فرهنگ و هنر

نکوداشت مصطفی رحماندوست در کرمان؛ از گلایه تا توصیه‌ها

یومیر/کرمان مراسم نکوداشت استاد مصطفی رحماندوست با عنوان پدر شعر کودک ایران امروز ۲۴ بهمن ماه با حضور مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان، رئیس بنیاد ایران‌شناسی در کرمان، مدیر کتابخانه‌های عمومی شهرستان، رئیس دانشکده تاریخ دانشگاه شهید باهنر، رئیس اسبق دانشگاه باهنر و مدیر پژوهشکده کرمان‌شناسی برگزار شد.

 محمدعلی گلاب‌زاده در این مراسم با اشاره مفاخر استان همدان از جمله مصطفی رحماندوست گفت: جایگاه این استاد بزرگ در عرصه شعر بر کسی پوشیده نیست و یکی از کارهای بزرگ استاد رحماندوست ترجمه قرآن کریم به زبان ساده و کودکانه است و او خدمات شایسته و بزرگی را در کشور ارائه کرده است.

مدیر پژوهشکده کرمان شناسی خطاب به استاد رحماندوست بیان کرد: تردید نداریم سرزمینی که دامانش پروردگاه شما و بزرگان و نامورانی از این دسته است، ریشه در عمق تاریخ دارد و آثاری که در این تاریخ برجاست، بیانی از این واقعیت به شمار می‌رود.

گلاب‌زاده در ادامه سخنانش با اشاره به قدمت تاریخ استان کرمان تصریح کرد: در هر کجای کوچه‌های تاریخ پیش برویم، با نام کرمان در کنار سرزمین‌های کهنی مانند هگمتانه برخورد می‌کنیم و کرمان اولین سرزمینی در جهان است که مردمانش به خط دست یافتند و آغازگر فرهنگی نوین در جهان شدند.

وی با اشاره به اینکه کرمانی‌ها نخستین مردمان در دنیا هستند که به ذوب مس دست یافتند و شهداد ما تاریخی به درازای روزگار دارد، در ادامه بیان کرد: بزرگان و مفاخر بسیاری در این سرزمین پرورش یافته‌اند اما به قول یکی از بزرگان، کرمانی‌ها به بیماری تواضع مبتلا هستند و نتوانستند بزرگی‌ها و بزرگان خود را معرفی کنند.

نکوداشت مصطفی رحماندوست در کرمان؛ از گلایه تا توصیه‌ها

مدیر پژوهشکده کرمان شناسی بار دیگر با تمجید از خدمات استاد رحماندوست گفت: او دلبسته کتاب است و جان و روح او با کتاب پیوند خورده اما متاسفانه این دلبستگی امروز شرایط خوبی ندارد و باید برای وضعیت کتابخوانی در جامعه فکری کرد.

به گزارش یومیر، حامد حسینخانی، مدیر بنیاد ایرانشناسی استان کرمان نیز در این مراسم گفت: ما با آثار استاد رحماندوست زندگی کرده و ذوق هنری و ادبی چند نسل با چنین شاعری پرورده شده است.

وی با اشاره به تالیف بیش از ۳۰۰ کتاب در ادبیات کودک و نوجوان و شعر و قصه توسط مصطفی رحماندوست بیان کرد: چند نسل فرزندان این سرزمین با آثار استاد بالیده و زندگی کرده‌اند و مدیون ذوق و اندیشه او هستیم.

حسینخانی افزود: راه‌اندازی پایگاه اینترنتی کتابخانه ملی کودک و نوجوان از کارهای بزرگ استاد رحماندوست است.

همچنین اکبر خدادادی مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان کرمان با بیان اینکه این مراسم، نکوداشت دوستی، مهربانی، خردورزی، سادگی و مهربانی است، گفت: تاریخ ادب فارسی گاهی زیست جهان کودکی را به رسمیت نشناخته و افرادی مانند استاد رحماندوست در این حوزه اثری تاریخی داشته و در همه بخش‌های مرتبط به کودک و نوجوان نقش ارجمندی ایفا کرده‌اند.

دکتر امیری خراسانی، رئیس اسبق دانشگاه شهید باهنر کرمان نیز در این مراسم با اشاره به جایگاه شعر و سخن و همچنین نقش معلمان در جامعه بیان کرد: ما رسالت بزرگی به عهده داریم، اینکه تلاش کنیم انسان و متعهد بسازیم که این جز در پر و بال عشق و پی بردن به شان معلمی، میسر نیست.

وی با اشاره به اینکه هرکسی نمی‌تواند معلم بشود، تصریح کرد: باید خروجی موسسات آموزشی افرادی باشند که در جامعه تاثیر بگذارند و مشکلی را حل بکنند.

امیری خراسانی با اشاره به تاثیر عشق و انگیزه در کار معلمی، بیان کرد: باید بزرگان خود را احترام ‌کنیم.

نکوداشت مصطفی رحماندوست در کرمان؛ از گلایه تا توصیه‌ها

به گزارش یومیر، استاد مصطفی رحماندوست در بخش پایانی این مراسم در مقابل تمجیدهای صورت گرفته گفت: من کاری نکردم جز اینکه بچه‌ها را خیلی دوست داشتم.

وی با اشاره به پیشنهاد پست‌های مختلف در کشور عنوان کرد: من دوست داشتم برای بچه‌ها کار کنم و کار کردم و پاداشش را هم گرفتم.

رحماندوست اشاره به علاقه مردم به آثارش گفت: این خیلی قشنگ است و من بارها گفته‌ام که به خاطر رضای خدا برای بچه‌ها کار کنید و مطمئن باشید به پاداش دنیایی هم می‌رسید.

این نویسنده ادبیات کودک و نوجوان در ادامه با بیان اینکه از ۱۹ سال قبل چند بار دعوت شدم اما به کرمان نیامدم، گفت: دلم از کرمان گرفته. روزی تنها در بازار قدم می‌زدم و کسی مرا نمی‌شناخت. در حالی که یک سال قبلش(سال ۱۳۸۳) بزرگ‌ترین رویداد ادبیات کودکان تاریخ ایران در کرمان اتفاق افتاده بود و از ۱۴ کشور(از امریکا تا ویتنام)، نویسنده آمده بود و استاندار وقت پیشنهاد داد پایگاه ادبیات کودکان ایران را در کرمان به عنوان پایلوت ایجاد کنیم.

رحماندوست ادامه داد: امکانات بود و یکسری کارها انجام و یک کتابخانه راه‌اندازی شد و قرار بود من دو یا سه روز در هفته به کرمان بیایم و این کار را دنبال کنیم اما یک سال بعد همه چیز تمام شد و من تنها در بازار قدم می‌زدم و از استاندار، کتابخانه و … خبری نبود.

وی با گلایه از به هم ریختن طرح‌ها در رفت و آمدهای سیاسی، اظهار کرد: افتخار من این است با این فراز و فرودها فقط برای بچه‌ها کار می‌کنم.

این نویسنده ادبیات کودک و نوجوان در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اهداف عمده‌اش از نوشتن در ۲۰ سال گذشته گفت: یک هدف این بود بچه‌ها را شاد کنم و دیگر اینکه به بچه‌ها کمک کنم روی پای خودشان بایستند.

وی بیان کرد: هدف من از تألیف آثارم این است بچه‌ها خلاق بار بیایند؛ خلاقیت گمشده بچه‌های ماست

رحماندوست گفت: هدف دیگر من این بود همدیگر را به رسمیت بشناسیم؛ لهجه، رنگ پوست و … را به تمسخر نگیریم و این درد بزرگ جهان است.

به گزارش یومیر، مراسم نکوداشت استاد مصطفی رحماندوست، پدر شعر کودک ایران با حضور جمعی از مسئولان در مجتمع آموزشی ریحانه برگزار و از این نویسنده ادبیات کودک و نوجوان تجلیل شد.

نکوداشت مصطفی رحماندوست در کرمان؛ از گلایه تا توصیه‌ها

انتهای پیام

کارگروه خبری فرهنگ و هنر

معنا و زیبایی را به یکجا می‌برم و با قلمی شیرین، نثر و شعر را به هم می‌آمیزم.
دکمه بازگشت به بالا