عمومیکسب و کار ایرانی

رفع گرفتگی توالت با اسید

گرفتگی چاه فاضلاب و لوله‌های تخلیه، انتشار بوی نامطبوع فاضلاب در داخل ساختمان و بالا زدن آب چاه همیشه با دردسر همراه است. یکی از راهکاری اولیه برای باز کردن گرفتگی لوله‌ها، استفاده از اسید است. اما باید در نظر داشت که نحوه استفاده از اسید لوله بازکن باید به‌شکلی اصولی انجام شود.

Unclogging the toilet with acid

اسیدهای لوله بازکن برای رفع گرفتگی‌های جزئی کارراه‌انداز و موثر هستند؛ اما به‌همان میزان می‌توانند خطرآفرین هم باشند. بهتر است قبل از هرگونه اقدامی، ابتدا روش استفاده از اسید لوله بازکنی برای باز کردن لوله های گرفته را بدانید و با رعایت تمامی نکات ایمنی از آن استفاده کنید. البته این راهکار برای گرفتگی‌های سخت گزینه مناسبی نیست، زیرا در بعضی مواقع به‌دلیل حجم زیاد فاضلاب و سخت شدن آن در جداره‌های لوله‌ها و چاه، محلول‌های اسیدی کارایی چندانی ندارند. در این شرایط بهتر است از متخصصان لوله بازکنی شرق تهران کمک بگیرید.

نکات کلیدی

 • هنگام استفاده از مواد اسیدی برای باز کردن لوله‌های فاضلاب از دستکش و ماسک استفاده نمائید. در صورت پاشیدن اسید روی دست و صورت، حتما محل مورد نظر را به دقت و با سرعت بشویید.
 • برای رفع بوی بد حمام و توالت و همچنین از بین بردن تخم حشرات موذی در چاه‌ هم می‌توان از اسید لوله بازکن استفاده کرد.
 • قبل از استفاده از اسیدهای لوله بازکن ابتدا باید اجازه دهید تا آب لوله مسدود شده، تخلیه شود.

راه‌های پیشگیری از گرفتگی لوله‌ها

استفاده بیش از حد و عدم رعایت اصول نحوه استفاده از اسید لوله بازکن فاضلاب معایب بسیاری دارد و فقط در صورت لزوم توصیه می‌شود. پس بهتر کار این است که از انجام اقداماتی که سبب گرفتگی لوله‌ها می‌شوند خودداری کنید. در اینصورت نیازی به نخواهید داشت و می‌توانید با روش‌هایی مانند استفاده از بادکش لوله بازکن دستی گرفتگی‌های جزئی را برطرف کنید.  در ادامه به چند نمونه از مواردی که بیشترین تأثیر را در پیشگیری از گرفتگی چاه و لوله‌های فاضلاب دارند، اشاره می‌کنیم:

 1. هیچ وقت خرده‌های غذا را به‌همراه ظروف داخل سینک باقی نگذارید. هنگام شست‌وشوی ظروف، ممکن است تکه‌های کوچک غذا نیز وارد لوله فاضلاب شوند. در صورت تداوم این اتفاق، سینک و لوله‌های متصل به آن مسدود خواهند شد.
 2. از سبدهای کوچک فلزی یا صافی‌های مخصوص دریچه سینک استفاده کنید. این سبدهای کوچک می‌توانند از ورود خرده‌ها و زباله‌ها به داخل لوله سینک جلوگیری کنند.
 3. همچنین می‌توانید پیچ کوچک مربوط به چاه سینک را باز کنید، سپس به چک کردن مسیر لوله و پاک کردن آن از آلودگی‌ها بپردازید.
 4. توجه داشته باشید بعد از پاک کردن مسیر لوله، پیچ چاه داخل سینک را با دقت ببندید تا آب از آن به درون کابینت شما نفوذ نکند.

راهنمای استفاده از محلول‌های لوله بازکن

نحوه ریختن اسید در چاه فاضلاب مانند چندان پیچیده نیست؛ فقط کافی است چند نکته ایمنی را در این خصوص رعایت کنید تا علاوه‌بر اینکه برای رفع گرفتگی لوله‌ها موثر باشد، خطری برای سلامتی شما و سایر اعضاء خانواده ایجاد نکند.

لازم است برای حفظ ایمنی و رعایت اصول نحوه استفاده از اسید لوله بازکن، نکات زیر را رعایت کنید:

 1. قبل از استفاده از اسیدهای لوله بازکن ابتدا باید اجازه دهید تا آب لوله مسدود شده، تخلیه شود.
 2. سپس محتوی بطری حاوی اسید فاضلاب را در لوله گرفته شده، بریزید.
 3. به‌مدت ۱۵ الی ۳۰ دقیقه صبر کنید، تا چاه باز شود. روی برخی از بطری‌ها این ‌مقدار متغیر است. لازم است راهنمای استفاده از اسید لوله بازکن را قبل از هر گونه اقدامی بخوانید.
 4. در ادامه حتما داخل چاه باز شده، آب بریزید. در صورتی که آبی داخل چاه نریزید، به‌مرور موجب پوسیگی لوله‌ها و نشت فاضلاب خواهد شد.

مزیت‌های مهم اسید لوله بازکن چیست؟

اسید های لوله بازکن، به جز کاربرد کلی که برای رفع انسداد مسیر چاه است، دارای کاربردهای دیگری نیز هستند. این موارد عبارتند از:

 • جلوگیری از پخش شدن بوی نامطبوع فاضلاب
 • رفع بوی بد حمام یا سرویس توالت
 • کشتن تخم حشرات موذی در چاه‌ها
 • از بین بردن رسوبات فاضلاب‌ها
 • رفع گرفتگی توالت فرنگی با اسید لوله باز کن

بنابراین با رعایت نحوه استفاده از اسید و مصرف صحیح آن، می‌توان به‌صورت کاملا ایمن از مزایای آن بهره‌مند شد. اگر با استفاده از اسید گرفتگی چاه توالت برطرف نشد، بهتر است جهت اقدام کنید.

نحوه استفاده از اسیدهای لوله باز کن جامد به چه صورت است؟

طبق دستورالعمل نحوه استفاده از اسید لوله بازکن جامد، باید آن را روی دریچه ورودی فاضلاب بگذارید. سپس به‌صورت قطره قطره روی آن آب بریزید تا کم‌کم وارد لوله‌ها شود و عمل کند.

ریختن اسید در چاه فاضلاب چه خطراتی دارد؟

نحوه ریختن اسید در چاه فاضلاب بسیار ساده است. در واقع مزیت های مهم اسید لوله بازکن باعث شده است که بسیاری از افراد برای رفع گرفتگی لوله‌های تخلیه ساختمان خود به سراغ آن بروند؛ اما باید هنگام رفع انسداد چاه یا لوله‌ها با مواد اسیدی و شیمیایی نهایت دقت و احتیاط را به‌کار برد. اگر اصول نحوه استفاده از اسید لوله بازکن را رعایت نکنیم ممکن است با خطرات و خسارات جبران‌ناپذیری روبه‌رو شویم . از جمله اصول مهمی که باید در این زمینه رعایت کرد می‌‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 1. اگر پس از استفاده از اسیدها درون چاه آب نریزیم، موجب خوردگی و پوسیدگی لوله‌ها خواهند شد. پس بعد از هر بار استفاده از این اسیدها لازم است با ریختن مقدار زیادی آب، اسید از لوله‌های فاضلاب خارج شوند.
 2. اگر بدانید که بخار ناشی از محلول‌های اسیدی لوله بازکن تا چه حد سمی و خطرناک هستند، همیشه از ماسک استفاده می‌کنید. تنفس این بخار می‌تواند آسیب جدی به ریه‌های شما وارد کند. همچنین موجب آسیب به مخاط داخل چشم خواهد شد.
 3. روی هر بسته از این مواد، نحوه استفاده از اسید لوله بازکن توضیح داده شده است. پس هنگام استفاده از آن نکات ایمنی را رعایت کنید.

توجه داشته باشید در صورتی که در داخل لوله، اسید ریختید تا از خروج کامل اسید از لوله‌ها مطمئن نشده‌اید، روش‌های دیگری مانند را به‌کار نبرید. این کار ممکن است موجب پاشیدن اسید از داخل لوله به محیط بیرون شود.

در صورت پاشیدن اسید به داخل چشم، باید فورا آن را بین 10 تا 15 مرتبه با آب بشویید. اگر مشکل برطرف نشد، باید حتما به پزشک مراجعه کنید.

۴. در صورتی که هیچ گونه اطلاعاتی در مورد نحوه استفاده از اسید لوله بازکن ندارید حتما با افراد متخصص تماس بگیرید.

در صورت ، استفاده بیش از حد از اسید لوله بازکن موجب تولید گازهای سمی و خطرناک می‌شود‌. این گازها حاصل از ترکیب گازهای اسیدی و گازهای داخل چاه هستند.

۵. حتما مواد اسیدی برای باز کردن لوله‌ها را دور از دسترس اطفال نگهداری کنید. زیرا کودکان در صورت خوردن این مواد دچار مسمومیت شدید خواند شد.

۶. توجه داشته باشید که هنگام استفاده از مواد اسیدی برای باز کردن لوله‌های فاضلاب از دستکش و ماسک استفاده نمایید. در صورت پاشیدن اسید روی دست و صورت، حتما محل مورد نظر را به دقت و با سرعت بشویید.

سخن پایانی در رابطه با نحوه استفاده از اسید لوله بازکن

توجه داشته باشید که داشتن دستکش، عینک محافظ و ماسک به‌هنگام ریختن اسید در چاه، بسیار ضروری است. همچنین لازم است پس از ریختن اسید پنجره‌ها را باز کنید و به تهویه هوای داخل کمک کنید تا بخارهای سمی ناشی از ترکیب گاز اسید و گازهای شیمیایی چاه، شما را دچار مسمومیت نکند. نحوه استفاده از اسید لوله بازکن اصلا پیچیده نیست و به‌همین دلیل افراد در اولین اقدام برای رفع گرفتگی لوله‌ها از آن استفاده می‌کنند. اما این عمومیت داشتن استفاده از اسید، دلیلی بر بی‌خطر بودن آن نیست. لازم است که کاملا از خطرات آن آگاه باشید و نکات ایمنی را به‌طور جدی رعایت کنید.

سوالات متداول

مدت زمان تأثیر محلول‌های اسیدی چقدر است؟

معمولا اسیدها درمدت 15 الی 30 دقیقه قابلیت باز کردن گرفتگی‌ها را دارند. اما ممکن است این زمان متغیر باشد، زیرا نوع اسید مصرفی و حجم گرفتگی لوله‌ها یکسان نیستند.

آیا لازم است پس از باز شدن لوله‌ها با اسید، داخل لوله‌ها را بشوییم؟

بله- بعد از اینکه لوله‌ها باز شدند، اجازه دهید مقدار زیادی آب وارد لوله شود، تا اسید داخل لوله کاملا شسته شده و از لوله خارج شود.

اسیدهای لوله بازکن چه کاربردهایی دارند؟

اسیدها علاوه‌بر باز کردن گرفتگی لوله‌ها از انتشار بوی نامطبوع فاضلاب جلوگیری می‌کنند و تخم حشرات را از بین می‌برند و لوله‌ها را گرفتگی توالت می تواند امری ناخوشایند و ناراحت کننده باشد. انواع روش های مختلف جهت بازکردن لوله توالت وجود دارد. که من در این مقاله قصد دارم رفع گرفتگی توالت با اسید را برای شما کاربران عزیز ایران لوله آموزش دهم.

ابتدا قبل از انجام هرکاری این مقاله را به طور کامل مطالعه کرده و با دقت عمل کنید. تا هیچ گونه آسیبی به شما و  سیستم لوله کشی وارد نشود.
رفع گرفتگی توالت فرنگی با اسید  نسبت به  توالت های ایرانی به مراتب راحت تر و کم خطر تر می باشد. چراکه در توالت های ایرانی امکان از بین رفتن آب بندی و سوراخ شدن پوسیدگی لوله های چدنی وجود دارد. شما می توانید جهت راهنمایی بازکردن لوله توالت با اسید با ما تماس گرفته و از کارشناسان لوله بازکنی ایران لوله دریافت خدمات و مشاوره داشته باشید.

رفع گرفتگی توالت فرنگی با اسید

گرفتگی توالت های فرنگی بیشتر به دلیل  استفاده بیش از حد از دستمال کاغذی و یبوست دچار مشکل گرفتگی می شود. برای رفع گرفتگی توالت فرنگی با اسید باید نکاتی را رعایت  کنید. ابتدا قبل از هر کاری از دستکش ضد اسید،  ماسک،  عینک ایمنی کار استفاده کنید و لباسهای کهنه قدیمی را بپوشید، مواظب باشید پاشیدن قطره ای از اسید می تواند باعث آسیب جدی به بدن و لباس های شما وارد کند. اگر باشد مشکل سریع رفع خواهد شد.

درب و پنجره سرویس بهداشتی را باز کنید و از محلول رقیق شده یا محلول لوله بازکن استفاده کنید.  اسید را داخل کاسه توالت بریزید،  بگذارید اسید برای نیم ساعت داخل کاسه توالت فرنگی بماند و سپس اقدام به شستشو کنید. به احتمال زیاد مشکل شما رفع شده است.

1- رفع گرفتگی چاه توالت فرنگی با سلفون

دقت داشته باشید که بخش دوم فیلم با استفاده از برچسب مخصوص، اقدام به باز کردن گرفتگی توالت فرنگی می کند که در ایران موجود نیست و شما می توانید همانند بخش اول فیلم از چند لایه سلفون برای این کار استفاده کنید. یکی از بهترین روش ها برای رفع گرفتگی توالت فرنگی استفاده از سلفون است. به این صورت که چند لایه سلفون را روی سنگ فرنگی بپیچید تا همه جای سنگ پوشانده شود. سپس یکبار فلاش تانک را فشار دهید تا سلفون باد کند و بالا بیاید. حالا کافی است با فشار دادن سلفون به پایین و فشار آوردن، گرفتگی فرنگی را باز کنید. به همین سادگی میتوانید بدون داشتن ابزار مشکل را حل کنید.

آیا می توان گرفتگی توالت با اسید و محلول شیمیایی یا باز کرد رفع گرفتگی لوله با شن امکان پذیر است؟

بارها گفته شده که محلول شیمیایی و به ویژه اسید بسیار خطرناک است و میتواند به دستگاه تنفسی شما آسیب برساند. همچنین غلظت بالای این مواد به سادگی با خاصیت خورندگی سبب پوسیدگی و از بین رفتن اتصالات لوله کشی فاضلاب ساختمان شما می گردد که خسارات بسیار سنگینی را به بار خواهد آورد. پیشنهاد ما در هر شرایط استفاده نکردن از این محلول ها است چرا که آسیب بیشتری نسبت به منفعتشان به شما وارد میکنند. بهترین کار استفاده از لوله بازکنی توالت با فنر برقی است.

آیا لوله بازکنی توالت با فنر برقی به کاسه آسیب میرساند؟

به هیچ وجه اینطور نیست چون فنرها و دستگاه های جدید آلیاژشان مخصوص کاسه چینی توالت فرنگی و ایرانی است و همچنین هر نوع گرفتگی را باز می کنند. لوله بازکنی توالت با فنر برقی اصلا نیازی به کنده کاری ندارد و به کاسه و لوله فاضلاب هم آسیبی نمیرساند. رفع گرفتگی توالت فرنگی و ایرانی در شرکت سرویس لوله بصورت تضمینی انجام می شود تا خیال مشتری راحت باشد.

دکمه بازگشت به بالا