علمی و پزشکی

پیش‌فروش شنل نامرئی‌کننده آغاز شد: فول‌سایز ۶۰ میلیون تومان / فیلم

به گزارش یومیر، پروژه Invisibility Shield 2.0 در سایت تأمین مالی کیک‌استارتر با استقبال بالایی مواجه شده و امیدوار است که سپر نامرئی‌کننده خود را با قیمتی مناسب به بازار عرضه کند.

البته دستاورد این شرکت هنوز به نامرئی‌سازی ایده‌آل (مشابه فیلم هری پاتر) نرسیده، اما ترفند به‌کاررفته در آن به‌اندازه کافی قانع‌کننده هست که اگر فردی مستقیماً آن را از روبه‌رو ببیند، در نگاه اول آن را تشخیص ندهد؛ هرچند که با کمی دقت می‌تواند متوجه طرح تاری در چشم‌انداز روبه‌روی خود شود.

اما این شنل چگونه کار می‌کند؟ در سپر نامرئی‌کننده از پدیده «همگرایی عدسی‌وار» استفاده می‌شود که در آن، مجموعه‌ای از چند عدسی به کار رفته، به‌طوری‌که وقتی زاویه دید را اندکی تغییر می‌دهیم، بخش‌های مختلفی از تصویر زیرین آشکار شود. عدسی‌ها در سپر نامرئی‌کننده به شکلی آرایش یافته‌اند که نور پس‌زمینه (اقیانوس، دیوار آجری، چشم‌انداز شهری و …) به سوی بیننده روبه‌رو خم شود. البته این عدسی‌ها وظیفه دیگری هم دارند، این‌که نور جسمی را که در فاصله نزدیک پشت سپر پنهان شده، از رفتن به سوی بیننده منحرف کنند.پیش‌فروش شنل نامرئی‌کننده آغاز شد: فول‌سایز ۶۰ میلیون / فیلمبدین ترتیب تا زمانی که بیننده در موقعیت مناسبی مقابل سپر نامرئی قرار داشته باشد، پرتوهایی که از پس‌زمینه به سوی بیننده هدایت می‌شوند، عملاً تمام پرتوهایی را که از جسم پنهان‌شده می‌تابد، سد می‌کنند. مخترعان می‌گویند که سپر نامرئی‌کننده در پس‌زمینه‌های یکنواخت و در شرایط کم‌نور یا ابری بهترین عملکرد را ارائه می‌دهد.

شایان‌ذکر است که اثر نامرئی‌کنندگی از هر دو طرف سپر عمل می‌کند؛ بنابراین اگر پشت سپر مخفی شده‌اید و می‌خواهید چیزی را در سوی دیگر ببینید، باید سر خود را از پشت سپر خارج کنید؛ بدین ترتیب موقعیت خودتان را هم لو خواهید داد.

پیش‌فروش شنل نامرئی‌کننده آغاز شد: فول‌سایز ۶۰ میلیون / فیلم

سپر نامرئی از پلی‌کربنات درجه‌یک ساخته شده، کاملاً ضدآب و بازیافت‌پذیر است و به هیچ منبع انرژی خارجی نیاز ندارد. از این اختراع می‌توان برای انجام حقه‌های شعبده‌بازی، شوخی‌های پیشرفته، نادیده ماندن در هنگام بازی‌هایی مانند پینت‌بال و شاید مفیدتر از همه برای پنهان ماندن از چشم جانوران جهت بررسی رفتار طبیعی‌شان در حیات‌وحش استفاده کرد.

ابعاد سپر نامرئی نسبتاً بزرگ است و اصلاً شباهتی به شنل نازک هری‌پاتر ندارد که به‌راحتی بتوان آن را جمع کرد یا روی بدن انداخت. بزرگ‌ترین نمونه ساخته‌شده که مگاشیلد نام گرفته، ۱۸۳ سانتی‌متر ارتفاع و ۱۲۲ سانتی‌متر پهنا دارد و برپا کردن آن با کمک چند نفر در طول ۱۵ دقیقه امکان‌پذیر است. قیمت پیش‌خرید مگاشیلد حدود ۸۶۰ دلار (بین ۵۵ تا ۶۰ میلیون تومان) اعلام شده است.

کوچک‌ترین سپر نیز با ابعاد ۲۰ در ۳۰ سانتی‌متر برای پنهان کردن اشیای کوچک مناسب است و با قیمت ۶۷ دلار (حدود ۴٫۵ میلیون تومان) پیش‌فروش می‌شود. در فیلم زیر، جزئیات بصری بیشتری از ساختار و عملکرد سپر نامرئی‌کننده می‌بینید.

منبع: ScienceAlert

۵۴۵۴

تیم تحریریه علمی پزشکی

من به عنوان یک نویسنده علمی و پزشکی، تمام تلاشم را می‌کنم تا با ارائه مطالبی قابل فهم و مفید، به شما در درک بهتر مسائل سلامتی کمک کنم و راهنمایی‌های لازم را ارائه دهم تا بهترین اقدامات را در این زمینه انجام دهید.
دکمه بازگشت به بالا