علمی و پزشکیکسب و کار ایرانی

راه و روش حرفه ای ها تشخیص طلای اصل

تشخیص طلای اصل از طلای بدل و تقلبی

احتمالا برای شما نیز این چالش پیش آمده است که پس از خرید انگشتر نامزدی طلا؛ در اصل یا تقلبی بودن آن شک کرده باشید. متاسفانه امروزه طلای تقلبی زیاد شده است و برخی از طلا فروشان نمونه تقلبی را به جای اصل به مشتری معرفی و به فروش می رسانند. در چنین شرایطی ، لازم است بتوانیم طلای اصل را از تقلبی یا بدلی تشخیص دهیم. تشخیص طلای اصل از طلای بدل و تقلبی راه های زیادی دارد که در این مقاله از سایت طلافروشی حقانی به آن می پردازیم.

چک کردن اعداد حک شده بر روی طلا

از جمله روش های کسب اطمینان تشخیص طلا از بدل ، چک کردن اعداد و کدهای حک شده بر روی آن است. طلای اصل دارای نشانه ها و حروفی است که روی آن ها حک شده است . کد ها به منظور ارائه اطلاعات به فروشنده و خریدار می باشد. کد ها عبارتند از : ۳۷۵، ۵۰۰، ۹۹۹، ۹۵۸، ۹۱۶، ۷۵۰، ۵۸۵ و ۵۸۳ .

ممکن است برخی از طلاهای قدیمی کد یا عددی نداشته باشند که جهت تشخیص آن از دستگاه های خاصی استفاده می شود.  در کنار کد ها ممکن است حروفی هم چون حرف T نشان تهران ، E نشان اصفهان و M نشان شهر مشهد ثبت شده باشد که نشان دهنده ی شماره کارخانه به ثبت رسیده در سازمان استاندارد و اتحادیه کشوری است .

روش وزن کردن طلا

می توانید با استفاده از ترازوی بسیار دقیق ، از اصل و تقلبی بودن قطعه اطمینان حاصل نمایید. ابتدا طلا را با ترازو وزن نمایید. سپس در یک ظرف مقداری آب بریزید و وزن آن را دوباره محاسبه نمایید. حال عدد اول را بر عدد دوم تقسیم نمایید. رقم حاصل برای طلا باید 19.32 باشد.

تشخیص طلا با استفاده از اشعه ایکس

با استفاده از اشعه ایکس می توان اصالت طلا را تشخیص داد. با استفاده از این روش هیچ آسیبی به ساختار طلا وارد نمی شود و اطلاعات جالبی راجع به ترکیبات طلا به فرد می دهد.

بررسی رنگ طلا

 کنترل رنگ محصول خریداری شده ، به شما کمک می کند تا طلای اصل را از بدلی تشخیص دهید. این مهم به مرور زمان قابل انجام است. در صورتی که رنگ آن کدر شد، محصول بدلی است در غیر این صورت طلای خالص می باشد.

تشخیص طلای اصل با گاز گرفتن

گاز گرفتن طلا یکی از روش های تشخیص طلای اصل می باشد . البته این روش ، روش دقیقی نیست .

برای انجام این کار ، طلای مورد نظر را با فشار ملایم گاز بگیرید . سپس جای آن را با دقت بررسی کنید . باید جای دندان های شما مانده باشد . هر چه فرو رفتگی ها بیشتر باشد ، عیار طلا بیشتر است .

تست مغناطیسی طلا

همانطور که می دانید طلا خاصیت مغناطیسی ندارد . پس نباید توسط آهنربا جذب شود .

این تست را می توانید با یک آهنربای قوی امتحان کنید . اگر آهنربا آن را جذب کرد ، تقلبی است اما اگر آن را جذب نکرد ، دلیل بر اصل بودن آن نیست . چون برخی فلزات خاصیت مغناطیسی ندارند .

تست شناوری طلای اصل

یک لیوان را از آب پر کنید . طلای مورد نظر را درون آب بیندازید . بسیاری از فلزاتی که در طلا های قلابی استفاده می شوند روی آب شناور می مانند  . اما طلای اصل کاملا به کف آب می رود .

تشخیص طلای اصل با اسید نیتریک

استفاده از اسید نیتریک  برای تشخیص طلای اصل کمی خطرناک است و باید توسط فردی که حرفه ای است انجام شود .

بهترین روش تشخیص طلای اصل همین روش است .

طلای مورد نظر را درون یک ظرف استیل بگذارید و یک قطره اسید نیتریک روی آن ریزید  و به واکنش آن دقت کنید .

اگر واکنش آن سبز رنگ بود قطعه ی مور دنظر ، برنج با روکش طلا بود .

اگر شیری رنگ بود ، قطعه ی مورد نظر نقره با روکش طلا است .

اگر هیچ گونه واکنشی نشان نداد ، قطعه ی مورد نظر طلای اصل می باشد .

تشخیص طلای اصل با سرکه

برای این روش ، طلای مورد نظر را درون سرکه بیندازید و بعد از 5 دقیقه آن را نگاه کنید . اگر رنگ آن سیاه شد ، تقلبی است .

تشخیص طلای اصل با یُد

در این روش روی سطح طلای مورد نظر کمی ید بکشید ، اگر رد آن باقی بماند طلا تقلبی است . اما اگر از بین رفت طلای اصل است .

سخن پایانی

به دلیل اینکه طلای اصل و تقلبی از لحاظ ظاهر بسیار شبیه هم هستند و برخی از افراد نیز بدون اطلاع از تفاوت های طلای خالص با تقلبی ، اقدام به خرید می نمایند، در این مقاله از وب سایت طلافنون برآن شدیم تا اطلاعات جامعی راجع به راه های تشخیص طلای اصل از بدلی به شما ارائه دهیم. امیدواریم توانسته باشیم اطلاعات مفیدی را در اختیارتان گذاشته باشیم.

راه های شناخت و تشخیص طلای تقلبی از اصل

بسیاری از خانم ها به خرید طلا و جواهرات علاقه زیادی دارند اما در برخی از موارد فروشنده ها طلای تقلبی یا بدل را به مردم می فروشند. بنابراین خریدار باید در مورد تشخیص طلا و جواهر از انواع بدلیجات داشته باشد تا فریب نخورد. در ادامه این مطلب از دنیای مد چندین روش کاربردی برای از نوع تقلبی آن را آورده ایم که امیدواریم مورد توجه تان واقع شود.

مطمئن ترین روش ها برای تشخیص طلای اصل

تشخیص طلای اصل با کد حک شده روی طلا

بر روی طلا و نقره و پلاتین کدهایی وجود دارد که بارزترین روش تشخیص اصل یا بدل بودن آن ها است. این اعداد گویای تمام اطلاعات این فلزات گرانبها می باشند. عدد کد باید خوانا و واضح باشد.

برای اطمینان از درست بودن کدی که روی طلا حک شده اطلاعات آن را در اینترنت جست وجو کنید.

برای دانستن قیمت و ارزش طلا ، یک ویرگول بعد از رقم دوم عدد حک شده روی آن بگذارید تا بدانید چند درصد فلز در آن به کار رفته است مثلا اگر روی طلا عدد 925 حک شده باشد یعنی 92٫5 درصد از طلای خالص ساخته شده است.

  • کد مصنوعات طلا:375, 500, 583, 585, 750, 916, 958, 999
  • کد مصنوعات نقره:800, 830, 875, 925, 960, 999
  • کد مصنوعات پلاتین:850, 900, 950, 999

تشخیص طلای اصل به روش های خانگی

روش های اصولی برای تشخیص طلای اصل

حروف حک شده در کنار اعداد

حرف T نشان تهران، E نشان اصفهان و M نشان شهر مشهد است. در کنار این حروف نیز اعداد دیگری درج می شود که نشان از شماره کارخانه به ثبت رسیده در سازمان استاندارد و اتحادیه کشوری است.

تشخیص طلای اصل از طریق خاصیت آهنربایی

برخی از مواقع با کشیدن روکش طلا روی فلز دیگر آن را به عنوان طلا و با قیمت کمتری به مشتری می فروشند. برای تشخیص طلای اصل از این تقلبی آن خاصیت آهنربایی آن را امتحان کنید. به طلا آهنربا نمی چسبد بنابراین اگر به زیورآلاتی که خریده اید آهنربا چسبید، شما فریب فروشنده را خورده اید.

آسیب دیدن

در برخی از مواقع نقره را به جای طلای سفید به مشتری عرضه می کنند اما نقره به مرور زمان تیره می شود و انعطاف پذیری زیادی دارد اما طلای سفید دارای چنین ویژگی نیست.

اگر طلای خالص را روی سرامیک بدون لعاب بکشید رد طلایی بر جا می گذارد اما اگر نقره را بر روی سرامیک بکشید توسی یا سیاه خواهد بود.

تشخیص طلای اصل با سرکه

برای چک کردن طلای خود، آن را درون بگذارید. بعد از 5 دقیقه اگر سیاه شد ، تقلبی و بدل است.

ترفندهای تشخیص طلای اصل

فوت و فن های تشخیص طلای اصل

تشخیص طلای اصل با یُد

با ید می توان اصل بودن طلا را چک کرد. روی سطح طلا کمی ید بکشید اگر رد آن باقی ماند طلا تقلبی و بدل است. اما اگر از بین رفت زیورآلات شما اصل است.

اگر یک قطره ید روی پلاتین بریزید و رد تیره از خود باقی گذارد، هر چه تیرگی بیشتر باشد پلاتین خالص تر است.

پماد سولفوریک

نقره را می توانید با پماد سولفوریک چک کنید. مقدار اندکی از پماد را روی زیورآلات خود بگذارید. اگر رد آبی به جا گذاشت یعنی نقره اصل است. این لکه به راحتی از سطح نقره پاک می شود.

آمونیاک

برای تشخیص اصل بودن طلای سفید ، آمونیاک را روی سطح آن بزنید. آمونیاک سطح طلا را تیره می کند.

تشخیص طلای اصل با یخ

طلا و نقره رسانش گرمایی بسیار قوی نسبت به سایر فلزات دارا میباشند. اگر شما بر روی یک تکه یخ طلا و نقره ی خود را قرار دهید سرعت ذوب یخ بالا می رود به طوری که فکر می کنید شی داغی را روی آن قرار داده اید پس برای تشخیص طلا و نقره اصل می توان از این روش استفاده نمود.

روش های تشخیص طلای اصل از بدل

راه و روش حرفه ای ها تشخیص طلای اصل

صدای شمش

برای تشخیص شمش طلای اصل از تقلبی آن با یک فلز دیگر به یک شمش ضربه ای وارد کنید، اگر صدایی شبیه به صدای زنگ را ساطع نمود که انتشار آن یک تا دو ثانیه طول کشید ، این شمش تقلبی است.

اسید یا همون وایتکس

برای تخشیص طلا اصل از تقلب می توان از اسید یا مواد اسیدی قوی مانند وایتکس استفاده کرد . یک قطره از اسید را روی شمش بریزید اگر به قرمز، ای یا سبز تغییر رنگ دهد در این صورت شمش اصل است اما این روش ممکن است به زیورآلات شما آسیب برساند بنابراین پیشنهاد نمی کنیم.

وزن

برای تشخیص عیار و نا خالصی طلا آن را وزن می کنند. ابتدا شمش را روی ترازوی دقیقی وزن می کنند و عدد آن را یادداشت می کنند سپس داخل ظرفی بزرگ آب می ریزند و ظرف را روی ترازو گذاشته و ترازو راصفر می کنند.

شمش را بطور کامل در آب فرو ببرید و سپس عدد را یادداشت کنید. عدد اول را به عدد دوم تقسیم کنید. رقم به دست آمده برای نقره خالص باید 10.49 و برای طلای خالص 19.32 باشد.

تشخیص طلای اصل با گاز زدن

دنیای مد نمناک یکی از روش های قدیمی را نیز آورده است ؛ طلا یک فلز نرم است که می تواند به راحتی خم شود. پس اگر زیورآلات طلا را به آرامی گاز بگیرید و با دقت نگاه کنید می توانید جای دندان های خود را به راحتی مشاهده کنید. هرچقدر عیار طلا بیشتر شود نرم تر خواهد بود و جای دندان شما بیشتر مشخص می شود.

نکته مهم در تشخیص طلای اصل: ش

هنگام خرید طلا تنها به اظهارات و اطلاعاتی که از سوی فروشنده به خریدار اعلام می شود مانند کشور سازنده، کیفیت کار و مواد اولیه مصرفی اعتماد نکنید.

حتما فاکتور خود را به عنوان سند کالایی نگهداری کنید تا در صورت ایجاد مشکل در مواقع فروش یا برای اطلاع از صحت و سقم اظهارات فروشنده بتوانید با ارائه نمونه طلا و فاکتور آن به اتحادیه مشکل خود را برطرف نمایید.

دکمه بازگشت به بالا