اجتماعی

علت کاهش مهاجرت پرندگان به مازندران

یومیر/مازندران رئیس اداره حیات وحش محیط زیست مازندران با اعلام اینکه متوسط جمعیت سالانه پرندگان مهاجر با توجه به خشک شدن تالاب میانکاله و کاهش سطح آب دریایی خزر کاهش پیدا کرده است، گفت: این کاهش بیشتر مربوط به عدم مهاجرت نوع پرنده چنگر معمولی (پرلا) است که به دلیل کاهش آب دریای خزر و خشک شدن تالاب کمتر حضور پیدا می‌کنند.

کوروس ربیعی در گفت‌وگو با یومیر با اشاره به ممنوعیت شکار پرندگان مهاجر در مازندران اظهار کرد: از سال ۱۳۹۸ مطابق قانون شکار صید ممنوع شده و مطابق قانون در حال حاضر پروانه شکار نیز متوقف شده است.

وی با تاکید بر اینکه پروانه شکار صید داده نمی‌شود، خاطرنشان کرد: پروانه شکار تنها به صورت محدود آن هم برای مناطق حفاظت شده و تحت شرایط ویژه ممکن است صادر شود.

رئیس اداره حیات وحش اداره کل محیط زیست مازندران گفت: امسال هرگونه صدور پروانه شکار صید ممنوع است و به نظر می‌رسد که تا پایان سال نیز این پروانه صادر نشود.

 ربیعی در پاسخ به اینکه در چه شهرهایی شاهد بیشترین صید پرندگان هستیم، خاطرنشان کرد: در شهرهای ساحلی و دارای آب‌بندان‌های بزرگ مانند بابلسر، جویبار، فریدون‌کنار، ساری و بهشهر، بیشترین صید پرندگان انجام می‌شود.

علت کاهش مهاجرت پرندگان به مازندران

 وی افزود: در فریدون‌کنار صید پرندگان از شیوه‌های زنده‌گیری و پهن کردن دام‌ها و در سایر شهرها بیشتر از سلاح شکاری استفاده می‌شود که تمام این‌ها دارای ممنوعیت است.

رئیس اداره حیات وحش محیط زیست مازندران ادامه داد: محیط زیست مازندران هیچگونه پروانه‌ای در این خصوص صادر نکرده و با توجه به آغاز فصل مهاجرت و بارش‌های باران، همچنین پر شدن آب‌بندان‌ها، شرایط برای تالابی شدن اراضی کشاورزی و عایش مهیا است.

این مسئول با اشاره به اینکه پس از غرقابی شدن زیستگاه پرندگان در مناطق خشکی، زمینه زیستگاهی مهیا و بستری برای حضور پرندگان مهاجر خواهد بود، تصریح کرد: بنابراین از ورود به این مناطق به منظور شکار باید پرهیز شود.

ربیعی با تاکید بر رعایت مسائل بهداشتی گفت: در این راستا از دست زدن به پرندگان پرهیز شده و اگر پرنده‌ای بیمار است به دامپزشکی و محیط زیست ارجاع داده شود تا کارکردهای پرندگان به عنوان نقش کنترل آفات و اهمیت ان در کشت و افزایش جمعیت پرندگان محقق شود.

وی در خصوص جریمه برای شکارچیان متخلف خاطرنشان کرد: جریمه برای شکار پرندگان باتوجه به نوع پرنده از ۵۰ هزار تومان تا چند صد میلیون تومان مانند پرندگان شکاری و درنا متغیر است.

رئیس اداره حیات وحش اداره کل محیط زیست مازندران افزود: خوتکاها، باکلان‌ها، کنار آبزی‌ها، کاکایی‌ها، حواصیل‌ها در تالاب‌ها هستند و ما در انتظار ورود غازها، چنگر و فلامینگو هستیم و همچنین در اواخر آبان قوها وارد استان می‌شوند.

علت کاهش مهاجرت پرندگان به مازندران

ربیعی ادامه داد: همچنین قوها در سرخرود و بخشی از تالاب فریدون‌کنار هستند، با توجه به شدت سرمای هوا مهاجرت را به سمت جنوب انجام می‌دهند.

وی با اشاره به تعداد پرندگان مهاجر در استان گفت: در حال حاضر قوهای فریادکش و قوهای کوچک در سرخرود و قوهای گنگ و بی‌صدا به تعداد ۱۵۰ فرد در تالاب میانکاله هستند.

رئیس اداره حیات وحش محیط زیست مازندران با اعلام اینکه متوسط جمعیت سالانه پرندگان مهاجر با توجه به خشک شدن تالاب میانکاله و کاهش سطح آب دریایی خزر کاهش پیدا کرده است، گفت: اما این کاهش بیشتر مربوط به عدم مهاجرت نوع پرنده چنگر معمولی (پرلا) است که به دلیل کاهش آب دریای خزر و خشک شدن تالاب کمتر حضور پیدا می‌کنند.

علت کاهش مهاجرت پرندگان به مازندران

ربیعی افزود: در سال‌های پیش تا یک میلیون پرنده شمارش کردیم اما در چند سال اخیر به ۳۰۰ هزار فرد رسیده است و این کاهش ناشی از کاهش حضور چنگر معمولی و همان (پرلا) در زیستگاه‌های مازندران است.

انتهای پیام

بخش مطالب اجتماعی

پژوهشگر جامعه‌شناسی با تمرکز بر مسائل تربیتی و آموزشی در جامعه.
دکمه بازگشت به بالا