بین الملل

آمریکا با آزادی منابع مالی افغانستان از طریق بانک سوئیس موافقت کرد

منابع آگاه از مذاکرات طالبان افغانستان و ایالات متحده می گویند که واشنگتن در حال کار بر روی طرحی برای پرداخت 3.5 میلیارد دلار به بانک تسویه حساب های بین المللی و توزیع این پول تحت یک سیستم نظارتی شخص ثالث به دولت کابل است.

به گزارش یومیر، به نقل از شبکه خبری TRT، آمریکا با آزادسازی بخشی از پول بلوکه شده افغانستان که پس از قدرت گرفتن مجدد طالبان در سال گذشته در این کشور مصادره شده بود، موافقت کرده است.

به گفته یک منبع آگاه، این مبلغ به ارزش 3.5 میلیارد دلار احتمالاً در اختیار بانک تسویه بین المللی (BIS) مستقر در بازل، سوئیس است. یک شورای تخصصی بین المللی نیز برای پرداخت این پول تشکیل شده است.

حدود 9 میلیارد دلار از دارایی های ارز خارجی بانک مرکزی افغانستان در ایالات متحده و سایر بانک های خارجی پس از تصرف کابل توسط طالبان در 15 اوت 2021 و برکناری دولت اشرف غنی، رئیس جمهور مورد حمایت ایالات متحده، مسدود شد.

ماه گذشته، دولت بایدن با وجود حضور ایمن الظواهری، رهبر کشته شده القاعده در کابل، به مذاکرات برای آزادسازی این مبالغ ادامه داد.

با این حال، وزارت امور خارجه ایالات متحده افزایش سرمایه بانک مرکزی افغانستان را به عنوان “یک گزینه کوتاه مدت” پس از مرگ الظواهری رد کرد و مدعی شد که طالبان با پناه دادن به وی و نقض توافقنامه خروج ایالات متحده در سال 2020، نگرانی هایی را ایجاد کرده است.

این منبع آگاه همچنین گفت که در این اقدام جدید، بانک مرکزی افغانستان می تواند وجوه بلوکه شده را برای استفاده نهایی دریافت کند، اما ایالات متحده مایل است علاوه بر نظارت شخص ثالث بر این وجوه، پروتکل های مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم را نیز رعایت کند. .

در همین حال، دولت طالبان افغانستان پیشنهاد ایالات متحده برای نظارت شخص ثالث را می‌پذیرد، اما می‌خواهد در مورد نحوه استفاده از آن اختیار خود را حفظ کند.

سهیل شاهین، سخنگوی طالبان افغانستان گفت: این منابع بلوکه شده متعلق به مردم افغانستان است. اینها منبعی برای بانک مرکزی در تراکنش های مالی است.

وی افزود: این بر عهده مردم افغانستان است که با این منابع مالی چه کنند و چگونه مصرف کنند. تصمیم یک جانبه در مورد ذخایر مالی بانک مرکزی افغانستان غیرقانونی است مگر اینکه با موافقت بانک مذکور باشد.

ایالات متحده تحت فشار گروه های حقوق بشر و مهاجران افغان قرار گرفته است تا این بودجه را برای تخصیص آنها به اقدامات بشردوستانه ناشی از جنگ در آن کشور آزاد کند.

شاه محرابی، استاد اقتصاد افغان-آمریکایی در شورای عالی بانک مرکزی افغانستان می گوید: «رهاسازی این منابع مالی برای کاهش مشکلات زندگی مردم افغانستان که در پرداخت با مشکلات زیادی مواجه هستند، مهم است. برای نیازهای اولیه خود.”

بیشتر دارایی های خارجی افغانستان که حدود هفت میلیارد دالر است در بانک مرکزی آمریکا در نیویورک نگهداری می شود.

برای مقابله با آنچه که سازمان ملل متحد آن را آینده ای “بسیار تیره” برای افغان ها می نامد، به مذاکرات برای آزادسازی 3.5 میلیارد دلار کمک مالی نیاز است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا