اقتصادی

حذف تعرفه صادراتی سه محصول کشاورزی / بازار بر مبنای عرضه و تقاضا باشد

نایب رئیس اتحادیه سراسری محصولات کشاورزی گفت: تعرفه اهرم خوبی برای کنترل بازارهای داخلی و خارجی نیست و باید اجازه دهند بازار بر اساس عرضه و تقاضا حرکت کند.

صدرالدین نیاورانی در گفت وگو با یومیر، با تاکید بر اینکه با تعرفه صادراتی محصولات کشاورزی موافق نیستیم، اظهار کرد: تعرفه ها باید 100 درصد حذف شود و بازار با اهرم های دیگر کنترل شود. بازارهای داخلی و خارجی باید بر اساس عرضه و تقاضا تعیین شود و متناسب با تولیدکنندگان و مصرف کنندگان باشد.

وی ادامه داد: تعرفه بازوی جالبی نیست و هیچ یک از کشورهای پیشرفته دنیا و کشورهای اروپایی از تعرفه گذاری برای کنترل بازار خود استفاده نمی کنند.

نایب رئیس اتحادیه سراسری محصولات کشاورزی با اشاره به اینکه آیا با حذف عوارض صادراتی می توان قیمت این محصولات را در داخل کشور افزایش داد، گفت: این اتفاق نمی افتد زیرا قیمت گوجه فرنگی در بازار داخلی به بالاترین قیمت خود رسیده است. از 11500 در هر کوینتال. کیلو 12 هزار تومان بود در حالی که در کراچی کیلویی 10 هزار تومان است. وقتی قیمت داخلی بالاتر باشد، کسی صادرات نخواهد کرد.

به گفته وی، اگر بازار را به حال خود رها کنند به تعادل می رسد.

وی در پایان گفت: تصمیم مجلس بر اساس قانون است. در قانون مذکور مجوزی برای وضع عوارض گمرکی بر محصولات کشاورزی وجود ندارد و باید این عوارض حذف شود. در حال حاضر طبق قانون اگر بخواهند برای سبزی و میوه تکلیف بگذارند باید شش ماه زودتر اعلام شود تا کشاورز بتواند تولید کند یا ندهد.

به گزارش یومیر، کمیسیون کشاورزی مجلس از حذف عوارض صادراتی سه محصول کشاورزی پیاز، گوجه فرنگی و سیب زمینی خبر داد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا