علمی و پزشکیکسب و کار ایرانی

ماساژ تنش و استرس را چگونه کاهش میدهد؟

آیا واقعا ماساژ در کاهش استرس اثرگذار است؟

کاهش استرس بدون شک یکی از بهترین فواید ماساژ است، به ویژه برای افرادی که به دنبال گذراندن ساعاتی در آرامش و فرار از چالش‌های زندگی مدرن امروزی هستند. تاثیر ماساژ درمانی توسط بهترین ماساژور در تهران برای کاهش استرس مدت‌هاست که به اثبات رسیده است. ماساژ درمانی با بهبود گردش خون، افزایش آرامش، سطح انرژی، کاهش تنش و ترشح اندورفین به کاهش استرس کمک می‌کند. حتی ماساژ می‌تواند به کنترل و تسکین علائم ناشی از استرس قبل و بعد از مسابقات ورزشی نیز کمک کند.

چگونه ماساژ درمانی به کاهش اضطراب کمک می‌کند؟

به نقل از سایت دکتر گویا ماساژ دمای بدن را افزایش می‌دهد و باعث ایجاد آرامش می‌شود. هنگامی که بدن احساس آرامش کند، ضربان قلب کاهش یافته و در نتیجه به کم شدن استرس کمک می‌کند. از دیگر فواید ماساژ برای کاهش استرس، شل کردن عضلات و بافت‌های نرم بدن، افزایش دما و گردش خون، کمک به دفع مواد زائد و از میان بردن تنش است. ماساژ همچنین با ترشح اندورفین به سیستم عصبی محیطی بدن کمک می‌کند. ماساژ باعث تحریک این هورمون‌ها می‌شود و پیام آرامش را انتقال می‌دهند. هنگامی که اندورفین ترشح می‌شود، هورمون‌های مرتبط با استرس کاهش می‌یابد، بنابراین فرد تسکین می‌یابد. اهمیت ماساژ درمانی در بهبود اعصاب بدن و روان به اثبات رسیده است.

تاثیر ماساژ بر استرس چقدر است؟

با توضیحاتی که ارائه کردیم، ماساژ ضد استرس محسوب می‌شود و فواید زیادی در این زمینه دارد. فواید ماساژ برای کاهش استرس شامل ایجاد آرامش، تسکین درد، کاهش اضطراب و افسردگی و افزایش احساس رضایت است. ماساژ نه تنها به طور موقت بلکه می‌تواند در طولانی مدت به درمان استرس کمک کند. ماساژ یک درمان مفید برای تقویت احساس آرامش به شمار می‌رود.

ماساژ از راه‎های مختلف به افزایش آرامش و از بین بردن احساس استرس کمک می‌کند. حتی انجام ماساژ روی کاهش احساس درد نیز اثرگذار است، چراکه باعث ترشح مسکن‌های طبیعی در بدن می‌شود. احساس درد به نوعی با استرس ارتباط دارد و زمانی که درد کاهش می‌یابد، احساس استرس نیز کمتر می‌شود. حتی برخی از پزشکان معتقدند درمان افسردگی با ماساژ امکان پذیر است.

بهترین ماساژ برای کاهش استرس

کاهش استرس با ماساژ برخی نقاط بدن امکانپذیر می‌شود، برای مثال ماساژ سر به طور خاص فرق سر باعث جریان خون بیشتر و در نتیجه ایجاد حس آرامش می‌شود. همچنین ماساژ دست برای کاهش استرس با استفاده از تکنیک‌های فشار آرام بسیار موثر است.

بهترین ماساژها برای کاهش استرس عبارتند از:

– ماساژ سوئدی: یکی از محبوب ترین ماساژهای دنیاست که با استفاده از روغن و به کارگیری تکنیک‌های متعدد کششی، فشاری، لرزشی و ضربه‌ای انجام می‌شود.

– ماساژ سنتی تایلندی: ماساژ تایلندی به کاهش استرس، بهبود جریان گردش خون، افزایش تمرکز و… کمک می‌کند.

– ماساژ اورینتال: ماساژی که هم ملایم است و هم محکم و علاوه بر تکنیک‌ های ماساژ سنتی تایلندی، از روغن هم در آن استفاده می‌شود.

– ماساژ سنگ داغ: از فواید ماساژ سنگ داغ می‌توان به اثر آن بر بی‌خوابی، افسردگی، کاهش استرس، بهبود درد پشت و کمر و… اشاره کرد.

– ماساژ صورت: در این نوع ماساژ با فشار روی نقاط خاص به رفع استرس و افزایش گردش خون در صورت کمک می‌کنند.

– ماساژ کف پا: در ماساژ رفلکسولوژی از فشار ملایم روی نقاط خاصی در پا استفاده می‌شود. این نوع ماساژ به کاهش استرس بدن کمک می‌کند.

ماساژ، از بهترین راه‌های مبارزه با استرس

استرس بخشی طبیعی از زندگی امروزه است و همه ما در یک مقطع زمانی آن را تجربه کرده‌ایم. اما استرس زمانی روی زندگی ما اثر می‌گذارد که می‌تواند برای سلامتی ما مضر باشد. بهترین راه برای مبارزه و کاهش استرس، شرکت در فعالیت‌هایی است که به ما امکان می‌دهند، احساس آرامش داشته باشیم. ماساژ درمانی روشی اثبات‌شده برای کمک به مبارزه با استرس و کاهش اثرات منفی آن بر ذهن و بدن است. تحقیقات نشان می‌دهد، حتی تنها 10 دقیقه ماساژ می‌تواند هورمون‌های شادی طبیعی بدن را فعال کند و احساس آرامش بیشتر به آن بدهد. اگر از استرس و تنش‌های روزمره رنج می‌برید، می‌توانید در هر زمانی از ماساژ در نیلوفر آبی برای ایجاد احساس آرامش در بدن استفاده کنید.

4 تکنیک کاربردی ماساژ

حتی اگر از افرادی که اطلاعاتی در مورد ماساژ ندارند نیز بپرسید که را بگویند: مطمئنا خواهد گفت که ماساژ ضد استرس بوده و دشمن اضطراب است. در اینکه ماساژ ضد استرس است شکی وجود ندارد، اما چگونه باید بدن خود را ماساژ دهیم تا باعث کاهش استرس شود؟ در این مقاله قصد داریم به شما 4 تکنیک کاربردی ماساژ را آموزش دهیم تا با استفاده از آن‌ها استرس خود را کاهش داده و به آرامش روانی برسید.

 دلایل بسیاری وجود دارد که افراد ممکن است ماساژ درمانی را انجام دهند، اما تمایل به کاهش استرس بیشترین محبوبیت را در بین این دلایل دارد. به صورت کلی استرس یک چالش و تهدید برای رفاه ما در زندگی بوده و باعث بسیاری از بیماری‌های فیزیکی و روحی نیز می‌شود. تحقیقات نشان داده است که ماساژ درمانی بسیار تسکین دهنده بوده و ضد استرس است. اما در بین ماساژهای مختلفی که وجود دارد برخی هستند که در این امر، بهتر عمل می‌کنند.

استرس باعث افزایش تنش در بدن و همچنین افزایش ضربان قلب خواهد شد، در این حالت بدن شما به رویدادهای اطراف واکنش درستی نشان نخواهد داد به همین دلیل هم باید استرس خود را کنترل کنید. متاسفانه عوامل بسیار زیادی وجود دارد که باعث استرس می‌شود. استرس در زندگی همه ما وجود دارد و نمی‌توان از آن اجتناب کرد. تحقیقات نشان می‌دهد که استرس طولانی مدت می‌تواند باعث بروز مشکلاتی چشمگیر شود مانند:

  • فشار خون بالا
  • تشکیل رسوبات شریانی
  • افسردگی و اعتیاد
  • چاقی
  • وابستگی به انسولین شود

تحقیقات نشان داده است که حدود ۷۵ درصد از مردم آمریکا سطح بالایی از استرس را تجربه می‌کند. بر اساس نظرسنجی سالانه توسط انجمن روانشناسی آمریکا:

  • تقریبا ۲۵ درصد مردم آمریکا سطح بالایی از استرس را تجربه می‌کنند
  • ۵۰% مردم آمریکا نیز سطح استرس متوسط را تجربه می‌کنند

به همین دلیل هم باید به دنبال راه‌هایی برای کاهش استرس روزانه باشیم.

این یک اصل ثابت شده است که ماساژ درمانی یک روش خوب و مناسب برای کاهش استرس می‌باشد. در آمریکا برای پرستاران هر روز ۱۵ دقیقه توصیه شده است، این میزان از ماساژ می‌تواند بسیاری از استرس‌های روزانه پرستاران را از بین ببرد. اگر دسترسی به صندلی ماساژ ندارید می‌توانید از تکنیک‌های مختلف ماساژ برای کاهش استرس خود استفاده کنید. در ادامه چهار نوع ماساژ ضد استرس را به شما معرفی خواهیم کرد شما می‌توانید این ماساژها را در خانه انجام داده و تنش موجود در بدن خود را کاهش دهید.

1- ماساژ سوئدی

معروف‌ترین نوع ماساژ ضد استرس، ماساژ سوئدی می‌باشد. این نوع ماساژ از انواع مختلفی از حرکت‌های عضلانی، برای کاهش استرس کمک می‌گیرد. حرکت‌هایی مانند ضربه زدن، تکان دادن، فشار آوردند و اصطکاک. تمامی این حرکت‌ها باعث افزایش گردش خون در بدن و کاهش فشارخون خواهند شد که نتیجه آن کاهش تنش در بدن و افزایش آرامش می‌باشد. البته این حرکت‌ها فواید دیگری مانند کاهش احتمال ابتلا به سکته مغزی را نیز شامل می‌شود.

2- ماساژ سر

دومین نوع ماساژ ضد استرس، ماساژ سر است. روی پوست سر ما ماهیچه‌های بسیار نازکی وجود دارد که می‌توانند فشار زیادی را تحمل کنند، تمرکز ماساژ سر بر روی این ماهیچه‌ها خواهد بود. شما می‌توانید بعد از انجام ماساژ سوئدی، ماساژ سر را انجام دهید در این نوع ماساژ از روغن‌های مختلفی نیز استفاده می‌شود. البته را نمی‌توانید خودتان به تنهایی انجام دهید و نیاز به وجود فرد دومی نیز هست.  انجام ماساژ سر بسیار سخت خواهد بود به همین دلیل هم توصیه می‌شود که این نوع ماساژ را توسط دستگاه‌های ماساژور سر انجام دهید.

3- ماساژ آروماتراپی

این نوع ماساژ با اضافه کردن انواع مختلفی از روغن‌ها انجام می‌شود و یک راه مطمئن برای کاهش استرس روزانه است. ماساژ، سیستم عصبی شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد این تاثیر باعث خواهد شد که شما احساس آرامش کرده و راحت به رختخواب خود بروید. در ماساژ آروماتراپی از روغن‌هایی مانند روغن بابونه و روغن اسطوخدوس استفاده می‌شود.

4- ماساژ گوش

آخرین نوع از ماساژ ضد استرس ماساژ گوش است. گوش به عنوان یک میکرو سیستم در بدن عمل می‌کند. بر روی نقاط مختلف گوش نکته‌هایی وجود دارد که به سیستم عصبی ما متصل است. با انجام دادن ماساژ گوش، سیستم عصبی ما تحریک شده و آندروفین از خود آزاد می‌کند. ترشح در بدن باعث می‌شود که بدن احساس آرامش کرده و استرس روزانه ما کاهش پیدا کند. اگر شما نیز می‌خواهید از شر استرس‌های روزانه خود خلاص شوید بهتر است که ماساژ گوش را به صورت روزانه انجام دهید. توجه داشته باشید که انجام ماساژ گوش بسیار حساس بوده و باید توسط متخصص انجام شود.

اگر زمان کافی برای رفتن به مراجع ماساژ نداشته و یا خودتان تخصص و دانش لازم در انجام انواع ماساژ را ندارید، بهتر است که از دستگاه‌های ماساژور استفاده کنید که بسیار با صرفه‌تر بوده و زمان کمی را نیز از شما خواهند گرفت. استرس بسیار فراگیر بوده و در بین اغلب مردم شایع است، اما با ماساژ درمانی می‌توان این استرس را کاهش داد و از بروز مشکلات روحی و فیزیکی جلوگیری کرد.

شما نیز می‌توانید با انجام ماساژهایی که به شما معرفی شد استرس روزانه خود را کاهش دهید. ولی ما پیشنهاد می‌کنیم که خودتان سر خود کاری را انجام ندهید چرا که ماساژ با وجود فواید بسیار زیاد می‌تواند زیان‌بار نیز باشد اگر به درستی انجام نشود. بهترین و ایمن‌ترین راه برای انجام ماساژ به صورت روزانه استفاده از دستگاه‌های ماساژور است. می‌توانید از دستگاه‌های مختلف ماساژور برای انجام این ماساژ ها بهره ببرید. نگران هزینه خرید دستگاه ماساژور نباشید چرا که ما در بهترین دستگاه‌های ماساژور را با مناسب‌ترین قیمت برای شما فراهم آورده‌ایم.

 

منبع: بهترینو

دکمه بازگشت به بالا