علمی و پزشکی

خریداران برای این خودروی چینی صف کشیدند!

به گزارش خبرگزاری یومیر و براساس گزارش پدال، پیش‌فروش خودروها در روزهای اول عرضه یک ابزار بازاریابی مهم و کلیدی است که برندهای چینی از آن استفاده می‌کنند تا روی خریداران و همچنین رقبا تأثیر بگذارند. دنزا اعلام کرده است در ۱۲ ساعت اول عرضه مینی ون D9 تعداد ۱۱,۲۸۷ سفارش خرید را دریافت کرده است؛ اما شرکت لی اتو به عنوان رقیب دنزا اشاره ای به آمار استقبال از مینی ون جدید مگا نداشته و ارزش سهام شرکت نیز از زمان عرضه مگا تاکنون افت حدود ۱۸ درصدی را نشان می‌دهد.

استقبال اولیه از یک خودرو معمولا نشان دهنده عملکرد آن در بازار است و برندهایی که اشاره ای به این آمار نمی‌کنند احتمالاً شاهد استقبال سردی از طرف مشتریان بوده‌اند. مینی ون به‌روز شده D9 که به برند لوکس دنزا تعلق دارد رقیبی برای لی اتو مگا به شمار می‌رود. این دو خودرو اخیراً سر و صدای زیادی در بازار خودروهای چندمنظوره چین به راه انداخته‌اند هرچند به نظر می‌رسد سرنوشت متفاوتی در انتظار D9 و مگا خواهد بود. BYD دنزا D9 به‌روز شده چندی پیش در مراسم ویژه‌ای در پکن معرفی شد. این خودرو به دو صورت هیبریدی و تمام برقی قابل انتخاب خواهد بود. مدل هفت‌نفره دنزا D9 DM-i هیبریدی با ۵ تریم عرضه می‌شود و قیمت پایه حدود ۴۷ هزار دلاری دارد. مدل برقی هفت‌نفره D9 EV نیز با قیمت حدود ۵۳ هزار دلار در دسترس خریداران قرار می‌گیرد. با این تفاسیر چینی‌ها قیمت مدل هیبریدی و برقی D9 را به ترتیب ۱۴۰۰ و ۲۲۰۰ دلار کاهش داده‌اند.

خریداران برای این خودروی چینی صف کشیدند!

این مینی ون همچنین به‌صورت چهارنفره و با عنوان پایونیر هم در دسترس است و قیمتش به ۸۴ هزار دلار می‌رسد. شایان ذکر است قیمت همین مدل قبل از به‌روزرسانی دنزا حدود ۹۲ هزار دلار بوده است؛ اما لی اتو مگا به‌صورت رسمی در هفته قبل معرفی شد و پدال نیز خبر مربوط به آن را منتشر کرد. این برند چینی از مگا به عنوان بزرگ‌ترین و جادارترین خودروی سواری و برقی جهان نام می‌برد هرچند به نظر می‌رسد این ادعا درست نباشد.

خریداران برای این خودروی چینی صف کشیدند!

لی اتو مگا در حال حاضر فقط با تریم مکس و قیمت حدود ۷۸ هزار دلار در دسترس است و به این ترتیب گران‌ترین محصول شرکت لی اتو به شمار می‌رود. اگرچه مدیران شرکت مکرراً تأکید دارند که مگا در بازه قیمتی فراتر از ۷۰ هزار دلار پرفروش‌ترین خودروی بازار چین خواهد بود اما به نظر می‌رسد عملکرد اولیه آن در بازار ناامید کننده بوده است. لی ژیانگ مؤسس و مدیرعامل این برند یک روز قبل از رونمایی مگا اظهار داشت تعداد افرادی که سپرده رزرو ۷۰۰ دلاری برای خرید مگا را پرداخت کرده‌اند بیشتر از کل فروش خودروی L9 در سال ۲۰۲۲ بوده است.
البته نه مدیرعامل و نه سایر مدیران این شرکت اشاره ای به آمار پیش‌فروش مگا در ساعات اولیه نداشته‌اند. اگرچه لی اتو آمار موردبحث را منتشر نکرده اما برخی کانال‌های دیگر می‌گویند میزان پیش‌فروش مگا کمتر از انتظارات قبلی بوده است. چندین رسانه خودرویی نیز اخیراً به آمار پیش‌فروش کمتر از ۴ هزار دستگاهی مینی ون لی اتو در ۷۲ ساعت اولیه عرضه اشاره کرده‌اند. مدیران شرکت هدف اولیه خود را فروش ماهانه ۸ هزار دستگاه اعلام کرده بودند اما به نظر می‌رسد این ناکامی در عرضه اولین محصول برقی لی اتو برای شرکت گران تمام شده و ارزش سهام آن حدود ۱۸ درصد افت کرده است.

227227

تیم تحریریه علمی پزشکی

من به عنوان یک نویسنده علمی و پزشکی، تمام تلاشم را می‌کنم تا با ارائه مطالبی قابل فهم و مفید، به شما در درک بهتر مسائل سلامتی کمک کنم و راهنمایی‌های لازم را ارائه دهم تا بهترین اقدامات را در این زمینه انجام دهید.
دکمه بازگشت به بالا