علمی و پزشکی

مشاهده صدها حلقه جادویی از فضا برای اولین بار/ معمایی که حل نشده باقی مانده/ عکس

به گزارش خبرگزاری یومیر، این حلقه‌های به اصطلاح جادویی، دانشمندان را برای دهه‌ها متحیر کرده‌ بود. اکنون، آن‌ها به کمک تحقیقات جدید امیدوارند که بینش جدیدی در مورد نحوه شکل گیری و مکان این الگوهای گیج کننده ارائه دهد.

مشاهده صدها حلقه جادویی از فضا برای اولین بار/ معمایی که حل نشده باقی مانده/ عکس

به گفته محققان فرضیه‌های زیادی در مورد تشکیل حلقه‌های جادویی وجود دارد، برای مثال، فرضیه حشرات اجتماعی مانند موریانه‌ها که لانه‌های خود را در فواصل معینی از یکدیگر می‌سازند و این معماری لانه‌ها باعث تشکیل دایره‌های جادویی می‌شوند و یا فرضیه دیگری که بر شیره سمی گیاه Euphorbia، یک گونه از گیاهان آبدار تمرکز دارد.

تا همین اواخر، دایره‌های جادویی تنها در نامیبیا و استرالیا شناسایی شده بودند. محققان کنجکاو بودند که دیگر کجا ممکن است این الگوها شکل بگیرند. در نتیجه به کمک هوش مصنوعی مدلی ایجاد کردند تا صدها هکتار زمین را از فضا بررسی کنند. یک ماه طول کشید تا این مدل اولین نتایج خود را ارائه کرد، اما به گفته محققان، وقتی آن‌ها متوجه وجود صدها سایت مطالعه و کشف نشده، شدند، به این نتیجه رسیدند که این مدل ارزش انتظار را داشت. در مجموع، 263 دایره جادویی را در 15 کشور مختلف در سه قاره شناسایی کردند.

مشاهده صدها حلقه جادویی از فضا برای اولین بار/ معمایی که حل نشده باقی مانده/ عکس

تجزیه و تحلیل بیشتر شباهت‌های خاصی را بین شرایط محیطی در این مکان‌ها مشخص کرد، مانند خشکی، دما، مواد مغذی زیر خاک و محتوای ماسه روی خاک. با این حال، تفاوت‌هایی نیز بین سایت‌ها وجود داشت که نشان می‌داد این حلقه‌ها ممکن است به روش‌های مختلف و در مکان‌های مختلف شکل گرفته باشند. به گفته محققان تمام فرضیه‌ها می‌توانند بسته به مکان و شرایط رخ داده‌ باشند، حتی ممکن است تمام این فرضیات در یک مکان به طور همزمان رخ داده باشند.

مشاهده صدها حلقه جادویی از فضا برای اولین بار/ معمایی که حل نشده باقی مانده/ عکس

تیم محققان در این مورد می‌گویند:«امیدواریم اطلاعاتی که منتشر می‌کنیم بتواند زمینه‌های مطالعاتی جدیدی را در اختیار دانشمندان سراسر جهان قرار دهد و بتواند پازل‌های جدیدی را در شکل‌گیری الگوی حلقه‌های جادویی حل کند. این نتایج همچنین می‌تواند دریچه‌ای را برای تحقیق در مورد اینکه چگونه الگوهای فضایی ممکن است شاخص‌هایی برای تخریب اکوسیستم با تغییرات آب و هوایی باشند، باز کند.»

همچنین این مطالعه سایت‌های جدیدی را با وجود الگوهای حلقه‌های جادویی را نشان می‌دهد، اهمیت متغیرهای متعدد را برای توضیح توزیع جهانی آنها محاسبه می‌کند و پایداری آنها را تحلیل می‌کند. اما بدون شک برای ارائه اطلاعات و نتایج بیشتر در مورد شکل‌گیری این الگوهای گیاهی جذاب، به کار میدانی تخصصی‌تری نیاز است.

منبع: newsweek

۵۸۳۲۳

تیم تحریریه علمی پزشکی

من به عنوان یک نویسنده علمی و پزشکی، تمام تلاشم را می‌کنم تا با ارائه مطالبی قابل فهم و مفید، به شما در درک بهتر مسائل سلامتی کمک کنم و راهنمایی‌های لازم را ارائه دهم تا بهترین اقدامات را در این زمینه انجام دهید.
دکمه بازگشت به بالا