عمومیکسب و کار ایرانی

بگ فیلتر کارخانه آسفالت

کنترل آلاینده های محیطی براساس استانداردهای متداول یکی از مشکلات کارخانجات تولید آسفالت از گذشته تاکنون بوده است و به همین دلیل شاهد این هستیم که در نزدیکی کلان شهرها و محیط های طبیعی این کارخانه ها حضور داشته باشند. برای حل این مشکل بسیار اندیشه ها انجام شد و سیستم های فیلتراسیون متنوع برای این کسب و کارها تولید گردید که یکی از آن ها بگ فیلتر می باشد. در این مطلب شما را با بگ فیلترهای تولیدی شرکت مهان صنعت کانی که یکی از بهترین و کم استهلاک ترین انواع بگ فیلتر کارخانه آسفالت هستند آشنا می کنیم.

برای فیلتر هوا در کارخانه تولید آسفالت از فیلتر کیسه ای یا بگ فیلتر استفاده می شود که از تعدادی کیسه نمدی، کتان یا پلی استر تشکیل شده و در یک محفظه باعث حذف آلودگی ها و دود می شود. در واقع با این محصول هوای کارخانه آسفالت تمیز شده و گرد و غبارهای تولیدی را حذف می کند تا روی محصول نهایی نیز اثرگذار نباشند. استفاده از بگ فیلتر نیازمند این است که درجه بالایی از آب بندی در فرایند وجود داشته باشد به عبارتی دیگر یعنی فرایند بدون شکاف و درز بوده تا بتوان انواع تجهیزات موردنیاز را در یک فشار هوای منفی کم نگهداری کرد و به دنبال آن گرد و غبار به بیرون از کارخانه و محیط آن سرایت نکند.

بگ فیلتر چیست؟

در کارخانه آسفالت و سایر صنایعی که با آلودگی هوا و دود و گرد و غبار روبه رو هستند از بگ فیلتر استفاده می شود. برای تسویه هوا از بالای سیلکون گرد و خاک به فیلتر آبی هدایت شده و در چرخه مسیر آب در قسمت انتهای استخر ته نشین می شود. این قطعه یکی از قطعات حساس در کارخانه آسفالت محسوب می شود و حضور آن بسیار حائز اهمیت است لذا باید توانایی بالایی در فیلتراسیون مواد آلاینده داشته باشد. سبد بگ فیلتر یا قفس، قفسه ای است که کیسه های فیلتر در آن قرار می گیرند. این یک جزء ضروری از یک سیستم بگ فیلتر است و به کیسه ها کمک می کند تا شکل خود را حفظ کنند و از ذرات معلق در جریان گاز محافظت کنند.

اجزاء بگ فیلتر کارخانه آسفالت

 • بدنه
 • شیر برقی
 • لوله های مورد استفاده

در زیر به توضیحات هرکدام از این اجزا پرداخته ایم:

 • بدنه: این جز یکی از اجزای اصلی فیلتر کیسه ای بوده که دارای جنس ورق استیل ST37 می باشد. علاوه بر آن پایه ها این محصول از ورق خم کاری شده شش میل و چینش کیسه ها از ورق شش میل مشبک تولید شده اند. براساس تعداد و طول کیسه ها ورق های استفاده شده در بدنه بگ فیلتر به شکل گرد یا مربع هستند که هر دو دارای قسمت قیفی و صاف می باشند. قسمت صاف که کیسه ها از آن آویزان می شوند و قسمت قیفی محل جمع آوری گرد و غبار پس از فیلتر کردن است.
 • شیر برقی: این قطعه توسط واحد کنترل هدایت می شود و در واقع این واحد دستور باز و بسته شدن هر یک از شیرهای برقی را صادر می کند. با توجه به تعداد کیسه های مورد استفاده اسکروی باد متغیر بوده و باید به این موضوع نهایت دقت را داشته باشید.
 • لوله های مورد استفاده: لوله های فشرده یکی از اجزای مهم بگ فیلتر هستند که باعث انتقال هوای فشرده از دستگاه اسکروی باد به کیسه ها می شوند. در واقع بعد از جذب گرد و غبار در کیسه ها، آن ها را تحت فشار قرار داده و در ادامه با تکان دادن باعث پاک شدن آلودگی ها می شود.

نحوه کارکرد بگ فیلتر کارخانه آسفالت

نحوه کار این قطعه به این صورت است که بین مکنده و سایکلون قرار می گیرد و از طریق مکنده گرد و غبار به قسمت بگ فیلتر مکیده می شود. سپس هوای پر فشار با کمک لوله ها و از طریق اسکروی باد به درون کیسه های آویزان ارسال می شود که این کار باید با احتیاط و بنا بر دمای داخل بگ فیلتر و میزان گرد و غبار صورت گیرد. هوای پرفشار در یک لحظه توسط شیرهای برقی پر و خالی شده و این عمل باعث می شود که کیسه ها تکان بخورند و گرد و غبار چسبیده به آن ها جدا شوند. با این کار هوای خروجی 95 درصد سالم شده و به بیرون هدایت خواهد شد.

در قسمت قیفی شکل بگ فیلتر گرد و غبار جمع آوری شده و به مواد مصرفی خط تولید اضافه می شود. این نکته قابل بیان است که با توجه به تناژ کارخانه آسفالت اندازه بگ فیلتر، تعداد کیسه ها و اندازه اسکروی باد مشخص می شوند.

مزایای بگ فیلتر کارخانه آسفالت

استفاده از بگ فیلتر در کارخانه آسفالت دارای مزایای بسیار است. یکی از این مزایا بهبود ظرفیت حرارتی و گرمایش و بهره وری از انرژی گرمایی بوده که الزامات زیست محیطی ملی را برآورده خواهد کرد. این دستگاه به دلیل این که از سیستم جمع آوری ثانویه و اولیه تشکیل شده دارای طول عمر بالایی است و به طور موثر شرایط محیطی را بهبود می بخشد. طراحی بگ فیلترهای شرکت مهان صنعت کانی کاملا به روز و مدرن بوده که دارای مصرف پایین و سر و صدایی بسیار کم هستند. قطعات فیلتر کیسه ای بسیار باکیفیت بوده و در عین حال قابلیت تعویض و تعمیر را دارند.

خرید بگ فیلتر

امروزه با توجه به اهمیت حفاظت از محیط زیست در اغلب صنایع به دنبال تجهیزاتی برای رفع آلودگی ها و گرد و غبارهای تولیدی هستند. شرکت مهان صنعت کانی برای جمع آوری گرد و غبار ناشی از صنایعی همچون کارخانه آسفالت، تولید آهک، گچ، نساجی و … و ایمنی نیروی کار در برابر حساسیت های محیطی اقدام به تولید بگ فیلتر باکیفیت نموده است. برای این شرکت کافی است با کارشناسان مجموعه در تماس باشید تا ویژگی های حرفه شما مورد ارزیابی قرار بگیرد و در نهایت بهترین تجهیزات تقدیم شما گردد.

انواع متداول بگ فیلتر صنعتی عبارتند از:

 • فیبر نساجی: برای جداسازی ذرات بزرگتر از 5 میکرون مانند گرد و خاک.
 • HEPA: برای جداسازی ذرات بسیار ریز مانند ویروس ها، باکتری ها و اسپروها با کارایی 99.97% تا 99.99%.
 • ULPA: با کارایی 99.9995% برای اتاق های تمیز و کاربردهای علمی دقیق.
 • فیلتر کربن فعال: برپایه کربن فعال برای جذب گازها و بوها.
 • فیلتر هپا: برای جداسازی هیدروکربن ها و سایر آلاینده های آلی.

بگ فیلتر در کارخانه آسفالت، باید دارای ویژگی‌های خاصی مانند مقاومت در برابر حرارت بالا، نفوذپذیری پایین و قابلیت جداسازی ذرات باشند. همچنین، باید از بگ فیلتر با ظرفیت مناسب استفاده شود تا بتوانند ذرات گرد و غبار تولیدی را به صورت کامل جذب کنند. برای انتخاب بگ فیلتر مناسب در کارخانه آسفالت، بهتر است با تهیه نمونه‌های استاندارد و ارزیابی عملکرد بهتر، برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر در این زمینه، می‌توانید با کارشناسان تولید کننده بگ فیلتر تماس بگیرید.

بگ فیلتر یا تصفیه هوا صنعتی (غبار گیر صنعتی)

نوعی فیلتر پرکاربرد در صنعت است که توانایی تصفیه گرد و غبارها در اندازه میکرون را دارد. در صورتی که این نوع فیلتر به خوبی طراحی‌ شود امکان پالایش با راندمان 99 درصد را ایجاد می‌کند. در صنایع معدنی و کارخانه آسفالت دو نوع فیلتر کیسه‌ای جت پالس و ریورس ایر تولید می‌شود.

بگ فیلتر یا فیلتر خشک که به عنوان سیستم فیلتراسیون در کارخانجات مختلف استفاده می‌شود برای تصفیه هوا و حذف گرد و غبار تولید شده حین کار مورد استفاده قرار می‌گیرد. بگ فیلتر هوایی پاکیزه تحویل داده و استفاده مجدد از مواد را ممکن می‌کند.

در بگ فیلتر اجزای مختلفی چون کیسه فیلتر، محفظه هوای تمیز، محفظه تصفیه، شیرهای دیافراگمی و سیستم تخلیه استفاده شده است. فن سانتریفیوژ دستگاه قدرت مکشی این دستگاه را با توجه به نوع گرد و غبار تولیدی و اندازه ذرات آن مشخص می‌کند. محصولات kmegroup کاملا توسط مهندسین مکانیک ساخته شده و در نوع خود بی‌نظیر هستند . این تجهیزات قابل رقابت با نوع خارجی می باشند .

دکمه بازگشت به بالا