اقتصادی

سال ۲۰۲۳ بهترین سال مالی روسیه شد

رسانه خبری روسیه ودوموستی با استناد به داده‌های بانک مرکزی گزارش کرد که سال ۲۰۲۳ قرار است به بهترین سال تاریخ برای بانک‌های روسی تبدیل شود که با وجود تحریم‌های اقتصادی غرب، سود خود را افزایش دادند.

به گزارش یومیر به نقل از بیزنس، بر اساس این گزارش، سود انباشته بخش بانکی این کشور در ۱۱ ماهه سال ۲۰۲۳ تاکنون از سه تریلیون روبل (۳۲.۷ میلیارد دلار) فراتر رفته است.

همه حوزه‌های عملیات بانکی کلیدی به سرعت در حال رشد بوده‌اند به‌طوری‌که سبد وام‌های شرکتی وام‌دهندگان بیش از ۲۰ درصد در ماه ژانویه تا ماه نوامبر، وام مسکن ۳۰.۳ درصد و وام‌های مصرفی ۱۶ درصد افزایش یافتند.

کارشناسان خاطرنشان کردند که سود بانک‌ها در بحبوحه بهبود کلی اقتصاد این کشور پس از کاهش شدیدی که به دلیل تحریم‌های غرب مربوط به اوکراین در سال گذشته متحمل شد، در حال رشد بوده است.

آنها افزودند که نرخ بهره نسبتا پایین در نیمه اول سال (به‌عنوان مثال، ۷.۵درصد در اواسط تابستان) نیز به این روند کمک کرده است.

علیرغم چرخش اخیر رگولاتور به سمت سیاست‌های پولی سخت‌تر که نرخ کلیدی را در اوایل ماه جاری به ۱۶ درصد رساند، کارشناسان خاطرنشان کردند که حاشیه سود خالص بخش بانکی همچنان در ۴.۸ درصد باقی مانده است. این امر با کاهش هزینه‌های تامین مالی در مقایسه با سال ۲۰۲۲ به دست آمد، زمانی که بانک‌ها به شدت نرخ سپرده را به ۲۰ درصد افزایش دادند.

سهم قابل توجهی در سود نیز ناشی از تجدید ارزیابی ارز بود، به‌طوری‌که دارایی‌ها و بدهی‌های ارز خارجی در ترازنامه بانک‌ها بر حسب روبل نسبت به ارقام سال گذشته افزایش یافت. در همین حال، اکثر کارشناسان هشدار دادند که نتایج سال آینده احتمالا کمتر درخشان خواهد بود زیرا نرخ‌های بهره بالا بر سود بانک‌ها تاثیر می‌گذارند.

انتهای پیام

تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تخصص و تجربه در زمینه اخبار و تحلیل‌های اقتصادی هستم. با بهره‌گیری از روش‌های پیشرفته و دستیابی به منابع موثق، تمام تلاشم را می‌کنم تا به شما اطلاعات کامل و تحلیل‌های به‌روز را ارائه دهم تا شما بتوانید در تصمیم‌گیری‌های مالی بهترین تصمیمات را بگیرید.
دکمه بازگشت به بالا