بین الملل

لطف الله نسبی: گروه دشواری برای سهمیه تیمی المپیک نداریم/ سخت‌ترین حریف تیم ملی پرتغال است

لطف الله نسبی: گروه دشواری برای سهمیه تیمی المپیک نداریم  سخت‌ترین حریف تیم ملی پرتغال است

سرمربی تیم ملی تنیس روی میز گفت: در کل گروه خیلی دشواری نداریم و این امیدواری را داریم که سهمیه تیمی المپیک را بگیریم.

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری علم و فناوری آنا، تیم ملی تنیس روی میز مردان، این روز‌ها برای حضور در رقابت‌های قهرمانی جهان ۲۰۲۴ کره جنوبی آماده می‌شود. رقابت‌هایی حساس که حکم انتخابی بازی‌های المپیک ۲۰۲۴ پاریس را دارد. نمایندگان ۴۰ کشور، برگزارکننده این آوردگاه حساس هستند که دیدار‌های مقدماتی خود را در ۸ گروه مقدماتی ۵ تیمی انجام می‌دهد. شاگردان جمیل لطف الله نسبی، در گروه هشتم این پیکارها، با تیم‌های پرتغال، مصر، رومانی و تایلند هم قرعه شده اند. در صورتی که بخت با آن‌ها یار باشد، این شانس را خواهند داشت که جواز صعود به بزرگترین فستیوال ورزشی دنیا، را کسب کنند. اتفاقی که اگر عملی شود، برای نخستین بار در تاریخ ورزش ایران به وقوع خواهد پیوست.

جمیل لطف الله نسبی، سرمربی تیم ملی تنیس روی میز مردان در خصوص چگونگی برگزاری پیکار‌های قهرمانی جهان کره جنوبی به خبرنگار ورزشی خبرگزاری آنا عنوان کرد: مسابقات از ۲۷ بهمن ماه شروع می‌شود و ما سه روز قبل به محل رقابت‌ها اعزام می‌شویم. همان طور که از نام آن پیداست، همه خوب‌های جهان در این رویداد حاضر خواهند شد. به هر حال سهمیه تیمی المپیک در آن توزیع می‌شود و کشور‌ها با تمام قوا به میدان می‌آیند. وضعیت تیم ملی ما به نسبت دوره‌های گذشته پیکار‌های جهانی خیلی متفاوت شده است. به هر حال نتایج مثبتی که بچه‌های ما در مسابقات قهرمانی آسیا اخیر گرفتند و از همه مهم تر، مدال آوری آن‌ها در بازی‌های آسیایی هانگژو، اعتماد به نفس آن‌ها را دو چندان کرده است. خوشبختانه، تیم آماده و یک دستی داریم. از طرفی، رقبا هم مثل قبل به ما نگاه نمی‌کنند. آن‌ها حساب ویژه‌ای روی تیم ایران باز کردند و دیگر این اطمینان خاطر را ندارند که راحت می‌توانند ما را ببرند. شکستی که ملی پوشان ما در بازی‌های آسیایی به ژاپن تحمیل کردند، آن‌ها را خیلی ترسانده است.

او در مورد آنالیز هم گروه‌های تیم ملی تنیس روی میز کشورمان در این رقابت‌ها توضیح می‌دهد: سخت‌ترین حریف برای ما، تیم پرتغال است. دو بازیکن چپ دست خوب دارند. پرتغالی‌ها قهرمانی اروپا را در کارنامه دارند. در مورد سایر رقبا، اما می‌توانم بگویم تقریبا کار آسان‌تر است. مصر هم تیم چشمگیری دارد. رنکینگ عمر عصار از بازیکنان ما بالاتر (۲۰) است. با رومانی در جهانی پارسال، هم گروه بودیم و ۳ بر ۲ نتیجه را واگذار کردیم. شناخت کاملی روی این تیم داریم. این سه تیم به ترتیب رنکینگ ۸، ۱۰ و ۲۲ دنیا را دارند. ما تیم ۲۵ هستیم و حریف آخر هم که تایلند است رده ۴۰ را دارد.

لژیونر‌هایی که فرصت تمرین ندارند

نیما و نوشاد عالمیان، دو برادر پرافتخار بابلی و امیرحسین هدایی باتجربه‌های تیم ملی تنیس روی میز کشورمان برای شرکت در مسابقات جهانی ۲۰۲۴ هستند. در کنار آن‌ها این فرصت به متین حیدری و محمد موسوی داده شده، تا برای اولین بار حضور در این عرصه را تجربه کنند و خودشان را به دنیای این رشته بشناسانند.

لطف الله نسبی در این باره توضیح داد: موسوی و حیدری، هر دو از تیم ملی جوانان به تیم بزرگسالان آمدند. موسوی همشهری برادران عالمیان است و بازیکن خوش تکنیک، با اخلاق و منضبطی است. حیدری هم شاگرد خود من بوده و از بچگی با او کار کردم. این دو نفر در حال حاضر در لیگ‌های اروپایی بازی می‌کنند. متاسفانه، مشکلی که ما در حال  حاضر با آن مواجه هستیم این است که اصلا فرصتی برای برگزاری اردوی تیم ملی پیش از اعزام نداریم. همه این پنج ملی پوش لژیونر هستند. ضمن این که برای لیگ داخلی هم بازی می‌کنند. نهایتا ما شاید یک اردوی یک هفته تا ۱۰ روزه، بتوانیم در تهران برگزار کنیم که آن هم قطعی نیست. بچه‌های ما مجبورند برای کسب درآمد در خارج بازی کنند. اگر می‌توانستیم پولی را که در اروپا می‌گیرند در ایران به آن‌ها می‌دادیم، شرایط به گونه دیگری بود. به هر حال، تیم ملی نیاز به همدلی و اتحاد دارد و این اتفاق با برگزاری اردو‌های منسجم به دست می‌آید. بچه‌ها خودشان هم به این نکته خیلی اعتقاد دارند.

وی افزود: نوشاد و نیما در بازی‌های آسیایی هانگژو توانستند مدال برنز دوبل را بگیرند، اما آن‌ها از بعد آسیایی تا به الان تمرین دوبل نداشتند. به خاطر این که هر کدام در شهر‌های مختلف فرانسه بازی می‌کنند. ما همان طور که توانستیم در بازی‌های آسیایی مدال دوبل را بگیریم در بخش جهانی هم می‌توانیم به این مهم برسیم. اگر بتوانیم در طول سال اردو‌های مدونی برگزار کنیم و برای مدال آوری این بخش هم سرمایه گذاری لازم را انجام بدهیم، رفتن روی سکوی جهانی برایمان دور از دسترس نخواهد بود. با همه اینها، نوشاد، نیما و امیرحسین از فرانسه به کره جنوبی خواهند آمد و دو ملی جوان از تهران راهی مسابقات جهانی می‌شوند.

لطف الله نسبی: گروه دشواری برای سهمیه تیمی المپیک نداریم/ سخت‌ترین حریف تیم ملی پرتغال است

گام تاریخی در مسابقات جهانی

اتفاق مهم رقابت‌های تنیس روی میز ۲۰۲۴، توزیع سهمیه‌های المپیک پاریس است. ۸ تیم برتر مسابقات جهانی، صاحب سهمیه تیمی برای بازی‌های المپیک پاریس می‌شوند. البته تیم‌هایی که پیش از این، از طریق قاره‌ای کسب سهمیه کرده باشند، در صورت قرار گرفتن در جمع هشت تیم برتر، از رده بندی برای المپیک خارج شده و تیم‌های دیگر جایگزین می‌شوند. در صورتی که تیم ملی تنیس روی میز ایران از این رقابت‌ها صاحب سهمیه تیمی شود، قید حضور در مسابقات آسیای میانه و شانس مجدد آسیایی‌ها (ازبکستان و تایلند) را می‌زند چراکه در این صورت سه بازیکن در ترکیب تیم ملی برای اعزام به بازی‌های المپیک قرار می‌گیرند و دو نفری که بالاترین رنکینگ را دارند در بخش انفرادی هم شرکت می‌کنند. تنیس روی میز ایران تاکنون موفق به کسب سهمیه تیمی المپیک نشده است و اگراین اتفاق در بوسان رخ دهد، موفقیتی تاریخی برای این رشته خواهد بود.

سرمربی تیم ملی کشورمان در این باره می‌گوید: تیم‌های اول هر گروه از رقابت‌های جهانی مستقیم المپیکی می‌شوند. از بین این تیم‌ها، هر کدام به عنوان تیم برتر قاره باشند، کنار می‌روند و تیم دیگر جای آن‌ها را می‌گیرد. در مجموع ۱۶ تیم راهی المپیک می‌شوند که هشت تیم دوم هم از طریق رقابت‌های حذفی انتخاب می‌شوند. به این ترتیب که تیم‌های دوم و سوم هر گروه به صورت حذفی بازی می‌کنند. در کل گروه خیلی دشواری نداریم و این امیدواری را داریم که سهمیه را بگیریم. اگر شرایط مثل المپیک دوره قبل بود ما خیلی بیشتر از الان به المپیک نزدیک بودیم. دوره قبل تیم‌ها از طریق رنکینگ تیمی انتخاب می‌شدند.

در صورتی که سهمیه تیمی به ایران نرسد، مثل ادوار گذشته ایران باید در رقابت‌های منطقه آسیای میانه برای سهمیه انفرادی تلاش کند. این مربی یادآور شد: نوشاد عالمیان و امیرحسین هدایی، دو بازیکن ایران هستند که رنکینگ بالایی در رده بندی انفرادی جهان دارند. ما این دو نفر را می‌توانیم برای کسب سهمیه در آسیای میانه معرفی کنیم. در دوره‌های گذشته، همیشه از این طریق سهمیه گرفتیم، اما هر چه جلوتر می‌رویم کشور‌های همسایه خیلی قوی‌تر می‌شوند و بهتر کار می‌کنند. ازبکستان و قزاقستان رقبای اصلی ما در این مسیر هستند. در کل ۵ سهمیه برای مناطق مختلف آسیا از این مسابقات در نظر گرفته شده. یک سهمیه ششم هم وجود دارد که تیر آخر است و آن برای کسانی است که از مناطق خودشان نتوانستند به المپیک صعود کنند. این دو مسابقه به ترتیب اردیبهشت و خرداد سال آینده در ازبسکتان و تایلند برگزار می‌شود.

امیدوار به نابغه چپ دست پینگ پنگ ایران

البته ایران یک شانس دیگر برای کسب سهمیه انفرادی المپیک ۲۰۲۴ پاریس دارد و آن از طریق رنکنیگ جهانی است. این فرصت مطمئنا به نوشاد عالمیان خواهد رسید. نابغه چپ دست پینگ پنگ ایران که الان بالاترین جایگاه را در رده بندی دنیا دارد.

لطف الله نسبی خاطرنشان کرد: کشور‌هایی که سهمیه تیمی را به دست آورند، می‌توانند سه بازیکن انفرادی هم در المپیک داشته باشند. خود به خود این نفرات که تعدادشان هم قابل ملاحظه خواهد بود از رنکینگ کنار می‌روند. با توجه به این که نوشاد رتبه ۵۳ جهان را دارند، این شانس را دارد که از این راه به پاریس برسد.

وی در پایان گفت: از فدراسیون تنیس روی میز تشکر می‌کنم که با وجود شرایط سخت مالی، پشتیبانی لازم را از تیم ملی مردان دارد. امیدواریم که تورنمنت‌های تدارکاتی بیشتری تا قبل از مسابقات انتخابی برای ملی پوشان ترتیب داده شود که با آمادگی بیشتری برای کسب سهمیه گام بردارند. در نهایت از مسئولان و مربیان باشگاه‌های پتروشیمی شازند، پتروشیمی ماهشهر و فراسنج که آقایان خلیلی نیا، کاظمی نژاد و احسانی آنلاین هستند قدردانی می‌کنم که همه جوره بازیکنان تیم ملی را تحت حمایت قرار می‌دهند تا در رقابت‌های لیگ کشور حضور داشته باشند.

نویسنده تحریریه بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای سفر و گردشگری جهانی. با علاقه و دانش در زمینه مکان‌های دیدنی، فرهنگ‌های مختلف و صنعت گردشگری، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره مقصدهای توریستی، رویدادهای گردشگری و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و گردشگری، به شما دیدی جامع از تحولات صنعت سفر و گردشگری جهانی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا