بین الملل

یک بالون مشکوک دیگر بالا سر آمریکا آمد!

سی بی اس در گزارشی اعلام کرد که ارتش آمریکا بالون در حال عبور از غرب کشور را در اوایل روز جمعه ردیابی کرده است.

NORAD، فرماندهی نظامی مسئول دفاع هوایی بر فراز آمریکا و کانادا، بعداً تأیید کرد که این شی را شناسایی کرده است و گفت که بین ۴۳۰۰۰ تا ۴۵۰۰۰ پا شناور است. حضور این شی به اندازه‌ای باعث نگرانی شد که فرماندهی، هواپیمایی را برای تحقیق فرستاد. NORAD در بیانیه‌ای گفت: این بالون توسط جنگنده‌ها بر فراز یوتا رهگیری شد و آنها تشخیص دادند که قابل مانور نیست و تهدیدی برای امنیت ملی ندارد اما ردیابی و نظارت بر بالون ادامه خواهد داشت.

یکی از مقامات آمریکایی به سی بی اس نیوز گفت که انتظار می‌رود بالون تا جمعه شب بر فراز جورجیا باشد. این مقام گفت که به نظر می‌رسد بالون از مایلار Mylar ( نوعی پلی اتیلین) ساخته شده و دارای یک جعبه مکعبی شکل کوچک است که در هر طرف حدود دو فوت طول دارد و زیر آن آویزان شده است. منشا و هدف آن ناشناخته است.

این ردیابی یک سال پس از آن رخ می‌دهد که تنش‌ها بین ایالات متحده و چین پس از پرواز چند روزه یک بالن چینی حامل تجهیزات جاسوسی پیشرفته بر فراز قاره آمریکا به اوج خود رسید. وزارت امور خارجه چین گفت که این بالون برای جمع آوری اطلاعات آب و هوا بوده و به دلیل وزش باد شدید از مسیر برنامه‌ریزی شده خود فاصله زیادی گرفته است. ارتش ایالات متحده در نهایت آن را در سواحل کارولینای جنوبی در ۴ فوریه ۲۰۲۳ سرنگون کرد و لاشه آن را پیدا کرد. این بالون جاسوسی برای بایدن که با انتقاد جمهوری‌خواهان به دلیل تصمیمش برای اجازه عبور از ایالات متحده برای نزدیک به یک هفته قبل از دستور سرنگونی آن مواجه شد، به یک سردرد سیاسی تبدیل شد. مقامات بایدن گفتند که منتظر ماندند تا بالون نزدیک ساحل برسد و خطر برای غیرنظامیان روی زمین را به حداقل برسانند. اما قانونگذاران این سوال را مطرح کردند که چرا آن را در نزدیکی ساحل آلاسکا، قبل از عبور از ایالات متحده، پایین نیاوردند.

اگرچه پنتاگون در نهایت به این نتیجه رسید که بالون اطلاعاتی را به چین منتقل نکند، اما حضور آن ارتش ایالات متحده را در حالت آماده‌باش برای سایر اشیاء در حریم هوایی ایالات متحده قرار داد. طی هفته‌های بعد، جت‌های جنگنده چندین شی ناشناس را بر فراز ایالات متحده و کانادا ساقط کردند. ارتش نتوانست هیچ زباله‌ای از آن اشیاء پیدا کند و به دلیل شرایط آب و هوایی خطرناک جست و جو متوقف شد. بایدن گفت که گمان نمی‌رود اشیاء ناشناس به برنامه بالون جاسوسی چین مرتبط باشند. رئیس‌جمهور گفت: ارزیابی فعلی جامعه اطلاعاتی این است که این سه شی عمدتاً بالون‌هایی بوده‌اند که به شرکت‌های خصوصی، موسسات تفریحی یا تحقیقاتی در حال مطالعه آب‌وهوا یا انجام تحقیقات علمی دیگر بسته شده‌اند.

بالون جاسوسی چین به نقطه اصلی اختلاف دیپلماتیک بین ایالات متحده و چین تبدیل شد و آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه، سفر خود به پکن را در فوریه ۲۰۲۳ لغو کرد. بلینکن در نهایت این سفر را در ماه ژوئن انجام داد تا تلاش کند تنش‌های فزاینده بر سر تعدادی از مسائل را کاهش دهد؛ مسائلی از جمله بالون و اقدامات ارتش چین در دریای چین جنوبی.

311311

نویسنده تحریریه بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای سفر و گردشگری جهانی. با علاقه و دانش در زمینه مکان‌های دیدنی، فرهنگ‌های مختلف و صنعت گردشگری، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره مقصدهای توریستی، رویدادهای گردشگری و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و گردشگری، به شما دیدی جامع از تحولات صنعت سفر و گردشگری جهانی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا