عمومیکسب و کار ایرانی

معرفی انیمه لاپوتا قلعه‌ای در آسمان Castle in the Sky (1986)

معرفی و نقد انیمه لاپوتا قلعه ای در آسمان | برای کودکان ۱ تا ۹۹ سال!

انیمه لاپوتا قلعه ای در آسمان سومین انیمه نوشته شده توسط میازاکی است. این انیمه از چند منبع الهام گرفته و دارای جلوه‌های بصری بسیار تماشایی است. نام شهر معلق لاپوتا هم‌نام جزیره‌ای معلق در کتاب گالیور اثر جاناتان سوییفت و شیتا (شخصیت اصلی انیمه) هم‌نام شخصیت اصلی کتاب حماسه هندی رامایاناست و قصه انیمه لاپوتا قلعه ای در آسمان نیز تاثیر پذیرفته از این دو کتاب است. با وجود اینکه انیمه قلعه‌ای در آسمان اثری سرگرم کننده برای کودکان است اما به‌طرز شگفت‌انگیزی مخاطب خود را در میان بزرگسال‌ها نیز به‌دست آورده. این بهترین انیمه سینمایی مثل همه آثار میازاکی درصدد ارزش‌گذاری ویژه برای خصلت‌های انسانی و اصرار بر صلح و دوستی است.

انیمه قلعه ای در آسمان خیلی ابتدایی‌تر و ساده‌تر از دیگر انیمه‌ها، می‌تواند مخاطب را باجهان‌بینی صلح‌آمیز و زیبای میازاکی آشنا کند. این انیمه شروعی شایسته برای نویسندگی و کارگردانی میازاکی بوده و هست. هرچند نمی‌شود آن را هم رده و برابر با دیگر آثار میازاکی مانند قلعه متحرک هاول یا شهر اشباح دانست؛ اما تماشای آن به اندازه دیگر انیمه‌های میازاکی لذت‌بخش است ضمن اینکه ممکن است محتوا و داستان آن چیزی به خانه ذهن بردن نباشد.

نویسنده و کارگردان ژاپنی، “هایائو میازاکی”، به عنوان بزرگترین کارگردان تاریخ انیمیشن‌سازی شناخته می‌شود. آثار او با معرفی احساسات انسانی به ژانر انیمیشن، توانستند محدودیت‌های فرهنگی آن را از بین ببرند. ما در این مقاله به معرفی انیمه سینمایی “لاپوتا: قلعه‌ای در آسمان” پرداخته‌ایم که شاید بزرگ‌ترین اثر او نباشد اما یک اثر مهم و یک موفقیت انمیشینی است. با دیدن این انیمه به سبک میازاکی و فیلمسازی او پی برده و می‌توانید با آثار غنی بعدی او بهتر آشنا شوید. با ما همراه باشید.

 • نام انیمه: “لاپوتا: قلعه‌ای در آسمان” (Castle in the Sky)
 • ژانر: ماجراجویی، فانتزی
 • کارگردان: “هایائو میازاکی” (Hayao Miyazaki)
 • صداپیشگان: “کیکو یوکوزاوا”، “مایومی تاناکا”، “مینوری ترادا”
 • سال تولید: 1986
 • زبان: ژاپنی
 • امتیاز آی ام دی بی: 8/10
 • امتیاز راتن تومیتوز: 96/100

داستان انیمه لاپوتا قلعه ای در آسمان

ماجراجویی‌های بی‌وقفه برای رسیدن به هدفی که عموما بی‌بهره از تخیل و جادو نیست، یکی از عناصر جدانشدنی آثار میازاکی است که در “لاپوتا: قلعه‌ای در آسمان” هم به‌خوبی به آن پرداخته شده‌است. این انیمه سینمایی، در مدت زمان دو ساعتی خود، از طرفی به دنیای ساده و بی‌آلایش دو نوجوان وارد می‌شود که تمام تلاششان را برای نجات دادن قلعه‌ای قدیمی و افسانه‌ای به‌نام لاپوتا می‌کنند و از طرفی هم حرص و طمع بی‌پایان افراد بزرگسال برای نابودی بیشتر زندگی و رسیدن به قدرت و ثروت را به تصویر می‌کشد.

“لاپوتا: قلعه‌ای در آسمان” روایتگر تلاش دو نوجوان به نامهای شیتا و پازو برای رسیدن به قلعه‌ای به نام لاپوتا است. قلعه‌ای که باقی‌مانده از سرزمینی معلق در آسمان است که سال‌ها انسان‌ها بر روی آن در آرامش زندگی می‌کردند ولی بر اثر پدیده‌ای ناشناخته مجبور به بازگشت بر روی زمین می‌شوند. لاپوتا مورد توجه دو گروه دیگر نیز قرار دارد. راهزنانی که سال‌ها به دنبال گنج باقی‌مانده از تمدن شکوفای مردم آن سرزمین هستند و شخصی دولتی به نام موسکا که با سوء استفاده ارتش سعی دارد با دستیابی به تکنولوژی پیشرفته و روبات‌های باقی‌مانده در این قلعه به زمین بازگشته و یک امپراتوری خودکامه برپا کند.

کلید رسیدن به لاپوتا نگین گردنبندی بر گردن شیتا است، دختری که اجدادش زمانی در این شهر افسانه‌ای زندگی می‌کردند. پازو نیز پسری که پدرش سال‌ها پیش در سفری توانسته عکسی از لاپوتا بیندازد و سودای رسیدن به آن را در سر دارد برای محافظت از دختر وارد ماجرا می‌شود.

“لاپوتا: قلعه‌ای در آسمان” شاید پختگی و جذابیت دیگر آثار این کارگردان خوش‌ذوق ژاپنی را نداشته باشد، اما شخصیت‌ها، گره‌های داستانی و به‌طور کلی فضاسازی مختص خود میازاکی را داراست که در سراسر داستان این انیمه می‌توان آنها را حس کرد. این انیمه یک بار دیگر نشان می‌دهد که قدرت عشق و تکیه به ارزش‌های واقعی انسانی، چیزی است که بیش از هر مورد دیگری برای بشر ضرورت دارد و تنها با حفظ شرافت و عشق ورزیدن است که می‌توان به آرامش و اهداف والا رسید.

نقد و بررسی انیمه Laputa Castle In The Sky لاپوتا قلعهای در آسمان

شاید امروزه انیمه‌ی میازاکی در میان دیگر آثار زیبای این کارگردان نام گم کرده، ولی Laputa: Castle in the Sky (لاپوتا: قلعه‌ای در آسمان) یکی از قدرتمندترین آثار این کارگردانِ دوست داشتنی است؛ با ژسوس همراه بررسی این اثر فوق العاده باشید.

انیمه لاپوتا دست کمی از دیگر آثار نداشته و یکی از بهترین آثار سینمای جهان است؛ انیمه‌ای با اختلاف سنی زیاد که هرگز قدیمی نشده، ولی با گذر زمان و عرضه‌ی آثار متعدد، در میان نسل های جدید ناشناخته باقی‌مانده است؛ پس ما تصمیم گرفتیم با معرفی ویژگی های بی‌نظیر آن، مخاطبان جوان را اقناع به تماشا و گذاشتن وقت برای این انیمه‌ی محشر بکنیم. با ما در معرفی و بررسی ویژگی های لاپوتا همراه باشید.

داستان و شخصیت‌پردازی

داستان لاپوتا تلفیقی از عشق، آشوب و شرارت است؛ داستانی بسیار زیبا و احساسی که بار ها اشک را در چشمان مخاطب پدید می‌آورد. میازاکی موفق به خلق حماسه‌ای شده که توانسته احساسات مختلف و زیادی را در خود جا بدهد و شخصیت های متعددی را خلق بکند.
لاپوتا از نظر شخصیت پردازی بسیار غنی بوده، از شخصیت های شیتا و پازو (شخصیت های اصلی) گرفته که نمایانگر پاکی و زلالی کودکانه هستند تا شخصیتی که حکم مادر فولاد زره را دارد! دیوانگی نسبت به قدرت، پول پرستی، دزدان باشرافت و ربات های نابودگر در مقابل ربات های حیات بخش طبیعت، جلوه‌ای از قدرت انیمه‌ی لاپوتا: قلعه‌ای در آسمان هستند؛ واقعا که اسم برازنده‌ای برای این انیمه‌ی غنی است!

همچنین در این انیمه طنز شیرینی وجود داد که در دیگر آثار میازاکی ما شاهد آن نبوده‌ایم، طنزی که به اصل داستان لطمه نزده و به اندازه و سنجیده است.

صحنه های پرواز

همانطور که از نام انمیه پیداست و از علاقه و استعداد میازاکی در به تصویر کشیدن صحنه های پرواز انتظار می‌رود، لاپوتا یکی از بهترین های این کار است! طراحی و منهدسی جذاب وسایل پرنده در این انیمه تنها بخش کوچکی از این اِلمان بی‌نظیر است، صحنه های فوق العاده و هیجانی در پرواز به خوبی مشاهده می‌شود. از کشتی های هوایی غول آسا گرفته تا وسایل پرنده‌ی کوچک که با خلاقیت طراحی شده‌اند. اینبار ما، هم شاهد پرواز های جادویی و هم پرواز های حاصل از علم هستیم، پرواز هایی که میازاکی به تفکیک در انیمه های بعدی و قبلی خود از آنها استفاده کرده است.

علاقه و استعداد کارگردان، هایائو میازاکی، در صحنه های پرواز زبانزد همگان است!

تکنولوژی نشان داده شده

بدون شک لاپوتا یکی از بهترین آثاری است که قدرت و تکنولوژی جوامع دانش را به تصویر کشیده است، طوری که قدرت دیگر جوامع در برابر آنها، هیچ و پوچ جلوه می‌کند، واقعیتی تاریخی که بار ها شاهد تکرار آن بوده‌ایم. یکی از مهم‌ترین ویژگی هایی که در تماشای آثار علمی-تخیلی، مورد انتظار مخاطبان است، منطقی و گیرا بودن تکنولوژی نشان داده شده است، چرا که گاهی این علم و تکنولوژی بسیار تمسخرآمیز بنظر می‌رسد و یا اصلا نمی‌توان سر و ته این دانش را به هم ربط داد؛ با این حال لاپوتا یکی از بهترین آثار علمی-تخیلی است که می‌توانید به سراغ آن بروید.

جهنم!

میازاکی در انیمه هایی مانند لاپوتا و ناوسیکا، ثابت کرده است که توانایی به تصویر کشیدن جهنم را دارد؛ این کارگردان دوست داشتنی بیشتر بخاطر انیمه های بسیار زیبا و احساسی‌‌اش شناخته می‌شود و کمتر کسی استاد را کارگردان آثار نبرد و جنگ می‌شناسد، ولی میازاکی استعداد عجیبی در خلق جهنم از آرامش دارد؛ طراح نقشه های جنگی، که قادر است سازه هایی بسیار غول‌آسا و مستحکم را در چشم به هم زدنی به خاکستر تبدیل کند؛ لاپوتا یکی از آن معدود آثاری است که می‌توانید این استعداد شگرف را در آن مشاهده کنید.

موسیقی متن

اگر شهر اشباح را تماشا کرده باشید، ساندترک های آن و لاپوتا، گاهی یادآور یکدیگر هستند، ولی این بدان معنا نیست که شاهد تکرار آن باشید، بلکه لاپوتا موسیقی های مختص به خودش را دارد که در نوع خود منحصر به فرد هستند. اینکه بتوان در میان ساندترک های آثار رده‌بندی ایجاد کرد کار آسانی نیست و گاهی کاملا اشتباه است، چرا که این موسیقی ها همراه با خود انیمیشن و روند داستان سرایی به اوج خود می‌رسند.

امتیازهای سایت های معتبر سینمایی برای Castle in the Sky

 • میانگین امتیاز کاربران در سایت IMDB آی‌ام‌دی‌بی: ۸ از ۱۰
 • میانگین امتیاز منتقدان در سایت راتن تومیتوز: ۹۱ درصد
 • میانگین امتیاز بینندگان در سایت راتن تومیتوز: ۹۶ درصد
 • میانگین امتیاز منتقدان در سایت متاکریتیک: ۷۶ درصد
 • میانگین امتیاز بینندگان در سایت متاکریتیک: ۷.۸ از ۱۰

به نقل از: تایم سیتی

دکمه بازگشت به بالا