عمومی

رشد ۲۰۰ درصدی تولیدات حوزه هنری قزوین در بخش ادبیات پایداری – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری آنلاین، محمدرضا امامقلی در آئین رونمایی از کتاب «س» سیری در سرشت، سرگذشت و سرنوشت شهید سید حسن موسوی که در سالن شهید امامی استانداری قزوین برگزار شد اظهار کرد: کتاب (س) یک مورد از کارهای ارزشمندی است که مطالعه آن بسیار روشنگر و تأثیرگذار است.

رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان قزوین با بیان این موضوع که تولید محتوا و پروژه‌های ادبیات پایداری در دو سال اخیر در حوزه هنری استان قزوین تا ۲۰۰ درصد رشد داشته است گفت: در کنار کتاب‌های منتشر شده از جمله روزهای پیامبری، برزخ نوجوانی که رونمایی شد اعلام می‌کنیم؛ همچنان بشدت نیاز داریم با تلاش بیشتر «یخ های ادبیات پایداری» را با سرعت بیشتری آب کنیم تا شاهد یک سونامی در تولید آثار ادبیات پایداری باشیم.

این مدیر فرهنگی گفت: دست نیاز به سوی خانواده معزز شهدا دراز می‌کنیم و انتظار داریم به ما کمک کنند تا خاطرات زیاد و ارزشمندی که در سینه دارند را ثبت و ضبط کرده و این شهدای والامقام را به دیگران معرفی کنیم.

وی افزود: باور داریم بیان خاطرات شهدا توسط خانواده معزز آنها کمی دردناک و یادآور خاطرات تلخی است اما چاره‌ای نداریم برای روایت درست وقایع و خاطرات جنگ بشتابیم تا جریان مخالف و بیگانگان و بدخواهان با تحریف واقعیت‌ها موجب آسیب زدن به جایگاه والای شهدا نشوند.

از نگارش کتاب «س» و آنچه حاصل شده راضی هستیم

در ادامه این برنامه، سودابه حسینی گفت: این کتاب در دو بخش تألیف شده که بخش اول خاطرات همسر شهید و اطلاعات قبل و بعد از شهادت و نقش شهید در زندگی است و بخش دوم دوران مفقودالاثر شدن و روزهایی که پشت سر گذاشتیم که بعد از ۴۰ سال توانستیم آن را جمع آوری کنیم.

وی بیان کرد: از نگارش کتاب و آنچه حاصل شده راضی هستیم زیرا آنچه در ذهن داشتم به نگارش درآمد و امیدوارم برای خوانندگان تأثیرگذار باشد و بدانند یک خانواده شهید بعد از شهادت همسر چه مشکلاتی دارد و باور کنند که بهای سنگینی داده‌ایم که نمی‌توان از آن براحتی گذشت و بازگو کردن آن می‌تواند روشنگر باشد.

سبک و رویکرد کتاب «س» کم نظیر است

مرتضی روزبه در این رویداد گفت: با رونمایی از این کتاب یک ناممکن امروز ممکن شد، هر چند تاکنون کتب متعددی در حوزه دفاع مقدس و خاطرات جنگ نوشته شده اما این سبک و رویکرد کم نظیر است.
استاندار اسبق قزوین بیان کرد: در استان‌ها شهدای شاخص و ملی زیادی داریم که به همه آنها افتخار می‌کنیم اما همه شهدای ما در جایگاه خود شاخصند همه شهدای قزوین در مناطق رزمی و جنگی شهید شدند در واقع شهید بمباران نداریم.

روزبه تصریح کرد: این کار حرکت خوبی است تا بتوانیم نگاه نو به شهدا داشته باشیم و هنگامی که با سجایای اخلاقی شهدا آشنا شدیم در زندگی بکار گیریم.

این مدیر فرهنگی اظهار کرد: اصرار داریم از ظرفیت علمی و قلم خانواده شهدا استفاده مطلوب کنیم و نگارش این کتاب نشان داد خانواده شهدا ظرفیت بسیار خوبی دارند و می‌توانند نقش بیشتری در این عرصه ایفا کنند.

روزبه افزود: امیدواریم این جرقه به یک جریان تبدیل شود و نهادهای فرهنگی بسترسازی کنند تا این کار تداوم یابد و نگذاریم انقطاع نسلی صورت گیرد و این تجربه نگاری ارزشمند است که می‌تواند الگو شود.

وی بیان کرد: استاد حضرتی‌ها نقش مهمی در تألیف این کتاب داشتند و روایت گری و تدوین فنی و تخصصی خوبی با کمک این پژوهشگر انجام شد واین شخصیت‌ها حتماً سرمایه ارزشمندی در استان هستند که باید محور کارهای فرهنگی شوند.

روزبه گفت: در نگارش این کتاب صحنه‌های تلخی مرور شد و شرایط سخت جنگ و مفقودالاثری و شهادت در اذهان خانواده‌های شهدا مرور شد و باید همت کنیم و از زبان خانواده شهدا کتاب‌های بیشتری در معرفی این شخصیت‌ها نگارش شود.

دکمه بازگشت به بالا