اقتصادیکسب و کار ایرانی

خطر خالی شدن حساب ارز دیجیتال شما

رمز ارز ها به دلیل جدید بودنشان در ایران هنوز ریسک های زیادی دارند و و حتی متعصب‌ترین طرفداران این دارایی‌های دیجیتال هم این موضوع را پذیرفته‌اند.  از آنجا که هیچ سازمانی به صورت متمرکز ارز های دیجیتال را کنترل نمیکند خطرات جدی زیادی این حوزه را تهدید می کند.

در این مقاله با بزرگترین خطرات ارزهای دیجیتال برای کاربران ایرانی  که کارشناسان میهن سیگنال برای شما آماده کرده اند آشنا می شوید.

کلاهبرداری‌ در ارزهای دیجیتال

بر اساس نتایج یک نظرسنجی، کلاهبرداری از پروژه‌های اسکم (scam) در بستر شبکه‌های مختلف بزرگ‌ترین خطر در سال ۲۰۲۲ است. جالب این است که روش‌های دیگر کلاهبرداری بعد از این خطر بودند که نشان‌دهنده اهمیت این موضوع است. داستان‌های میلیونر شدن با این دارایی‌ها باعث شده تا سرمایه بسیار زیادی وارد پروژه‌های بی‌فایده شود که تنها با هدف جمع‌آوری ثروت مردم ایجاد شده‌اند. در این شرایط است که باید قبل از تصمیم‌گیری بادقت فکر کنید.

مشاهده شده که بسیاری از افراد با خرید ارزهایی که هیچ  کاربردی ندارند سرمایه خود را از دست داده‌اند و هنوز هم این افراد افزوده می‌شود. بیشتر این ارزها در ابتدا سودهای کلان به دارندگان می‌دهند که وعده توخالی بیش نیست و پس از مدتی سرمایه گذاران پشیمان خواهند شد.

هک کردن و خالی شدن ارز دیجیتال شما

فناوری بلاک چین ذاتا غیرمتمرکز است به همین دلیل برای در اختیار گرفتن یک شبکه، باید ۵۱ درصد نودهای آن شبکه را در اختیار گرفت. چنین موضوعی باعث شده تا هک کردن شبکه ارزها دشوار شود اما همان طور که کارشناسان میهن سیگنال عقیده دارند هیچ سیستمی امن نیست. به همین دلیل امکان هک شدن پلتفرم‌های مختلف و ازدست‌دادن دارایی‌های شما وجود دارد.

شاید هک کردن کیف پول یا شبکه یک ارز تقریبا غیرممکن باشد اما پلتفرم‌های دیگر مانند صرافی‌ها و دیفای (Defi) آسیب‌پذیر هستند. صرافی کوکوین که از بزرگ‌ترین صرافی‌های حال حاضر در جهان است سابقه هک شدن دارد که در نتیجه آن اموال بسیاری از کاربران به سرقت رفت.

بسیاری از این مشکلات در حوزه دیفای بوده و تنها در سال ۲۰۲۱ در حدود ۱۴ میلیارد دلار به سرقت رفته است. پلتفرم‌های دیفای نشان داده‌اند که در برابر حملات بسیار آسیب‌پذیر هستند و به‌ویژه افرادی که توجه زیادی به رعایت اصول امنیتی در استفاده از این پلتفرم‌ها ندارند قربانی هکرها می‌شوند.

مهمترین انواع هک کیف پول ارز دیجیتال که هکر ها با این روش ها دارایی شما را خالی میکنند از نگاه mihansignal.com  :

  • هک کیف پول ترون لینک
  • هک کیف پول تراست ولت
  • هک کیف پول متامسک
  • هک تراست ولت با ترموکس
  • ساخت کیف پول جعلی
  • هک کلید خصوصی

برای اینکه در معرض این هک ها نباشید باید سعی کنید کیف پول های ارز دیجیتال معتبر و قانونی بخرید یا دانلود کنید.

دانلود کیف پول جعلی ، ترفند بزرگ هکر ها برای خالی کردن کیف پول شما

هکرها تمام تلاش خود را برای سرقت ارزهای دیجیتال انجام می‌‌دهند و کیف پول‌های تقلبی نمونه‌ای عالی از این دست تلاش‌ها هستند. یک مطالعه اخیر نشان داده که چندین برنامه در فروشگاه App Google هویت Trezor را به عنوان یک سرویس کیف پول رایج ارزهای دیجیتال جعل کرده است.

این بررسی به این نتیجه رسید که برنامه‌های موبایل جعلی که کیف‌ پول رسمی ‌‌را پنهان می‌کنند، از نام‌های مشابه استفاده می‌کنند و شامل بنرهای بازاریابی متقاعدکننده‌ای هستند که نه تنها کاربران را فریب می‌دهند، بلکه از پلتفرم گوگل چراغ سبز دریافت می‌کنند و دیگر برای استفاده ممنوع نمی‌شوند.

یک نکته مفید برای جلوگیری از افتادن در این دام این است که برنامه را مستقیماً از وب سایت رسمی ‌‌سرویس کیف پول دانلود کنید. به عنوان مثال، کیف پول Crypterium از شماره تلفن شما درخواست می‌‌کند تا یک پیوند امن برای شما ارسال کند که شما را به فروشگاه برنامه می‌‌برد.

 کی لاگر ها در خدمت هکر ها

همه چیز به داده‌ها مربوط می‌‌شود و هکرها به طور مداوم در تلاش هستند تا راه‌های مختلفی را برای دستیابی به آنها امتحان کنند. کی لاگرها بدافزارهایی هستند که هر رمز عبور معرفی شده در رایانه یا دستگاه تلفن همراه شما را ضبط می‌‌کنند و سپس آنها را به دست هکرها می‌رساند.

پس ورود بدافزار یکی دیگر از راه‌های هک کردن کیف پول بیت کوین است. اگر بدافزار وارد دستگاه شما شود، آنگاه به دروازه‌ای آسان برای دسترسی هکرها به کلیدهای خصوصی شما تبدیل می‌‌شود. اما چگونه آنها در وهله اول وارد دستگاه شما می‌‌شوند؟ خب، اساساً سه راه برای آلوده شدن به کی لاگر وجود دارد:

  • ایمیل: مطمئن شوید که سیستم آنتی ویروس شما همه پیوست‌ها را اسکن می‌‌کند.
  • اجرای یک نرم‌افزار آلوده از یک وب سایت یا تورنت خاص
  • اتصال یک USB به دستگاه شخصی شما با هدف آلوده کردن آن

مراقب تروجان ها باشید!

مانند کی لاگرها، تروجان‌ها می‌‌توانند وارد رایانه شما شده و رفتار شما را زیر نظر بگیرند و هر چیزی را که شبیه به یک کلید خصوصی ارزهای دیجیتال است، سرقت کنند. تروجان‌ها چیز جدیدی نیستند و به احتمال زیاد قبلاً می‌‌دانید که چگونه از آلوده شدن دستگاه‌های خود به آنها جلوگیری کنید. بررسی منظم آنتی ویروس، دانلود فایل‌ها از منابع امن و غیره.

پس  به نقل ازکارشناسان mihansignal یکی دیگر از راه‌های هک کردن کیف پول بیت کوین ورود تروجان است. اگر یک هکر موفق شود از طریق یک تروجان ارز دیجیتال به دستگاه شما وارد کند می‌تواند به کلیدهای خصوصی شما دسترسی یابد. در این صورت هکر می‌تواند آدرسی که سکه‌های بیت کوین شما در آن ذخیره شده است را به دست آورد و از طریق آن تمام آنها را به حساب خود واریز کند.

آیا ارزهای دیجیتال امن هستند؟

هرچند گفتیم غیرمتمرکز بودن ارزهای دیجیتال یک مزیت فوق‌العاده محسوب می‌شود، اما در شرایطی که مشکلات امنیتی به وجود بیاید، نامتمرکز بودن یک تهدید جدی محسوب می‌شود. برای جلوگیری از مشکلات احتمالی همیشه سعی کنید با صرافی‌های معتبر کار کنید، ارزهای دیجیتالتان را در کیف پول مخصوص ذخیره کنید و هیچ‌وقت ۱۲ کلمه بازیابی کیف پولتان را در اختیار هیچ سایت یا صرافی قرار ندهید.

منابع:

https://www.khabaronline.ir/news/1613066/%D8%A8%D8%B2%D8%B1%DA%AF%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%AE%D8%B7%D8%B1%DB%8C-%DA%A9%D9%87-%D8%A7%D8%B1%D8%B2%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%DB%8C%D8%AC%DB%8C%D8%AA%D8%A7%D9%84-%D8%B1%D8%A7-%D8%AA%D9%87%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D9%85%DB%8C-%DA%A9%D9%86%D8%AF

https://tejaratnews.com/%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D8%A7%D8%B1%D8%B2-%D8%AF%DB%8C%D8%AC%DB%8C%D8%AA%D8%A7%D9%84-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D9%81%D8%B1%D8%A7%D8%AF-%D9%85%D8%A8%D8%AA%D8%AF%DB%8C

دکمه بازگشت به بالا