بین الملل

پیامی از مدینه برای خانواده امیرعبدالهیان

تعدادی از زائران ایرانی حاضر در شهر مدینه و مسجدالنبی با گرامیداشت یاد وزیر امور خارجه فقید ایران، پیام‌هایی برای خانواده این شهید دستگاه دیپلماسی داشتند.

به گزارش خبرنگار اعزامی یومیر به حج، چند روزی از حادثه سقوط بالگرد حامل رئیس‌ جمهور، وزیر امور خارجه، نماینده ولی فقیه و استاندار آذربایجان شرقی، کادر پرواز و حفاظت ریاست‌جمهوری می‌گذرد و زائرانی که این روزها را دور از وطن و در مکه و مدینه سپری می‌کنند، به شکلی سعی کرده‌اند یاد و خدمت آنها را گرامی دارند. یکی از شهدای خدمت که زائران پس از آن حادثه، تحت تاثیر فضای حج از خدمات او یاد می‌کنند، حسین امیرعبدالهیان است که در سانحه سقوط بالگرد شهید شد. از جمله اقدامات مثبت و دستاوردهای دستگاه دیپلماسی او توافق با عربستان و ازسرگیری عمره برای ایرانی‌ها پس از ۹ سال وقفه بود، در نگاه کارشناسان سیاسی نیز سیر روند از سرگیری روابط ایران و عربستان یکی از شاخص‌های تقویت همکاری منطقه‌ای دولت سیزدهم بوده است.

حضور زائران ایرانی در عربستان بهانه‌ای شد برای گفت‌وگو یومیر با تعدادی از آنها که در شهر مدینه به زیارت مشغولند. حسین ۴۹ ساله و از اهالی سیرجان است، او در حیاط مسجدالنبی به یومیر می‌گوید: تمام شهدای خدمت برای ما ارزش و جایگاه خودشان را دارند، اما آقای امیرعبدالهیان به طور خاص در قلب ما جا دارد، به این دلیل که من اخبار مربوط به تحولات منطقه را پیگیری می‌کردم و متوجه شدم که کارکرد این شهید در دستگاه دیپلماسی منجر به این شد که پس از ۹ سال گروهی از هموطنان‌مان به عمره بودند.

فاطمه ۵۳ سال دارد و حدود ۱۵ سال در نوبت حج تمتع بوده است، احوالِ شبی که خبر سانحه بالگرد حامل رییس‌جمهر را شنید اینگونه روایت می‌کند: شب سختی بر ما گذشت، یک دستمان قرآن و دست دیگرمان به سوی آسمان بود و دعا می‌کردیم که خبر خوبی بشنویم، ولی تقدیر خدا بر این بود که آنها با شهادت مزد خدمت خود را بگیرند. برایشان نماز لیله‌الدفن خواندم، خاصه برای وزیر امور خارجه، که همه ما به خاطر حج و عمره مدیونشان هستیم. خداوند به خانواده او صبر بدهد.

بهروز در خوزستان زندگی می‌کند و به تازگی به مدینه آمده است. او با غیرقابل باور خواندن شهادت رییس‌جمهور، وزیر امور خارجه و هیأت همراه گفت: پسر من در تهران دانشجو است و به تازگی از عمره بازگشته بود. من شور و شوق عمره را در تمام وجودش حس می‌کردم. از اینکه توانسته بود برای مدت ۱۰ روز در مکه و مدینه باشد سر از پا نمی‌شناخت و خوشحال بود. حالا خودم به اینجا آمده‌ام و حال او را با تمام وجودم حس می‌کنم. اینجا آدم احساس غربت نمی‌کند و آرامش خاصی دارد. از اینکه اقدامات آقای امیرعبدالهیان برای ازسرگیری عمره، مقدمات شادی فرزندم را فراهم کرد، سپاسگزارم. ای کاش این پیام به دست خانواده سیدالشهدای دیپلماسی کشورمان برسد.

مرضیه و مهرداد زوجی هستند که همراه یکدیگر در مدینه حضور دارند. آنها از اینکه نمی‌توانستند اخبار لحظه‌ای ایران را پیگیری کنند، اظهار ناراحتی داشتند. این زوج می‌گویند: توفیقی شد که توانستیم پس از سالها انتظار در حج حضور داشته باشیم. احساس می‌کنیم کارهای شیهد امیرعبدالهیان صدقه جاریه است. آنها آرزوی خیلی‌ها را به خاطره تبدیل کرده‌اند. قطعا اقدامات شهید امیرعبدالهیان کار خیری است که پاداش را می‌گیرند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا