اجتماعی

برپایی نمایشگاه نوشت افزار ایرانی تا ۲ آنلاین/ کدام نوشت افزارها تولید ایرانی ندارند؟

مدیرعامل مجمع نوشت افزار ایرانی و اسلامی با اشاره به برپایی نمایشگاه نوشت‌افزار ایرانی از ۱۹ شهریور تا ۲ آنلاین در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گفت: محصولاتی که در این نمایشگاه عرضه می‌شود هم تولید ایران هستند و هم محتوای آن‌ها ایرانی است.

محمد یقینی در گفت‌وگو با یومیر با اشاره به برپایی نمایشگاه نوشت‌افزار ایرانی از روز گذشته (۱۹ شهریور) اظهار کرد: نمایشگاه نوشت افزار ایرانی با هدف معرفی و عرضه آخرین محصولات و دستاوردهای صنعت نوشت افزار ایران از حدود  ۱۱ سال قبل کار خود را آغاز کرده است.

وی ادامه داد: به جز دو سال پاندمی کرونا که نمایشگاه برگزار نشد، امسال نهمین دوره برپایی این نمایشگاه است که در کانون پرورش فکری برگزار می‌شود. امسال در قیاس با سال‌های قبل تعداد مجموعه‌های تولیدی نوشت افزار شرکت کننده در این نمایشگاه دو برابر شده است و بیش از ۲۰۰ مجموعه تولیدی در نمایشگاه حاضر هستند که از مجموعه‌های شاخص و برجسته این صنعت محسوب می‌شوند.

مدیرعامل مجمع نوشت افزار ایرانی و اسلامی با اشاره به اینکه این نمایشگاه از ۱۹ شهریور آغاز شده و تا ۲ مهرماه از ۱۰ تا ۲۳ برپا است، درباره محصولات عرضه در این نمایشگاه توضیح داد: محصولاتی که در این نمایشگاه عرضه می‌شود هم تولید ایران هستند و هم محتوای آنها ایرانی است. تلاش می‌کنیم در این نمایشگاه تولیدات نوشت افزار ایرانی را به مردم، مسئولان و نخبگان فرهنگی معرفی کنیم.

به گفته یقینی به جز تهران این نمایشگاه همزمان در هفت استان مشهد، شیراز، یزد، قم، اصفهان، تبریز و اهواز برگزار می‌شود.

کدام نوشت افزارها تولید ایرانی ندارند؟

وی در پاسخ به اینکه کدام یک از نوشت افزارها تولید ایرانی ندارند؟ تصریح کرد: جریانی که در صنعت نوشت افزار راه افتاده است مردمی و خصوصی است و صرفه مقیاس و صرفه اقتصادی مهم است. در حال حاضر ما در حوزه خودکار، مداد، کیف و جامدادی تقریبا خودکفا هستیم اما همچنان محصولاتی هستند که ایرانی آن‌ها تولید نشده است و بیشترین مانع آن صرفه اقتصادی است.

مدیرعامل مجمع نوشت افزار ایرانی و اسلامی در عین حال تاکید کرد: اگر وقفه‌ای به واسطه دو سال پاندمی کرونا نداشتیم، مسیر رشد تولیدات ایرانی در شرایطی بود که قطعا تا کنون در اکثر محصولات خودکفا شده بودیم. اکنون نیز می‌توان گفت در دو تا سه سال آینده در چند محصول اساسی که نمونه ایرانی آن فعلا موجود نیست تولید کننده‌هایی را خواهیم داشت.

یقینی افزود: در حال حاضر مدادنوکی، لاک غلط گیر، منگنه، روان نویس و پانچ از جمله محصولاتی هستند که یا نمونه ایرانی آن‌ها را نداریم یا نمونه ایرانی آن کم است و در نهایت یک  یا دو تولید کننده برای آن داریم و یا نمونه ایرانی آن به صورت ۵۰ درصد واردات و ۵۰ درصد تولید داخل است.

وی اضافه کرد: برای مثال در محصول لاک غلط گیر فقط یک مجموعه تولیدی داشتیم اما به دلیل بحث صرفه اقتصادی فعالیت خود را ادامه نداده است. در محصول پانچ دو مجموعه تولید کننده داریم. در محصول منگنه فعلا هیج تولید کننده‌ای نداریم. دو تا سه تولید کننده نیز در حال کار روی تولید روان نویس هستند.

مدیرعامل مجمع نوشت افزار ایرانی و اسلامی در پایان با دعوت از مردم برای شرکت در این نمایشگاه اظهار  کرد: هدف اصلی نمایشگاه فروش محصولات نیست اما طبیعتا قیمت محصولات این نمایشگاه بهتر از سایر فروشگاه ها است. از سوی دیگر در نمایشگاه اکثر محصولات نوشت افزار به ویژه برای مقطع ابتدایی وجود دارد.

انتهای پیام

بخش مطالب اجتماعی

پژوهشگر جامعه‌شناسی با تمرکز بر مسائل تربیتی و آموزشی در جامعه.
دکمه بازگشت به بالا