اقتصادیکسب و کار ایرانی

نحوه هرس درختان میوه

هرس درخت چگونه انجام می شود:

در این مطلب سعی داریم تا به صورت تخصصی فرایند هرس درختان میوه را توضیح وهمچنین به معرفی انواع روش هرس درختان میوه  به صورت منحصر به فرد بپردازیم، پس لطفا تا انتهای مطلب همراه ما باشید. همچنین جهت آگاهی از فروش نهال کلیک کنید.

تعریف هرس درخت:

هرس در زبان عامیانه به بریدن قسمت های اضافی درختان گفته می شود. این قسمت ها می تواند شامل شاخه و برگ شود. همچنین ممکن است قسمت هایی که هرس روی آن انجام شود زنده باشد و یا خشک شده باشند.

دلایل انجام هرس درخت میوه:

طبق بررسی های پالیز نهال میاندوآب، هرس در درختان به منظور تقویت و فرمدهی به آنها صورت می گیرد. اما در درختانی که میوه خوراکی تولید می کنند، عمده استفاده از هرس به منظور کمک به تقویت و افزایش توان درختان برای تولید محصول صورت می گیرد.

همانطور که میدانید انرژی درختان در اثر فرایند سیتوپلاسم و فتوسنتز حاصل می شود و در نهایت به یاخته درختان منتقل می گردد. این انرژی می تواند از طریق نور آفتاب و یا کوددهی درختان میوه صورت گیرد.

در نتیجه رشد سلول های گیاهی جدید انرژی درختان بیشتر شده و در تمامی درخت پخش می شود. حال اگر بخواهیم توان درخت را در قسمتی مشخص که بیشترین باردهی را دارد که به اصطلاح شاخه های بارده درخت گفته می شود، جمع کنیم، شاخ و برگ اضافی را قطع کرده و توان درخت را در نقاط بارده درخت کنترل می کنیم.

زمان هرس درخت میوه به صورت عمومی:

زمان هرس در درختان میوه به نوع درخت و فصل باردهی آن بر می گردد. گروه عمده ای از کشاورزان برای اکثر درختان میوه اواخر فصل تابستان را به منظور هرس فرمدهی انتخاب می کنند.

معمولا هرس باردهی که به نیت تقویت درختان برای شروع باردهی سالانه انجام می شود، یک تا دوماه قبل از شروع زمان باردهی انجام می شود. هس باردهی در درختان میوه تاثیر بسزایی در رشد و تولید محصولات آنها خواهد داشت.

هرس زمستانه یا به اصلاح هرس سیاه، نوعی از هرس است که بیشتر در فصل زمستان و زمانی که درختان در خواب زمستانه هستد انجام می شود. نوع دیگری از هرس، هرس سبز یا هرس تابستانه نام دراد که در فصل تابستان صورت می گیرد.

تاثیر هرس بر روی درختان میوه به صورت عمومی:

هرس درختان میوه باعث تقویت بنیه درختان برای تولید محصولات خود می شوند. هر چه درخت انرژی و توان بیشتری برای تولید محصول داشته باشد، می تواند محصولات با کیفیت تر و بیشتری تولید کند.

این نکته مهم را به خاطر داشته باشید که هرس به تنهایی نمی تواند تضمینی برای تولید محصولات بیشتر باشد. بلکه مواردی مثل کودهی، آبیاری مناسب، نور کافی و… در کنار نوع نژاد درختان، می تواند مزارع پر سودی را به وجود بیاورند.

زمان و مراحل هرس درخت گردو:

هرس در درختان گردو از جمله موارد مهمی است که می تواند علاوه بر تولید محصول به افزایش طول عمر درختان گردو نیز کمک کند. هرس درخت معمولا در 2 زمان انجام می شود.

هرس های  به ترتیب:

  1. هرس باردهی
  2. و هرس فرمدهی نام دارند.

هرس فرم دهی که معمولا در اواخر تابستان و شروع فصل سرما انجام می شود قسمت های از درختان که مانع رسیدن نور کافی به نقاط پایین تر می شود و یا تراکم آنها با درختان کناری زیاد است، قطع می گردد.

نوع دیگری از هرس، هرس باردهی نام دارد به صورت عمومی در اواخر زمستان انجام می شود. معمولا این نوع از هر ساله باید انجام شود تا درختان با آمادگی انرژی کامل به فصل باردهی خود ورود کنند.

مراحل هر دو نوع هرس معمولا به این صورت است که شاخه های جانبی یا چسبیده به تنه اصلی به وسیله قیچی های باغبانی جدا می شوند.

اگر درخت بزرگ و یا سن بیشتری داشته باشد، معمولا از اره های دستی و یا برقی استفاده می شود. بعد از هرس درخت گردو قسمت های هرس شده باید به وسیله محافظی مثل چسب باغبانی پوشیده شود تا آلودگی به درون درختان نفوذ نکنند.

مشاهده ی مقاله ی

زمان و مراحل هرس درخت بادام:

بهترین زمان هرس درخت بادام زمانی است که این درختان در خواب زمستانی هستند. این زمان را می توان در یک بازه 4 ماهه و از ابتدای آبان تا اوایل اسفند ماه در نظر بگیریم.

هرس نیز به منظور افزایش توان آنها برای تولید محصولات بیشتر و با کیفیت تر انجام می شود و همچنین در بیشتر موارد، شاخه و برگ هایی که به بیماری مبتلا شده اند را به وسیله هرس کردن، قطع می کنیم.

جوانه زنی در درختان بادام بسیار است. به منظور فرم دادن به درخت بادام و بر اساس فواصل مشخص طبق الگوی کشت نباید درختان مانع از نور رسانی به درختان دیگر شوند.

به همین دلیل در سال های ابتدایی کشت باید جوانه ها و شاخه های نو را که ممکن است مانع از نور رسانی به درختان دیگر می شوند را قطع نماییم. معمولا در شاخه های اصلی کم می باشد. در نتیجه سایر شاخه ها به عنوان شاخه ی جانبی هستند و می توان انها را هرس کرد.

زمان و مراحل هرس کردن درخت انگور:

هرس درختان انگور معمولا در زمستان و زمانی که نهال انگور هیچ برگی ندارند انجام می شود. به دلیل تراکم بسیار زیاد شاخ و برگ درخت انگور هرس انها کمی با دشواری همراه است.

از جمله درختان حساس و به زبان عامیانه زود رنج است. اگر در هرس دقت نشود و شاخه های اصلی به اشتباه قطع گردند، حتی ممکن است موجب خشکیدگی کامل درخت انگور شوند.

به دلیل خطراتی مثل خطر سرما زدگی درختان انگور بهتر است زمان هرس را به اواخر فصل سرما و یخبندان موکول کنید. این نکته را در نظر داشته باشید که هرس درختان انگور با توجه به نوع درخت انگور و اقلیم جغرافیایی کشت شده در آن می تواند بسیار متفاوت باشد.

نکات مهمی که در مراحل هرس درخت انگور باید در نظر داشته باشید شامل مواردی مثل:

  • عدم قطع کردن شاخه های اصلی و شاخه های قدیمی تر،
  • حذف جوانه های و شاخه های غیر سود ده و بدون بار که در اصلاح کشاورزی به آنها شاخه های عقیم گفته می شود، اشاره کرد.

زمان و مراحل هرس درخت پسته:

همانند سایر درختان هرس درختان پسته نیز به 2 منظور کلی انجام می شود که:

  1. هرس فرمدهی
  2. هرس باردهی نام دارد.

برای هرس درخت باید از متخصصین در این زمینه کمک بگیرید زیرا هرس غیر اصولی می تواند موجب نابودی درختان شما شود. با توجه به اینکه عمده مواد معدنی و غذایی و همچنین آب مورد نیاز درختان از طریق خاک تامین می گردد، شاخه های پایینی درختان بیشتر رشد می کنند ولی شاخ های بالایی درختان کمتر از بقیه رشد می کنند.

در نتیجه بهتر است شاخه های ابتدای و نزدیک به خاک را قطع نمایید تا را در قسمت های انتهایی تقویت نماییم. بهتر است بدانید که بهترین زمان هرس درخت پسته اواخر زمستان و اوایل فروردین ماه است.

زمان و مراحل هرس کردن درختان هلو:

تراکم شاخ و برگ در بسیار زیاد است. به همین دلیل توصیه می شود به منظور تهویه و گردش هوا و همچنین رسیدن نور کافی به سایر نقاط درختان، از هرس فرمدهی هر ساله بهره مند شوید.

بهتر است بدانید که  در شیوع بیماری و آفات سرعت بسیار زیادی را دارند به همین دلیل کارشناسان کشاورزی توصیه می کنند، شاخه هایی که با سم پاشی بیماری آنها برطرف نمی گردد را هرس نمایید.

بهترین زمان هرس جهت درختان هلو اویل بهار و اواخر تابستان است. بعد از انجام هرس بهتر است قسمت هرس شده را به چسب باغبانی و یا پارچه ای تمیز بپوشانید زیرا این قسمت ها همانند زخم باز در بدن انسان هستند و خیلی زود بیماری می تواند به آنها ورود کنند.

زمان و مراحل هرس درختان شلیل:

هرس در درختان شلیل نیز همانند درختان هلو است. عمده هرس در درختان شلیل به منظور برداشتن شاخه های بیمار و قطع آنها صورت می گیرد. زیرا سرعت شیوع بیماری در درخت شلیل بسیار زیاد است.

بهترین زمان هرس برای اواخر زمستان و بعد از به اتمام رسیدن فصل سرما است. این نکته را فراموش نکنید که زمان گفته شده به صورت عمومی است و در تمامی  صادق نیست و هر نژادی با توجه به اقلیم خود ممکن است تفاوت هایی در زمان و  نوع هرس داشته باشد.

زمان و مراحل هرس درخت انجیر:

هرس درخت انجیر به روش های مختلفی انجام می شود که شامل:

  1. هرس پایه بلند،
  2. هرس بوته ای
  3. و هرس باردهی است.

هر کدام از این روش های هرس به  کمک می کند تا تولید محصول و رشد بیشتری داشته باشند.

در هرس بهتر است شاخه های نزدیک به هم را قطع کرده و همچنین شاخه هایی با زاویه 45 درجه را جدا نماییم. زیرا این شاخه ها مانع از رسیدن هوا ونور کافی به شاخه های بارده می شود.

بهتر است بدانید بهترین زمان برای هرس درختان انجیر اواسط فصل بهار است. همچنین باید بدانید که درخت انجیر به آلودگی حساس است. درنتیجه بهتر است وسایل باغبانی و هرس خود را به صورت کامل ضد عفونی نمایید.

زمان و مراحل هرس کردن درختان سیب:

هرس در درختان سیب بر خلاف سایر درختان میوه بهتر است هر ساله انجام نشود. به این دلیل که رشد شاخه های بارده در درختان سیب کمی کند تر از سایر شاخه ها است. در نتیجه بهتر است هر 3 سال یکبار اقدام به هرس  کنید.

بهترین زمان هرس   در اواخر تابستان و یا اوایل فصل پاییز است. در این احتمال بیماری و آلوده شدن درختان در پایین ترین سطح قرار دارد. همچنین شاخه ها و جوانه هایی که در فصل بهار همان سال رشد کرده اند و به عنوان شاخ و برگ اضافی شناخته می شوند به راحتی نمایان می شوند.

زمان و مراحل هرس کردن درختان زردآلو:

دارای 3 نوع هرس است که هرس فرمدهی، باردهی و هرس جوان سازی هستند. در مورد هرس فرمدهی و باردهی، بارها صحبت شده است اما هرس جوان سازی مربوط به شاخه های بارده ای است که رشد آنها کم ویا متوقف شده است.

این شاخه ها بهتر است قطع شوند تا شاخه های بارده جدیدی به وجود بیایند. توجه و رعایت فواصل بین شاخه ها نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است و بهتر است شاخه های نزدیک به هم را هرس کرد. بهترین زمان هرس  اوایل بهار است.

زمان و نحوه هرس درختان انار:

هرس  در سال های اول تا پنجم که به هرس فرمدهی مشهور است، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در این سال ها درخت انار در حال شکل دادن به تنه و شاخه های اصلی می باشد.

هرس باردهی نیز هر ساله و به منظور تقویت درختان انار باید انجام شوند. در این هرس بهتر است شاخه های خشک و بیمار را از درخت جدا نماییم. هرس بارهی یک نکته مهم دارد و آن عدم هرس درخت انار در فصول تابستان است. زیرا درخت انار به آفتاب شدید بسیار حساس است و له سرعت خشک می شوند.

زمان و نحوه هرس درخت آلو:

هرس  بهتر است در فصولی که این درختان در خواب هستند انجام شوند. شاخه های رویده شده بر روی تنه اصلی درخت آلو که نزدیکی زیادی به خاک دارند باید هرس و قطع شوند زیرا مانع از رسیدن مواد معدنی به قسمت های بالایی درختان خواهد شد.

بهترین زمان هرس برای  یک ماه پس از تمام شدن و چینش کامل میوه الو است زیرا در این زمان درختان بارده و جوانه های عقیم جدید رشد کرده اند و به راحتی از یکدیگر قابل تفکیک هستند.

زمان و و نحوه هرس کردن درختان گیلاس:

 از جمله درختانی است که در برابر بیماری های قارچی و باکتریایی مقاوم نیست و زود بیمار می شود. این بیماری ممکن است در زمان هرس  و در شاخه های هرس شده بیشتر نمایان شود.

اواخر تابستان و اویل بهار بهترین زمان برای هرس گیلاس است. به منظور هرس بهتر است علاوه بر هرس شاخه های نزدیک به هم وغیر بارده، شاخه های بارده نیز نوک چینی شوند تا قد درختان گیلاس به منظور رسیدن مواد معدنی مناسب و همچنین چیدن محصولات آن مناسب باشد.

زمان و نحوه هرس کردن درخت گلابی:

هرس به 2 شیوه هرس باردهی و هرس فرمدهی انجام می شود. شاخه های انتهایی درختان گلابی که در اصلاح به آنها کورسون می گویند محلی  است که بیشترین هرس گلابی در آن ناحیه انجام می شود.

هرس باردهی در با توجه به نوع درخت و نژاد آن متفاوت است. اما به صورت نرمال، شاخه هایی که بارده نیستند و زاید محسوب می شوند، همچنین شاخه های باردهی که محصول با کیفیتی ندارند و به شاخه های ضعیف مشهورند باید هرس شوند.

توجه داشته باشید که مناسب ترین زمان برای هرس درخت گلابی در فصل زمستان و زمانی که درختان درخواب زمستانی هستند می باشد.

زمان و نحوه هرس کردن درختان توت:

هرس  در سال های اولیه کشت از اهمیت ویژه ای برخوردار است. از آنجایی که درختان توت به ذاته درختان بلند قدی هستند بهتر است در سال های5 سال اول کشت هرس ساقه اصلی را انجام دهیم.

آلودگی باکتریایی از جمله بیماری های شایع درختان توت است و بهتر است قبل از هرس درخت توت، وسایل باغبانی خود را با مواد ضد عفونی کننده و یا آب جوش ضد عفونی کنید. به یاد داشته باشید که بهترین زمان هرس درختان توت اوایل فصل پاییز است.

مشاهده لیست انواع  و کاشت 

زمان و نحوه هرس کردن درختان گوجه سبز:

هرس درختان گوجه سبز نیز همانند درختان آلو است و به همان روش انجام می شود. اما این نکته مهم را فراموش نکنید که هنگام هرس در   در شاخه های اصلی، نباید جوانه ها را به صورت عمقی هرس کرد.

در این حالت ممکن است درختان شما بیمار و یا خشک شوند. زمان هرس نیز اواخر فصل زمستان و ابتدای فصل بهار است.

زمان و نحوه هرس کردن درختان انبه:

هرس درخت انبه برخلاف تمامی درختان میوه ممکن است برای کشاورزان خطرات جانی به همراه داشته باشد. دارای یک ماده شیمیایی به نام اوروشیول است که اگر با استنشاق شود و یا با بدن هرس کننده تماس پیدا کند می تواند موجب مسمویت های شدید گردد.

بهتر است هنگام هرس، بدن و راه تنفسی شخص هرس کننده کاملا پوشیده باشد. بهتر است هرس درختان در سال سوم به بعد و پس از شروع باردهی انجام شود. زیرا قبل از آن به طور معمول شاهد شاخه های اصلی خواهیم بود وشاخه های زاید رشد زیادی نخواهند داشت. بهترین زمان برای هرس  اوایل تابستان است.

زمان و نحوه هرس کردن درختان خرمالو:

در سال یک بار نیازمند هرس می باشد. سالانه و به منظور فرمدهی و کمک به فرایند باردهی و توان یک ماه قبل از فصل باردهی هرس درختان خرمالو انجام می شود. زمان مناسب برای هرس درخت خرمالو اوایل اردیبهشت ماه می باشد.

زمان و نحوه هرس کردن درختان آلبالو:

هرس باید هر ساله انجام شود. هرس فرمدهی در درخت آلبالو با توجه به تراکم شاخ و برگ در این درخت میوه، از اهمیت بیشتری برخوردار است. شاخه های که نزدیک به هم هستند و یا شاخه هایی که باردهی کمی و بی کیفیتی دارند باید در زمان هرس   قطع شوند.

زمان و نحوه هرس کردن درختان ازگیل:

درخت از آنجایی که شاخ و برگ اضافی کمتری دارند، نیازمند هرس سالانه نیستند و معمولا هر 3 سال یکبار و به منظور حذف شاخه های خشک و یا شاخه های بارداری که تولید محصول چندانی ندارند انجام می شود. بهترین زمان هرس درختان ازگیل در دوره خواب زمستانی این درختان می باشد.

زمان و نحوه هرس کردن درختان به:

معمولا در سال هایی ابتدایی کشت به هرس ساقه احتیاج دارند. و از سال پنجم کشت به بعد به هرس شاخه و برگ نیازمند هستند. هرس  دلیل عدم گستردگی شاخ و برگ آنها بسیار سریع انجام می شود و شاخ و برگ خشک شده وکم بار در فصل تابستان از آن جدا می شود.

زمان و نحوه هرس کردن درختان عناب:

عمودی رشد کردن برای کشاورزانی که این درخت را در زمین های کشاورزی می کارند از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به همین دلیل در سال های اولیه کشت سعی می شود تا با هرس کردن قسمت هایی از ساقه اصلی درختان عناب، این مهم را فراهم آورند.بهترین زمان هرس درخت عناب در فصل زمستان است.

زمان و نحوه هرس کردن درختان فندق:

هرس در درختان فندق به صورت تدریجی و مرحله به مرحله انجام می شود. در سال های ابتدایی کشت نهال فندوق معمولا اقدام به هرس شاخ های اضافی می شود و پس از چند سال هرس شاخ و برگ های جانبی نیز انجام میی شود.

نوک چینی در شاخه های بارده در درختان فندوق مرسوم است و از سال پنجم کشت به بعد هر 3 سال یکبار و به منظور تقویت درخت و شاخه های بارده آن انجام می شود.

جمع بندی هرس درخت میوه:

در این مطلب که به صورت تخصصی و علمی گرد آوری شده بود به معرفی هرس و انواع روش های آن در بیش از 20 نوع از درخت میوه پرداختیم. در نهایت این نتیجه را می گیریم که هرس انواع درخت بسیار متفاوت است.

همچنین بسیاری از درختان به روش های خاص و به خصوصی هرس می شوند. امروزه هرس کردن درختان کار اصولی و نیازمند توانایی و تجربه است. هرس غیر اصولی می تواند درختان  شما را ضعیف و بیمار سازد.

در نهایت شما کشاورزان عزیزان عزیز با توجه به نوع درخت کشت شده در محل زمین های خود می توانید هرس درخت میوه خود را در این مطلب آموزش ببنید. امیدواریم این مطلب برای شما عزیزان مفید بود باشد.

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

شما عزیزان می توانید جهت خرید انواع نهال پربار با کارشناسان آریا نهال ارتباط برقرار کرده و با دریافت مشاوره رایگان، بهترین نهال میوه را خریداری نمایید. فروش انواع نهال میوه با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ضمانت بازگشت واقعی کالا صورت می پذیرد.

اگر فکر می کنید چه موقع درختان میوه خود را هرس کنید، پاسخ به این سؤال به اهداف شما بستگی دارد. آیا می خواهید اندازه یک درخت پرانرژی را کاهش دهید؟ یا آیا می خواهید یک درخت میوه جوان را ترغیب کنید تا سریع تر رشد کند؟ هرس صحیح درخت میوه، در زمان مناسب سال، می تواند به شما در دستیابی به این اهداف کمک کند.
اگر نمی دانید در چه فصلی باید درختان خود را هرس کنید، پاسخ به سوالات زیر به شما کمک خواهند کرد:
1- آیا درخت شما در حال حاضر خیلی بلند است و به راحتی نمی توانید برداشت کنید؟
هرس درختان بزرگ مانند درختان گیلاس بزرگ به منظور کاهش اندازه آن ها را در اوایل بهار در نظر بگیرید.
2- آیا می خواهید درخت جوان یا تازه کاشته شده شما سریع تر رشد کند یا فقط یک درخت ریشه لخت کاشته اید؟ برای تحریک رشد شدید می توانید در اواخر زمستان هرس کنید.
درنتیجه هرس زمستانه برای درختان جوان مفید است زیرا رشد شدیدی را ایجاد می کند. اگر می خواهید درختان میوه خود را کوچک نگه دارید، هرس تابستانه بهتر است.

فاکتورهای دیگری نیز وجود دارد که باید در انتخاب زمان هرس درختان میوه به خاطر بسپارید.
آیا درخت شما بیمار است؟ آیا برخی از شاخه ها شکسته شده است؟ آیا درخت شما میوه های بی کیفیت زیادی تولید می کند؟ آیا در یک آب وهوای بسیار سرد زندگی می کنید که هرس اواخر تابستان و پاییز می تواند خطرناک باشد؟


نوکاریز | هرس درخت میوه به عنوان مدیریت انرژی :

به طورکلی، هرس درختان میوه در زمستان باعث رشد شدید می شود درحالی که هرس تابستان سرعت رشد را کاهش می دهد؛ اما چرا این طور است؟ این مربوط به چرخه فصلی انرژی درخت شما است. هرس درخت میوه در زمان مناسب سال انجام می شود و به تولیدکنندگان کمک می کند انرژی درختان میوه خود را مدیریت کنند.


نوکاریز | هرس درخت میوه در زمستان :

در پاییز، درختان میوه انرژی برگ های سرسبز خود را برای ذخیره سازی زمستان به سیستم ریشه ای می رسانند. وقتی انرژی از برگ ها خارج شد، برگ ها زرد و قهوه ای می شوند و از روی درخت می ریزند.
درختان میوه در ماه های زمستان به سختی رشد می کنند (ریشه های آن ها همچنان رشد می کنند، اما صحبت در مورد رشد شاخ وبرگ است) بنابراین، درخت شما فقط درصد کمی از مواد مغذی ذخیره شده خود را برای زنده نگه داشتنش در طول زمستان استفاده خواهد کرد. بیشتر انرژی باقیمانده برای فصل بهار، هنگامی که درختان میوه از خواب خارج می شوند، ذخیره می شود. جوانه های آن ها باز می شوند و درختان برای تحریک شکوفه دهی، تولید برگ، شاخه و رشد ریشه به انرژی ذخیره شده خود نیاز دارند.


نوکاریز | زمان مناسب برای هرس درختان میوه در زمستان :

هرس زمستانی خارق العاده است زیرا درخت در خواب زمستانی و بدون برگ، گل و میوه است. این بدان معناست که دیدن ساختار درخت و تصمیم گیری در مورد برش زدن آسان خواهد بود. با این حال، برخی از باغداران از هرس درختان میوه در اوایل زمستان اجتناب می کنند ، زیرا در اوایل زمستان رشد شاخه به حداقل می رسد و درخت نمی تواند زخم های ناشی از برش های هرس را التیام بخشد. بااین حال، اواخر زمستان زمان بسیار خوبی برای هرس درختان است. شما می توانید ساختار درخت خود را به راحتی مشاهده کنید و مطمئن باشید که با رسیدن به فصل بهار درخت شما به زودی می تواند آن زخم ها را التیام بخشد.


نوکاریز | تحریک رشد با هرس زمستانی :

هنگامی که درخت خود را در اواخر زمستان یا اوایل بهار هرس می کنید، رشد در درخت تحریک می شود. زیرا درحالی که شاخه های بدون کیفیت را حذف و بهترین شاخه ها را برای نگهداری انتخاب می کنید. این بدان معنی است که هنگامی که بهار فرامی رسد، درخت انرژی خود را برای رشد شاخه های بی کیفیت هدر نمی دهد و انرژی را برای رشد بهترین شاخه ها متمرکز می کند.
به عنوان مثال اگر درخت میوه شما ۱۰۰ شاخه دارد ، بنابراین نیاز است هر یک از این شاخه ها رشد کنند وهر شاخه سهم کمی از انرژی ذخیره شده را به دست بیاورد . اما پس از هرس ، درخت شما فقط ۷۵ شاخه خواهد داشت و هر شاخه سهم بیشتری از این انرژی را به خود اختصاص می دهد تا بتواند رشد بهتری داشته باشد و میوه ای با کیفیت بهتر تولید کند.


نوکاریز | هرس درخت میوه در بهار :

با نزدیک شدن فصل بهار، روزها طولانی تر و هوا گرم تر می شود و درخت شما از خواب خارج می شود. درخت در ریشه های خود انرژی یا قندهای ذخیره شده شگفت انگیزی دارد که از آن ها برای تقویت رشد در بهار استفاده خواهد کرد. جوانه های درخت شما باز می شوند و برگ ها، شکوفه ها، میوه های کوچک و شاخه های جدید به وجود می آیند.


نوکاریز | زمان مناسب برای هرس درختان در بهار :

بعضی از باغداران دوست دارند پس از باز شدن جوانه های درخت و ظهور شکوفه ها و برگ ها، در بهار درخت را هرس کنند. مزیت هرس در این زمان این است که شما می توانید شاخه هایی را که در زمستان دوام نیاوردند شناسایی و حذف کنید. این امر مخصوصاً در مورد کسانی که درختان میوه حساس مانند هلو یا زردآلو می کارند بسیار صدق می کند.
هرس در بهار، به اندازه هرس در اواخر زمستان، درختان را به رشد ترغیب نمی کند. به این دلیل که درخت قبلاً مقداری از انرژی ذخیره شده خود را برای تولید برگ، شکوفه دادن و رشد شاخه های مختلف خود، قبل از هرس استفاده کرده است. اگر می خواهید درخت بزرگ شما جمع و جورتر شود، بهار زمان خوبی برای هرس یک درخت میوه بزرگ است.


نوکاریز | هرس درخت میوه در تابستان :

هنگامی که رشد درخت در بهار کاهش یافته و مواد مغذی ذخیره شده به پایان رسید، درخت شما می تواند از بقیه تابستان برای ذخیره مجدد مواد مغذی خود استفاده کند. درخت شما اکنون به طور کامل برگ داده و از طریق فتوسنتز انرژی تولید می کند و مقداری از آن را برای تأمین رشد در تابستان استفاده خواهد کرد. انرژی باقیمانده در نهایت در زمستان، زمانی که چرخه دوباره شروع می شود، به ریشه ها جذب می شود.


نوکاریز | زمان مناسب برای هرس درختان در تابستان :

هرس در تابستان فواید زیادی دارد. ازآنجا که درخت شما ذخیره انرژی ندارد و در نتیجه با هرس تابستانه می توان از رشد بیش از حد مخصوصا در درختان خاص جلوگیری کرد، بنابراین این امر می تواند به شما در کاهش اندازه یک درخت بزرگ کمک کند. انتخاب های عالی برای هرس بهاره یا تابستانه شامل درختان گیلاس با شدت رشد بالا هستند که اگر به حال خود رها شوند می توانند تا سه طبقه رشد کنند!
حتی اگر هرس اولیه شما در زمستان یا اوایل بهار انجام شده باشد، می توانید هرس را در تابستان ادامه دهید. این زمان برای ازبین بردن شاخه های جدیدی است که شکسته، متقاطع (و روی هم ساییده می شوند) یا بیمار هستند.


نوکاریز | هرس درخت میوه در پاییز :

پس از تابش شدید آفتاب در تابستان، درخت شما مقدار زیادی غذا برای خود تولید کرده است. این کار را از طریق فتوسنتز انجام می دهد: فرایندی که درخت شما نور خورشید را به قندهایی تبدیل می کند که در برگ ها ذخیره می شوند. با خنک شدن هوا، درخت با انتقال این قندها به داخل ریشه های خود برای ذخیره سازی زمستان، برای خواب آماده می شود.
چرا هرس درخت میوه در پاییز عاقلانه نیست ؟
هرس پاییزه ایده خوبی نیست؛ به این دلیل که هروقت شاخه ای از درخت را قطع کنید، شما یک زخم هرس ایجاد می کنید و در پاییز، رشد کند شده است و ممکن است درخت قادر به ترمیم جای زخم نباشد.


نوکاریز | هرس درختان میوه بیمار :

آیا از خود می پرسید چه زمانی درختان میوه ای را که بیمار هستند هرس کنید؟
در واقع می توانید این کار را در هر زمان از سال انجام دهید. در زمستان، معمولاً مشاهده مشکلات بیماری آسان تر است، زیرا شاخه های درخت شما برهنه هستند. بااین حال، ممکن است تصمیم بگیرید تا اواخر زمستان صبر کنید تا اطمینان حاصل کنید که پس از آن زخم به سرعت بهبود می یابد. همچنین، بیشتر بیماری ها در ماه های زمستان خاموش هستند؛ اما اگر در زمستان یا تابستان شاخه ای بیمار را مشاهده کردید، معمولاً بهتر است آن را از بین ببرید تا بیماری (مانند گره سیاه، شانکر یا آتشک) در داخل درخت و به درختان همسایه سرایت نکند.
نکته مهم این است که بتوانید مشکل بیماری را شناسایی کنید، بدانید که آیا هرس یک روش درمانی مؤثر است و بدانید که چه مقدار از شاخه را برای درمان بیماری قطع و هرس کنید.


نوکاریز | نحوه هرس درختان میوه :

هرس یک قسمت اساسی در مراقبت از درختان میوه است، اما اگر درخت میوه خود را به درستی هرس نکنید، می توانید بیش از اینکه به آن کمک کنید به آن صدمه بزنید؛ بنابراین، اکنون که می دانید چه زمان درختان میوه را هرس کنید، مهم است که یاد بگیرید چگونه درخت خود را هرس کنید. نکته مهم در جذاب و پربار نگه داشتن درختان میوه، هرس سالانه است. نگران نباشید، هرس، جراحی مغز نیست که قادر به انجام آن نباشید.
اکثر متخصصان باغبانی ممکن است به شما بگویند که میوه های مختلف به روش های مختلف هرس می شوند که تا حدی درست است، اما یک فرایند ساده سه مرحله ای وجود دارد که برای اکثر قریب به اتفاق درختان میوه مفید است.
در خارج از مناطق استوایی، بیشتر ما با درختان میوه دانه دار مانند (سیب، گلابی و به) یا میوه های هسته دار (هلو، گیلاس، زردآلو، آلو و…) سروکار داریم. این روش سه مرحله ای برای هر دو گروه جواب می دهد. هر چند هرس تابستان برای درختان مضر نیست، اما هرس در زمستان کار را آسان می کند و درخت بدون شاخ و برگ است و شما واقعاً می توانید ببینید که چه کاری انجام می دهید.
مرحله ۱: تمیزکردن :
با هرس کردن هرگونه چوبی که مرده، آسیب دیده یا بیمار باشد شروع کنید. آیا جوانه از پایه درخت نشأت گرفته است؟ در این صورت، آن ها را حذف کنید – زیرا ازنظر فنی آن ها ” مکنده ” نامیده می شوند و منشأ آن ها از پایه است نه از پیوندک که شاخه های میوه دهنده از آن نشأت می گیرند.
در مورد جوانه های مستقیم مشکوک که از برخی شاخه های اصلی رشد می کنند چطور؟ این شاخه های قائم و کاملاً عمودی نیز باید حذف شوند.
همه این مراحل هرس پاک کننده بود. مهم است که شاخه ها را به سمت اندام بزرگ تری که از آن رشد می کنند هرس کنید و شاخه ها را از ته هرس کنید و نگذارید مقداری از ته آن (ناخنک یا مهمیز) باقی بماند؛ زیرا اگر شاخه ها را از ته قطع نکنید، این محل به دلیل رشد نکردن پس از مدتی می میرد و پوسیده می شود و به مکانی برای ورود آفات و بیماری ها تبدیل می شود.
مرحله ۲: تنک کردن :
هدف از تنک کردن، ورود نور و هوا به داخل سایبان است که باعث افزایش تولید میوه و کاهش مشکلات آفات و بیماری ها می شود.
ابتدا شاخه هایی را که به سمت پایین، به سمت مرکز درخت یا مسیرهایی با شاخه های دیگر، عبور می کنند، حذف کنید. هنگامی که این ها را هرس کردید، عقب بایستید و نگاهی بیندازید. هدف این است که شاخه هایی بافاصله یکسان و به شکلی دلپذیر، مانند فراکتال از مرکز بیرون بیایند.
آیا مکان هایی را مشاهده می کنید که چندین شاخه با یکدیگر رقابت کنند. به عنوان مثال ممکن است دو یا چند شاخه از یک نقطه منشعب شوند و با یک زاویه کم با همدیگر رشد کنند، یا از نقاط مختلف اما به صورت موازی، یکی معلق بر روی دیگری قرار دارد. در این صورت، شاخه ها را به جز یک شاخه تنک کرده و سالم ترین شاخه با بهترین شکل زاویه را نگه دارید (تقریباً زاویه ساعت ۲ یا ۱۰ از مرکز درخت). زاویه های بازتر می توانند هنگام میوه و باردهی سنگین شده و شکسته شوند و زاویه های بسته تر منجر به بوته ای و بلند شدن بیش ازحد شاخه ها می شود و در این شاخه ها میوه ها برای برداشت بیش ازحد بالا هستند.
در مرحله بعدی، تنک کردن درخت را ادامه دهید تا فضای خوب بین ۶ تا ۱۲ اینچ در اطراف هر شاخه وجود داشته باشد. هرچه شاخه ها کوچک تر باشند، می توانند به یکدیگر نزدیک تر باشند؛ مانند هرس تمیزکننده تمام هرس های تنک کننده باید با شاخه تراز باشند.
مرحله ۳: سرزنی درخت (برگشت به عقب) :
آخرین مرحله آسان ترین مرحله است – شما در اصل درخت را کوتاه می کنید. ایده این است که بیرونی ترین قسمت درخت را هرس کنید تا شاخه ها به جای رشد طولانی و باریک، کوتاه تر و ضخیم شوند. این باعث می شود که شاخه ها زیر وزن میوه نشکنند، اما میوه شناسان به شما می گویند که این عمل همچنین باعث می شود هورمون های رشد کمتری در تاج درخت فعال شوند و باعث ایجاد درختان کوچک تر و پربارتر شود.
سرزنی درخت به معنی قطع ۲۰ تا ۳۰ درصد از رشد سال گذشته است. شما می توانید رشد سال گذشته را از رشد دو سال قبل با حلقه چروک پوست که هر ساقه را محاصره کرده تشخیص دهید. بسته به قدرت درخت، این ممکن است از دو اینچ (۵ سانتیمتر) تا ۴ فوت (۱۲۱ سانتیمتر) از نوک هر شاخه به عقب باشد.
برخلاف مراحل قبلی، این برش ها به نوعی در هر شاخه انجام می شوند. محل دقیق برش نیز مهم است. هر شاخه را در نقطه ای به اندازه یک چهارم اینچ بالاتر از جوانه هرس کنید و رو به جهتی باشد که می خواهید آن شاخه در سال آینده رشد کند. به عنوان مثال، اگر شاخه دیگری در نزدیکی سمت چپ وجود دارد، هرس را به یک جوانه سمت راست شاخه برگردانید.


نوکاریز | نکات هرس :

قیچی های تیز برش های تمیز و آسان را ایجاد می کنند . به عنوان یک معیار پیشگیری از بیماری، تیغه های قیچی هرس خود را به مدت ۳۰ ثانیه در محلول الکل ایزوپروپیل فرو کنید تا قبل از انجام هرس برای درخت دیگر، آن ها را ضدعفونی کنید.
چوب های هرس شده را از اطراف درخت جمع کرده و آن ها را دور بیندازید ( مخصوصاً اگر حاوی عوامل بیماری زا باشند .)
استفاده از چسب هرس و باغبانی فراموش نشود.

نوکاریز | زمان و مراحل هرس درخت گردو :

هرس در درختان گردو از جمله موارد مهمی است که می تواند علاوه بر تولید محصول به افزایش طول عمر درختان گردو نیز کمک کند. هرس درخت نهال گردو معمولا در 2 زمان انجام می شود.
هرس های درخت گردو به ترتیب هرس باردهی و هرس فرم دهی نام دارند.
هرس فرم دهی که معمولا در اواخر تابستان و شروع فصل سرما انجام می شود قسمت های از درختان که مانع رسیدن نور کافی به نقاط پایین تر می شود و یا تراکم آنها با درختان کناری زیاد است، قطع می گردد.
نوع دیگری از هرس، هرس باردهی نام دارد به صورت عمومی در اواخر زمستان انجام می شود. معمولا این نوع از هرس در درختان گردو هر ساله باید انجام شود تا درختان با آمادگی انرژی کامل به فصل باردهی خود ورود کنند.
مراحل هر دو نوع هرس معمولا به این صورت است که شاخه های جانبی یا چسبیده به تنه اصلی به وسیله قیچی های باغبانی جدا می شوند.
اگر درخت بزرگ و یا سن بیشتری داشته باشد، معمولا از اره های دستی و یا برقی استفاده می شود. بعد از هرس درخت گردو قسمت های هرس شده باید به وسیله محافظی مثل چسب باغبانی پوشیده شود تا آلودگی به درون درختان نفوذ نکنند.


نوکاریز | زمان و مراحل هرس درخت بادام :

بهترین زمان هرس درخت بادام زمانی است که این درختان در خواب زمستانی هستند. این زمان را می توان در یک بازه 4 ماهه و از ابتدای آبان تا اوایل اسفند ماه در نظر بگیریم.
هرس در درختان بادام نیز به منظور افزایش توان آنها برای تولید محصولات بیشتر و با کیفیت تر انجام می شود و همچنین در بیشتر موارد، شاخه و برگ هایی که به بیماری مبتلا شده اند را به وسیله هرس کردن، قطع می کنیم.
جوانه زنی در درختان بادام بسیار است. به منظور فرم دادن به درخت بادام و بر اساس فواصل مشخص طبق الگوی کشت نباید درختان مانع از نور رسانی به درختان دیگر شوند.
به همین دلیل در سال های ابتدایی کشت باید جوانه ها و شاخه های نو را که ممکن است مانع از نور رسانی به درختان دیگر می شوند را قطع نماییم. معمولا در نهال بادام شاخه های اصلی کم می باشد. در نتیجه سایر شاخه ها به عنوان شاخه ی جانبی هستند و می توان انها را هرس کرد.


نوکاریز | زمان و مراحل هرس کردن درخت انگور:

هرس درختان انگور معمولا در زمستان و زمانی که نهال انگور هیچ برگی ندارند انجام می شود. به دلیل تراکم بسیار زیاد شاخ و برگ درخت انگور هرس آنها کمی با دشواری همراه است.
درخت انگور از جمله درختان حساس و به زبان عامیانه زود رنج است. اگر در هرس دقت نشود و شاخه های اصلی به اشتباه قطع گردند، حتی ممکن است موجب خشکیدگی کامل درخت انگور شوند.
به دلیل خطراتی مثل خطر سرما زدگی درختان انگور بهتر است زمان هرس درختان را به اواخر فصل سرما و یخبندان موکول کنید. این نکته را در نظر داشته باشید که هرس درختان انگور با توجه به نوع درخت انگور و اقلیم جغرافیایی کشت شده در آن می تواند بسیار متفاوت باشد.
نکات مهمی که در مراحل هرس درخت انگور باید در نظر داشته باشید شامل مواردی مثل:
عدم قطع کردن شاخه های اصلی و شاخه های قدیمی تر و حذف جوانه ها و شاخه های غیر سود ده و بدون بار که در اصلاح کشاورزی به آنها شاخه های عقیم گفته می شود، اشاره کرد.


نوکاریز | زمان و مراحل هرس درخت پسته :

همانند سایر درختان ، هرس درختان پسته نیز به 2 منظور کلی انجام می شود که هرس فرم دهی و هرس باردهی نام دارد.
برای هرس نهال پسته باید از متخصصین در این زمینه کمک بگیرید زیرا هرس غیر اصولی می تواند موجب نابودی درختان شما شود. با توجه به اینکه عمده مواد معدنی و غذایی و همچنین آب مورد نیاز درختان از طریق خاک تامین می گردد، شاخه های پایینی درختان بیشتر رشد می کنند ولی شاخ های بالایی درختان کمتر از بقیه رشد می کنند.
در نتیجه بهتر است شاخه های ابتدایی و نزدیک به خاک را قطع نمایید تا درختان را در قسمت های انتهایی تقویت نماییم. بهتر است بدانید که بهترین زمان هرس درخت پسته اواخر زمستان و اوایل فروردین ماه است.


نوکاریز | زمان و مراحل هرس کردن درختان هلو :

تراکم شاخ و برگ در درخت هلو بسیار زیاد است. به همین دلیل توصیه می شود به منظور تهویه و گردش هوا و همچنین رسیدن نور کافی به سایر نقاط درختان، از هرس فرم دهی هر ساله بهره مند شوید.
بهتر است بدانید که درختان هلو در شیوع بیماری و آفات سرعت بسیار زیادی دارند به همین دلیل کارشناسان کشاورزی توصیه می کنند، شاخه هایی که با سم پاشی بیماری آنها برطرف نمی گردد را هرس نمایید.
بهترین زمان هرس جهت درختان هلو اوایل بهار و اواخر تابستان است. بعد از انجام هرس بهتر است قسمت هرس شده را به چسب باغبانی و یا پارچه ای تمیز بپوشانید زیرا این قسمت ها همانند زخم باز در بدن انسان هستند و خیلی زود بیماری می تواند به آنها ورود کنند.


نوکاریز | زمان و مراحل هرس درختان شلیل :

هرس در درختان شلیل نیز همانند درختان هلو است. عمده هرس در درختان شلیل به منظور برداشتن شاخه های بیمار و قطع آنها صورت می گیرد. زیرا سرعت شیوع بیماری در درخت شلیل بسیار زیاد است.
بهترین زمان هرس برای نهال شلیل اواخر زمستان و بعد از به اتمام رسیدن فصل سرما است. این نکته را فراموش نکنید که زمان گفته شده به صورت عمومی است و برای تمامی درختان شلیل صادق نیست و هر نژادی با توجه به اقلیم خود ممکن است تفاوت هایی در زمان و  نوع هرس داشته باشد.


نوکاریز | زمان و مراحل هرس درخت انجیر :

هرس درخت انجیر به روش های مختلفی انجام می شود که شامل هرس پایه بلند ، هرس بوته ای و هرس باردهی است.
هر کدام از این روش های هرس به درخت انجیر کمک می کند تا تولید محصول و رشد بیشتری داشته باشند.
در هرس نهال انجیر بهتر است شاخه های نزدیک به هم را قطع کرده و همچنین شاخه هایی با زاویه 45 درجه را جدا نماییم. زیرا این شاخه ها مانع از رسیدن هوا ونور کافی به شاخه های بارده می شود.
جمع بندی :
هرس یک قسمت اساسی در مراقبت از درختان میوه است. اگر می خواهید درخت جوان یا تازه کاشته شده شما سریع تر رشد کند برای تحریک رشد شدید می توانید در اواخر زمستان آن را هرس کنید. این بدان معنی است که هنگامی که بهار فرامی رسد، درخت انرژی خود را برای رشد شاخه های بی کیفیت هدر نمی دهد. در عوض، این انرژی را برای رشد بهترین شاخه ها متمرکز می کند.
بعضی از باغداران دوست دارند در بهار درخت را هرس کنند. مزیت هرس در این زمان این است که شما می توانید شاخه هایی را که در زمستان دوام نیاورده اند شناسایی و حذف کنید. این امر مخصوصاً در مورد درختان حساس مانند هلو یا زردآلو بسیار صدق می کند.
هرس پاییزه ایده خوبی نیست. به این دلیل که هروقت شاخه ای از درخت را قطع کنید، شما یک زخم هرس ایجاد می کنید. هرس در فصل رشد مشکلی ندارد چون درخت در طی چند روز با یک لایه سلول محافظ شروع به ترمیم زخم می کند؛ اما در پاییز، رشد کند شده است و ممکن است درخت قادر به ترمیم جای زخم نباشد.
اگر در زمستان یا تابستان شاخه ای بیمار را مشاهده کردید، معمولاً بهتر است آن را از بین ببرید و هرس کنید تا بیماری هایی مثل گره سیاه، شانکر یا آتشک در داخل درخت و به درختان همسایه سرایت نکند.

 

آیدا چم سورکی

آیدا چم سورکی هستم متولد 1381 تحصیل کرده در رشته علوم تربیتی و علاقمند به نویسندگی و فعال در شبکه های اجتماعی
دکمه بازگشت به بالا