عمومی

جنگ غزه و شکاف‌های درونی غرب

«به تازگی نشریه “نیویورک تایمز” اعلام کرده که به نسخه ای از یک نامه دست یافته که در قالب آن، قریب به ۸۰۰ مقام آمریکایی و اروپایی، به صراحت از سیاست رسمی دولت آمریکا در قالب جنگ غزه انتقاد کرده اند و خواستار پایان‌بخشی به سیاست های مغرضانه و استانداردهای دوگانه در این رابطه شده‌اند.»

به گزارش یومیر، قریب به ۴ ماه از آغاز جنگ غزه می‌گذرد. جنگی که تاکنون موجب به شهادت رسیدن بیش از ۲۷ هزار فلسطینی و زخمی شدن قریب به ۷۰ هزار تن دیگر شده و البته که هزاران فلسطینی نیز در نتیجه بمباران‌های سنگینِ رژیم اشغالگر قدس علیه غزه، همچنان مفقود بوده و یا زیر آوار هستند. جنگی که از نظر نرخ کشتار غیرنظامیان به مرگبارترین جنگِ قرن بیست و یکم تبدیل شده است. 

البته که در وضعیت کنونی، تقریبا تمامی مردم نوار غزه از بحران گرسنگی و آواره شدن از خانه و کاشانه خود رنج می‌برند و خطر شیوع بیماری‌های واگیردار در میان آن‌ها به دلیل نبودِ بهداشت هم تا حد زیادی افزایش یافته است. در این میان، حمایت‌های همه جانبه دولت آمریکا از رژیم صهیونیستی در بحبوحه جنگ غزه، از دید بسیاری از ناظران و تحلیلگران، نمودی عینی از اشتباه بزرگ واشنگتن قلمدا می‌شود که البته هزینه‌های سرسام‌آوری را نیز برای آمریکایی‌ها به بار آورده است. 

در این راستا، به تازگی نشریه نیویورک تایمز اعلام کرده که به نسخه‌ای از یک نامه دست یافته که در قالب آن، قریب به ۸۰۰ مقام آمریکایی و اروپایی، به صراحت از سیاست رسمی دولت آمریکا در قالب جنگ غزه انتقاد کرده‌اند و خواستار پایان بخشی به سیاست‌های مغرضانه و استانداردهای دوگانه واشنگتن در بحبوحه جنگ مذکور شده‌اند. 

الف نوشت: نکته قابل تامل اینکه اخیرا شورای شهر شیکاگو نیز در اقدامی معنادار قطعنامه‌ای را صادر کرده و خواستار برقراری آتش بس فوری در جنگ غزه شده است. تاکنون چیزی در حدود ۷۰ منطقه شهری در آمریکا به صراحت حمایت خود را از پایان جنگ غزه و توقف نسل کشی صهیونیست‌ها در نوار غزه اعلام کرده‌اند. در این رابطه، شهر شیکاگو بزرگترین شهر آمریکایی بوده که شورای شهر آن اقدام به انجام حرکت مذکور کرده است.

از این منظر، تحولات اخیر، حداقل حامل ۲ نکته مهم و محوری هستند: 

اول اینکه اینطور به نظر می‌رسد که دولت آمریکا بیش از هر زمان دیگری در حوزه منطقِ اقناعی خود(با محوریت جنگ غزه) برای دو گروه نخبگان سیاسی و افکار عمومی، دچار مشکل شده و دیگر نمی‌تواند با ابزارهای سیاسی و رسانه‌ای، در معادله جنگ و درگیری میان فلسطینی‌ها و رژیم اشغالگر قدس، دست به تحریف واقعیت‌ها بزند و سفسطه کند و باطل را حق نشان دهد. از این منظر، بیراه نیست اگر بگوییم دولت آمریکا و سیاست رسمی آن در رابطه با جنگ غزه، در میان مردم این کشور و نخبگان سیاسی آن، به سمت انزوا حرکت می‌کند و به تدریج، بسیاری به پرهزینه بودن رویکردهای واشنگتن در این رابطه پی برده و خواهند برد. 

معادله‌ای که در نوع خود حامل پالس‌های معناداری در مورد آینده تحولات سیاسی و نظامی در قالب جنگ غزه است و البته که پیام‌های قابل توجهی را نیز در رابطه با موضع آمریکا با محوریت جنگ غزه و مخدوش شدن اعتبار بین‌المللیِ متصور واشنگتن مخابره می‌کند. 

دوم اینکه این گزاره که بسیاری تصور می‌کنند سیاست آمریکا در رابطه با اسرائیل و جنگ غزه یک سیاست منسجم و پرقدرت است، به هیچ عنوان صحیح نیست. در حقیقت، سیاست واشنگتن در رابطه با معادله جنگ غزه، شبیه به بنای زیبایی است که مملو از شکاف و تَرَک است و هر لحظه انتظار می‌رود که دچار فروپاشی شود. 

به بیان ساده‌تر، سیاست رسمی واشنگتن در این رابطه، چندان به حمایت‌های گسترده‌ای در قلب سازوکارهای سیاسی و نخبگانی و افکار عمومی این کشور کشور متکی نیست. گزاره‌ای که جریان‌های سیاسی و رسانه‌ای غالب در آمریکا سعی دارند تا تصویری وارونه از آن ارائه کنند و از واحد بودن و نَه چندصدایی آمریکا در زمینه نوعِ نگاهش به معادله جنگ غزه خبر می‌دهند. این در حالی است که دروغ‌های بیشمار واشنگتن در این رابطه، هر روز بیشتر از روز قبل آشکار و هویدا می‌گردد. 

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا