بین الملل

رسانه آمریکایی: ناتو برای بازگشت ترامپ آماده می‌شود

به گزارش یومیر وبگاه خبری اکسیوس در تازه ترین گزارش به عکس العمل کشورهای عضو ناتو به افزایش احتمال بازگشت دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین ایالات متحده به کاخ سفید پرداخته و می نویسد: دیپلمات‌های ارشد کشورهای عضو ناتو، که روز پنجشنبه در هفتاد و پنجمین سالگرد این اتحاد گرد هم می‌آیند، درباره تهدید مسکو و البته ساکن بعدی کاخ سفید یعنی دونالد ترامپ گفت و گو خواهندکرد.

چرا این موضوع مهم است: ناتو دو عضو جدید دارد و پس از حمله روسیه به اوکراین، گویا ماموریتی تازه به این نهاد سپرده شده است. همزمان با توجه به احتمال بازگشت دونالد ترامپ، این ائتلاف ممکن است در مسیر بحران وجودی دیگری در زمان بسیار خطرناک‌تری برای اروپا باشد.

انتظار می رود در گردهمایی این هفته در بروکسل، وزرای خارجه ناتو درباره طرحی برای کمک نظامی به اوکراین بحث کنند. البته کمک نظامی که از بازگشت ترامپ به قدرت هم تاثیر نپذیرد و به قوت خود باقی بماند. بر اساس این پیشنهاد، سازمانی که تحت رهبری امریکا بر چند و چون ارسال تسلیحات به اوکراین نظارت دارد، تحت کنترل ناتو قرار می دهد تا در صورت روی کار آمدن ترامپ در ژانویه، تداوم این روند تضمین شود.

به گزارش جماران ایوو دالدر، سفیر سابق ایالات متحده در ناتو، می‌گوید: این روزها همچنین در داخل ائتلاف در مورد راه‌هایی برای اطمینان از اینکه ارتش‌های اروپایی می‌توانند برخی از مسئولیت‌هایی را که در حال حاضر بر عهده ایالات متحده است، شخصا انجام دهند، بحث هایی در جریان است. البته در هیچ کدام از این رایزنی ها مستقیما اشاره ای به وجود ارتباط میان این تدابیر و احتمال بازگشت ترامپ به کاخ سفید نمی شود. صحبت در مورد ورود ترامپ در واقع، صحبت درباره شکست بایدن است.

ترامپ چه می گوید؟ سکاندار سابق کاخ سفید در ماه فوریه گفت که اگر کشورهای عضو ناتو سهم مشخص شده برای آنها در حوزه های دفاعی را پرداخت نکنند، او در صورت حضور در کاخ سفید روسیه را تشویق می‌کند تا هر کاری که می‌خواهد در قبال یک کشور اروپایی عضو ناتو انجام دهد. رئیس جمهور پیشین ایالات متحده از این جنس لفاظی ها که به متزلزل شدن رابطه اعضای ناتو با هم منتهی می شود زیاد داشته است. او ماه گذشته گفت که اگر سایر اعضا سهم منصفانه خود را بپردازند، در ائتلاف می ماند اما وضع ایالات متحده در خارج از این ائتلاف نظامی هم خوب خواهد بود.

چرا دعوا بر سر هزینه ها؟ در حالی که اعضای ناتو در واقع به این نهاد بدهکار نیستند اما همانطور که ترامپ اغلب آن را بیان می کند، ایالات متحده دو سوم کل هزینه های دفاعی را در میان کشورهای عضو به خود اختصاص می دهد.

وضعیت بازی: ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، این واقعیت را در بوق و کرنا می‌کند که تعداد بی‌سابقه‌ای از اعضای ناتو در سال جاری به هدف اعلامی این ائتلاف نظامی برای صرف ۲ درصد از تولید ناخالص داخلی در حوزه دفاعی در سال جاری دست خواهند یافت. یک دهه حضور ینس استولتنبرگ در این پست در ماه اکتبر سال جاری میلادی به پایان می رسد. توانایی در مهار چالش دوره ریاست جمهوری ترامپ با ناتو یکی از مهم ترین دستاوردهای او است.

مارک روته، نخست‌وزیر هلند، نامزد اصلی جانشینی ینس استولتنبرگ اخیرا در سخنانی ادعا کرده که گلایه های ترامپ پر بیراه نبوده است. او در این باره گفت که رئیس جمهور سابق حق داشت اروپا را در مورد هزینه های دفاعی تحت فشار قرار دهد و در کنفرانس امنیتی مونیخ گفت: از آه و ناله درباره ترامپ دست بردارید.

این مرد هلندی مهربان از حمایت بایدن برخوردار است، اما به نظر می رسید ترامپ او را در دیدارهای قبلی مجذوب خود کرده است.

ناتو در سال ۱۹۴۹ دارای ۱۲ عضو موسس بود. اکنون که سوئد به آن ملحق شده است، نشست وزیران این هفته اولین نشست با ۳۲ نماینده است. سفیر پیشین امریکا در ناتو می گوید: حتی اگر ترامپ این عدد را به ۳۱ عضو کاهش ندهد، بایدن احتمالا «آخرین رئیس‌جمهور واقعی آتلانتیک» است.

این درک عمیق‌تر در اروپا وجود دارد که حتی اگر ترامپ پیروز نشود، کشورهای اروپایی باید به این فکر کنند که چگونه ستون اروپا را در ناتو بزرگ‌تر، قوی‌تر و توانمندتر بسازند البته برای زمانی که ایالات متحده علاقه‌ای به ادامه حضور در آن ندارد. استولتنبرگ شامگاه چهارشنبه در مراسمی به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد گفت: ایالات متحده اروپا را پس از جنگ جهانی اول ترک کرد. این موفقیت بزرگی نبود. بنابراین، من خوشحالم که پس از جنگ جهانی دوم، ایالات متحده تصمیم به ماندن گرفت.

البته پاسخ به این سوال که اگر ایالات متحده یک بار دیگر تصمیم به خروج از ناتو بگیرد، چه اتفاقی خواهد افتاد، مشخص نیست.

۳۱۱۳۱۱

دکمه بازگشت به بالا