علمی و پزشکیکسب و کار ایرانی

آیا کودهای درخت انگور سفید و قرمز متفاوت است؟

باید به این مسئله توجه داشته باشیم که انتخاب نوع کود به عمر طولانی و باروری بهتر نهال انگور کمک می‌کند، از آنجایی که نهال انگور احتیاج زیادی به انواع کود شیمیایی ندارد، باغدار در مرحله اول می‌تواند با استفاده از کودهای طبیعی و ارگانیک از جمله کودهای دامی یا کود برگ، مواد مغذی مورد نیاز نهال انگور را بدست بیاورد، مغذی کردن خاک و بالا بردن قدرت آن رابطه مستقیمی با بازدهی مزرعه انگور دارد، ولی سوالی که پیش می‌آید این است که آیا برای هر نژاد انگور باید از کود مخصوص به خود استفاده کنید؟ یعنی نوع کودی که برای انگور سفید و انگور قرمز استفاده می‌شود یکسان است؟

تفاوت کود دهی نهال انگور سفید و قرمز چیست؟

همانطور که اشاره کردیم اگر در خرید نهال انگور دقت کنید و نهال انگور اصلاح شده را از مراکز معتبر خریداری کنید این محصول ریشه زایی قوی داشته به راحتی به عمق خاک نفوذ کرده و می‌تواند به راحتی تمامی عناصر موجود در بافت خاک را دریافت کند، بنابراین یک کشاورز برای اینکه مزرعه خود را به خوبی نگهداری کند بهتر است برای تعیین نوع کود مزرعه خود به جای اینکه به نژاد نهال انگور توجه کند، بررسی‌های لازم را در مورد خاک مزرعه داشته باشد، در واقع عامل اصلی تعیین کود مورد استفاده در یک مزرعه موارد زیر است:

  • نوع خاک مزرعه و میزان حاصلخیز بودن آن
  • ارتقاء سیستم دفاعی نهال انگور در برابر شبیماری‌هایی که ممکن است درخت شما را مورد تهدید قرار دهد است.
  • نهال انگور برای اینکه بتواند در فصل بهار گلدهی و فرایند گرده‌افشانی را به خوبی انجام دهد احتیاج به نیاز سرمای دارد، این نهال با گذراندن دوره سرمایه خود انرژی لازم را ذخیره‌سازی می‌کند تا در فصل بهار عملکرد بهتری داشته باشد اگر نهال انگور به خاطر تغییرات جوی نتواند این دوره سرمایی را بگذرد، باید در فصل بهار از کودهای تقویتی استفاده کند تا شاخه‌های جوان درخت انگور انرژی لازم را برای شکوفه رسانی و گرده افشانی داشته باشد.
  • از دیگر موارد تاثیرگذار بر روی نوع کود، فصل کوددهی انگور است، مسلماً کوددهی که قبل از دوره گلدهی انجام می‌شود کاملا متفاوت با کوددهی در فصل زمستان و دوره خواب نهال انگور است.
  • از دیگر مواردی که یک کشاورز به هنگام کوددهی باید با آن توجه ویژه‌ای داشته باشد سن نهال است، معمولا میزان کوددهی در سال‌های اولیه خیلی کمتر بوده و بیشتر از کود دامی پوسیده استفاده می‌شود.

عناصر اصلی در تقویت خاک برای انگور را بشناسید

البته در نهالستان و مراکز معتبر زمان فروش نهال انگور عناصر مورد نیاز درخت انگور را به طور کامل شرح می‌دهند تا کشاورزان دوره‌های کوددهی خود را بر مبنای آن تنظیم کند معمولا عناصر مورد نیاز درخت انگور به دو دسته عنصر اصلی و فرعی دسته بندی می‌شود، نهال انگور برای اینکه بهترین عملکرد خود را به نمایش بگذارد احتیاج به ازت، فسفر و پتاسیم دارد و در مرحله بعدی برای اینکه میوه تولید شده کیفیت تجاری و ارزش غذایی بالایی داشته باشد احتیاج به روی، آهن، منگنز و بور دارد، برای درک بهتر موضوع حتماً جدول زیر را مطالعه کنید تا به طور کامل عناصر مورد نیاز درخت انگور را بشناسید:

نام عنصر کارکرد عنصر زمان مصرف عنصر میزان مصرف عنصر
ازت ازت یکی از عناصر ضروری است که در مراحل اولیه به رشد بهتری نهال انگور کمک می‌کند. فصل رشد درختان شامل بهار و تابستان می‌شود. در یک هکتار باغ انگور به ۶ تا ۷ کیلوگرم ازت خالص احتیاج دارد
فسفر وجود عنصر فسفات در خاک باغ به نهال انگور کمک می‌کند تا دوره گرده افشانی و لقاح شکوفه‌ها را به خوبی پشت سر بگذارند معمولا کودهای حاوی فسفر به دو دسته تقسیم بندی می‌شوند کدهایی که قابلیت حل آنها سریعتر است می‌توانید در فصل بهار و تابستان به روش چالکود استفاده می‌کنند. فسفر خالص مورد نیاز برای یک هکتار باغ انگور ۸ تا ۱۲ کیلوگرم است
پتاسیم معمولاً بعد از برداشت محصول و اوایل فصل پاییز از کود پتاسیم استفاده می‌کند. استفاده از کود پتاسیم به ارتقا سیستم ایمنی و دفاعی نهال انگور کمک زیادی کرده و باعث می‌شود تا دوره سرما را بدون آسیب دیدگی به پایان برساند میزان پتاسیم خالص مورد نیاز برای یک هکتار زمین انگور حدود ۱۲ تا ۱۴ کیلوگرم است
منگنز در طول فصل تابستان و بهار به رشد بهتر میوه انگور کمک می‌کند ۲۰ عنصر منگنز در کود سولفات منگنز یافت می‌شود، ۲۰  تا ۳۰ کیلوگرم در یک هکتار کافی است.

کلام آخر

با توجه به موارد فوق بهتر است باغدار نه تنها در خرید نهال انگور دقت داشته باشد تا نهال انگور با کیفیت را خریداری کند، بهتر است نهالستان‌هایی را انتخاب کند که علاوه بر فروش نهال انگور به صورت تضمینی خدمات و مشاوره پس از فروش را نیز به صورت رایگان انجام دهند تا کشاورزان بتوانند تمامی سوالات خود را در مورد نحوه نگهداری باغ انگور از کارشناسان مربوطه بپرسند.

مراکز معتبری مانند پالیز نهال جهت رفاه حال مشتریان خود تمامی محصولات خود را به صورت غیر حضوری و اینترنتی به اقصی نقاط کشور ارسال می‌کنند، برای تعیین قیمت نهال انگور تنها کیفیت آن را در نظر گرفته و بر اساس مصوبه وزارت جهاد کشاورزی آن را مشخص می‌کنند.

تماس با پالیز نهال:

09144501007

09144501008

دکمه بازگشت به بالا