اجتماعیکسب و کار ایرانی

مسافرت با قطار به ترکیه

سفر زمینی به ترکیه با قطار تهران وان

در صورتی که خرید بلیط قطار یا خرید بلیط اتوبوس از قاصدک 24  را انجام دهید و بلیط خود را دریافت کنید سفری ترکیبی را پیش رو خواهید داشت. در این سفر ابتدا باید خود را به ایستگاه راه آهن تهران رسانده و با قطار از شهرهای کرج، قزوین، زنجان، تبریز، سرماس رازی و کاپی کوی گذشته تا به ایستگاه شهر وان ترکیه برسید. لازم به ذکر است که تمامی مسافران بایستی در شهر کاپ کوی برای بررسی مدارک خود از قطار پیاده شوند.

سفر زمینی به ترکیه با قطار تهران آنکارا

پیش از راه اندازی مسیر تهران آنکارا، گردشگرانی که قصد سفر زمینی به کشور ترکیه را داشتند مجبور بودند، این مسیر را با اتوبوس انجام دهند. اما با راه اندازی این مسیر ریلی، مسافران می توانند با خرید می توانید مستقیما خود را از آنکارا به استانبول برسانند.

در نظر داشته باشید که سفر قطار از تهران به آنکارا حدود دو روز از زمان سفر شما را به خود اختصاص خواهد داد که ۵ ساعت از آن را نیز باید بر روی قایق سپری کنید. بنابراین در صورتی که قصد دارید به جای خرید بلیط ارزان هواپیما؛ سفر زمینی به ترکیه با قطار خود را از این مسیر بروید، برنامه سفر خود را به گونه ای تنظیم کنید که زمان کافی برای گردش و خرید خود داشته باشید.

از دیگر نکاتی که شما باید در سفر به ترکیه با قطار در نظر بگیرید این است که در ایستگاه کاپیکوی این کشور شما قادر خواهید بود که بر اساس مقصد مورد نظر خود مسیریابی کنید. برای مثال چنانچه قصد سفر به وان را دارید بایستی در ایستگاه این شهر از قطار پیاده شوید. اما اگر قصد رفتن به پایتخت ترکیه را دارید باید مسیر خود را تا استانبول ادامه دهید.

اطلاع از مسیرها به شما کمک خواهد کرد تا راحت تر مسافرت خود را برنامه ریزی و مدیریت کنید. مدت زمان سفر شما تا رسیدن به استانبول با احتساب مدت زمان سفر، بازرسی مدارک و وسایل و. . . حدود 70 الی 80 ساعت خواهد بود. بیشتر قطارهای این مسیر را قطارهای سه ستاره کوپه ای تشکیل داده که باعث می شود فضای راحت تری در اختیار مسافران قرار گیرید. در نظر داشته باشید که در حال حاضر و به علت بیماری کرونا خطوط ریلی ایران به ترکیه تعطیل هستند و برای مسافرت زمینی به این کشور باید را تهیه و یا بلیط پرواز این مسیر را بخرید.

ایستگاه های قطار مسیر تهران آنکارا

 • ایستگاه تبریز در ایران
 • ایستگاه سلماس در ایران
 • ایستگاه تات و رسیدن به پایتخت ترکیه
 • ایستگاه مرزی رازی در ایران (جهت کنترل پاسپورت و گذرنامه مسافران)
 • ایستگاه مرزی کاپی کوی در ترکیه ( جهت کنترل پاسپورت و گذرنامه مسافران)
 • ایستگاه وان (پس از آن که 107 کیلومتر از ایستگاه قبل راه را طی کردید به این ایستگاه می رسید )
 • اسکله وان و رفتن به اسکله و سوار شدن به کشتی 2 طبقه (یک سفر 5 ساعته در داخل آب های دریاچه وان)

سفر زمینی به ترکیه با قطار تبریز وان

قطار تبریز به وان از دیگر قطارهایی است که به سمت کشور ترکیه حرکت می کنند. به علت نزدیکی تبریز به مرزهای ترکیه، این قطار ارزان ترین نرخ را در بین سایر قطارهای ترکیه داشته و شما می توانید با هزینه کمتری به این کشور اروپایی-آسیایی مسافرت نمایید. افرادی که قصد سفر به ترکیه با قطار را دارند، در صورتی که تابعیت ایران داشته باشند نیازی به پرداخت هزینه ویزا نخواهند داشت. اما اتباع سایر کشورها در این مسیر باید هزینه های مربوط به ویزا را پرداخت نمایند.

هزینه سفر به ترکیه با قطار

اکنون که مسیرهای قطارهای ایران را به ترکیه بررسی کردیم، به بررسی هزینه های این مسیر خواهیم پرداخت. هزینه سفر ترکیه با قطار از ارزان ترین شیوه های سفر به این کشور است و در صورتی که از پیش برنامه ریزی سفر داشته باشید، می توانید مسافرت خاطره انگیزی را رقم بزنید. اکنون به بررسی پارامترهای تاثیرگذار در قیمت خرید بلیط قطار در این مسیر خواهیم پرداخت.

✔️ وان با قطار تهران ✔️ وان با قطار تبریز
✔️ آنکارا با قطار تهران ✔️ استانبول با قطار تهران

تاریخ و بازه زمانی سفر زمینی به ترکیه با قطار

بلیط قطار نیز همانند سایر کالا و خدماتی که به مشتریان ارائه می شود نرخ آن براساس عرضه و تقاضا تعیین شده و در صورتی که تقاضا مشتریان این مسیر کاهش یابد به طبع آن، بهای بلیط نیز کاهش خواهد یافت. در بازه های زمانی و بنا به دلایل مختلف از جمله برگزاری رویداد های ورزشی، فرهنگی، و یا شرایط آب و هوایی کشور ترکیه و شهر های مسیر، اتمام تعطیلات نوروزی، کاهش یا افزایش قیمت لیر و. . . قیمت بلیط قطار ترکیه تغییر خواهد کرد. در صورتی که قصد کاهش هزینه های سفر را دارید، مسافرت خود را به فصولی که گردشگر کمتری دارند به تعویق بیندازید تا هزینه کمتری برای بهای بلیط بپردازید.

امکانات شرکت های ریلی در سفر زمینی به ترکیه با قطار

قطارهای ناوگان ریلی ایران شرایط یکسانی نداشته و امکانات و خدمات متفاوتی را به مسافران خود ارائه می دهند. بر همین اساس بلیط های آنها نرخ گذاری می شود. به طوری که بلیط قطار 4 تخته به خاطر امکانات فوق العاده ای که در اختیار مسافران قرار می دهد نسبت به قطارهای 6 تخته، اختلاف قیمتی زیادی دارد.
از این رو افرادی که قصد دارند به هر قیمتی سفر خود را با هزینه کمتری به انجام برسانند، قطارهای 6 تخته گزینه مناسب تری می باشد. اما چنانچه شما قصد دارید این سفر را آسودگی بیشتری به انجام برسانید، قطارهای 4 تخته این مسیر را انتخاب نمایید.

پس از آشنایی با هزینه های بلیط قطار و عوامل تاثیرگذار بر قیمت این وسیله نقلیه، به سایر هزینه هایی که شما در رسیدن به شهرهای ترکیه در پیش دارید خواهیم پرداخت.

 • خرید مجدد بلیط قطار برای سفر با استانبول
 • خرید بلیط قطار به یکی از مقاصد آنکارا یا وان
 • هزینه دریافت ویزا در ایستگاه های مرزی (در صورتی که تابعیت کشوری به جز ایران را داشته باشید.)
 • هزینه قایق سواری و کروز دریاچه وان (در صورتی که قطار تهران وان را انتخاب نموده و قصد رفتن به استانبول را داشته باشید.)

نکات مهم در سفرهای ریلی

 • ایستگاه های راه آهن در برخی از شهرها خارج از شهر قرار گرفته و بنابراین پیش از سفر، راه های دسترسی، موقعیت جغرافیایی و فاصله ایستگاه را محل اقامت خود چک نمایید. در صورت لزوم با ایستگاه های تاکسی هماهنگی کنید تا مشکلی برای رفت و آمد نداشته باشید.
 • چنانچه هتل شما ترانسفر را پشتیبانی کند دیگر نگرانی بابت رسیدن به هتل پس از سفر به ترکیه با قطار نخواهید داشت.هر چند هزینه های هتل های نزدیک حومه شهر ممکن است ارزان تر به نظر بیایند ولی شما برای رفت و آمد خود به درون شهر و بازدید از شهر بایستی هزینه های داخل شهری پرداخت نموده و مدتی از زمان خود را در ترافیک مانده تا مقاصد مورد نظر خود برسانید.
 • در صورتی که قصد دارید در هزینه های سفر خود صرفه جویی کنید. بایستی از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده نموده تا سفر ارزان تری را تجربه نمایید.
 • پیش از سفر از وضعیت آب و هوایی شهر مورد نظر خود آگاهی یافته و بر اساس وضعیت آن منطقه اقدام به بستن وسایل خود نمایید.
 • پیشنهاد می شود به علت مسافت حدود 80 ساعته این مسیر، وسایل سرگرمی در سفر خود همراه داشته باشید تا از خستگی راه بکاهد.

سوالات متداول

از چه شهرهایی می توانیم بلیط برای سفر زمینی به ترکیه با قطار را تهیه کنیم؟

معروف ترین شهرهایی که به کشور ترکیه قطار دارند، مسیرهای تهران وان، تهران ترکیه و تبریز وان می باشند.

در سفر زمینی به ترکیه با قطار چه هزینه هایی پیش رو خواهید داشت؟

 • خرید مجدد بلیط قطار برای سفر با استانبول
 • خرید بلیط قطار به یکی از مقاصد آنکارا یا وان
 • هزینه دریافت ویزا در ایستگاه های مرزی (در صورتی که تابعیت کشوری به جز ایران را داشته باشید.)
 • هزینه قایق سواری و کروز دریاچه وان (در صورتی که قطار تهران وان را انتخاب نموده و قصد رفتن به استانبول را داشته باشید.)

منبع : قاصدک 24

دکمه بازگشت به بالا