علمی و پزشکی

مصرف پنیر خواب شبانه را بهبود می‌بخشد

برخلاف این‌که همیشه قبل از خواب از خوردن پنیر اجتناب کرده‌ایم، معلوم شده این غذای محبوب در واقع برای کمک به برخورداری از خوابی خوب واقعا مفید است.

به گزارش یومیر به نقل از ایندیپندنت، به گفته “سل هنوی” – متخصص تغذیه یورک‌تست – برخی از انواع پنیرها در واقع می‌توانند ما را خواب‌آلوده و آماده رفتن به رختخواب کنند.

مطالعه‌ ای در انگلیس نشان داد که ۷۵ درصد افراد بعد از خوردن یک تکه پنیر ۸۵ گرمی قبل از رفتن به رختخواب واقعا خواب بهتری داشتند.

محصولات لبنی که می‌توانند به افزایش کیفیت خواب شما کمک کنند عبارت‌اند از: ماست، پنیر محلی، شیر و پنیر کم‌چرب.

البته به گفته این متخصص خواب، این موضوع محدود به لبنیات نیست بلکه دسته بزرگی از غذاها وجود دارد که می‌توانیم در آستانه رفتن به رختخواب آن‌ها را بخوریم تا بتوانیم خواب بهتری برای خود مهیا کنیم.

 گیلاس و استراحت طولانی

هنوی توضیح می‌دهد غذاهای گیاهی از مواد مغذی کلیدی و ملاتونین (هورمون خواب‌آور) که چرخه خواب و بیداری بدن ما را کنترل می‌کند، سرشارند. این مواد برای خواب مفیدند زیرا الگوی خواب را تنظیم می‌کنند و کیفیت و کمیت آن را بهبود می‌بخشند.

تلاش کنید این مواد غذایی خاص را در رژیم غذایی‌تان بگنجانید تا خواب خوبی داشته باشید: گیلاس، آناناس، کیوی و موز، به‌ویژه خوب است موز را به رژیم غذایی خود بیفزایید تا خوابتان را بهبود بخشد. موز سرشار از ویتامین ب ۶، پتاسیم و منیزیم است که به آرام کردن عضلات تحت فشار زیاد کمک می‌کند.

تقویت خواب با خوردن برنج و ماهی قزل‌آلا

غذاهای دریایی و غلات از امگا ۳ که می‌تواند به کاهش اضطراب کمک کند، سرشارند. این خوراکی‌ها نه‌تنها کمک می‌کند به‌محض سر گذاشتن بر بالش راحت‌تر بخوابید بلکه می‌تواند عملکرد و تمرکز را در طول روز نیز بهبود بخشد.

همچنین جو دوسر منبع غنی امگا ۳ است که مقداری مفید از اسیدهای چرب را دارد.

چه مدت قبل از خواب غذا بخوریم؟

به گفته هنوی، ایجاد محیط مناسب برای خواب به‌اندازه انواع غذایی که می‌خورید مهم است. خوردن شام درست قبل از خواب به‌ویژه اگر در گرسنه‌ترین حالت باشید ممکن است در آن لحظه فکر خوبی باشد اما هضم غذا به‌طور متوسط سه ساعت طول می‌کشد که به‌مرور زمان احساس آرامش بیشتری به ما می‌دهد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا