بین الملل

102 روز از جنگ غزه گذشت؛ موشک‌باران مقاومت همچنان ادامه دارد

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنلاین یومیر، ۱۰۲ روز از جنگ در غزه می‌گذرد، طولانی‌ترین جنگی که ارتش اسرائیل تاکنون به خود دیده و نه تنها هیچ کدام از اهداف اعلامی محقق نشده است؛ بلکه نیروهای مقاومت همچنان قادر به شلیک حجم وسیعی از راکت و موشک هستند.

مقاومت فلسطین امروز خبر داد که ۱۹ شهرک اطراف غزه و صحرای نقب غربی هدف ۵۰ حمله موشکی و راکتی قرار گرفته است. نکته قابل توجه در این حملات این است که همه موشک‌ها از شمال غزه جایی که ارتش اسرائیل مدعی تسلط بر بخش اعظمی از آن است، شلیک شده است.

این حملات که موجب وارد آمدن خسارات مستقیم به شهرک‌نشینان شده، صدای رسانه‌های اسرائیلی را در آورده است؛ تا جایی که شبکه ۱۲ این رژیم گفت: «شب گذشته بیش از ۱۰ موشک در سدیروت فرود آمد؛ صبح امروز نیز ۵۰ موشک در شهرک نتیفوت برخورد کرد و همه آن‌ها از شمال غزه شلیک شده‌اند، اینگونه نمی‌توان جنگ را برد؛ با این شرایط دوباره به اوضاع قبل از هفت اکتبر بازمی‌گردیم؛ آن وقت از شهرک‌نشینان می‌خواهید که به خانه‌هایشان بازگردند؟».

 

 

 

این حملات در حالی است که اسرائیل بخش دیگری از نیروهایش را از غزه خارج کرده است. «ایتمار بن گویر» وزیر امنیت داخلی اسرائیل نیز به خروج بخشی از نیروهای اسرائیلی از غزه اعتراض کرده و گفت: «خروج ارتش از مراکز حساس حماس اشتباه بزرگی بود و موجب تلفات جانی برای ما می‌شود».

او به شلیک موشک‌های مقاومت به شهرک «نتیفوت» از همان منطقه‌ای که ارتش اسرائیل تخلیه کرده اشاره کرد و گفت که غزه باید به طور کامل اشغال شود.

همزمان ارتش اسرائیل امروز نیز از کشته شدن یک افسر نظامی خود با درجه سرگردی و مجروح شدن شدید دو نظامی دیگر خود خبر داد. از ابتدای جنگ غزه تاکنون آن‌گونه که ارتش اسرائیل اعلام کرده، بیش از ۵۲۳ نظامی این رژیم کشته شده‌اند.

در این راستا درگیری‌های شدیدی در مرکز شهر «خان یونس» جریان دارد و مقاومت فلسطینی نیز از کشته شدن یک نظامی اسرائیلی در این محور خبر داده است، همزمان بمباران شدید اردوگاه «جبالیا» در شمال غزه نیز ادامه دارد.

گروه مقاومت «کتائب عزالدین القسام» نیز خبر داد که یک نفربر ارتش اسرائیل را در محله نشیخ رضوان» در شهر غزه را با موشک «الیاسین ۱۰۵» هدف قرار داده و نظامیان داخل آن کشته و زخمی شده‌اند.

توپحانه ارتش اشغالگر همچنین اقدام به گلوله‌باران شدید مناطقی که از آن‌ها موشک شلیک شده بود کرده است. اشغالگران همچنین تعداد زیادی خانه مسکونی در جنوب شهر غزه را منفجر کردند.

افزایش شهدا به ۲۴۲۸۵ نفر

از سوی دیگر وزارت بهداشت غزه نیز در آخرین گزارش خود از افزایش تعداد شهدا به ۲۴۲۸۵ نفر خبر داد. ۶۱۱۵۴ نفر دیگر نیز تاکنون زخمی شده‌اند و بیش از هفت هزار نفر نیز همچنان زیر آوار هستند. بیش از ۷۰ درصد تلفات انسانی در غزه را زنان و کودکان تشکیل می‌دهد.

وزارت بهداشت فلسطین همچنین از نهادهای بین‌المللی خواست تا برای بیش از ۳۵۰ هزار بیمار و زخمی دارو به غزه ارسال کنند.به گفته این وزارتخانه گاز نیتروژن اتاق‌های عمل تمام شده است و کمبود شدید گازهای پزشکی دیگر وجود دارد.

هلال احمر فلسطین نیز خبر داد که رژیم اسرائیل مدرسه «الدرج» در شرق غزه را که آوارگان در آن پناه گرفته بودند را هدف قرار داده که در این حمله سه فلسطین شهید و تعداد دیگری زخمی شدند. این مدرسه متعلق به آژانس کاریابی و امدادرسانی برای آوارگان فلسطینی (آنروا) است. 

در بمباران یک خانه مسکونی در منطقه «النفق» در شرق شهر غزه نیز چهار نفر از اعضای یک خانواده به شهادت رسیدند. یک آپارتمان مسکونی نیز در منطقه «بنی سهیلا» در شرق خان یونس هدف بمباران جنگنده‌ها قرار گرفت.

در اردوگاه المغازی در مرکز غزه نیز طی بمباران خانه‌های مسکونی ساکنان، تاکنون پیکر ۱۳ شهید از زیر آوار بیرون کشیده شده  است.

 

 

در این میان دهها خانواده در حال ترک اردوگاه جبالیا هستند و آژانس آنروا در بیانیه‌ای که ظهر امروز منتشر کرد گفت که با بزرگترین موج آوارگی فلسطینی‌ها از سال ۱۹۴۸ به این سو روبه رو هستیم.

آنروا گفت: «یک نسل کامل از کودکان غزه دچار انواع صدمات روحی شده‌اند و هزاران کودک کشته، یتیم یا معلول گشته‌اند».

پایان پیام /م
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

نویسنده تحریریه بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای سفر و گردشگری جهانی. با علاقه و دانش در زمینه مکان‌های دیدنی، فرهنگ‌های مختلف و صنعت گردشگری، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره مقصدهای توریستی، رویدادهای گردشگری و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و گردشگری، به شما دیدی جامع از تحولات صنعت سفر و گردشگری جهانی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا