عمومیکسب و کار ایرانی

لامپ‌های LED و CFL چه فرقی با هم دارند؟

اهمیت دانستن فرق لامپ کم مصرف با ال ای دی

شاید شما تصور کنید که هزینه برق و روشنایی خانه شما چندان چشمگیر نیست و در میان هزینه‌های روزمره مقدار اندکی را به خود اختصاص می‌دهد. اما باید بدانید که هزینه روشنایی خانه بیش از یک چهارم کل قبض برق شما را تشکیل می‌دهد. بنابراین، داشتن مقرون به صرفه‌ترین و کم‌مصرف‌ترین لامپ ارزان موجود در بازار بسیار مهم است. بنابراین باید با مقایسه لامپ کم مصرف و ال ای دی بهترین گزینه را انتخاب کنید تا بتوانید هزینه‌های برق مصرفی خود را تا حد زیادی کاهش دهید.

لامپ کم مصرف یا CFL چیست؟

لامپ‌های کم مصرف جریان الکتریکی را بین الکترودها در هر دو انتهای لوله پر از گاز ارسال می‌کنند. واکنش شیمیایی انرژی الکتریکی و گاز موجود در این محصول، باعث ایجاد نور و گرما می‌شود. این فرایند می‌تواند تا 30 ثانیه طول بکشد که توضیح می‌دهد که چرا گاهی اوقات روشن شدن کامل یک لامپ کم مصرف کمی طولانی به نظر می‌رسد.

لامپ ال ای دی یا دیود ساطع کننده نور چیست؟

شکل تقریبا شبیه لامپ‌های سنتی رشته‌ای است. نحوه عملکرد این لامپ‌ها بسیار ساده تر از لامپ‌های کم مصرف است و تنها با عبور جریان الکتریکی از لامپ نور تولید می‌کنند. محصولات روشنایی LED دارای دیودهای ساطع کننده نور هستند که جریان برق تنها از یک سمت از آن‌ها عبور می‌کند. این دیودهای نورانی از مواد نیمه رسانا تشکیل شده‌اند که با عبور جریان، یک نور شفاف و یکنواخت را به وجود می‌آورند. در ادامه فرق لامپ کم مصرف و ال ای دی را از جنبه‌های مختلف موردبررسی قرار می‌دهیم.

1- مقایسه لامپ کم مصرف و ال ای دی از نظر طول عمر

لامپ‌های LED طول عمری در حدود 50 هزار ساعت دارند؛ این در حالی است که طول عمر لامپ‌های کم مصرف دارای طول عمر حداکثر 8000 ساعت است. بنابراین می‌توان گفت که لامپ‌های LED تقریبا همیشگی هستند و شما می‌توانید تا مدت‌ها از آن‌ها استفاده کنید. از سوی دیگر بدنه لامپ‌های LED هم در مقایسه با نمونه‌های کم مصرف بسیار محکم‌تر است و در برابر ضربه‌های ناگهانی یا تغییرات ولتاژ، دچار آسیب نمی‌شود.

2- مقایسه کیفیت نوردهی

فرق لامپ کم مصرف با ال ای دی از نظر کیفیت نوردهی، تنها با چند ساعت استفاده از آن‌ها مشخص می‌شود. نور لامپ‌های کم مصرف پس از مدتی کدر می‌شود و حالت مهتابی خود را از دست می‌دهد؛ اما نور لامپ LED تا آخرین لحظه از عمر این محصول، همچنان شفاف و یکنواخت باقی می‌ماند. به همین دلیل است که برای روشنایی خیابان‌ها و جاده‌ها، امروزه از انواع چراغ خیابانی ال ای دی استفاده می‌شود که هم طول عمر زیادی دارند و هم نور یکنواختی را در محیط پخش می‌کنند.

3- فرق لامپ کم مصرف با ال ای دی از نظر ایمنی

زمانی که یک لامپ کم مصرف می‌شکند، جیوه و فسفر داخل آن در صورت تماس با پوست می‌تواند آسیب ایجاد کند. از سوی دیگر این مواد، خطرناک هستند و در پایان عمر چراغ، مشکل دفع زباله را ایجاد می‌کنند. لامپ‌های کم مصرف شکسته مقدار کمی جیوه سمی را به عنوان گاز آزاد می‌‌کنند و بقیه در خود شیشه وجود دارد. بنابراین از این نظر می‌توان گفت که لامپ‌های ال ای دی ایمن‌تر هستند و در صورت شکستگی، مشکلی را برای افراد به وجود نمی‌آورند.

از سوی دیگر اشعه‌ای که از لامپ کم مصرف ساطع می‌شود، ممکن است در درازمدت باعث ایجاد آسیب‌هایی در پوست شود. این در حالی است که لامپ‌های LED هیچ اشعه ماورا بنفشی ساطع نمی‌کنند و به دلیل استفاده از نور حالت جامد، در برابر شوک‌های الکتریکی و لرزش‌ها کاملا مقاوم هستند. همچنین در ساختار این نوع از محصولات روشنایی هیچ سربی استفاده نشده و برای محیط ریست مضر نیستند.

4- مقایسه لامپ کم مصرف و ال ای دی از نظر قیمت

برای خرید لامپ‌های LED شاید در ابتدا هزینه بیشتری نسبت به لامپ‌های کم مصرف بپردازید؛ اما در دراز مدت در هزینه شما صرفه جویی خواهد شد. چرا که یک لامپ ال ای دی ارزان تقریبا 8 برابر نسبت به لامپ کم مصرف دوام بیشتری دارد و هزینه تعویض را دیگر نخواهید داشت. به همین دلیل است که برای نورپردازی مکان‌هایی با مساحت زیاد، از انواع لامپ‌های LED استفاده می‌شود. مثلا برای روشنایی سالن‌های ورزشی و باشگاه‌ها، شاید در ابتدا هزینه بیشتری را در مقایسه با لامپ‌های کم مصرف روی دست شما بگذارد؛ اما در نهایت به دلیل داشتن طول عمر بالا برایتان به صرفه خواهد بود.

5- مقایسه بازدهی انرژی

فرق لامپ کم مصرف با ال ای دی از نظر بازدهی انرژی برای بسیاری از افرادی که به دنبال روشن کردن محیط‌های شهری یا خانه‌های خود هستند، بسیار اهمیت دارد. لامپ‌های کم مصرف 25 تا 35 درصد انرژی کمتری نسبت به لامپ‌های معمولی یا لامپ‌های رشته‌ای مصرف می‌کنند. این در حالی است که لامپ‌های ال ای دی 75 درصد کمتر از لامپ‌های رشته‌ای انرژی مصرف می‌کنند.

این یعنی لامپ‌های ال ای دی از نظر بهره‌وری انرژی بسیار کارآمد هستند. علاوه بر این، لامپ‌های کم مصرف یا CFL تقریبا 80 درصد انرژی خود را به عنوان گرما آزاد می‌کنند؛ در حالی که لامپ‌های LED انرژی بسیار کمی را به عنوان گرما ساطع می‌کنند که باعث افزایش کارایی آن‌ها می‌شود.

6- مقایسه بهره نوری لامپ کم مصرف و LED

بهره نوری یک لامپ، با فرمول زیر محاسبه می‌شود:

بهره نوری = مقدار روشنایی نور لامپ بر حسب لومن تقسیم بر میزان مصرف انرژی الکتریکی بر حسب وات

بنابراین واحد لومن بر وات در بسیاری از محصولات روشنایی بسیار اهمیت دارد. مقایسه لامپ کم مصرف و ال ای دی نشان می‌دهد که لامپ های ال ای دی بهره نوری 85 لومن بر وات را از خود نشان می‌دهند؛ این در حالی است که این عدد برای لامپ‌های کم مصرف برابر 70 لومن بر وات است. حتی در نسل‌های جدید محصولات روشنایی LED مانند یا سی او بی، این بهره نوری تا 150 یا 300 لومن بر وات هم افزایش پیدا می‌کند.

7- فرق لامپ کم مصرف با ال ای دی از نظر اندازه

LED‌ها می‌توانند بسیار کوچک و در برخی موارد کمتر از 2 میلی‌متر باشند و می‌توان آن‌ها را در اندازه بسیار بزرگ در دسترس داشت. در مجموع، تنوع کارکرد لامپ‌های ال ای دی بسیار بالاست. اما لامپ‌های کم مصرف به گونه‌ای طراحی شده‌اند که جایگزین مهتابی‌ها شوند و به همین دلیل در اندازه‌های میلی‌متری تولید نمی‌شوند. به عبارت بهتر معمولا عرض این محصولات روشنایی کمتر از یک سانتی‌متر تولید نمی‌شود.

8- تفاوت لامپ کم مصرف با ال ای دی از نظر تحمل شرایط محیطی

تفاوت لامپ کم مصرف با ال ای دی از نظر تحمل حرارت در منابع بسیار کمی بررسی شده است. به همین دلیل است که تقریبا می‌توان گفت که داده علمی برای شرایط عملکردی لامپ کم مصرف در دمای بالا وجود ندارد. با این حال آزمایش‌ها نشان داده‌اند که لامپ‌های ال ای دی تحمل حرارت تا 100 درجه سانتی‌گراد را دارند و برای عملیاتی معمولی هم در داخل و هم در فضای باز مناسب هستند.

از سوی دیگر در برابر عواملی مانند گرد و غبار و نفوذ رطوبت هم، لامپ‌های LED مقاومت بیشتری از خود نشان می‌دهند؛ به همین دلیل است که برای نورپردازی در فضای باز یا نمای ساختمان، استفاده از این محصولات روشنایی بسیار رایج است. برای مثال در نورپردازی شهری و نما بسیار کاربرد دارد.

لامپ LED یا کم مصرف؛ کدام بهتر است؟

در این مقاله به بررسی فرق لامپ کم مصرف با ال ای دی پرداختیم. با توجه مقایسه‌ای که انجام شد کاملا واضح است که لامپ‌های LED از همه جهات مانند ایمنی، سازگاری با محیط زیست، بازدهی انرژی، بهره نوری و سازگاری با شرایط محیطی برتری شدیدی نسبت به لامپ‌های کم مصرف دارند. پس بهتر است که برای هزینه و زمان خود ارزش قائل شوید و با انتخاب لامپ‌های ال ای دی، تا سال‌ها از یک محصول روشنایی باکیفیت استفاده کنید.

به دلیل اینکه لامپ ال ای دی طول عمر بیشتر و مصرف انرژی کمتری دارد، برای روشنایی خانه‌ها از آن استفاده می‌شود. همچنین عدم انتشار اسعه مضر از این لامپ هم آن را برای استفاده در منزل مناسبتر کرده است. بله. زیرا طول عمر این لامپ ها بسیار زیاد است و تا مدت ها شما را از خرید محصول جدید بی نیاز می کنند. از سوی دیگر به دلیل مصرف پایینی که دارند، می توانند هزینه برق مصرفی شما را تا حد زیادی کاهش دهند. برای آشنایی بیشتر با بر روی لینک درج شده کلیک کنید.

همواره تبلیغات مؤثرترین عامل در زمینه افزایش فروش محسوب می‌شود. یکی از بهترین تبلیغاتی که هر کسب و کاری در در این مقاله قصد داریم تا به صورت کامل به سؤال چراغ خیابانی چیست پاسخ دهیم. بدون شک خیابان‌ها به کلوین در روشنایی یکی از مفاهیم بسیار مهم است که باید در زمان خرید این محصولات، آن را بشناسید.

تفاوت‌های کلیدی لامپ کم مصرف یا لامپ ال ای دی

روشنایی‌های مختلف بر اساس نحوه تولید نور با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند که در ادامه به برخی از مهمترین تفاوت‌های چراغ‌های ال‌ای‌دی و فلورسنت اشاره می‌کنیم.

    این لامپ‌ها از نظر مصرف انرژی با هم چه تفاوت‌هایی دارند؟

در زمان عرضه اولیه لامپ‌های کم مصرف، مصرف پایین‌تر این لامپ‌ها نسبت به لامپ‌های رشته‌ای سر و صدای زیادی به پا کردند و این لامپ‌ها به دلیل نداشتن رقیب در بحث مصرف به راحتی جایگزین لامپ‌های پر مصرف رشته‌ای شدند؛ البته فراموش نکنیم که این لامپ‌ها در مقایسه با لامپ‌های رشته‌ای ۷۵٪ انرژی کمتری مصرف می‌کردند.

درست مثل لامپ‌های کم مصرف، لامپ‌های ال ای دی هم نسبت به لامپ‌های رشته‌ای قدیمی ۷۵٪ انرژی کمتری مصرف می‌کنند، با این تفاوت که لامپ‌های کم مصرف ۸۰٪ انرژی مصرفی خودشان را به شکل حرارت به محیط منتقل می‌کنند که باعث می‌شود لامپ‌های کم مصرف در مقایسه با لامپ‌های ال ای دی، هم داغ‌تر باشند و هم کارایی کمتری داشته‌باشند. از آن‌جایی که لامپ‌های ال ای دی میزان حرارت بسیار کمی تولید می‌کنند، می‌توان گفت که تمام انرژی مصرف شده تبدیل به نور می‌شود.

    کدام لامپ‌ها عمر بیشتری دارد؟

لامپ‌های کم مصرف نسبت به لامپ‌های رشته‌ای عمر بیشتری داشتند اما در زمینه طول عمر هم در برابر لامپ‌های ال ای دی حرفی برای گفتن ندارند. لامپ‌های ال ای دی حدود سه برابر لامپ‌های کم مصرف عمر می‌کنند و این باعث می‌شود تا لامپ‌های ال ای دی از این نظر بهترین گزینه موجود در بازار باشند.

    و این که کدام یک از این لامپ‌ها نور بهتری تولید می‌کنند؟

در مقایسه با لامپ‌های رشته‌ای، هر دو گروه این لامپ‌ها نور بهتری تولید می‌کنند. ولی اگر قرار باشد که این لامپ‌ها را با یکدیگر مقایسه کنیم، بحث مقداری فرق می‌کند. بسیاری از مصرف کنندگان ایرادهایی را نسبت به کیفیت روشنایی لامپ‌های کم مصرف مطرح می‌کنند. برای مثال، لامپ‌های کم مصرف برای داشتن بهترین نور خود می‌بایست مقداری کار کنند یا به اصطلاح «گرم» شوند و این گرم شدن برای بسیاری از مردم ناخوشایند است. به علاوه این که حتما تاحالا متوجه چشمک زدن و سوسو کردن لامپ‌های کم مصرف در تاریکی شده‌اید.

در مقابل لامپ‌های ال ای دی از لحظه روشن شدن بیشترین میزان نور خود را تولید می‌کنند. البته شاید جالب‌ترین قابلیت لامپ‌های ال ای دی قابل تنظیم بودن نور آن‌ها باشد که کاربر را قادر می‌سازد تا بسته به شرایط روحی و موقعیتی که در آن قرار دارد، نور اتاق خود را به وسیله دیمرها کم و زیاد کند و یا رنگ آن را تغییر دهد. یک نور طبیعی و روشن برای مواقع نوشتن یا یک نور گرم و خفیف برای دیدن فیلم.

منبع : etsy.com

دکمه بازگشت به بالا