عمومیکسب و کار ایرانی

یک قاشق قهوه چند گرم است

دم کردن یک فنجان قهوه عالی در صبح می تواند حال و هوای کل روز شما را تضمین کند. اما وقتی کافی شاپ ها تعطیل هستند ، تکیه بر باریستا برای سرو فنجان روزانه ممکن است گزینه ای برای شما نباشد. اگر چنین باشد ، ممکن است خودتان بخواهید یک فنجان خوب قهوه دم کنید. بنابراین بسته به مقدار قهوه ای که در روز می نوشید ، می توانید مقداری پول شما را پس انداز کند. و با این 8 قانون ساده ، می توانید هر روز صبح در خانه خود ، یک فنجان قهوه عالی دم کنید.

دم کردن قهوه آسان تر از آن است که فکر می کنید – موارد ساده ای مانند نحوه آسیاب قهوه و استفاده از بهترین فیلترها از تلخی ناخواسته یا طعم دهنده های ناخواسته فنجان قهوه شما جلوگیری می کند. چه قهوه صبحانه شما از یک فرآیند دم کردن پیچیده تشکیل شده باشد و چه بخواهید با یک قهوه ساز قطره ای قهوه دم کنید ، باید نکات مهم برای دم کردن یک فنجان قهوه خوشمزه و دلپذیر را رعایت کنید.

نکات مهم برای تهیه یک فنجان عالی قهوه

سه روش برای دم کردن قهوه در خانه وجود دارد. در گذشته از یک دستگاه قهوه ساز قطره ای کلاسیک برای تهیه یک فنجان قهوه عالی و با کیفیت استفاده میشد ، اما دم کردن قهوه در خانه محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. با این مراحل آسان نحوه تهیه قهوه را با سه روش یاد بگیرید. قبل از شروع ، باید بدانید که تقسیم بندی و توزین قهوه آسیاب شده نتیجه بهتری نسبت به استفاده از فنجان های اندازه گیری یا قاشق برای اندازه گیری قهوه آسیاب شده دارد.

البته ترازو آشپزخانه دیجیتال هم مناسب خواهد بود – به عنوان یک قاعده کلی ، حدود 15 گرم (1 قاشق غذاخوری) قهوه آسیاب شده به ازای هر 8 اونس فنجان قهوه را توصیه می کنیم. برای 4 فنجان قهوه ، حدود 60 گرم (4 قاشق غذاخوری) قهوه آسیاب شده مناسب است. مسلماً بهترین روش برای تهیه یک فنجان قهوه خوشمزه ، معطر و با کیفیت ، استفاده از دستگاه قهوه ساز دلونگی خواهد بود. اگر قصد دم کردن قهوه با کیفیت با استفاده از دستگاه اسپرسوسازو یا قهوه ساز را دارید به نکات زیر توجه کنید :

قانون 1 : تهیه دانه های قهوه تازه حتما دانه های قهوه تازه را از فروشگاه معتبر تهیه کنید. در رابطه با خرید و راهنما خرید قهوه ساز از سوپرمارکت ها و فروشگا ها احتیاط کنید. در صورتی که دانه های قهوه تازه نباشند ، لوله های دستگاه قهوه ساز با روغن قهوه پوشانده می شوند که در نهایت باعث تند شدن طعم قهوه می شود.

قانون 2 : دانه های قهوه را تازه نگه دارید دانه های قهوه باز را همیشه در یک ظرف شیشه ای در بسته نگهداری کنید. کنسرو شیشه ای یا ظروف سرامیک با مهر و موم واشر لاستیکی گزینه های خوبی هستند. دانه قهوه را هرگز در یخچال قرار ندهید زیرا به راحتی رطوبت و بوی غذا می گیرد. متخصصان عطر و طعم قهوه اکیداً توصیه می کنند که قهوه نباید منجمد شود ، در حالت مطلوب ، در هر پنج تا هفت روز دانه قهوه تازه بخرید و آنها را در دمای مناسب نگه دارید.

قانون 3 : متناسب با بودجه خود قهوه تهیه کنید دو نوع دانه قهوه در بازار وجود دارد – عربیکا و روبوستا. قهوه عربیکا به طور گسترده تری تولید می شود و طعم آن طیف وسیع تری دارد و به طور کلی به عنوان دانه قهوه با کیفیت شناخته می شود و از قیمت مقرون به صرفه ای برخوردار است. قهوه ارزان قیمت ممکن است حاوی دانه قهوه روبوستا باشد که از کافئین بالاتری برخوردار است. قهوه روبوستا با توجه به کیفیتی که دارد از قیمت بالاتری نسبت به قهوه عربیکا برخوردار خواهد بود.

قانون 4 : از آب باکیفیت استفاده کنید مطمئناً استفاده از آب شیری که کلر دارد طعم قهوه را تغییر می دهد. علاقه مندان قهوه از آب تصفیه شده برای دم کردن قهوه استفاده می کنند. پس برای به دست آوردن آب مناسب دم کردن قهوه، ابتدا باید به این توجه کنید که از آب شیر استفاده نکنید. تناسب دو به یک دو فاکتور سختی آب و قلیایی بودن در آب مناسب برای تهیه قهوه مناسب خواهد بود.

قانون 5 : از فیلترهای ارزان قیمت استفاده نکنید به گفته کارشناسان ، فیلتر قهوه کاغذی تاثیر به سزایی در عطر و طعم قهوه دارد. به دنبال فیلترهای کاغذی سفید شده برای دم کردن قهوه باشید. فیلتر سفید شده در اثر اکسیژن گزینه مناسبی برای تهیه قهوه خواهد بود. در صورتی که قصد تهیه قهوه را دارید همیشه یک فیلتر سفید شده بخرید و پیش از دم کردن، آن را آب شویه نمایید.

قانون 6 : در مصرف قهوه صرفه جویی نکنید معیار استاندارد دم کردن قهوه با کیفیت ، 2 قاشق غذاخوری در هر فنجان 6 اونس یا حدود 2/3 قاشق غذاخوری در هر فنجان 8 اونس است. ترفندهایی مانند استفاده کمتر از قهوه باعث پایین آمدن کیفیت آن می شود.

قانون 7 : مراقب حرارت باشید در صورتی که آب بیش از حد گرم باشد باعث تلخ شدن طعم قهوه خواهد شد. دمای مناسب آب برای دم کردن 200 درجه فارنهایت یا تقریباً 45 ثانیه از جوش کامل است. (در اکثر قهوه سازهای خوب مانند این امر به طور خودکار تنظیم می شود.)

قانون 8. تجهیزات قهوه را تمیز نگه دارید برای از بین بردن تجمع روغن قهوه ، هر چند هفته یکبار تجهیزات و آسیاب قهوه ساز را تمیز کنید. حداقل ماهانه از یک محلول قوی از سرکه یا مواد تمیز کننده مخصوص تجهیزات قهوه مانند Urnex ، برای تمیز نمودن دستگاه خود استفاده کنید تا رسوبات معدنی پیمانه قهوه را می توان یکی از مهمترین و رایج ترین وسایل مورد نیاز برای دم کردن قهوه دانست که در عین سادگی بسیار پر کاربرد می باشد.

از جمله اصلی ترین سوالاتی که در بین دوست داران قهوه وجود دارد این موضوع می باشد که یک پیمانه قهوه(قاشق)، شامل چند گرم قهوه می باشد و مدل های استاندارد آن باید چه ویژگی هایی داشته باشد که بتواند نتیجه مناسبی برای ما به همراه داشته باشد؟ ما در این مقاله از کافی مافی سعی داریم پس از یک معرفی کلی در مورد پیمانه قهوه به معرفی مشخصات اصلی این وسیله بپردازیم و تلاش خواهیم کرد تا ابهامات شما در مورد میزان و مقدار قهوه استفاده شده در موارد مختلف را رفع کنیم.

پیمانه قهوه چیست؟

اگر روش تهیه بسیاری از قهوه را مشاهده کرده باشید احتمالاً با اصطلاحاتی مانند “به مقدار نیاز قهوه” یا “چند پیمانه قهوه” زیاد رو به رو شده اید، اما سوالی که اینجا پیش می آید این است که این اصطلاحات به طور دقیق نشان دهنده چند گرم قهوه است؟ زمانی که ما در آموزش با اعداد و ارقام صحبت نکنیم، نمی توانیم این انتظار را از مخاطب داشته باشیم که بتواند دقیقاً همان چیزی که مد نظر ما می باشد را آماده کند. استفاده از واژه “پیمانه” نیز یکی از مواردیست که می تواند برای مخاطب ما با ابهاماتی همراه باشد.

پیمانه قهوه به طور معمول از پلاستیک فشرده (گاهاً فلزی) ساخته می شود که دارای استحکام و ایستایی قابل توجهی است. این وسیله دارای سایز بندی و اندازه های متفاوتی می باشد و در بعضی موارد شرکت هایی که کار فروش قهوه را انجام می دهند برای راحتی مشتری خود آنها را بر روی بسته بندی های قهوه خود قرار می دهند. از آنجایی که پیمانه قهوه با تمپر رابطه مستقیمی دارد و هر دو وسیله برای دم کردن قهوه مورد نیاز می باشند، شرکت هایی هستند که در طراحی خود به گونه ای عمل کرده اند که ته پیمانه بتواند کار تمپر را نیز برای مشتری خود انجام دهد.

زمانی که شما در مورد این وسیله صحبت می کنید با دو حالت کلی مواجه خواهید شد: حالت اول این است که شما قهوه ای خریداری کرده اید که این وسیله بر روی بسته بندی آن موجود می باشد؛ کار شما در این مورد بسیار آسان می باشد و در زمان استفاده از قهوه می توانید با همان پیمانه مقدار مورد نیاز خود را، در دستورالعمل پیشنهادیِ دم کردن استفاده کنید. حالت دوم و رایج تر این گزینه می باشد که شما پیمانه ای در دسترس ندارید ولی در دستور العمل دم کردن قهوه شما، از واژه پیمانه استفاده شده، در این مورد میزان استانداردی که شما باید به ازای هر پیمانه در نظر بگیرید، دو قاشق غذاخوری و به طور دقیق تر 7 گرم می باشد.

روشی دقیق برای محاسبه میزان پیمانه قهوه

همانطور که گفتیم استفاده از واژه پیمانه قهوه با ابهامات زیادی همراه می باشد و همین که شما به دنبال سرچ کردن موضوع این مقاله در بوده اید تایید کننده همین موضوع می باشد. در منابع مختلف می بینیم که میزان استاندارد متنوعی برای یک پیمانه در نظر گرفته می شود و مقدار دقیق اینکه یک پیمانه چند گرم است بین اعداد 5 تا 10 گرم متغییر می باشد، پس حالا راهکار حل این مشکلات چه چیزی می باشد؟ پاسخ به این سوال بسیار مشخص است، استفاده از ترازو!! تمام باریستاهای حرفه ای در جهان به جای استفاده از پیمانه برای دم کردن قهوه از ترازو استفاده می کنند و نماد بارز آن را می توان در مشاهده کرد.

اما روش کاربردی برای رفع این ابهامات به این صورت است که؛ اگر در روش تهیه و دستورالعمل دم کردن شما از اعداد دقیقی و بر حسب گرم استفاده شده بود که به راحتی می توانید با استفاده از ترازو اینکار را انجام دهید. اما اگر در دستور العمل از واژه پیمانه استفاده شده بود بهتر است که با استفاده از دو قاشق غذاخوری خوری برای بار اول چک کنید که قهوه شما از لحاظ طعم و مزه دقیق می باشد و یا خیر، اگر بعد از بررسی میزان قهوه را تغییر دادید، نسبت را به ذهن سپرده و دقیقاً به همان اندازه بر روی ترازو قرار دهید تا بتوانید این عدد را ثبت کنید.

لیلا بنی نعمتی

من لیلا هستم، خبرنگاری که با نگاهی به آینده، مسائل امروز را تحلیل می‌کنم. در این سایت، با بررسی روندهای اجتماعی و اقتصادی، به دنبال درک بهتر چالش‌ها و فرصت‌های پیش روی جامعه در آینده هستم.
دکمه بازگشت به بالا