حرفه ای تری تهیه نماید. بدین ترتیب مجبور هم نخواهد شد که مدتی بعد هزینه های اضافی برای خرید مجدد قطعات پرداخت نماید. هدف ما از نگارش این مطلب نیز معرفی مهمترین تجهیزات آبیاری قطره ای است. پس اگر به دنبال آن هستید که سیستم قطره ای باغ یا باغچه خودتان را راه اندازی کنید، حتما تا انتها همراهمان باشید.

دریچه منهول یا دهانه آدم رو (درب منهول) عبارت است از دریچه ای گرد یا مربع که بر روی انواع منهولهای فاضلابی، مخابراتی و برق جهت جلوگیری از سقوط افراد و اجرام به داخل گودالهای تاسیسات استفاده می‌گردد.

سیستم آبیاری قطره ای چیست و چه مزایایی دارد؟

نوعی شبکه آبرسانی تحت فشار است که آب را به صورت قطره چکانی روی سطح خاک پخش می کند و موجب مرطوب شدن آن می شود. به این ترتیب خاک به میزان مشخصی آب را در خود جذب می کند و آن را به ریشه های قرار گرفته در عمق خاک می رساند. این روش آبیاری علی رغم هزینه های نسبتا بالا، در بلند مدت بسیار بصرفه است. از مهمترین مزایای آبیاری قطره ای می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. صرفه جویی در مصرف آب
 2. افزایش ثمردهی درختان
 3. رشد بهتر گیاهان
 4. امکان استفاده از برخی سموم در هنگام آبیاری
 5. امکان استفاده از کود در هنگام آبیاری
 6. عدم تبخیر آب
 7. جلوگیری از رشد علف های هرز
 8. امکان هوشمندسازی و در نتیجه کاهش

تجهیزات آبیاری قطره ای چه چیزهایی هستند؟

سیستم آبیاری قطره ای از مجموعه از ابزار و تجهیزات تشکیل شده که در مجموع یک سیستم واحد را شکل می دهند. سیستمی که به جهت آبیاری اصولی، منظم و راحت گیاهان طراحی و اجرا می شود. در ادامه انواع تجهیزات آبیاری قطره ای را معرفی کرده ایم:

۱پمپ (ایستگاه پمپاژ)

از مهمترین لوازم آبیاری قطره ای برای باغات بسیار بزرگ، پمپ یا ایستگاه پمپاژ است. آب در پمپ ذخیره می شود و در زمان مناسب، وارد لوله ها و قطره چکان ها می شود. البته برای آبیاری قطره ای باغچه های کوچک و گلدان هایی که در آپارتمان ها استفاده می شوند، نیازی به پمپ نیست. حتی در زمین هایی که کمی بزرگ ترند، اما فشار آب معمولی کفایت می کند برای آبیاری قطره چکانی کفایت می کند، نیازی به پمپ نیست. اما در باغات بزرگ کشاورزی، حتما باید با توجه به فاکتورهایی مثل مساحت باغ، قطر لوله ها، تعداد قطره چکان ها و شیب زمین، پمپ مناسبی برای سیستم آبیاری قطره ای تهیه کرد.

۲لوله های اصلی و فرعی (شلنگ آبیاری قطره ای)

لوله ها در سیستم قطره ای نقش اصلی را ایفا می کنند. آنها وظیفه رساندن آب به پای ریشه گیاهان را برعهده دارند. معمولا جنس لوله های اصلی از پلی اتیلن و جنس لوله های فرعی از پلی اتیلن یا نوار تیپ است. نوار تیپ لوله‌ ای با دیواره نازک است و ساختار ساده‌ ای دارد. ضخامت این نوار معمولا ۴ الی ۲۵ میلی متر (۰.۱-۰.۶ mm) است. نوارهای آبیاری ضخیم تر همان لوله‌ های قطره چکاندار هستند و معمولا برای مصارف دائمی مانند آبیاری زیر سطحی استفاده می‌ شوند، در حالی که نوارهای آبیاری نازک‌ تر یک بار استفاده شده و بعد از مصرف دور انداخته می‌ شوند. در مجموع قیمت لوله آبیاری قطره ای ارتباط مستقیمی با متریال به کار رفته در ساخت آنها دارد.

۳قطره چکان ها (دریپر)

قطره چکان نیز از اجزاء اصلی سیستم آبیاری قطره است. این تجهیزات خود به دو نوع مختلف تقسیم بندی می شوند:

 1. قطره چکان های خود تنظیم؛ آب خروجی یکسانی را عبور می دهند تا در هر ساعت مقدار مشخصی آب به گیاه برسد. معمولا در یک ساعت می توانند ۲ تا ۸ لیتر آب به گیاه برسانند.
 2. قطره چکان های تنظیم شونده؛ می توانند بین ۲ تا ۶۰ لیتر در ساعت آب به گیاه برسانند.

در مورد قطره چکان ها باید دو نکته را در نظر داشت. اول اینکه در صورت استفاده از قطره چکان های خود تنظیم، معمولا از دو قطره چکان استفاده می شود تا در صورت گرفتگی یکی از آنها، قطره چکان دیگر بتواند آب مورد نیاز گیاه را تامین کند. و دوم اینکه فاصله قطره چکان از ساقه یگیاه یا تنه درخت باید حدود ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر باشد. این کار از رشد قارچ و باکتری در گیاه (که ناشی از رطوبت زیاد باشند) جلوگیری می کند.

۴سیستم فیلتراسیون

این احتمال وجود دارد که بعد از مدتی فعالیت، شن و خاکریزه مسیر قطره چکان ها را مسدود کند. دقیقا در همینجا است که سیستم فیلترایسیون کاربرد دارد، زیرا فیلتر آبیاری قطره ای از مسدود شدن و گرفتگی قطره چکان ها جلوگیری می کنند.

۵اتصالات

اتصال قطعات مختلف سیستم آبیاری قطره ای و نصب آنها به اتصالات و شیرآلات مختلفی نیاز دارد. شیرآلات آبیاری قطره ای بسیار متنوع اند و از نظر اندازه، در سایزهای ۱۲، ۱۶ و ۲۰ میلی متری قابل استفاده هستند. این اتصالات از لحاظ شکلی نیز متفاوت اند و به دسته های مختلفی مثل سه راهی و زانویی (رابط) تقسیم بندی می شوند.

۶ابزار هوشمندسازی

یکی از مزایای سیستم آبیاری قطره ای، امکان هوشمندسازی آن است. تنها با اضافه کردن چند قطعه مثل تایمر آبیاری، شیرهای تایمردار، کنترل های برقی و مواردی از این دست، می توان بدون حضور در باغ یا منزل، در هر کجای دنیا گیاهان را آبیاری کرد. حتی سیستم های پیشرفته تری هم وجود دارند که با کمک سنسورهایشان، دما و رطوبت محیط را اندازه گیری کرده و سپس در مورد نیاز گیاهان به آبیاری تصمیم گیری می کنند.

چگونه بهترین لوازم را برای سیستم آبیاری قطره ای تهیه کنیم؟

برای آنکه سیستم آبیاری قطره ای بهترین بازدهی را داشته باشد، حتما باید به وسیله قطعات مطمئن و با کیفیت اجرا شود. تشخیص مناسب ترین تجهیزات آبیاری قطره ای اما نیاز به تجربه بالا دارد و اگر خودتان بخواهید صفر تا صد کار را انجام دهید، ممکن است ضرر ببینید، زیرا اطلاع چندانی از قیمت تجهیزات به کار رفته در این سیستم (مثل قیمت شلینگ آبیاری قطره ای، قیمت پمپ و قیمت اتصالات آنها) نخواهید داشت. از این رو پیشنهاد می کتجهیزات مورد نیاز قطره ای با قیمت مناسب و بهترین کیفیت به صورت عمده و خرده در تجهیزات کشاورزی آریا از طریق شماره های درج شده در وب سایت با مدیریت مهندس منصوری امکان پذیر می باشد.

کاربرد تجهیزات مورد نیاز آبیاری قطره ای

امروزه به دلیل استفاده مناسب از آب و کاهش علف های هرز کارشناسان یک سیستم آبیاری قطره ای از قبل تعیین شده طراحی نموده اند تا با استفاده از آن بتوانند یک آبیاری یکنواخت به ریشه گل، گیاه و درختان داشته باشد.
سیستم آبیاری قطره ای به گونه ای است که آب از طریق ۱۶ الی ۳۲ میلیمتری که بسته به نیاز خودتان باید آن را انتخاب کنید به طور مثال این لوله های دریپر بیا همان قطره چکان های سرخود داند که به راحتی می توان از آن استفاده نمود ولی مدل دیگر این لوله ها بایستی قطره چکان به آن وصل نمود و با رعایت فاصله درختان می توان این سیستم را اجرا نمود و در ساعت های مشخص و بسته به نیاز آبدهی می توان آن را تنظیم نمود. در زیر به انواع تجهیزات آبیاری قطره ای می پرداریم:

انواع تجهیزات مورد نیاز برای آبیاری

 • لوله و اتصالات آبیاری قطره ای
 • منبع آب
 • نوار تفلون
 • لوله های دریپر دار
 • ایستگاه کنترل مرکزی (شامل ایستگاه پمپاژ و ایستگاه فیلتراسیون) که خود ایستگاه پمپاژ شامل پمپ و متعلقات آن است.
 • ایستگاه فیلتراسیون نیز از فیلتر سیکلون یا فیلتر شن (بسته به نوع منبع آب برداشتی، یکی از این دو نوع فیلتر استفاده می‌شود. فیلتر سیکلون یا هیدروسیکلون برای چاه‌های آب، و فیلتر شن برای استخرهای ذخیره آب می‌باشد)
 • تانک کود
 • فیلتر توری یا دیسکی (فیلتر دیسکی ذرات کوچکتری نسبت به فیلتر توری جذب می‌نماید)
 • لوله اصلی
 • لوله آبرسانی
 • لوله‌های جانبی یا لوله‌های فرعی (لاترال‌ها)
 • قطره‌چکان و اتصالات لازم

معرفی پمپ آب کشاورزی :

پمپ آب کشاورزی از مهم ترین قطعات تشکیل دهنده سیستم های آبیاری تحت فشار است که انتقال انواع سیالات را در بهترین شیوه ممکن فراهم می کند. به گونه ای که موجب جابه جایی و مکش آب در انواع ارتفاع های مختلف می شود تا فشار آب مورد نیاز را در بخش کشاورزی برای تجهیزات مربوطه تأمین کند. این پمپ های آب دارای انواع مدل های متعددی هستند که از لحاظ جنس بدنه و قطعات، نوع برند، نوع انرژی مصرفی، کارایی، دبی مربوطه و غیره با هم متفاوت هستند. برای همین می توانید متناسب با نیاز خود هر کدام را انتخاب کنید.

ویژگی های پمپ آب کشاورزی :

انواع این پمپ های آب کشاورزی دارای دبی مخصوص به خود هستند. به این معنی که مقدار معینی از آب را در یک بازده مشخص زمانی منتقل می کند. یکی دیگر از ویژگی های این محصولات هد است که قادر به مقدار مشخصی از مکش آب در ارتفاع معین شده ای می باشد. انواع این محصولات شامل پمپ آب شناور، پمپ آب طبقاتی، پمپ آب لجن کش، پمپ آب کف کش، پمپ آب دو پروانه، پمپ آب بشقابی و غیره می شود.

معرفی قطره چکان آبیاری :

قطره چکان یا دریپر جزء اصلی تجهیزات ابیاری قطره ای به حساب می آید که قابلیت توزیع یکنواخت آب بر روی زمین های زراعی دارد. این محصولات در انتهای سیستم های ابیاری قطره ای قرار گرفته می شود و مواد مغذی همراه آب را به ریشه گیاهان منتقل می کند. این قطره چکان ها در انواع مدل های مختلفی تشکیل شده اند که از لحاظ نوع مارک، سرعت جریان اب، فشار اب، نوع محصولات کاشت شده و سایر ویژگی های دیگر با هم تفاوت دارند‌.

ویژگی های قطره چکان آبیاری :

قطره چکان آبیاری نه تنها موجب پخش همه جانبه اب می شود، بلکه مانع از اتلاف اب می شود.‌ این محصولات نصب ساده ای دارند و از جنس های مرغوب و باکیفیت تشکیل شده اند. همچنین دارای کاربرد های فراوانی در بخش کشاورزی، فضای سبز، پارک، باغ، گلخانه و غیره می باشد. اکثر این دریپر ها دارای خاصیت خود شویندگی هستند که از انسداد و رسوب گیری جلوگیری می کنند. به علاوه دارای مقاومت بالا در برابر خردگی، فشار، پوسیدگی و غیره می باشند.

نمایندگی آنلاین ما در داخل کشور عرضه کننده انواع تجهیزات مورد نیاز آبیاری قطره ای با قیمت مناسب است. جهت کسب اطلاعات بیشتر و سفارش حضوری و غیر حضوری این محصولات هم اکنون با شماره های درج شده در وب سایت ما تماس بگیرید. نوارتیپ آبیاری ، نواری با دیواره نازک است که برای آبیاری قطره‌ای استفاده می‌شود . تیپ از جنس پلی اتیلن می باشد

نیم برای آنکه خیالتان از بابت کیفیت تجهیزات سیستم راحت باشد، حتما از خدمات اسپارد کمک بگیرید، تا از همان ابتدا یک متخصص باتجربه این حوزه در کنارتان باشد و بتوانید بهترین سیستم را در باغ یا باغچه منزلتان پیاده کنید.

 

دکمه بازگشت به بالا