فرهنگ و هنر

تشکیل «مجمع جهانی زنان مسلمان ۲۰۲۴ » در کوالالامپور

مجمع جهانی زنان مسلمان ۲۰۲۴ با عنوان نقش زنان مسلمان در شکل‌دهی به اصلاحات اجتماعی با حضور اندیشمندان کشورهای اسلامی در کوالالامپور برگزار شد.

به گزارش یومیر به نقل از روابط عمومی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مالزی، مجمع جهانی زنان مسلمان ۲۰۲۴ با عنوان نقش زنان مسلمان در شکل‌دهی به اصلاحات اجتماعی در سالن کنفرانس مرکز مطالعات پیشرفته اسلامی  مالزی  IAIS با حضور برخی اندیشمندان و شخصیت های مسلمان از مالزی، سنگاپور، افریقای جنوبی  و ایران روز گذشته در کوالالامپور به کار خود پایان داد.

نخستین دوره مجمع جهانی زنان مسلمان ۲۰۲۴ ( (Global Muslim Women Forum ۲۰۲۴با نام اختصاری GMWF با ابتکار و پیشنهاد رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مالزی و با مشارکت مرکز مطالعات پیشرفته اسلامی مالزی، دپارتمان علوم سیاسی دانشگاه اسلامی مالزی و مؤسسه مطالعات علوم اجتماعی (ایپساس) دانشگاه پوترا مالزی برگزار شد.

در پنل نخستین این همایش دکتر مازلی مالک وزیر سابق آموزش عالی مالزی و رییس مرکز مطالعات پیشرفته اسلامی مالزی، سخنان خود را با شعری از مولانا درباره “فطرت زن” آغاز کرد و گفت: زن از دیدگاه اسلام خالق و مبلغ دین است و این یک جایگاه ارزشمند است.

وی تصریح کرد: نگاه اسلام به مرتبه و جایگاه زن بسیار والاست و اگر امروز شاهد عظمت دین اسلام هستیم بخاطر شخصیت های همچون حضرت خدیجه(س)، حضرت فاطمه زهرا(س)، حضرت سمیه (س) و دیگر بانوان تاثیرگذار است.

در ادامه حبیب رضا ارزانی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مالزی، با اشاره به شأن نزول آیه ۳۵ سوره احزاب، گفت: یکی از همسران پیامبر اکرم (ص) نزد پیامبر آمدند و گفتند که در قرآن هیچ فضیلت و یا آیه برای زنان نیامده است، که از سوی پروردگار آیه (إِنَّ الْمُسْلِمِینَ وَ الْمُسْلِماتِ وَ الْمُؤْمِنِینَ وَ الْمُؤْمِناتِ وَ الْقانِتِینَ وَ الْقانِتاتِ وَ الصّادِقِینَ وَ الصّادِقاتِ وَ الصّابِرِینَ وَ الصّابِراتِ وَ الْخاشِعِینَ وَالْخاشِعاتِ وَ الْمُتَصَدِّقِینَ وَ الْمُتَصَدِّقاتِ وَ الصّائِمِینَ وَ الصّائِماتِ وَالْحافِظِینَ فُرُوجَهُمْ وَ الْحافِظاتِ وَ الذّاکِرِینَ اللّهَ کَثِیراً وَ الذّاکِراتِ أَعَدَّ اللّهُ لَهُمْ مَغْفِرَةً وَ أَجْراً عَظِیماً) نازل شد و به آنها اطمینان داد که زن و مرد در پیشگاه خدا از نظر قرب و منزلت یکسانند، مهم آن است که از نظر اعتقاد و عمل و اخلاق اسلامی واجد فضیلت باشند.

وی افزود: در این آیه خداوند ۱۰ صفت را برای زن و مردان مسلمان قائل شده اند که در خصوص پذیرش، ایمان، اطاعت محض، صداقت، صبوری، خشوع، پرداخت زکات، روزه داری، عفت و ذکر پرورگار است.

ارزانی بیان کرد: اسلام همواره بر نقش یکسان زن و مرد تاکید کرده است و موضوع خانواده را یکی از مباحث اساسی و پررنگ در جامعه می داند لذا زن و مرد در کنار یکدیگر نقش و اثرشان تکمیل می شود.

همچنین خانم داتو حلمیه سعید از فعالان اجتماعی مالزی و مسئول برگزاری نمایشگاه نیز در سخنانی گفت: نمایشگاهی با ۲۹  اثر از هفت بانوی هنرمند ایرانی و مالزیایی با موضوع زن و نقش زنان در حوادث اخیر غزه به نمایش در آمده است و این آثار مربوط به خانمها شریفه عزیزه یحیی، رانیتا حسین و حلیمه مهد سعید از مالزی و خانم دکتر ندا ذوقی، مرجان سیف الهی و زینب ارزانی از ایران است.

وی گفت: این نمایشگاه قرار است تا دوشنبه ۲۲ ژانویه ۲۰۲۴ برای مردم مالزی و همچنین NGO های تاثیرگذار در موضوع زنان برپا باشد.

در ادامه این همایش پروفسور ریحانه عبدالله استاد دانشکده شریعت و قانون، آکادمی مطالعات اسلامی دانشگاه مالایا سخنرانی خود را با موضوع “توانمندسازی زنان در مالزی و ایجاد تعادل بین انتظارات فرهنگی و احکام دینی” آغاز کرد و افزود: برخی از سوء تفاهمات و برداشت های غلط از دین است که به اندیشه و سنت های نادرست منجر می شود لذا ما باید برای فهم درست از دین، در آیات قرآن کریم تدبر کنیم و این آیات راه روشن و درست را به نشان می دهند.

همچنین مهمان ویژه مجمع جهانی زنان مسلمان ۲۰۲۴ سرکار خانم دکتر زهرا اوسطی معاون بین الملل بنیاد گوهر شاد ایران بود که به دعوت رسمی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در این مراسم حضور پیدا کردند و با موضوع “نقش زن در جامعه مدرن”  سخنرانی کردند.

دکتر اوسطی با اشاره به اینکه در عصر امروز رسانه و ابزارهای ارتباطی حرف اول را در اقناع افکار عمومی و آگاهی‌بخشی می زند، گفت: یکی از مباحث مهم امروز موضوع هوش مصنوعی است و اینکه یک زن مدرن در جامعه اسلامی بتواند برای شناساندن خود و شناخت بهتر جامعه برای اصلاح و تربیت از آن بهره بگیرد.

وی هوش مصنوعی را یکی فرصت تلقی کرد و ادامه داد: در عصر کنونی هجمه‌های زیادی بر مسئله زن و خانواده وارد شده که با نگاه قرآن کریم به کرامت انسان در تضاد است، بنابراین بازنمایی این آسیب‌ها و اصلاح آن به کمک زنان یکی از کارهایی است که باید رقم بخورد.

سپس دکتر مونا بلگرامی از دانشگاه ژوهانسبورگ، آفریقای جنوبی با عنوان “افق‌های پسا استعماری از تقاطع جنسیت و اسلام” سخنرانی کرد و گفت: در اسلام به جنسیت نگاه نشده و این موضوع انسانیت که از نظر اسلام دارای فضیلت است.

وی گفت: باید موضوع انسانیت در تفکر اسلامی برای مردم بازگو شود و این افق های روشن کمک می کند تا انسان ها در کنار یکدیگر به صلح و عدل نزدیک شوند.

در ادامه این نشست دکتر باسمه عبدالغفار معاون رئیس مؤسسه مقاصد جهانی مالزی با موضوع” توانمندسازی زنان در حوزه ارتباطات و رسانه” صحبت کرد و گفت: ارائه تصویر درست از زن مسلمان و معرفی آن به جهان تنها با کمک رسانه محقق می شود.

وی با اشاره به اینکه در جنگ رسانه ای امروز تصویر وارونه ای از زنان به جامعه معرفی می شود، تصریح کرد: توانمندسازی زن برای معرفی نقش خود و اثرگذاری در جامعه می تواند از طریق رسانه صورت گیرد.

در پایان پنل اول این مراسم خانم  أنفال شاعری عضو شورای اجرایی ایالت سلانگور مالزی و مسئول توانمندسازی زنان و خانواده، رفاه اجتماعی در خصوص خدماتی که به زنان در این ایالت ارائه می شود، صحبت کرد و گفت: با اختصاص اعتباراتی توانسته ایم در حوزه های علم و دانش، فناوری و تکنولوژی، تحقیقات و بهداشت و درمان خود را به استانداردهای جهانی زنان نزدیک کنیم.

در ابتدای پنل دوم مجمع زنان مسلمان ۲۰۲۴ دکتر فرحانه شکری رئیس دانشکده علوم سیاسی مالزی در رابطه با نقش سیاسی زنان در جامعه سخنرانی کرد و گفت: نقش زنان در عرصه های سیاسی امروز بیش از گذشته حائز اهمیت است و اینکه آنها نیز بتوانند در مسائل گسترده سیاست و اصلاح قوانین نقش داشته باشند.

وی گفت: شاید هنوز به نقطه مطلوب برای ورود زنان مسلمان به عرصه های سیاسی نرسیده ایم اما می توانیم بگوییم استانداردهای مهمی در این حوزه وجود دارند که به بخش زیادی از آن دست پیدا کرده ایم.

سپس دکتر حسلیندا عبدالله رییس مؤسسه مطالعات علوم اجتماعی (ایپساس) دانشگاه پوترا مالزی با عنوان  توانمندسازی تغییر و نقش محوری زنان در سازمان‌های غیردولتی (NGO) به سخنرانی پرداخت و گفت: تغییرات بنیادین در خصوص زنان با کمک NGO محقق می شود نه با دولتها، لذا باید برای توانمندسازی و معرفی جایگاه زنان از آنها بهره بگیریم و این برنامه ریزی دقیق به عهده ماست.

در ادامه دکتر اسما عبدالله معاون رئیس انجمن صدای صلح، وجدان و عقل (PCORE) مالزی  با  عنوان “تاثیر سلسله مراتب، مردسالاری و مذکرت در ایجاد یک جامعه مدنی برای توانمندسازی زنان”. سخنرانی کرد و افزود: در نظام سلسله مراتبی فرد باید جایگاه خود را بشناسد و اینکه چگونه باید با جامعه تعامل کند.

وی گفت: اینکه مرد و زن هردو باید مطابق با شخصیت و ویژگی های زنانه و مردانه تربیت شوند، بسیار حائز اهمیت است تا بتوانند در اجتماع حضور موفق داشته باشند.

در پایان این بخش نیز پرفسور سید فرید العطاس اندیشمند و جامعه شناس مطرح مالزیایی  و استاد دانشگاه  ملی سنگاپور  با موضوع  نقش زنان مسلمان در شکل‌دهی به اصلاحات اجتماعی به گفتگو با حاضران پرداخت و گفت: شاید تحقیقات و مطالعات من در حوزه زنان و خانواده کامل نباشد برای همین میخواهم در خصوص غزه صحبت کنم.

وی با اشاره به اینکه اسرائیل در حملاتش به غزه زنان را نشانه گرفته است، تصریح کرد: آنها می دانند محور اصلی خانواده ها؛ زن هست و این زنان هستند که می توانند مسیر را برای خانواده ادامه دهند.

پرفسور سید فرید العطاس، با محکوم کردن حملات ددمنشانه اسرائیل علیه زنان و کودکان بی دفاع غزه، در حالی که اشک می ریخت، گفت: ما چطور می توانیم نسبت به اتقاقات غزه بی تفاوت باشیم در حالی که به این ظلم واقف هستیم.

وی خطاب به روسای کشورهای اسلامی گفت: بیاید برای دفاع از غزه هم پیمان شویم زیرا یک فاجعه انسانی در حال رخ دادن است.

آخرین سخنران این مراسم پروفسور دکتر دکتر سعدیه محمد استاد دانشگاه و عضو هیات امنا مرکز مطالعات پیشرفته اسلامی مالزی بود که ضمن تشکر از رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران برای برگزاری این نشست گفت: از تمامی مراکزی که همکاری کردند قدردانی میکنم.

وی ابراز امیدواری کرد که این همایش هرساله استمرار داشته باشد زیرا که یکی از مباحث حیاتی جامعه امروز پرداختن به جایگاه زنان است.

گفتنی است، در پایان توسط حبیب رضا ارزانی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران از تمامی سخنران های این همایش با اهدای کتاب های نفیس ایرانی از جمله گلستان سعدی تقدیر شد.

انتهای پیام

کارگروه خبری فرهنگ و هنر

معنا و زیبایی را به یکجا می‌برم و با قلمی شیرین، نثر و شعر را به هم می‌آمیزم.
دکمه بازگشت به بالا