علمی و پزشکیکسب و کار ایرانی

راه های برطرف کردن سر و صدای تشک و تخت

صدای تشک و تخت خواب برای چیست و چطور رفع میشود؟

به نقل از اینتکس، آرامش و رفاه استراحت درگیر فاکتورهای زیادی است. یک خواب آرام در محیطی آرام و به دور از سر و صدا اتفاق می افتد. افراد از نظر حساسیت نسبت به سر و صداهای محیط با هم متفاوت هستند. برخی در کنار سر و صداهای بزرگ و دلخراش باز هم می خوابند. اما عده ای هستند که با کوچک ترین سر و صدا مثل صدای تشک و تخت آرامش شان بر هم می خورد. شما جز کدامین گروه هستید؟؟؟

به طور کلی گفته می شود که برای داشتن خواب با کیفیت، عامل سر و صدا را برطرف نمایید. یکی از عوامل تداخل کننده و ایجاد کننده سر و صدا، تخت و تشک خوشخواب می باشد. این اتفاق، خواب را آشفته کرده و استراحتی نا مطلوب رقم می زند. همان طور که می دانیم کیفیت استراحت روی فعالیت های روزانه اثر دارد. بنابراین بهتر است راه های برطرف کردن سر و صدای تشک و تخت را بدانیم. اما چرا تشک تخت خواب و یا تشک بادی ماشین صدا می دهد؟

علت سر و صدای تشک و تخت خواب

گاهی در هنگام خواب متوجه سر و صدای تشک و تخت خود می شوید. این صدا و یافتن منبع ایجاد کننده آن بسیار مهم است. چندین فاکتور در این جا ممکن است سبب این اتفاق ناخوشایند شوند.  خود تشک ، فنرهای درونی تشک و تخت خواب این موارد محتمل می باشند. هر کدام از این موارد در صورت ایجاد صدا ، از خواب آرام ممانعت می نمایند. اما فهمیدن این که کدام یک عامل اصلی این موضوع است ، کار سختی نیست.

تشک : چرا تشک تخت خواب صدا می دهد ؟ برای این که متوجه شوید آیا عامل ایجاد این،  صدای تشک و تخت است، آن را از تخت خارج کنید. به قسمت های مختلف سطح آن فشار وارد نمایید. در صورت مشکل دار بودن ، باز هم صدا تولید می نماید. البته گاهی این اتفاق بعد از مدت طولانی استفاده از آن رخ می دهد.

فنرهای تشک : تشک های فنری از حیث ایجاد سر و صدا بیشتر مورد توجه هستند. فنر و ساختار فلزی درونی ، عامل اصلی می باشد. در اغلب موارد، پس از استفاده طولانی از چنین محصولاتی، این ساختار دچار سایش و فرسودگی می شود. اگر در حین خواب یا جابجا شدن سطحی ، این فنرها روی هم سائیده شود، صدا تولید می گردد. البته برخی از محصولات بی کیفیت و نامرغوب از همان ابتدای استفاده ، این چنین هستند.

تخت و باکس تخت خواب : تخت خواب ها از جنس های مختلفی تولید می شوند. معمولا چندین تکه جدا هستند که به هم وصل می شوند. اغلب هم به یکدیگر پیچ و مهره می شوند. گاهی این اتصالات به درستی صورت نمی گیرد.

اتصالات نادرست و یا شل در صورت تحمل فشار صدا می دهند. گاهی هم شاید اتصالات درست است اما آسیب ساختاری و فیزیکی به باکس تخت شما وارد شده است. این آسیب ، خود عاملی برای تولید صدا می شود. برای این که ببینید آیا مشکل دارد راه حل ساده ای دارد. بایستی آن را خالی از تشک نموده و قسمت های مختلف آن را بفشارید.

بررسی راه های ساده برطرف کردن سر و صدای تشک و تخت

در قدم اول یافتن علت سر و صدا بسیار مهم است. یافتن این علت و فاکتور دردسر ساز ، به سادگی صورت می گیرد. پس اول به جواب این که چرا تشک تخت خواب صدا می دهد ، رسیدیم. حال بیایید ببینیم چطور باید این مشکلات را برطرف نماییم.

راه های برطرف کردن سر و صدای تشک خوشخواب

  • گاهی یک تشک عمرش به پایان رسیده است. بنابراین تعویض آن می تواند گزینه و راهکار مناسبی باشد. گاهی هم لزومی به خرید یک نمونه جدید نیست. کافیست که آن را پشت و رو یا سرو ته نمود. این اقدام نیز در بعضی موارد جواب گو خواهد بود. اگر در ابتدا یک تشک با کیفیت بخرید این مشکلات کم تر خواهد شد. شاید هم این اتفاقات مختل کننده خواب دیرتر رخ بدهد.
  • این موضوع را کم اهمیت جلوه ندهید. این سر و صدا مسئله ساده و بی آزاری نیست. گرفتن خواب راحت و بیداری های مکرر شبانه از نتایج مهم آن است. تشک های فومی، مموری فوم و تشک لاتکس نمونه های بی آزاری هستند.
  • اگر تشک شما دارای فنرهای سر و صدا دار است، سطحی نامطلوب دارد. این چنین بستری زمینه نامناسبی برای خواب فراهم می کند. به نوعی ستون فقرات را در راستای نا مناسبی قرار می دهد. حتی گذشته از مانع خواب شدن، سبب بروز دردهای بدنی نیز می شود. بنابراین از چند جهت یک تشک فنری نا مرغوب و یا از کار افتاده ، ضرر می رساند. بنابراین برای پیشگیری از صدای تشک و تخت در تعویض به موقع آن و یا خرید اولیه مناسب دقت نمایید.

راه های برطرف کردن سر و صدای تخت

در مبحث قبل ، علت این که چرا تشک خوشخواب صدا میدهد را متوجه شدیم. حتی راه حل های آن و روش برطرف نمودن این مشکل عنوان شد. اما گاهی ایراد از تشک نیست و تخت خواب شما مقصر است. تخت خواب ها ممکن است از چوب، فلز یا ام دی اف باشند. در این میان نمونه های چوبی و فلزی ممکن است صداهای دلخراشی ایجاد کنند.

قطعات تخت خواب معمولا به هم پیچ و مهره شده اند. گذر زمان و استفاده از محصول ممکن است به این اتصالات ضربه بزند. شل شدن یا از کار افتادن آن ها ، باعث آسیب ساختاری نمونه می شود. وقتی چهارچوب و قالب تخت مشکل دار باشد ، با خوابیدن روی آن صدا می دهد. می توان محل دچار مشکل را یافت. پیچ و مهره ها را سفت نمود. جاهای شکسته شده در نمونه های چوبی را ترمیم کرد.

در ادامه بررسی صدای تشک و تخت خواب باید شاسی زیر تخت را درست و محکم کرد. نمونه های فلزی زودتر از چوبی ها از کار می افتند. جوش دادن بخش های مختلف به هم بهتر از چسباندن یا پیچ شدن می باشد. زیرا معمولا تخت ها نمی توانند وزن بالا را تحمل کنند و صدا می دهند. با این راهکارهای ساده مشکلات مربوط به تخت خواب حل می گردد.

صدای تشک و تخت برای چیست ؟ سوالی که ذهن عده ای را به خود مشغول نموده بود. در این مطلب ، راه های برطرف کردن سر و صدای تخت و تشک خوشخواب ارائه شد. البته در ابتدای امر بایستی علت و محل سر و صدا مشخص شود. در نهایت یکی از راه های موثر در بر طرف نمودن آن به کار گرفته شود. بستر مناسب خواب و شرایط محیطی آرام ، خواب و استراحت را لذت بخش می کند.

قبل از این که سر و صدا بروز دهد ، سعی کنید نمونه ای با کیفیت بخرید. هم ماندگار خواهد بود و هم زود از کار نمی افتد. از نمونه محصولات مرغوب در فروشگاه اتاق من بازدید نمایید. استراحت ایده آل با در نظر گرفتن شرایط ایده آل رقم خواهد خورد.

منبع : Inflatable Bed for Car

دکمه بازگشت به بالا