حوادث

هواشناسی ۱۴۰۲/۱۱/۰۳؛ بارش گسترده برف و باران در کشور/ هشدار تشدید فعالیت سامانه بارشی در ۱۰ استان

آفتاب‌‌نیوز :

پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی نشان می‌دهد امروز در استان‌های واقع در شمال غرب، غرب، برخی مناطق جنوب غرب، سواحل دریای خزر، دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی و زاگرس مرکزی بارش برف، باران، وزش باد شدید موقتی، کاهش دما، رعدوبرق و در مناطق کوهستانی کولاک برف روی می‌دهد.

فردا علاوه بر این مناطق در شمال شرق و بخش‌هایی از شرق کشور بارش روی می‌دهد. روز پنجشنبه سامانه بارشی در شرق سواحل دریای خزر، شمال شرق و برخی مناطق غرب کشور فعال بوده و به‌تدریج از کشور خارج می‌شود.

روز جمعه با ورود سامانه بارشی جدید از جنوب غرب کشور در غرب، جنوب غرب، ارتفاعات و دامنه‌های زاگرس مرکزی و جنوبی، مرکز و به‌تدریج در دامنه‌های جنوبی البرز، شمال شرق و شرق کشور بارش، رعدوبرق، وزش باد و در مناطق کوهستانی کولاک برف پیش‌بینی شده است.

شنبه هفته آینده بارش‌ها علاوه بر مناطق یاد شده در شمال غرب، برخی مناطق جنوب و جنوب شرق کشور روی می‌دهد. طی ۲ روز آینده در مناطق مرکزی، شرق و جنوب شرق کشور وزش باد شدید و در مناطق مستعد گردوخاک پیش‌بینی می‌شود. طی ۲ روز آینده در نیمه شمالی کشور و روز پنجشنبه در نیمه شرقی کشور دما به‌طور محسوسی کاهش می‌یابد. همچنین تا فردا چهارشنبه دریای خزر و غرب خلیج‌فارس مواج است.

توصیف سامانه: سامانه بارشی

زمان پایان: چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۰۴

نوع مخاطره: بارش باران، در نواحی سردسیر و مرتفع بارش برف، وزش باد شدید موقت، در نواحی کوهستانی کولاک برف، کاهش نسبی دما و در مناطق گرمسیر رعدوبرق

منطقه اثر:

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۱/۰۳: کردستان، کرمانشاه، آذربایجان غربی، همدان، مرکزی، البرز، قزوین، تهران، شمال شرق خوزستان، لرستان، غرب اصفهان.

چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۰۴: آذربایجان شرقی، کردستان، آذربایجان غربی، کرمانشاه، زنجان، همدان، قزوین، البرز، تهران، قم، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، شمال شرق خوزستان، لرستان، شمال استان‌های فارس، سمنان و خراسان رضوی.

اثر مخاطره: احتمال اختلال در ناوگان حمل‌ونقل جاده‌ای، ریلی و هوایی، احتمال مسدود شدن راه‌های ارتباطی روستایی در نواحی کوهستانی و مناطقی با اقلیم سرد، احتمال بهمن، احتمال آب‌گرفتگی معابر، کاهش نسبی دما و احتمال افت فشار گاز و قطعی برق

توصیه: آمادگی راهداری جهت برف‌روبی در گردنه‌ها و مناطق سردسیر، پرهیز از سفر‌های غیرضروری، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌ها، عدم قرارگیری در بستر مسیل‌ها و رودخانه‌های فصلی، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی، محدودیت در فعالیت‌های عمرانی، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌رو‌ها و صرفه‌جویی در مصرف حامل‌های انرژی.

توصیف سامانه: افزایش گرادیان فشار سطح زمین

زمان شروع: چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۰۴

زمان پایان: چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۰۴

نوع مخاطره: وزش باد شدید، در مناطق مستعد خیزش گردوخاک

منطقه اثر:

چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۰۴: کرمان، فارس، اصفهان، شرق چهارمحال و بختیاری، یزد، مرکزی، همدان، قم، جنوب تهران، سمنان

اثر مخاطره: وزش باد نسبتاً شدید و در مناطق مستعد خیزش گردوخاک، کاهش کیفیت هوا و کاهش شعاع دید، احتمال اختلال در رفت‌وآمد شهری و ناوگان حمل‌ونقل، احتمال سقوط سنگ از ارتفاعات، احتمال شکستن درختان فرسوده، سقوط تابلو‌های تبلیغاتی، احتمال آسیب به سازه‌های موقت، تیر‌های برق و بنرها.

توصیه: اجتناب از حضور غیرضروری در فضای باز به‌ویژه برای افراد سالمند و بیماران تنفسی و قلبی، پرهیز ازفعالیت‌های کویرنوردی، احتیاط در تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه‌کاره و درختان کهنسال، استحکام نهال‌های تازه کشت‌شده با نصب قیم، خودداری از محلول‌پاشی و سم‌پاشی در مزارع، استحکام و ترمیم سقف و سازه‌های سالن‌های پرورشی، عایق‌بندی و محافظت از کندوها.

توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی

زمان شروع: سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۱/۰۳

زمان پایان: چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۰۴

نوع مخاطره: بارش باران، رعدوبرق، در مناطق سردسیر بارش برف، وزش باد شدید موقت، در مناطق کوهستانی کولاک برف و احتمال بهمن، کاهش محسوس دما

منطقه اثر:

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۱/۰۳: گیلان، غرب مازندران، اردبیل، آذربایجان شرقی، شمال و نوار غربی آذربایجان غربی، زنجان، شمال قزوین، چهارمحال و بختیاری، ارتفاعات استان‌های تهران و البرز.

چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۰۴: اردبیل، گیلان، غرب مازندران، ارتفاعات در استان‌های زنجان، قزوین، البرز.

اثر مخاطره: اختلال در ناوگان حمل‌ونقل جاده‌ای، ریلی و هوایی، یخ‌زدگی و لغزندگی زمین در گردنه‌های کوهستانی به‌سبب بارش برف، انسداد گردنه‌ها در مسیر‌های برف‌گیر، کاهش دید، بهمن، کولاک برف، سیلابی شدن مسیل‌ها، آب‌گرفتگی معابر و احتمال قطعی برق در نواحی روستایی در نقاط سردسیر.

توصیه: پرهیز از سفر‌های غیرضروری به‌ویژه در گردنه‌های برف‌گیر و مجهز بودن خودرو‌ها به وسایل زمستانی در مناطق سردسیر، عدم توقف در بستر و حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، خودداری از فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابه‌جایی عشایر، پرهیز از فعالیت‌های عمرانی، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌رو‌ها و آمادگی راهداری جهت برف‌روبی در گردنه‌ها و نقاط سردسیر و صرفه‌جویی در مصرف حامل‌های انرژی.

توصیف سامانه: افزایش وزش باد نسبتاً شدید و گاهی شدید جنوب شرقی و افزایش ارتفاع امواج

زمان شروع: ظهر سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۱/۰۳

زمان پایان: بعدازظهر چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۰۴

نوع مخاطره: وزش باد نسبتاً شدید و گاهی شدید جنوب شرقی با بیشینه سرعت باد ۲۶ نات و بیشینه ارتفاع امواج در ساحل بیشتر از ۱.۵ متر و دور از ساحل بیشتر از ۲ متر.

منطقه اثر: مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های خوزستان و بوشهر، در خلیج‌فارس.

اثر مخاطره: اختلال در تردد‌ها و فعالیت‌های دریایی خلیج‌فارس، خطر غرق‌شدن شناور‌ها به‌ویژه شناور‌های سبک و نیمه‌سنگین، پاره‌شدن تور‌های صیادی، خطر غرق‌شدن شناگران.

توصیه: خودداری از تردد‌های دریایی به‌ویژه تردد شناور‌های سبک و نیمه‌سنگین و قایق‌های صیادی و تفریحی، ممنوعیت شنا، تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هرگونه خسارت احتمالی.

توصیف سامانه: وزش باد شدید شمال غربی و افزایش ارتفاع امواج

زمان شروع: سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۱/۰۳

زمان پایان: اواخر وقت چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۰۴

نوع مخاطره: وزش باد شدید تا گاهی خیلی شدید با بیشینه سرعت باد در ساحل و دور از ساحل (۴۴-۳۰ نات) و بیشینه ارتفاع امواج در ساحل ۲ تا ۳ مترو دور از ساحل بیشتر از ۳ متر

منطقه اثر: مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های گیلان و مازندران، در دریای خزر.

اثر مخاطره: آسیب به قفس‌ها و پاره شدن تور‌های صیادی، خسارت به قایق و شناور‌های کوچک، احتمال خسارت به تأسیسات دریایی.

توصیه: منع از تردد قایق‌های سبک و تفریحی، منع فعالیت‌های شیلاتی، منع ورود و خروج کشتی‌ها به بندر، ممانعت از تردد کشتی‌های تجاری، منع فعالیت‌های پشتیبانی صنایع فراساحلی و آماده‌باش فعالان دریایی برای مواجهه با خسارت احتمالی.

نویسنده تحریریه مطالب حوادث

نویسنده حوادث با استعداد در ارائه دیدگاه‌های متنوع هستم. از طریق بررسی مختلف زوایای رویدادها، برای خوانندگان دیدگاه جدیدی را به ارمغان می‌آورم.
دکمه بازگشت به بالا