فرهنگ و هنر

مرمت ۶۰ اثر تاریخی در استان سمنان/آثار ثبت ملی شده سمنان در آستانه سه رقمی شدن است

یومیر/سمنان مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی استان سمنان از اجرای بیش از ۶۰ طرح مرمتی در بناهای تاریخی این استان خبر داد.

امیر  کرم زاده ۱۱بهمن ماه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: از ابتدای امسال تاکنون بیش از طرح کوچک و بزرگ مرمتی در بناهای تاریخی شهرستان های هشتگانه استان اجرایی شده است.

وی از افزایش قابل توجه آثار ثبت شده این استان در دولت سیزدهم خبر داد و افزود: افزایش آثار پبت ملی شده در استان به بهبود اقتصاد گردشگری در استان کمک شایانی می کند.

آثار ثبت ملی شده سمنان در آستانه سه رقمی شدن

مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی استان سمنان از ثبت ۵۰ اثر تاریخی و میراث معنوی استان در سال جاری خبر داد و تصریح کرد: با ثبت این آثار، تعداد آثار ثبت ملی شده استان سمنان به ۹۸۶ بنا رسید.

وی با بیان اینکه ۱۰۰ پرونده آماده برای ثبت آثار استان داریم ادامه داد: با ثبت این آثار به زودی تعداد آثار ثبت ملی شده استان از یک هزار اثر عبور می کنند.

کرم زاده از وجود هشت بنای ثبت جهانی شده به عنوان یکی از کم نظیرترین ظرفیت های استان در بخش گردشگری یاد کرد و افزود: ثبت جهانی ۶ کاروانسرای تاریخی استان در قالب ثبت جهانی کاروانسراهای ایران، یک فرصت بسیار خوب برای افزایش و توسعه صنعت گردشگری در استان است.

وی از اخذ ۱۴ موافقت نامه اصولی با حجم سرمایه گذاری پنج هزار و ۵۰۰ میلیون ریال خبر داد و تصریح کرد: این پروژه ها به تنهایی بیش از یک هزار و ۵۰۰ اشتغال در استان ایجاد می کنند.

رشد ۲۳۰درصدی در تحقق تعهد اشتغال

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان از این اداره کل به عنوان یکی از موفق ترین دستگاه ها در تحقق تعهد اشتغال نام برد و گفت: میراث فرهنگی استان امسال با رشد ۲۳۰ درصدی در اشتغال زایی تعهد شده مواجه بوده است.

وی با بیان اینکه تعهد اشتغال سالانه این اداره کل ۲۰۰ نفر بوده اضافه کرد: میراث ف هنگی استان ت انسته ۴۶۰ شغل ثبت شده، ایجاد کند که افزایش بسیار بالایی داشته است. ضمن اینکه همه این فرصت های شغلی از سوی کمیته کشوری و مسوولان نظارتی راستی آزمایی شده است.

کرم زاده از آماده سازی و ارائه ۸۰ بسته فرصت سرمایه‌گذاری استان برای ارائه به سرمایه‌گذاران خبر داد و گفت: علاوه بر این مشکلات و موانع پیش روی هشت پروژه مشکل دار استان نظیر: مجموعه تجاری برلیان،مجموعه کوهپایه شهمیرزاد و…که مشکلات حا ی داشتند با کمک کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان مرتفع شد.

وی از برگزاری بیش از ۲۰ جشنواره گردشگری در استان خبر داد و اظهار کرد: این جشنواره که می توانند نقش مهمی در توسعه گردشگری در استان داشته باشند در شهرها و روستاهای مختلف استان برگزار و با اقبال بالای علاقه مندان روبرو بودند.

مدیرکل میراث فرهنگی استان سمنان با بیان اینکه برخی از این جشنواره برای اولین و یا دومین بار در استان برگزار می شدند خاطرنشان کرد: جشنواره هایی نیز که از ادوار گذشته برگزار می شد و از کیفیت بالایی برخوردار بودند، در این یکی دو سال تقویت شدند.

مرمت ۶۰ اثر تاریخی در استان سمنان/آثار ثبت ملی شده سمنان در آستانه سه رقمی شدن است

وی با اشاره به محدودیت منابع اعتباری در میراث فرهنگی گفت: انتظار می رود که دیگر دستگاه ها و از جمله شهرداری ها و دهیاری های استان میراث فرهنگی استان را در اجرای این جشنواره های گردشگری یاری کنند.

 ثبت ۱۹ رویداد گردشگری سمنان در تقویم کشور

کرم زاده از ثبت ۱۹ رویداد گردشگری استان در تقویم گردشگری کشور به عنوان یکی از دستاوردهای مهم این اداره کل نام برد و بیان کرد: استان سمنان امسال در ثبت رویدادهای گردشگری جزو سه استان برار کشور بوده است.

وی اضافه کرد: ثبت این رویدادها از این منظر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که با ثبت آنها از سوی استان سمنان، دیگر استان ها نمی توانند آنها را به نام استان دیگری ثبت کنند.

این مدیر استانی از بخش صنایع دستی به عنوان یکی از موفق ترین حوزه ها در ا اره کل میراث فرهنگی استان نام برد و اظهار کرد: پرداخت ۲۳۰ میلیارد تونان تسهیلات به صاحبان مشاغل خانگی،آموزش حرفه ای به ۲۵۰ هنرمند صنایع دستی، دریافت ۳۳ نشان ملی توسط فعالان صنایع دستی استان که سمنان را بالاتر از استان های پرجمعیتی نظیر تهران هم قرار داد، برپایی دوره های آموزشی در زندان های استان، بیمه ۱۲۰ هنرمند صنایع دستی، خرید ۲۰۰هزار اثر از صنایع دستی از سوی آستان قدس رضوی،صدور ۵۹۱ مجوز انفرادی و کارگاهی صنایع دستی،راه اندازی ۱۲ فروشگاه صنایع دستی و…از توفیقات معاونت صنایع دستی در استان بوده است.

افتتاح ۶۱ پروژه گردشگری استان در دهه فجر

وی از آماده سازی ۶۱ پروژه با اعتباری بیش از ۱۱۵۰ میلیارد تومان در بخش های سه گانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای افتتاح در دهه فجر خبر داد و گفت: این پروژه ها در مجموع ۱۱۲ فرصت شغلی مستقیم و ۱۷۷ فرصت شغلی غیرمستقیم در استان ایجاد می کنند.

کرم زاده از آماده سازی پروژه های متعدد برای افتتاح در دهه فجر خبر داد و گفت: در دهه فجر امسال پروژه هایی به ارزش ۱۰۰۰ میلیارد تومان با همکاری بخش خصوصی در استان سمنان افتتاح می شود.

وی اضافه کرد: همچنین میراث فرهنگی استان ۱۸۱ میلیارد و ۵۱۵ میلیون ریال در پروژه های زیرساختی آماده افتتاح صنعت گردشگری  در دهه فجر هزینه کرده است.

انتهای پیام

کارگروه خبری فرهنگ و هنر

معنا و زیبایی را به یکجا می‌برم و با قلمی شیرین، نثر و شعر را به هم می‌آمیزم.
دکمه بازگشت به بالا