ورزشی

شهید العاروری کیست؟ – خبرگزاری آنا

شهید العاروری کیست؟

شهید صالح العاروری از سال 2017 به عنوان نایب‌رئیس دفتر سیاسی حماس انتخاب شد.

به گزارش گروه سیاست و جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا، شهید العاروری از بنیانگذاران گردان‌های شهید عزالدین قسام شاخه نظامی حماس است.

مدرک لیسانس خود را در رشته فقه و حقوق اسلامی از دانشگاه الخلیل در کرانه باختری دریافت کرد. سال 1985 رهبر جنبش اسلامی دانشجویی در دانشگاه الخلیل شد.

پس از تاسیس جنبش حماس در اواخر سال 1987 العاروری نیز به آن ملحق شد. طی سال‌های 1990 تا 1992 دو بار به اتهام فعالیت در جنبش حماس اسیر و به بازداشت موقت درآمد.

شهید العاروری از بنیانگذاران گردان‌های شهید عزالدین قسام شاخه نظامی حماس است. او طی سال‌های 1991 و 1992 هسته‌های اولیه شاخه نظامی حماس را در کرانه باختری پایه‌گذاری کرد.

ارتش رژیم صهیونیستی سال 1992 مجددا او را به اسارت گرفت و به اتهام تاسیس گردان‌های قسام در کرانه باختری به 15 سال حبس محکوم کرد. او سال 2007 آزاد شد اما رژیم صهیونیستی سه ماه بعد مجددا او را به اسارت گرفت و تا سال 2010 در اسارت بود.

دیوان عالی رژیم صهیونیستی او را پس از آزادی به خارج از فلسطین تبعید کرد. العاروری پس از آزادی به عنوان عضو دفتر سیاسی حماس انتخاب شد. شهید صالح العاروری اکتبر 2017 به عنوان نایب رئیس دفتر سیاسی حماس انتخاب شد.

اهمیت العاروری ازآن‌جهت بیش از دیگر شخصیت‌های فلسطینی برای صهیونیست‌ها پررنگ بود که  سابقه او در اقدامات نظامی در کنار رابطه‌اش با سایر عناصر محور مقاومت بسیار مؤثر و حسنه بود، زیرا او مسؤولیت ربایش ۳ صهیونیست در سال ۲۰۱۴ (که بهانه تل‌آویو برای آغاز جنگ ۵۱ روزه شد) را بر عهده گرفته بود.

 

تیم خبری علوم ورزشی

نویسنده‌ی ورزشی با تمرکز بر راهنمایی‌های تمرینی و بهبود عملکرد ورزشی. با به اشتراک گذاری تکنیک‌ها و استراتژی‌های موثر در ورزش، هدفمندی خود را در بهبود عملکرد ورزشی خوانندگان قرار می‌دهم. همراهی با من را بپذیرید و به جزئیات هیجان‌انگیز دنیای ورزش بپردازید.
دکمه بازگشت به بالا