عمومیکسب و کار ایرانی

تاثیر شمع و وایر در شتاب خودرو

شمع موتور چگونه در افزایش شتاب خودرو تاثیر دارد؟

موتور خودرو از قطعات زیادی تشکیل شده که هرکدام وظیفه مهمی در عملکرد موتور دارند. یکی از مهم‌ترین قطعه‌ها شمع موتور است. شمع موتور روی سرسیلندر نصب شده و بعد از ترکیب شدن سوخت و هوا، با ایجاد جرقه ترکیب را مشتعل کرده و موتور را به کار می‌اندازد. به همین خاطر یک شمع موتور خوب و مناسب موتور می‌تواند تاثیر مهمی بر شتاب خودروی شما داشته باشد. برای مطالعه کامل‌تر روی مبحث شمع موتور این صفحه را بخوانید. اگر نیاز به راهنمایی برای و دارید، به سر بزنید.

ارتباط شمع با افزایش شتاب خودرو

همانطور که گفتیم، شمع خودرو با ایجاد جرقه و مشتعل کردن ترکیب سوخت و هوا موتور را به کار می‌اندازد، به همین‌خاطر اگر جرقه مناسب ایجاد نشود و سوخت به طور کامل و یکسان مشتعل و سوخته نشود، موتور به سختی روشن شده و شتاب نخواهد داشت. شمع موتور برقی که برای ایجاد جرقه نیاز دارد را از طریق وایر و کوئل خودرو دریافت می‌کند و ECU یا کامپیوتر ماشین با بررسی پارامترهایی که از سنسور موتور دریافت می‌کند زمان مناسب جرقه زنی را محاسبه کرده و به کوئل دستور انتقال برق به وایر را می‌دهد به این صورت برق به شمع رسیده و شمع موتور جرقه را ایجاد می‌کند.

هر مشکلی در این پروسه برای هر یک از قطعات پیش بیاید عمل جرقه زنی به درستی انجام نشده و عملکرد خودرو افت خواهد کرد. پس اگر شمع نو خریداری و نصب کرده‌اید و همچنان شتاب خودرو به حد رضایت نیست، سیستم برق رسانی به شمع و علت شل شدن شمع خودرو را بررسی کنید.

تمیز کردن شمع موتور

شمع موتور بعد از مدتی کار کردن و در معرض سوخت و حرارت بالا قرار گرفتن، دچار کثیفی می‌شود و از عملکرد مناسب آن کم می‌شود و شما شاهد افت شتاب خودرو خواهید بود. پس هر از چند گاهی شمع موتور را بیرون بیاورید و آن را تمیز کرده و تغییر را حس کنید.

تاثیر کدام شمع بر افزایش شتاب خودرو بیشتر است؟

هر شمع برای یک نوع موتور مناسب است برای پیدا کردن شمع مناسب خودروی خود این صفحه را بخوانید.
هر کدام از شمع‌ها با آلیاژ متفاوت و شیوه عملکرد خاص خود، برای یک نوع موتور مناسب هستند. به طور کلی شمع موتورها را به سه دسته تقسیم می‌کنیم شمع نیکل، شمع پلاتینیومی، شمع ایریدیومی و شمع سوزنی.

دلیل نام گذاری این شمع سوزنی شکل بودن الکترود مثبت آن است که باعث ایجاد جرقه قوی‌تر و اشتعال کامل می‌شود اما عملکرد کلی این محصول خوب بوده و با صدا و لرزش کم تاثیر قابل قبولی روی شتاب خودرو ایجاد می‌کند.

شمع نیکلی ساده‌ترین نوع شمع موتور است و الکترود مثبت آن بر خلاف دیگر نمونه‌ها تخت است. شمع‌های نیکلی جرقه زنی ضعیفی دارند و در کل تاثیر محسوسی در شتاب خودرو ایجاد نمی‌کنند اما به خاطر قیمت پائین طرفدارهای خود را دارند.

الکترود شمع پلاتینیومی از فلز پلاتینیوم ساخته شده و این فلز می‌تواند تا 2500 درجه سانتیگراد حرارت راتحمل کند و این مقاومت بسیار مهم است. جدای از این، شمع پلاتینیومی عمر بالایی حدود 100000 کیلومتر دارد و در بلند مدت بسیار به صرفه است.

الکترود مثبت شمع ایریدیومی به شکل سوزنی بوده و از فلز ایریدیوم ساخته شده که می‌تواند حرارتی معادل 4000 درجه سانتیگراد را تحمل کند. الکترود منفی این شمع هم از جنس ایریدیوم بوده و به همین خاطر جرقه بین دو الکترود ساده و سریع ایجاد می‌شود. عمر شمع‌های پلاتینیومی به خاطر تحمل حرارت بالایی که دارند به راحتی تا 150000 کیلومتر کار خواهند کرد. تاثیر این شمع در افزایش شتاب خودرو از دیگر انواع بیشتر است و بهترین انتخاب برای بالا بردن شتاب است.

ساختار بهترین شمع موتور و تاثیر آن در افزایش شتاب خودرو

بهترین شمع موتور به طور خلاصه از اجزای زیر تشکیل شده است:

  1. پایه: بخش پیچ مانند روی شمع.
  2. ۶ ضلعی: پیچ محکم کننده شمع موتور در جای خود که به آچار مخصوص نیاز دارد.
  3. عایق یا چینی: بخش سرامیکی سفید رنگ روی شمع که مقاومت حرارتی بالایی دارد و موجب محافظت الکترود در برابر حرارت می شود.
  4. ترمینال: بخشی از شمع موتور که به وایر شمع متصل است و علاوه بر رسانا بودن در برابر اکسید شدن مقاوم است.
  5. الکترود مثبت: بخش مرکزی بهترین شمع موتور که از وسط چینی عبور می کند و برای جرقه زنی می تواند ولتاژ بالایی را از خود عبور دهد.
  6. الکترود منفی یا پلاتین: چند زائده فلزی که روبروی الکترود مثبت قرار گرفته است.

همونطور که گفتیم، جنس آلیاژ الکترود مثبت و منفی بیشترین تاثیر را روی افزایش شتاب خودرو و راندمان موتور دارد. بهترین شمع موتور ماشین، براساس جنس الکترودها تعیین می شود. بنابراین بهترین شمع موتور از نوع ایریدیومی و سوزنی می باشد.

 چرا خرابی شمع موتور خودرو روی شتاب خودرو تاثیر می گذارد؟

همانطور که اشاره کردیم، شمع موتور وظیفه ایجاد جرقه را برای احتراق مخلوط هوا و بنزین در سیلندر موتور بر عهده دارد اگر خرابی شمع موتور موجب شود که این قطعه مهم وظیفه خودش را به درستی انجام ندهد، سوخت در داخل موتور به درستی محترق نمی شود و درنتیجه راندمان موتور و شتاب خودرو کاهش پیدا می کند. علاوه بر عملکرد بهترین شمع موتور ماشین، دقت جرقه زنی شمع نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. خرابی شمع موتور موجب می شود این قطعه نتواند جرقه را در زمان مناسبی ایجاد کند و درنتیجه موتور خودرو به خوبی سوخت را نمی سوزاند و شتاب خودرو کاهش می یابد.

چطور سیستم جرقه‌زنی بر شتاب موتور ماشین تاثیر می گذارد؟

عملکرد بهترین شمع موتور ماشین به این صورت است که برق از طریق وایر و کوئل به آنها می رسد، تا جرقه ایجاد شود. از طرف دیگر زمان مناسب برای جرقه زنی توسط ECU یا کامپیوتر خودرو براساس چندین فاکتور تعیین می شود که از سنسورهای موتور دریافت می شود. در نهایت، یک دستور به کوئل ارسال می شود تا  برق را به وایر ها منتقل کند. نیز برق را به شمع موتور خودرو می رساند. بنابراین، عملکرد درست بهترین شمع موتور خودرو به هر سه قطعه یعنی کامپیوتر، وایر و کوئل بستگی دارد.

درنتیجه اگر پس از خرید بهترین شمع موتور خودرو متوجه شدید که سیستم جرقه زنی همچنان مشکل دارد و شتاب خودرو افزایش پیدا نکرده باید وایر شمع و کوئل را نیز بررسی کنید.

خرید بهترین مارک شمع خودرو

همانطور که ‌گفتیم، شمع موتور خودرو دارای انواع مختلفی است که هرکدام برای مدل خاصی از موتور خودرو طراحی شده اند و توسط برندهای مختلف تولید و به بازار لوازم یدکی خودرو عرضه می شوند. برند تولید کننده شمع در کیفیت شمع خودرو تاثیر مستقیم دارد چرا که برندهای مختلف، شمع ماشین را با کیفیت های متنفاوت تولید می کنند. بنابراین برند شمع اهمیت زیادی در عملکر آن دارد. در ادامه به معرفی برندهای معتبر شمع خودرو می پردازیم تا با آشنایی با این برندها بتوانید بهترین شمع های خودرو را متناسب با نوع خودرو و بودجه خود انتخاب و خریداری نمایید.

شمع موتور بوش

اولین پیشنهاد ما به شما خرید شمع موتور بوش اصل آلمان است که الکترود دارای الیاژ ایریدیوم است و با فیلر ویژه فابریک برای خودرو های بنزینی تک سوز طراحی شده تا شتاب خودرو را تا جایی که می تواند افزایش دهد. شما می توانید انواع اصل و باکیفیت را از وبسایت فروشگاه اینترنتی لوازم یدکی خودرو سام پارت یدک انتخاب و خریداری نمایید.

 شمع موتور ان جی کا NGK

اگر می خواهید با خرید بهترین شمع موتور خودرو علاوه بر بهبود عملکرد سیستم احتراق ، صدا و لرزش موتور خودرو را کمتر کنید، خرید را به شما توصیه می کنیم. شمع موتور ان جی کا ngk ساخت ژاپن، با جرقه زنی پایدار و منظم به افزایش شتاب خودرو کمک می کنند.

شمع موتور دنسو Denso

اگر به دنبال شمع موتور اصل و باکیفیت هستید که قیمت مناسبی هم داشته باشد، برند دنسو بهترین انتخاب شما است. این شمع موتور در ژاپن تولید می شود و نه فقط در خودروهای داخلی بلکه برای خیلی از خودروهای خارجی مثل کیا، سراتو، پروتون و خودروهای دیگر نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

شرکت ایساکو، شمع دنسو را برای خودروهای داخلی مثل رانا، پژو ۲۰۶، رنو، پژو پارس و چند خودروی دیگر در بسته بندی های ایساکو به بازار عرضه می کند. پس اگر برای پایین آوردن هزینه ها این مدل شمع موتور را هم خریداری کنید، مشکلی برای شتاب خودرو بوجود نمی آید و می توانید مطمئن باشید که کیفیت مناسبی دارند.

شمع موتور اکیوم EYQUEM

اکیوم EYQUEM نیز از برندهای معتبر است که تجربه زیادی در تولید شمع موتور خودرو دارد، شمع خودرو اکیوم ساخت کشور فرانسه است. این شمع معمولا برای خودروهای پژو تولید می شود. پس اگه به دنبال بهترین شمع موتور برای پژو ۲۰۶ و پژو ۴۰۵ هستید می توانید این برند را با خیال راحت سفارش بدهید. برند EYQUEM از برندهای خیلی معروف آمریکایی است که شمع های خیلی متنوعی از جنی ایریدیومی، پلاتینیومی، لیزری، پایه بلند، پایه کوتاه و هر نوع شمعی را تولید می کند.

جمع بندی

اگر می خواهید موتور ماشین به درستی عمل کند و سوخت خودرو به طور کامل بسوزد، بهتر است با مراجعه به فروشگاه های اینترنتی معتبر لوازم یدکی خودرو مانند سام پارت یدک، بهترین شمع موتور را براساس مدل موتور خودروی خود انتخاب و خریداری نمایید. در پایان می توانید جهت دریافت مشاوره و خرید بهترین شمع موتور برای انواع خودروها با کارشناسان فروشگاه لوازم یدکی سام پارت یدک تماس بگیرید. کارشناسان سام پارت یدک آماده ارائه خدمات به مشتریان عزیز می باشند.

دکمه بازگشت به بالا