علمی و پزشکیکسب و کار ایرانی

خارش دور چشم نشانه چیست

آلرژی فصلی

اگر هر سال تقریباً در یک زمان مشخص دچار خارش چشم می‌شوید، ممکن است حساسیت فصلی به گیاهان یا هر چیز دیگری که در زمان‌های خاصی از سال گل می‌دهد و گرده‌ها را آزاد می‌کند، داشته باشید. یکی از راه‌های تشخیص اینکه آیا با (به جای عفونت چشم) روبرو هستید یا نه، این است که سایر واکنش‌های آلرژیک مانند عطسه و احتقان بینی داشته باشید.

کرم روز و شب لاکچری کوین: علائم آلرژیک توسط هیستامین، ترکیبی که توسط سلول‌ها برای دفاع در برابر آلرژن‌ها آزاد می‌شود، ایجاد خواهد شد. هیستامین باعث واکنش التهابی می‌شود و خارش چشم از جمله علائم رایج هیستامین است. یکی از راه‌های کاهش علائم، اجتناب از تماس با آلرژن‌های فصلی است. بهترین راه‌های کنترل علائم ناشی از آلرژی فصلی مانند خارش چشم عبارتند از:
به گزارش‌های آب و هوایی توجه کنید و زمانی که تعداد گرده‌ها زیاد است در خانه بمانید.

 • پنجره‌های خانه و ماشین را در فصل گرده گل‌ها بسته نگه دارید.
 • دوش بگیرید و لباس‌ها را بیشتر بشویید تا گرده‌ها را از مجاری تنفسی خود دور نگه دارید.
 • وقتی مجبورید خانه را ترک کنید از ماسک مخصوص استفاده کنید.
 • داروهای آنتی هیستامین بدون نسخه می‌توانند در کنترل علائم مفید باشند.

اگر علائم شما هر سال جدی هستند، ممکن است لازم باشد از داروهای تجویزی آلرژی بهره مند شوید. از آنجایی که اثربخشی این داروها ممکن است مدتی طول بکشد، ممکن است توصیه کند چند هفته قبل از شروع فصل آلرژی مصرف آنها را شروع کنید.برای اطلاع از قیمت کرم دور چشم لاکچری کوین کلیک کنید.

 1. آلرژی دائمی چشم

لینک خرید کرم پودر لاکچری کوین :برخلاف آلرژی‌های فصلی، آلرژی‌های دائمی همان آلرژی‌هایی هستند که ممکن است در تمام طول سال داشته باشید. مواردی مانند کپک، گرد و غبار و شوره حیوانات خانگی از شایع‌ترین آلرژی‌های چشمی دائمی هستند. همچنین ممکن است به محصولات خاصی در خانه خود حساسیت داشته باشید. محلول لنز تماسی که استفاده می‌کنید نیز ممکن است چشم شما را تحریک کند یا صابون و شامپویی که استفاده می‌کنید امکان دارد مشکل ساز باشد.

اگر آلرژن‌های محیطی به عنوان دلیل خارش چشم شما از بین رفته است، سعی کنید از محصولی که با چشمان شما تماس دارد، فاصله بگیرید. ممکن است یک فرآیند حذفی برای آگاهی از عاملی که منجر به خارش چشم می‌شود، لازم باشد که به یک راه حل منجر شود. در هر صورت مطمئن باشید ارزش وقت شما را دارد.

یک متخصص آلرژی و یا برای اینکه متوجه شود آیا دارید یا خیر، می‌تواند آزمایش پوستی برای آلرژن‌های خاص انجام دهد. مقادیر کمی از آلرژن‌ها، مانند ابروسیا یا شوره حیوانات خانگی، دقیقاً زیر پوست تزریق می‌شوند تا ببینند آیا پوست اطراف محل تزریق واکنشی را نشان می‌دهد یا خیر. این آزمایشات برای اکثر کودکان و بزرگسالان بی خطر است.

علاوه بر تلاش برای کاهش قرار گرفتن در معرض یک آلرژن، می‌توانید از داروهایی مانند آنتی هیستامین‌ها یا کورتیکواستروئیدها برای کمک به کاهش التهاب استفاده کنید.

 1. محرکهای موجود در هوا

برخی افراد به دود اگزوز، گازوئیل یا حتی برخی عطرها حساس هستند. اجتناب از قرار گرفتن در معرض این عوامل تحریک کننده ساده‌ترین راه حل برای رهایی از خارش چشم است. قطره‌های چشمی تسکین دهنده یا بستن یک پارچه خنک و مرطوب روی چشمان ممکن است به شما کمک کند تا سریعتر احساس بهتری داشته باشید.

 1. عفونت

چشم‌های شما در برابر عفونت‌های ویروسی، باکتریایی و قارچی آسیب‌پذیر هستند که همگی می‌توانند باعث خارش چشم شوند. یکی از شایع‌ترین عفونت‌های چشم، ورم ملتحمه است که به آن چشم صورتی نیز می‌گویند زیرا قسمت سفید چشم آلوده به رنگ صورتی می‌شود. این بسیار مسری است و اغلب با ترشح از چشم آسیب دیده همراه است.

یکی دیگر از عفونت‌های احتمالی چشم، یووئیت نامیده می‌شود و به معنی التهاب لایه میان یچشم است. یووئیت می‌تواند باعث درد چشم و حساسیت شدید به نور شود. هر دو نوع عفونت باید توسط ارزیابی و درمان شوند. ممکن است از آنتی بیوتیک‌ها برای درمان ورم ملتحمه استفاده شود. استروئیدها () نیز ممکن است لازم باشد. قطره‌های چشمی ضد التهاب ممکن است برای درمان یووئیت کافی باشد. علائم یووئیت، علاوه بر خارش چشم، عبارتند از:

 • چشم درد
 • چشمان قرمز
 • حساسیت به نور
 • اشکال در میدان دید
 • از دست دادن بینایی

در موارد شدیدتر، ممکن است به داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی نیاز باشد. یووئیت، اگر به طور موثر درمان نشود، می‌تواند منجر به از دست دادن شدید بینایی و عوارضی مانند آب سیاه و شود.

 1. خشکی چشم

اشک که ترکیبی از آب، روغن و مخاط است، چشمان شما را مرطوب و شاداب نگه می‌دارد. به دلایل مختلفی چشمان شما ممکن است از تولید اشک کافی برای جلوگیری از خشکی و خارش چشم جلوگیری کنند. یکی از دلایل رایج، افزایش سن است. با افزایش سن، تولید اشک کاهش می‌یابد. به همین ترتیب، شرایطی مانند و آرتریت روماتوئید نیز می‌تواند منجر به پارگی کمتر شود. برخی از داروها خشکی چشم را به عنوان یک عارضه جانبی احتمالی ذکر می‌کنند. آنها عبارتند از:

 • داروهای ضد افسردگی
 • داروهایی که را کاهش می‌دهند
 • قرص‌های ضد بارداری
 • ضد احتقان‌ها

چشمان شما همچنین می‌توانند خشک شوند زیرا اشک‌ها خیلی سریع تبخیر می‌شوند. اگر تا به حال برای مدت طولانی بیرون در هوا یا در محیطی با رطوبت بسیار کم بوده‌اید، ممکن است متوجه خشک شدن و خارش چشمان خود شده باشید. گاهی اوقات، انسداد مجرای اشک یا غده اشکی منجر به خشکی و خارش چشم می‌شود.

درمان خشکی چشم ممکن است به سادگی استفاده از اشک مصنوعی بدون نسخه باشد که به صورت قطره در دسترس است. دستورالعمل ها را به دقت دنبال کنید. اگر خشکی چشم مزمن را تجربه کردید، به چشم پزشک مراجعه کنید. ممکن است به قطره های دارویی نیاز داشته باشید.

 1. استفاده از لنز

طولانی نگه داشتن لنزها در چشم یا عدم تعویض منظم لنزها می‌تواند چشمان شما را تحریک کند و باعث خارش و قرمزی آنها شود. اگر از لنزهای تماسی استفاده می‌کنید، به یاد داشته باشید که آنها را در شب بیرون بیاورید و سایر مراحل اولیه مراقبت از لنز را دنبال کنید. توصیه‌های خود را در مورد نحوه مراقبت از لنزهای خود و اینکه چند وقت یکبار باید آنها را تعویض کنید، دنبال کنید.

 1. بلفاریت

قرمزی و خارش چشم ممکن است ناشی از التهاب پلک‌ها به نام باشد. زمانی اتفاق می‌افتد که غدد چربی کوچک در پایه مژه‌های شما مسدود می‌شوند. گاهی اوقات فقط تمیز نگه داشتن پلک‌ها برای رفع علائم بلفاریت، که ممکن است شامل آبریزش چشم و تورم نیز باشد، کافی است. بلفاریت معمولاً باعث از دست دادن بینایی نمی‌شود، اما امکان دارد یک مشکل مزمن باشد که منجر به ورم ملتحمه و سایر عوارض شود. ممکن است برای تسکین و جلوگیری از مشکلات بیشتر، آنتی بیوتیک‌ها و داروهای ضد التهابی لازم باشد.

علل نادر

چند دلیل غیر معمول برای خارش چشم وجود دارد.

 

رگ خونی شکسته

رگ خونی شکسته در چشم ممکن است ترسناک به نظر برسد، اما معمولا مشکل جدی نیست. رگ شکسته در چشم باعث جمع شدن خون در زیر ناحیه شفافی می‌شود که قسمت سفید چشم شما را می‌پوشاند. این خونریزی را خونریزی زیر ملتحمه می‌نامند.

شما در هنگام بروز این حالت قادر هستید خون را ببینید و گاهی اوقات در اطراف چشم پخش می‌شود. ممکن است به غیر از خونی که ظاهر می‌شود و معمولاً ظرف دو هفته از بین می‌رود، هیچ علامت دیگری از رگ خونی شکسته در چشم نداشته باشید. مواقع دیگر، ممکن است احساس خارش داشته باشید یا احساس کنید چیزی پلک شما را آزار می‌دهد.

داکریوسیستیت

وقتی اشک از چشمان شما خارج می‌شود، از ناحیه‌ای به نام کیسه اشکی که در گوشه داخلی چشم شما نزدیک به بینی قرار دارد، خارج می‌شود. داکریوسیستیت به عفونت در کیسه اشکی اشاره دارد. علائم داکریوسیستیت علاوه بر خارش عبارتند از:

 • درد در گوشه داخلی چشم
 • سرخی
 • تورم در گوشه داخلی چشم یا نزدیک آن
 • پارگی و ترشح

داکریوسیستیت می‌تواند به سرعت ایجاد شود یا امکان دارد یک مشکل مزمن باشد.

چه زمانی برای خارش چشم به پزشک مراجعه کنیم؟

خارش گاه به گاه چشم طبیعی است. اگر خارش چشم‌ها دردناک است و یا با ترشح همراه است و چشم به رنگ قرمز درآمده است، به چشم پزشک خود مراجعه کنید. اگر باکتریایی دارید استفاده از قطره‌های چشمی آنتی بیوتیکی را توصیه می‌کند. اگر خارش چشم شما به دلیل خشکی چشم، آلرژی یا یک مشکل مزمن تر باشد، چشم پزشک می‌تواند به شناسایی علت و توضیح درمان‌های مختلف کمک کند.

 راههای تشخیص خارش چشم

افرادی که در شب دچار خارش مداوم چشم هستند باید برای تشخیص علت به مراجعه کنند. پزشک احتمالاً با بررسی سابقه پزشکی و علائم فرد شروع می‌کند. سپس وی احتمالاً یک معاینه فیزیکی انجام می‌دهد که شامل بررسی چشم‌ها و پلک‌های فرد می‌شود. اگر ترشحی روی پلک‌های فرد وجود داشته باشد، پزشک ممکن است نمونه‌ای از ترشحات را با سواب گرفته و برای آزمایش به آزمایشگاه بفرستد. اگر مشکوک باشد که آلرژی باعث خارش چشم شده است، ممکن است آزمایش پچ انجام شود. آنها همچنین ممکن است برای ویزیت بعدی توصیه کنند به چشم پزشک مراجعه کنید.

درمانهای خانگی خارش چشم

برخی از درمان‌های خانگی می‌توانند به درمان و پیشگیری از خارش چشم در شب کمک کنند، از جمله:

 • استفاده از کمپرس گرم و سرد
 • تمیز نگه داشتن ناحیه چشم
 • استفاده از یک مرطوب کننده
 • اجتناب از آلرژن‌ها
 • استفاده از قطره چشم
 • پیروی از قانون 20-20-20

قانون 20-20-20 چیست؟

گذراندن زمان طولانی برای اسفاده از رایانه یا انجام فعالیت‌های دیگری که ممکن است باعث خستگی چشم شود، می‌تواند خارش چشم فرد در شب را به دنبال داشته باشد. افراد مبتلا به خارش چشم می‌توانند از قانون 20-20-20 پیروی کنند تا خستگی چشم را کاهش دهند. این قانون بدین معناست که به ازای هر 20 دقیقه کار با کامپیوتر، افراد باید از صفحه نمایش نگاه خود را بگیرند و به مدت 20 ثانیه به یک جسم در فاصله 20 سانتی نگاه کنند که باعث می‌شود چشم‌ها آرام شده و استراحت کنند.

کمپرس گرم و سرد

افراد می‌توانند برای تسکین فوری خارش چشم از کمپرس استفاده کنند. کمپرس گرم روی چشم ممکن است به تسکین خارش ناشی از آلرژی کمک کند. اگر در هنگام استفاده از کمپرس گرم، چشم‌ها متورم شد، کمپرس سرد را روی چشم‌ها قرار دهید زیرا ممکن است به کاهش خارش کمک کند.

تمیز نگه داشتن ناحیه چشم

آلودگی، مواد شیمیایی و آرایش همگی می‌توانند باعث خارش چشم شوند. تمیز نگه داشتن چشم‌ها در شب می‌تواند به تسکین خارش کمک کند. در ابتدا، ممکن است لازم باشد که فرد برای تمیز کردن ناحیه چشم، محرک را با آب خنک از چشم بشویید.

گاهی اوقات، شستشوی ملایم چشم‌ها با آب گرم و دستمال ممکن است کافی باشد. افرادی که آرایش می‌کنند باید قبل از تمیز کردن چشم، تمام آرایش خود را پاک کنند. اگر بعد از انجام این مورد همچنان خارش چشم داشتید با تماس بگیرید.

استفاده از رطوبت ساز

هوای خشک می‌تواند باعث خارش چشم شود زیرا باعث خشکی چشم می‌شود. افراد مبتلا به خارش چشم ممکن است بخواهند از یک مرطوب کننده در اتاق خواب خود استفاده کنند، به خصوص در فصل زمستان یا در آب و هوای خشک.

استفاده از لنز تماسی را متوقف کنید

استفاده از لنزهای تماسی می‌تواند باعث خارش چشم حتی در شب شود. برخی از افراد ممکن است لنزهای تماسی خود را در طول شب استفاده کنند، که در این حالت این امکان وجود دارد که منجر به خارش بیشتر شود.

افرادی که در شب نیز از لنزهای خود استفاده می‌کنند و دچار خارش چشم می‌شوند، لازم است به فکر خارج کردن لنزهای تماسی خود باشند و به چشمان خود استراحت دهند تا زمانی که خارش متوقف شود. همچنین، تغییر نوع لنزی که فرد استفاده می‌کند ممکن است کمک کننده باشد. یک لنز یکبار مصرف ممکن است به جلوگیری از تحریک چشم در آینده که می‌تواند منجر به خارش چشم در شب شود، کمک کند. اگر در اثر استفاده از لنز علائمی به غیر از خارش چشم تجربه کردید، بلافاصله آنها را از چشمان خود خارج کرده و با تماس بگیرید.

از مواد حساسیت زا اجتناب کنید

افراد مبتلا به آلرژی باید اقدامات لازم را انجام دهند تا از هرگونه آلرژنی که باعث خارش چشم آنها می‌شود، اجتناب کنند. برای مثال، خوابیدن با پنجره‌های بسته می‌تواند به کاهش قرار گرفتن در معرض گرده و سایر آلرژن‌های بیرونی که ممکن است باعث خارش چشم‌ها شوند، کمک کند.

دور نگه داشتن حیوانات خانگی از اتاق خواب نیز می‌تواند به کاهش شوره‌ای که افراد با آنها در تماس هستند کمک کند. گردگیری منظم و تعویض فیلترهای هوا و پنجره‌ها نیز می‌تواند به محدود کردن کنه های گرد و غبار کمک کند.

درمانهای پزشکی خارش چشم

یکی از رایج ترین درمان‌های خارش چشم که توسط توصیه می‌شود، استفاده از داروهای بدون نسخه است. اشک مصنوعی می‌تواند به تسکین چشم‌هایی که به دلیل خشکی چشم یا تحریک لنزهای تماسی احساس خارش دارند کمک کند. اشک همچنین ممکن است به حذف آلرژن‌ها از چشم کمک کند.

قطره‌های چشمی آلرژیک همراه با آنتی هیستامین‌هایی مانند کتوتیفن یا آنتی هیستامین، ضداحتقان مانند نافازولین و فنیرامین از دیگر داروهای تجویزی است که می‌تواند به تسکین خارش ناشی از آلرژی چشم کمک کند. اطمینان حاصل کنید که از توصیه‌های سازنده در مورد تعداد دفعات استفاده از این نوع قطره‌ها پیروی کنید

دکمه بازگشت به بالا