اقتصادی

حباب سکه کوچکتر شد – یومیر

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران، با اشاره به تحولات یک هفته اخیر بازار سکه و طلا و رکوردشکنی‌ بازار در افزایش بالغ بر سه میلیون تومانی قیمت سکه طی یک هفته‌، از کاهش حباب سکه علی‌رغم روند صعودی قیمت‌ها خبر داد و علت عمده‌ی این روند صعودی را ناشی از نوسانات نرخ ارز در بازار داخل خواند.

نادر بذرافشان در گفت‌وگو با یومیر، در رابطه با وضعیت یک هفته اخیر بازار سکه و طلا داخلی، اظهار کرد: بازارهای جهانی در هفته‌ای که گذشت، التهاب و نوسان بسیاری را از لحاظ قیمت تجربه کرد؛ هرچند که در مقطعی نسبت به اوج فاصله گرفت اما بیشتر افزایشی بود؛ در مجموع در طول هفته میانگین ٢٣ دلار افزایش قیمت طلا در بازارهای جهانی را در این هفته شاهد بودیم و در حال حاضر آخرین ثبت شده برای آن (امروز) ٢٠۴١ دلار است.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران ادامه داد: در بازارهای داخلی نیز نوسانات نرخ ارز در بازار، قیمت سکه و طلا را تحت تاثیر قرار داد و رکورد این مدت را ثبت کرد که بخش عمده این روند صعودی به سبب نوسانات نرخ ارز بود؛ نسبت به هفته‌های پیش‌تر، تقاضا کمی بیشتر شد (حدود ١٠ درصد) اما تأثیر چندانی نداشت و همانطور که اشاره شد، عمده علت روند افزایش قیمت سکه و طلا در بازار داخل، هم‌پایی بودن با نرخ ارز بوده است.

وی در رابطه با آخرین قیمت‌ها بازار سکه و طلا براساس آخرین معاملات روز گذشته (پنجشنبه) و تغییرات آن نسبت به ابتدای هفته، گفت: هر گرم طلای ١٨ عیار با ٨٩ هزار تومان افزایش نسبت به ابتدای هفته به دو میلیون و ٨٩٧ هزار تومان به ازای هر گرم رسید؛ اما در مجموع میانگین رشد ٨٩ هزار تومانی بها را ثبت کرد.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران اعلام کرد: در مجموع بازار یک هفته اخیر، هر قطعه سکه تمام طرح جدید با سه میلیون و ١٠٠ هزار تومان افزایش به ٣٣ میلیون و ٣٠٠ هزار تومان و هر قطعه سکه تمام طرح قدیم با  دو میلیون و ۵٠ هزار تومان افزایش به ٣١ میلیون و ٢٠٠ هزار تومان رسید. 

بذرافشان با بیان اینکه برخلاف رشد قابل توجه بهای سکه‌های تمام، رشد قیمت در قطعات کوچکتر، محدودتر بوده است، اظهار کرد: بگونه‌ای که هر قطعه نیم سکه ١۵٠ هزار تومان، ربع سکه ٢٠٠ هزارتومان و سکه‌های یک گرمی بانک مرکزی ١٠٠ هزار تومان نسبت به ابتدای هفته افزایش قیمت داشته‌اند. در آخرین معاملات پایانی این هفته، به ترتیب نیم سکه ١٨ میلیون و ٧۵٠ هزار تومان، ربع سکه ١١ میلیون و ٧۵٠ هزار تومان و سکه‌های یک گرمی شش میلیون و ٢٠٠ هزار تومان قیمت‌ داشته‌اند.

این مقام صنفی-صنعتی در رابطه با آخرین وضعیت حباب سکه گفت: علیرغم روند صعودی قیمت سکه اما کاهش را در این هفته تجربه کرده که علت آن نیز افزایش قیمت خودِ طلا بوده که سبب شده حباب آن کمتر شود؛ در حالیکه در ابتدای هفته‌، حباب سکه در محدوده پنج میلیون و ۴۵٠ هزار تومان براساس آخرین معاملات پایانی هفته، در محدوده پنج میلیون تومان قرار گرفت و حدود ۴۵٠ هزار تومان، کاهش یافت.

انتهای پیام

تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تخصص و تجربه در زمینه اخبار و تحلیل‌های اقتصادی هستم. با بهره‌گیری از روش‌های پیشرفته و دستیابی به منابع موثق، تمام تلاشم را می‌کنم تا به شما اطلاعات کامل و تحلیل‌های به‌روز را ارائه دهم تا شما بتوانید در تصمیم‌گیری‌های مالی بهترین تصمیمات را بگیرید.
دکمه بازگشت به بالا