فرهنگ و هنر

در سینما و تئاتر چه خبر است؟

اکران فیلم سینمایی «بوی خون» به نویسندگی و کارگردانی علیرضا شاه‌حسینی همزمان با روز مادر، انتشار پیام وزیر ارشاد برای جایزه پژوهش سینمایی و اعلام اسامی فیلم‌های غیرسینمایی مجوز گرفته و….از جمله خبرهای روز شنبه، نهم دی‌ماه هستند.

به گزارش یومیر به نقل از روابط عمومی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به ششمین جشن پژوهش سال سینمای ایران نوشت: پژوهش الگویی برای تکریم سرمایه‌های انسانی و تحکیم ظرفیت‌های فرهنگی و هنری است.

محمد مهدی اسماعیلی در این پیام آورده است:

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر الگوآفرینی‌های دینی و تعالی تمدنی، پژوهش را هم چون درگاهی برای بهبود فرآیندها، تکریم سرمایه‌های انسانی، تحکیم ظرفیت‌های فرهنگی‌هنری و مشارکت مخاطبان در نظر گرفته است تا با تاسی از رهنمودهای مقام معظم رهبری که هدف پژوهش را رسیدن به مرجعیّت علمی و حضور در جمع سرآمدان علم و فنّاوری و حلّ مسائل کنونی و آینده‌ی کشور برشمرده‌اند؛ از اندیشه‌ و اندیمشندان بومی صیانت کند و زمینه‌ی شکوفایی هنر و ترسیم چشم‌انداز ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی فرهنگ و هنر ایران اسلامی را بیش از پیش پایه‌ریزی نماید. بر این اساس معتقدم که در فرآیندی جهادی باید نسبت به سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی مدون برای اعتلای نظام پژوهش‌های فرهنگی‌هنری و ترغیب عالمانه‌ی اساتید و دانشجویان این حوزه‌ی خطیر اقدام کرد تا ضمن افتخار به گنجینه‌ی کهن فرهنگ و هنر این سرزمین، کارنامه‌ای به‌سزا و در خور اقتدار جمهوری اسلامی ایران به نمایش بگذاریم.

به جد و جهد برآنیم تا در استقرار نظم و انتظام پژوهشی و روند هموارسازی مسیر مطالعات فرهنگی‌هنری، هیچ تاخیری وارد نگردد و رویکردها و راهبردهای تولیت دولتی فرهنگ و هنر و به تبع آن هدایت بخش‌های غیردولتی مبتنی بر نتایج حاصله از پژوهش‌ها و داده‌های مطالعاتی باشد تا ضمن کاهش درصد اتلاف سرمایه‌ها، تضمینی مسلّم برای تحقق اقدامات و ثمربخشی اجرایی آن فراهم شود.

ششمین دوره‌ی جایزه پژوهش سال سینمای ایران بدین امید، اهتمام خود را بر امیدآفرینی، اعتمادسازی و اقتصاد و اشتغال متمرکز کرده است و می کوشد راههای نیل به سینمای ایرانی،اسلامی را چه به لحاظ مضمون و چه به لحاظ فرم هموار سازد و پیش‌نهادهای سینمایی و گزاره‌های مطلوب فرهنگی ایران اسلامی را با تکیه بر فناوری هنری، سبک زندگی، آینده‌پژوهی و هویت ملی سینما ارائه نمایند. این رویداد پژوهشی را مغتنم می‌دانم و امیدوارم که همکاران خدوم و متعهدم در سازمان سینمایی همّت و حمیّت خود را بر تقویت عرصه‌ی پژوهش و حمایت تام و تمام از پژوهشگران سینمای ایران اسلامی معطوف دارند.

*** اکران «بوی خون»

«بوی خون» به نویسندگی و کارگردانی علیرضا شاه‌حسینی و تهیه‌کنندگی محمدرضا یکانی همزمان با سالروز میلاد حضرت فاطمه زهرا(س) و گرامیداشت مقام شامخ مادر در پردیس سینمایی چارسو با حضور عوامل فیلم، بازیگران، هنرمندان و اصحاب رسانه اکران خواهد شد.

علیرضا شاه‌حسینی پس از ساخت فیلم‌های بلند سینمایی «عرفان»، «کی داده کی گرفته»، «خلوت دل» و «می تو» از این اثر خود روز  ١٣ دی‌ماه (ساعت ۱۷) رونمایی می‌کند.

«بوی خون» در ژانر وحشت ساخته شده و در خلاصه داستانش آمده، آن‌ها همه چیز را بو می‌کنند.  

پوستر «بوی خون» توسط فرید براری طراحی شده و در آستانه اکران رونمایی شده است.

عوامل فیلم عبارتند از؛ نویسنده و کارگردان: علیرضا شاه‌حسینی، تهیه‌کننده: محمدرضا یکانی، جانشین تهیه‌کننده: امیدرضا اکبری، سرمایه‌گذار: موسسه سینمایی بارانا، مجری طرح: موسسه فیلمسازی یکان تصویر تهران، مدیر تولید: هومن خدایی، مدیر فیلمبرداری: امیرحسین حمیدزاده، مدیر صدابرداری: عرفان رضایی، طراح گریم: رادین بنی هاشم، دستیار اول و برنامه‌ریز: مهسا حاتمی، منشی صحنه: مهسا دوستدار، طراح پوستر: فرید براری، موسیقی: جهانبخش یزدانی، با تشکر از آریا عظیمی‌نژاد، طراح صحنه و لباس: امیرعلی قلی‌پور، مدیر تدارکات: جلال شرافتمند، مشاور پروژه: حانیه منتظری، تدوین: علیرضا شاه‌حسینی، صداگذار: مجید خراسانی، دستیار دوم کارگردان: هادی رحمانی، فیلمبردار پشت صحنه: پریسا لطفی، عکس: عباس طاهایی، اصلاح رنگ: مجید خراسانی، تدوین پشت صحنه: فرید براری، امور مالی: بهنام شاه‌حسینی، ترجمه: پرنیا صادقی، گرافیست و استوری‌برد: نازنین امامی، طراح و ساخت تیتراژ: علیرضا شاه‌حسینی.

بازیگران: مرضیه صوفی‌وند، امیدرضا اکبری، آوین محمدی، مریم پروندی، ایرج عابدی، بارانا لطفی، پوریا اصغری، مهرداد غفاری، هومن خدایی، آراز نادری، امیرعلی قلی‌پور، مریم فیض‌اله‌زاده، شکور خیری، علیرضا شاه‌حسینی و با معرفی ابراهیم ناجی.

#جدیدترین مجوزهای آثار غیر سینمایی#

شورای صدور پروانه ساخت آثار غیر سینمایی با ساخت چهار عنوان فیلم کوتاه داستانی و 1یک عنوان فیلم بلند داستانی و دو عنوان فیلم بلند مستند و دو فیلم کوتاه مستند غیرسینمایی موافقت کرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان امور سینمایی و سمعی بصری، در جلسات اخیر شورای پروانه ساخت آثار غیر سینمایی، با ساخت فیلم‌های کوتاه داستانی‌: « سایه بید » به تهیه‌کنندگی غلامرضا محمد زاده ، نویسندگی و کارگردانی حمیدرضا کریمی امینی ، « باپا » به تهیه‌کنندگی امیر صید آبادی ، نویسندگی و کارگردانی حسین مهری ، « یک جعبه آرزو » به تهیه‌کنندگی ، نویسندگی و کارگردانی فرزیو بختیاری، «ساحل متروک » به تهیه‌کنندگی ، نویسندگی و کارگردانی سید رضا کاظمینی و فیلم‌ بلند داستانی« چرخ کبود » به تهیه‌کنندگی و کارگردانی و نویسندگی امیر حسین کلهر نیا موافقت شد.

گفتنی است فیلم‌های بلند مستند: « ریاضی‌دان‌ها » به تهیه‌کنندگی حمید شیخ محمدی و کارگردانی حسین مهکام و نویسندگی حسین مهکام و حمید شیخ محمدی، « تهران بانکوک » به تهیه‌کنندگی محمد حسین انصاری و کارگردانی و نویسندگی سید مسعود امامی موفق به کسب پروانه ساخت غیرسینمایی شدند.

همچنین مستندهای کوتاه « ایران سیزده » به تهیه‌کنندگی و کارگردانی و نویسندگی امیر هوشنگ تاجی و «برکه‌های آینه » به تهیه‌کنندگی و کارگردانی و نویسندگی مهرناز علینقی پور پروانه ساخت غیرسینمایی را کسب کردند.

////

در سینما و تئاتر چه خبر است؟

«تروما» از 12 دی راهی تالار وحدت می‌شود

  نمایش «تروما» به تهیه‌کنندگی حمید نیلی و کارگردانی احمد سلیمانی از 12 دی ساعت ۱۸:۳۰ روی صحنه تالار وحدت می‌رود.  

به نقل از روابط عمومی پروژه، همزمان با رونمایی از پوستر نمایش «تروما» به تهیه‌کنندگی حمید نیلی و کارگردانی احمد سلیمانی، بازیگران و عوامل این اثر معرفی شدند.  

احمد کاوری، ایوب آقاخانی، مجید رحمتی و رُزا بیات بازیگران نمایش «تروما» هستند که از 12 دی ساعت ۱۸:۳۰ روی صحنه تالار وحدت اجرا خواهد شد.

«تروما»، پیش از این با نام «ژنرال» به مخاطبان معرفی شد، این نمایش براساس یک ایده گروهی و با همراهی ایوب آقاخانی به عنوان سرپرست نویسندگان به رشته تحریر درآمده است.

همچنین حسین پارسایی، نویسنده و کارگردان تئاتر به عنوان مدیر هنری با این پروژه همراه است. حمید عامری (طراح صحنه و لباس)، فراز مقدم (طراح نور)، علی شفیعی‌ثابت (طراح چهره‌پردازی)، آرش آقابیک (طراح جلوه‌های میدانی)، آیدا سلیمانی (طراح صدا و موسیقی)، محمد موحدنیا (طراح لوگو و گرافیک) و شروین عقیلی (ویدئوآرت) از دیگر عوامل این نمایش هستند. بلیت‌فروشی این اثر نمایشی به‌زودی در سایت ایران کنسرت انجام خواهد شد.

##”اپرت نیرنگ اورنگ” به تماشاخانه سنگلج رسید

“اپرت نیرنگ اورنگ” با طراحی و کارگردانی مرتضی برزگرزادگان از 11 دی ماه در تماشاخانه سنگلج روی صحنه می رود.

این نمایش که نوشته سید هاشم خان شافع است با هنرمندی بهاره رهنما و نقش آفرینی بازیگرانی همچون محمدرضا آزادفرد، افق ایرجی، محمد پورا، ارمغان پور رجب، فیروز حیدرزاده، افشین زعیم وسامان کرمی روی صحنه می رود.

این نمایش درباره فردی فریبکار به نام اورنگ است که از کل کل دو ارباب استفاده کرده بین آنها اختلاف ایجاد میکند و به آنها و پسرانشان که عاشق هستند نیرنگ می‌زند.

نمایشنامه “اپرت نیرنگ اورنگ” در کتاب تقلید نامه ، به کوشش داوود فتحعلی بیگی و توسط نشر قطره چاپ شده است.

سایر بازیگران و گروه حرکت این نمایش کیمیا دین پژوه، عطاالله راد پور، حسین گوهر یاب، الناز تهامی، مبینا تفرشی ،امیرحسین جعفرپور، محمد ناصری هستند. طراح نور حسین کاظم رودباری، طراح گریم سهیلا جوادی، طراح لباس نسیم ملکی، موسیقی علی جباری، نوازنده تنبک بهار صلواتی و مربی آواز یکتا اعتمادی هستند. مجریان گریم ندا میرزایی، نسرین علوی، پوریا برومند، فاطمه سعیدی و سهیلا جوادی، ساخت دکور رسول نجفی و محمد پورا، عکاس اختر تاجیک، رها آزاد و کیمیا دین پژوه ، دستیار و برنامه ریز مژگان حسینی، گروه کارگردانی زهرا رشنین، آرش نوری و مهدیه صیفی از دیگر همکاران این پروژه نمایشی هستند.

«اپرت نیرنگ اورنگ» از 11 دی ماه ساعت 19.30 و با مدت زمان 90 دقیقه در تماشاخانه سنگلج اجرای خود را آغاز می کند. فروش اینترنتی سه روز اول این نمایش در سایت های تیوال و گیشه فعال شده و علاقه مندان می توانند از هم اکنون نسبت به خرید بلیت اقدام کنند.

در سینما و تئاتر چه خبر است؟

پوستر نمایش «گناه مشترک» منتشر شد

   

 همزمان با آغاز بلیت‌فروشی هفته سوم اجرای نمایش «گناه مشترک» به تهیه‌کنندگی فرانک یوسفی با نویسندگی و کارگردانی ماهیار چرمچی، پوستر این نمایش منتشر شد.  

طراحی پوستر این نمایش را که از 24 آذرماه ساعت 19:45 دقیقه در سالن یک پردیس تئاتر شهرزاد روی صحنه است، محمدصادق زرجویان انجام داده است. نسیم ادبی، مه‌لقا باقری، نگین خامسی، الهام شعبانی و نیکی مظفری اسامی بازیگران این نمایش به ترتیب حروف الفبا است. حسین ابراهیمی نیز بازیگر این اثر است که در بخش تصویری نمایش حضور دارد.  

«گناه مشترک» روایتگر تلاش پنج زن برای یافتن دلیل منطقی از زندانی شدن‌شان در یک اتاق بتونی است.

از دیگر عوامل این اثر نمایشی عبارتند از امیر جهددوست (مجری طرح)، آریل چرمچی (آهنگساز)، حامد زحمتکش (مشاور کارگردان)، حکیمه فانی (مشاور روانشناسی)، علیرضا ملم‌محمودی (دستیار اول کارگردان و برنامه‌ریز)، یلدا پیری (منشی صحنه)، مهشید صدری (دستیار دوم کارگردان)، مریم رهنما (طراح گریم)، آزی عیوضی (طراح لباس)، ماهیار چرمچی (طراح صحنه)، محمد صادق زرجویان (طراح گرافیک)، جاوید علیپور (موشن‌گرافی)، امین قهرمانی (طراح گرافیک)، سعید اردشیری (مدیر تولید)، مصطفی عربستانی (مدیر اجرایی)، فرهاد یوسفی (جانشین تهیه‌کننده)، زهرا پایدار (تصویربردار و تدوین)، سعید مومنی (ویدیو مپینگ)، امید چرمچی (ساخت دکور)، هادی تک‌زارع (مدیر صحنه)، آیدا فاضلیان (نورپرداز)، سمانه شادی، فاطیما عهدی، حدیث عینعلی، کیانا کوهی و زارا میرزائی (گریم)، محدثه عابدی و سوگند شاهقاسی (دستیاران لباس)، رضا کوشکی، هانیه جعفری، کورش برگ‌ریز و امیرمهدی میرزایی (دستیاران صحنه)، نوید آغاز (مدیر روابط عمومی و تبلیغات)، نگار امیری (مدیر امور رسانه).

«گناه مشترک» تا 15 دی ماه میزبان علاقه‌مندان خواهد بود و مخاطبان می‌توانند برای تهیه بلیت این نمایش به سایت تیوال مراجعه کنند.

در سینما و تئاتر چه خبر است؟

پوستر «آویختگی» منتشر شد

پوستر رسمی فیلم سینمایی «آویختگی» منتشر شد.

به گزارش مشاور رسانه‌ای فیلم، اکران فیلم سینمایی «آویختگی» به نویسندگی و کارگردانی مهدی رضایی و تهیه‌کنندگی عباس مرادیان از ششم دی ماه در سینماهای منتخب هنروتجربه آغاز شده است.

«آویختگی» تولید زمستان ۹۹ است و با عنوان the outcry of ants در جشنواره‌های بین‌المللی شرکت داشته و موفقیت‌هایی را کسب کرده است. پوستر «آویختگی» را صادق حسینی طراحی کرده است.

داستان این فیلم عاشقانه اجتماعی درباره ترانه‌سرایی به نام امیر است که معتاد به مواد توهم زاست و یلدا که بازیگر تئاتر است. علی باقری در این فیلم نقش متفاوتی را ایفا کرده است.

طبق اعلام سازندگان «آویختگی»، تماشای این فیلم برای افراد زیر ۱۶ سال مناسب نیست.

برخی بازیگران این فیلم که عمدتا از بازیگران جوان عرصه تئاتر هستند، عبارتند از: محمد میرعلی، آتنا تندرو، نازی خاتمی، صبا صدیق‌زاده، کامران طاهری، میلاد کرباسی، آرتین الوریان، حامد کهن‌ترابی، سیدمحمد سعیدی و ندا کاوندی. همچنین سبا میرحسنی، عماد زارعی، سینا رهبری، زرین نوروزی، حمیدرضا عیوضی، مهسا مویدستا، مهدی رضایی، حمیدرضا جواهری، نیما عابدی خیابان، مجید رمضان‌نسب، یاسمن رضازاده، امیر رفیعی، آنیتا یوسفی، آیلار یوسفی‌زاده، هانیه صفایی، ساره ارجمند، محمد افشار و روزبه سلمانی دیگر بازیگران «آویختگی» هستند. عوامل فیلم سینمایی «آویختگی» نیز عبارتند از: سرمایه‌گذار و مجری طرح: نرگس آلمال، با همکاری کارگاه اشتراک، مدیر فیلمبرداری: میلاد پرتوی، مدیر تولید: مینا سنگ‌سفیدی، طراح صحنه: مهدی قوچانی، طراح لباس: نفیسه ناصرنیا، طراح چهره‌پردازی: مونا جعفری، تدوین: پیوند اقتصادی، مدیر صدابرداری: میثم معتمدی، طراحی و ترکیب صدا: امیرحسین صادقی، صداگذار: رضا غرابی طهرانی، جلوه‌های ویژه‌ی بصری: امیر ولیخانی، موسیقی: کیارش بختیاری، مشاور فیلمنامه: مهران عشریه، مدیر برنامه‌ریزی و سرپرست گروه کارگردانی: سمیرا شکوری، برنامه‌ریز: سیدبهزاد حسینی، دستیاران کارگردان: بهنام ثانی و عماد زارعی، منشی صحنه: زهرا خضوعی، عکاس: سارا ثقفی، مشاور رسانه‌ای: مریم قربانی نیا، همکار روابط عمومی: لیلا افتخاری، طراح پوستر و گرافیک: صادق حسینی، مدیر تدارکات: مرتضی کاظمی، جانشین تولید: مینا صادقی، دستیار اول فیلمبردار: رضا نیاقی، دستیار اول صحنه: مهیار اسمعیلی پور.

فیلم‌های گروه سینمایی هنروتجربه، هر روز در دو سانس ۱۶ و ۱۸ در سینماهای منتخب این گروه در تهران اکران می‌شود و روزهای چهارشنبه نیز در سینماهای منتخب هنروتجربه در شهرستان‌های سراسر کشور روی پرده می‌رود. علاقه‌مندان برای تهیه بلیت می‌توانند به سینماتیکت و سایت‌های بلیت‌فروشی مراجعه کنند.

#هیات انتخاب بخش مسابقه تئاتر دانشجویی معرفی شدند

با حکم دبیر چهل و دومین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، هیات ارزیابی و انتخاب آثار بخش مسابقه تئاتر دانشجویی معرفی شدند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی ، با حکم مهدی حامدسقایان دبیر چهل و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، فرزاد معافی غفاری ،علی حاج ملاعلی وشهرام احمدزاده  به عنوان هیات انتخاب بخش مسابقه تئاتر دانشجویی این دوره از جشنواره معرفی شدند.

فرزاد معافی غفاری مدرس، پژوهشگر و عضو هیات علمی دانشگاه سوره ،شهرام احمدزاده، نمایشنامه‌نویس و مدرس تئاتر ونویسنده نمایشنامه های “مکبث”، “بازگشت افتخارامیز مردان جنگ”، “فریز مکبث فریز” ،”شقه خون”، “خوب به پا می شود”، “مادر ترزا” و… ،  علی حاج ملاعلی نویسنده، کارگردان، پژوهشگر و مدرس تئاتر، انتخاب و ارزیابی آثار رسیده به بخش تئاتر دانشجویی را بر عهده گرفتند.

این هیات سه نفره ۱۳۱  اثر رسیده بخش مسابقه تئاتر دانشجویی را مورد ارزیابی و انتخاب قرار خواهند داد.

چهل و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با دبیری مهدی حامدسقایان در بهمن ماه 1402 برگزار می‌شود.

انتهای پیام

کارگروه خبری فرهنگ و هنر

معنا و زیبایی را به یکجا می‌برم و با قلمی شیرین، نثر و شعر را به هم می‌آمیزم.
دکمه بازگشت به بالا