علمی و پزشکی

شلیک موفق موشک روسی به جنگنده رادارگریز آمریکا

به گزارش یومیر، پرنده‌های رادار گریز یا پنهانکار هم همیشه قرار نیست از دید رادارهای پدافندی پنهان بمانند و گاهی مانند آنچه در یوگوسلاوی سابق روی داد، طعمه موشک‌های پدافندی می‌شوند.

نایت‌هاوک با عملکرد خوبی که در طوفان صحرا داشت به عملیات ناتو در یوگوسلاوی پیوست. این پرنده پنهان‌کار پروازهای بسیاری را در این عملیات انجام داد اما در یکی سرانجام به دام پدافند افتاد، آن‌ هم پدافند قدیمی سام ۳ که در دوران شوروی سابق طراحی و ساخته شده بود.

بر اساس روایت طرف آمریکایی یکی از دلایل شکار شدن نایت‌هاوک غرور زیاد و سهل‌انگاری نظامیان آن‌ها بوده که سبب شده در مسیری تکراری بارها دست به عملیات بزنند و همین نقطه ضعف توسط طرف مقابل مورد استفاده قرار گرفته است.

در روز واقعه گردان ۳۴ تیپ ۲۵۰ موشکی پدافند هوایی ارتش یوگسلاوی به سیستم موشکی ایسایف اس-۱۲۵ نوا اتحاد جماهیر شوروی مجهز بود.

آن‌ها از ضعف پرنده هنگام رها کردن مهمات استفاده و با رادارهای خود آن را شناسایی کردند. دو موشک به سمت هوا شلیک شد که یکی از کنارش عبور کرد اما دیگر نزدیک هواپیما منفجر شد و خسارتی جدی به آن وارد کرد. در این ماجرا نایت‌هاوک سرنگون شد اما خلبان توانست به موقع ایجکت کرده و جان خود را نجات دهد.

تنها کشوری که لاکهید اف-۱۱۷ نایت‌هاوک را ساقط کرد

در «شکار جنگنده پنهانکار آمریکا با موشک قدیمی» بیشتر درباره این رویداد بخوانید.

۵۸۵۸

تیم تحریریه علمی پزشکی

من به عنوان یک نویسنده علمی و پزشکی، تمام تلاشم را می‌کنم تا با ارائه مطالبی قابل فهم و مفید، به شما در درک بهتر مسائل سلامتی کمک کنم و راهنمایی‌های لازم را ارائه دهم تا بهترین اقدامات را در این زمینه انجام دهید.
دکمه بازگشت به بالا