استان ها

حمایت از طرح خانواده متعالی در سفر ریاست جمهوری به شیراز دنبال شود

یومیر/فارس نماینده ولی فقیه در استان فارس با اشاره به تدوین طرح خانواده متعالی در شیراز خواستار مطرح شدن این طرح و حمایت مالی از آن در سفر قریب‌الوقوع ریاست جمهوری به شیراز شد.

به گزارش خبرنگار یومیر، آیت‌الله لطف‌الله دژکام امروز، ۷ آنلاین ماه در خطبه‌های نماز جمعه شیراز با بیان درست است که برخی مسائل زیربنایی و زیرساختی داریم که باید به آن ویژه بپردازیم اما در بعد فرهنگ و مسائل اجتماعی نمی‌توانیم غافل شویم، گفت: دو الی سه سال است که در فارس و شیراز به عنوان اولین استان کشور، طرح خانواده متعالی آماده کرده‌ایم و افرادی باید پیگیر این قضیه باشند و اگر کمبود امکانات و مباحث مالی دارند باید برطرف شود و این مسئله در سفر ریاست جمهوری به شیراز مطرح شود تا کمکی به آن شود زیرا می‌خواهیم بنیان خانواده را محکم کنیم.

وی بیان کرد: نباید اینگونه باشد که در شیراز حرفی در این رابطه زده شود اما عمل در جای دیگری صورت گیرد بنابراین باید در عمل و اجرای طرح خانواده هم جلو باشیم زیرا این طرح ارزشمند در شیراز تولید شده است.

آیت‌الله دژکام در ادامه سخنان خود تصریح کرد: دشمنان اسلام و نظام اسلامی با ارزش‌هایی در دامن تفکر دینی و اسلامی مخالفت جدی دارند که یکی از آن‌ها مسئله خانواده است.

امام جمعه شیراز با اشاره به آیه ۳۳ سوره احزاب «إِنَّمَا یُرِیدُ اللَّهُ لِیُذْهِبَ عَنْکُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَیْتِ وَیُطَهِّرَکُمْ تَطْهِیرًا»، گفت: این آیه درباره خانواده است. خداوند پرچم خانواده را در اسلام آنقدر بالا نگه داشته است که وقتی از خانواده الگو و نمونه می‌شنویم بر آنان صلوات می‌فرستیم.

آیت‌الله دژکام با بیان اینکه دستگاه استکبار جنگ با خانواده را شروع کرده است، افزود: جهان استکبار در این زمینه گرفتار است اما می‌خواهند این بیماری خود را به جهان اسلام سرایت دهند. آمریکایی‌ها در سال ۱۹۶۰ میلادی در میان خودشان انقلاب جنسی را شروع کردند و در نتیجه دیگر حریم خانواده در این جامعه پاس داشته نشد. این بیماری کثیف آنهاست که می‌خواهند به جامعه ما هم سرایت کند لذا باید مراقب باشیم.

وی با تصریح اینکه بنیان خانواده در جوامع آمریکایی و اروپایی متزلزل است، افزود: امروز مشاهده می‌کنیم به خاطر همین تفکراتشان این کشورها در رشد جمعیت دچار مشکل شده‌اند لذا گفته‌اند باید به کشورشان مهاجرت شود و این مهاجرت هم از کشورهای اسلامی است و مسلمانان هم به آنجا می‌روند اما دینشان عوض نمی‌شود بنابراین اروپا دارد بدون جنگ تسخیر امت اسلامی می‌شود.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه کشورهای متعددی در اروپا هست که چون امت اسلامی هنوز حریم خانواده را احترام می‌گذارند، اکثریت جمعیتشان اسلامی می‌شود و طبق آماری که از رشد جمعیت خودشان دارند اکثریت مردم مسلمان می‌شوند، بیان کرد: خانواده مهم است ولو اینکه اروپایی‌ها خیلی برای از بین بردن آن تلاش کردند. در شهرهای خودمان مراکز درمان حیوانات خانگی و … درست کردند اما حنایشان رنگ نگرفته است.

ضرورت توجه به مباحث فرهنگی و اجتماعی بنیان خانواده

وی با تأکید بر اینکه بنیان خانواده در اسلام محکم است و نباید اجازه داد دشمن به این لطمه بزند، خواستار ارج نهادن به بنیان خانواده شد و گفت: در مسئله خانواده مدیران باید یکسری کارهایی در سطح جامعه انجام دهند چنانچه از وزیر ارشاد خواستم مسئله فرهنگی و اجتماعی در بحث خانواده به صورت ویژه کار شود.

نماینده ولی فقیه در استان فارس در ادامه به فرا رسیدن هفته وحدت و سالروز ولادت پیامبر(ص) اشاره کرد و گفت: آیات ۸ و ۹ سوره فتح ناظر به شخصیت پیامبر اسلام(ص) و وظیفه ما نسبت به ایشان است. خداوند در آیات پیامبر(ص) را با چند ویژگی وصف کرده است.

وی با بیان اینکه پیامبر(ص) از جانب خدا بر ما شاهد به توحید است و شاهد لا اله الا الله، پیامبر(ص) است، گفت: پیامبر(ص) بر ما در روز قیامت و در مقابل خداوند و دستورات الهی شاهد و مبشر است. آن حضرت، انسان را به آینده روشن بشارت داده است در صورتی که اهل تقوا باشد و از سوی دیگر انسان‌ها را از معصیت برحذر می‌دارد.

آیت‌الله دژکام به تبیین وظایفی که در مقابل پیامبر(ص) داریم، پرداخت و افزود: وظیفه اول ما ایمان است و باید باورمان باشد که هرچه پیامبر(ص) فرموده، حق است و این موضوع نیاز به گفتن دارد. بعضی از ما در بین خودمان و در جامعه می‌بینیم که با یک نظرسنجی به طور کلی ذهنیت عوض می‌شود اما حدیث مسلم پیامبر(ص) را وقتی می‌خوانی انگار دلش مطمئن نمی‌شود، ایمان چنین فردی ضعیف است.

امام جمعه شیراز با تأکید بر اینکه باید باور کنیم که اداره عالم در دست خداست و هیچکس یارای مقابله با قدرت خداوند را ندارد، گفت: باید به این قضیه باور کنیم که هرچه خداوند می‌خواهد همان می‌شود نه آنچه ما می‌خواهیم. بقیه هر کاری می‌خواهند بکنند و تا خدا اذن ندهد، نمی‌شود.

وی با بیان اینکه ایمان و باور یعنی اینکه پیامبر فرموده امام زمان(عج) می‌آید و این امت و اسلام باید برتر باشد، به آن اعتقاد داشته و برای آن جهاد و تلاش کنیم، گفت: لازمه ایمان این است که با کفار و دشمنان خدا دوست نباشیم. در رفتار کشورهای اسلامی بررسی کنید در کجا عادی‌سازی روابط با اسرائیل را یک افتخار اعلام می‌کنند. اگر به خدا و رسول(ص) ایمان دارند، نمی‌دانند که خداوند در قرآن فرموده است «لَا تَجِدُ قَوْمًا یُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَالْیَوْمِ الْآخِرِ یُوَادُّونَ مَنْ حَادَّ اللَّهَ وَرَسُولَهُ وَلَوْ کَانُوا آبَاءَهُمْ أَوْ أَبْنَاءَهُمْ أَوْ إِخْوَانَهُمْ أَوْ عَشِیرَتَهُمْ»(آیه ۲۲ سوره مجادله). اگر حتی پدر، برادر و همسرتان کافر شد نمی‌توانید آن‌ها را دوست داشته باشید.

رابطه دوستی با دشمنان اسلام مطرود است

آیت‌الله دژکام با طرح این سؤال که رژیم صهیونیستی چگونه توانسته است رابطه دوستی با برخی از کشورهای اسلامی را بگیرد، دلیلش آن است که ایمان در بین رؤسای این کشورها ضعیف است، افزود: خدای متعال در سوره فتح می‌فرماید ما این پیامبر را فرستادیم برای اینکه ایمان بیاورید و هر چه پیامبر فرموده حق است و همان مسیری که فرموده است، باید برویم. اگر مدیران جوامع اسلامی و رؤسای این حکومت‌ها ذره‌ای ایمان می‌آوردند، کار جهان به گونه‌ای دیگر می‌شد.

نماینده ولی فقیه در استان فارس تأکید کرد: در هفته وحدت باید آیات الهی را بر سر کسانی کوبید که دارند در محیط امت اسلامی با کفار طرح دوستی می‌ریزند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه امامت در باورهای انقلابی ما زمینه‌ساز ایمان و امید است، گفت: رهبر معظم انقلاب مکرر در سال‌های اخیر تاکید دارند که باید باور کنیم این انقلاب پیروزی جهانی خواهد داشت و امید داشته باشیم به آینده بهتر برای همه مردم جهان در پرتو حمایت امامت معصوم.

آیت‌الله دژکام افزود: باید برای ترویج این عقاید در سطح بین‌الملل تلاش کنیم یعنی از حلقه تفکر شیعی عبور کنیم و بگوییم این باور امت اسلامی است و بعد از آن حلقه هم عبور کنیم و بگوییم که باور به امامت و آینده روشن جهان مربوط به همه کسانی است که به پیامبری از پیامبران خدا ایمان و اعتقاد دارند.

امام جمعه شیراز با یادآوری اینکه آورده‌اند که دین قدیم ایرانیان، زرتشتی بوده است، گفت: در این آئین قدیم ایرانیان بر این باور بودند که آخر جهان نورانی است و یکی از اولاد هاشم که وجود مقدس امام زمان(عج) است جهان را نورانی و آباد می‌کند. همچنین در تورات، انجیل و زبور هم به ظهور امام زمان(عج) اشاره شده است.

آیت‌الله دژکام با بیان اینکه ۳ حدیث از کتب روایی مشهور و معتبر اهل سنت است که آن‌ها هم به مسئله امامت امام زمان(عج) و خروج حضرت مهدی(عج) اشاره کرده‌اند، تصریح کرد: حسب آنچه اهل سنت نقل کردند و نقل متواتر است و جای تردید ندارد که اهل سنت باید معتقد به این عقیده باشند که آخرالزمان روز روشنی برای جهان خواهد بود و یکی از فرزندان پیامبر گرامی اسلام در این عالم حکومت خوهد کرد و جهان را به سوی آبادی خواهد برد، پس امامت به عنوان اعتقاد رسمی انقلاب اسلامی، اعتقادی سوای شیعیان است لذا همه باید در بحث مهدویت مشترک شوند و این مسئله امید به آینده خوب را برای جهان در دل‌ها زنده می‌کند.

وی با تأکید بر اینکه اعتقاد به امامت، امیدآفرین است، به احادیثی در رابطه با آخرالزمان در کتب صحیح بخاری و صحیح مسلم اهل سنت اشاره کرد و گفت: در روایات این کتب آمده است که پیامبر(ص) فرموده است خلیفه‌ای در آخرالزمان خواهد بود که همه این عالم را حکومت می‌کند. پول پخش می‌کند و نیاز به شمردن آن ندارد و در عدالت امام زمان(عج) مال به نحوی تقسیم می‌شود که کسی به زکات نیاز ندارد.

خطیب نماز جمعه شیراز با بیان اینکه آینده جهان اینگونه خواهد بود و باید این امید را در دل‌ها زنده کرد، گفت: اگر امروز تلاش کرده و پای حرف‌های خود صبورانه ایستاده و شهید می‌دهیم برای این است که به فکر آینده نورانی هستیم.

وی با تصریح اینکه این جمله رئیس جمهور که سران استکبار گفت شما مربوط به گذشته عالم هستید و ما مربوط به آینده دنیا هستیم، باید در جهان بپیچد، افزود: چشم ما به آینده روشن ظهور مهدی آل محمد(ص) است و آینده را اینگونه روشن می‌بینیم.

آیت‌الله دژکام در ادامه سخنان خود برخی از دیگر از روایات کتب اهل سنت در خصوص وقایع آخرالزمان و ظهور منجی یادآور شد و گفت: باید امید به آینده روشن را رواج دهیم زیرا امروز صهیونیست‌ها با جریان‌های بابی و بهایی همدست شدند برای اینکه این امید را در دل شیعیان خاموش کنند اما اشتباه می‌کنند.

عضو مجلس خبرگان رهبری با ابراز امیدواری از اینکه مسلمانان و شیعیان در نقاط مختلف عالم در مقابل جبهه استکبار و کفر پیروز شوند، گفت:  زمانی تمام اعراب بیش از ۴ الی ۵ روز نتوانستند در مقابل لشکر اسرائیل مقاومت کنند اما امروز یک مقاومت لبنان جنگ را طی ۳۳ روز پیروز می‌شود و این امید است که اینگونه دل را زنده می‌کند و پای کار نگه می‌دارد.

وی یادآور شد: روزی گفتند که سوریه از دست رفت اما رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند خیر، سوریه با همین مجموعه که حکومت می‌کند باقی خواهد ماند و امروز مشاهده می‌کنیم که رئیس جمهوری که بر پایه این امید در آنجا جایگاهش محکم شده است، چین از او دعوت می‌کند.

امامت نقطه اصلی امید در قاموس انقلاب اسلامی است

آیت‌الله دژکام تأکید کرد: امامت نقطه اصلی امید در قاموس انقلاب اسلامی است و این انقلاب مانند کشتی نوح است که رهبر معظم انقلاب در دوران غیبت امام زمان(عج) به نیابت از ایشان این کشتی را اداره، حفظ و حراست می‌کند و آینده روشن را ترسیم می‌کند.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به پیشنهاد استاندار فارس مبنی بر راه‌اندازی قرارگاه اجتماعی، بر اهمیت تحقق این مسئله تأکید کرد و افزود: در خصوص وضعیت اجتماعی شهر شیراز، یک مطالبه جدی داشتم و باز هم تکرار می‌کنم گرچه بعد از صحبت بنده، مکتوب استاندار را خطاب به مسئولان دیدم که این موضوع محقق شود، چون واقعا نیاز است.

امام جمعه شیراز خواستار ساماندهی معتادان و خیابان‌گردها شد و افزود: نمی‌توانیم بگوییم در حرم سوم اهل بیت(ع) هستیم و این هرزه‌گی‌ها را هر جایی ببینیم و چیزی نگوییم. به عنوان یک مشکل حاد اجتماعی باید با این مسائل برخورد شود و نگاه مدیریت هم این باشد که به طور کامل جمع شود و تکرار نشود نه اینکه یک مدت محدود و به صورت مقطعی برخورد کنیم و از یک جایی به بعد دوباره همان باشد که بود.

وی در پایان از مجموعه سربازان گمنام امام زمان(عج) و نیروهای امنیتی کشور  تشکر کرد و گفت: انصافا در ایامی که گذشت با کشف تیم‌های انفجاری که دشمن در داخل کشور فرستاده بود و همت در انهدام آن‌ها فضای امنیت را برای مردم عزیز ما تقویت شد لذا از همه این نیروها قدردانی می‌کنیم که شر دشمنان اسلام را از سر ملت ایران باز می‌کنند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا