اقتصادی

سکه و طلا از مسیر کاهش بازگشت

بر اساس تحلیل یکی از اعضای هیئت مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران، رشد قیمت جهانی طلا طی هفته گذشته و از سوی دیگر نوسان اندک نرخ ارز در بازارهای داخلی باعث روند نزولی شد. سکه و طلا برای توقف و پرهیز از کاهش قیمت ها در مسیر افزایش قرار دارد، هرچند این افزایش قیمت سکه و طلا در بازارهای داخلی در هفته جاری کمتر بود.

ایوب اکبری پور در گفت وگو با یومیر، درباره وضعیت بازار داخلی سکه و طلا در هفته گذشته اظهار کرد: در هفته گذشته قیمت طلا به دلیل مسائل سیاسی-اقتصادی تغییرات مستمری داشته است. البته این مشکل مختص هفته گذشته نیست و در چند هفته اخیر نیز وضعیت مشابهی وجود داشته است. بنابراین تغییر قابل توجهی در بازار داخلی مشاهده نمی شود.

عضو هیئت مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران ادامه داد: از سوی دیگر اونس طلای جهانی به دلیل شرایط خاصی که بین آمریکا، اروپا و روسیه وجود دارد و تکلیف خاصی در این زمینه وجود ندارد، انس جهانی طلا نیز تغییر می کند. به همان اندازه که در این فرآیند افزایش یا کاهش قیمت ها تاثیری نداشته است.

وی افزود: در مجموع قیمت طلا و سکه در هفته گذشته با رشد قیمت جهانی طلا و نوسان قیمت ارز با اندکی افزایش همراه بود. علیرغم اینکه هر اونس طلا در روزهای ابتدایی هفته به دلیل افزایش ارزش دلار در جهان با کاهش مواجه شد و حتی در اواسط هفته تا کانال 1600 دلار سقوط کرد، اما در پایان هفته با خروج ارزش دلار جهانی، اونس طلای جهان نیز افزایش قیمت داشت. بنابراین با 14 دلار افزایش قیمت در طول هفته، آخرین نرخ ثبت شده برای هر اونس 1727 دلار است.

سکه 150 هزار تومان و طلا 12 هزار تومان افزایش یافت

اکبری پور خاطرنشان کرد: بنابراین در هفته گذشته هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با 150 هزار تومان افزایش نسبت به ابتدای هفته به 13 میلیون و 850 هزار تومان رسید. این در حالی است که قیمت سکه طرح قدیم در هفته جاری بدون تغییر باقی ماند و در آخرین معاملات هفته به 13 میلیون و 100 هزار تومان رسید. نیم سکه نیز در هفته گذشته با 50 هزار تومان افزایش به هفت میلیون و 900 هزار تومان رسید. اما ربع سکه و سکه یک گرمی نسبت به ابتدای هفته تغییر قیمتی نداشته اند. ربع سکه در پایان هفته همچنان چهار میلیون و 950 هزار تومان و سکه گرمی سه میلیون تومان قیمت داشت.

عضوهیئت مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران ادامه داد: در پایان هفته هر مثقال طلای 17 عیار 5 میلیون و 510 هزار تومان قیمت داشت که نسبت به ابتدای هفته 47 هزار تومان افزایش داشته است. هر گرم طلای 18 عیار نیز 12 هزار تومان افزایش داشته است. یک میلیون و 271 هزار تومان رسیده است. حباب سکه هم اکنون به یک میلیون و 400 هزار تومان محدود شده است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا