ورزشی

تصاویر نجومی ۱۶ اسفند (۶ مارس)

تصاویر نجومی ۱۶ اسفند (۶ مارس)

نگاهی متفاوت به آسمان شب و فضای بی‌پایان.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا،‌ تصاویر نجوم و فضا جدای از اهمیتی که در مطالعات و تحقیقات اخترشناسی دارد، امکان مشاهده و درک عجایب و شگفتی‌های دنیای بیرون از سیاره زمین را برای علاقه‌مندان این حوزه فراهم می‌کند. امروزه به لطف پیشرفت علم و فناوری، تصاویر نجومی به شکل‌های بسیار زیبا و گهگاه هنری تهیه می‌شود که علاوه بر ارائه اطلاعات علمی، زیبایی‌های خیره‌کننده‌ای را برای علاقه‌مندان به ارمغان می‌آورد.

***

تصویر روز ناسا

این تصویر خوشه ستاره‌ای درخت کریسمس را نشان می دهد. نورهای آبی و سفید نشان‌دهنده ستارگان جوانی است که پرتوهای ایکس‌شان توسط رصدخانه پرتو ایکس چاندرا ناسا ثبت شده است. گاز سبز موجود در سحابی شبیه “سوزن‌های کاج” است و توسط تلسکوپ دریچه 0.9 متری WIYN گرفته شده است. ستاره های پیش زمینه و پس زمینه با استفاده از داده های فروسرخ دریافت شده‌اند. تصویر تقریباً 160 درجه در جهت عقربه های ساعت چرخیده است تا بالایِ درخت به سمت بالا باشد.

تصاویر نجومی ۱۶ اسفند (۶ مارس)

تصویر روز skyandtelescope

صورت فلکی ذات‌الکرسی به نام ملکه اتیوپی کاسیوپیا نیز نامگذاری شده است. این صورت فلکی دارای یک الگوی معروف “W” است که توسط پنج ستاره اصلی شکل گرفته است. در نزدیکی صورت فلکی دراکو، نسخه کوچکتری به نام “مینی کاسیوپیا” یا “ملکه کوچک” نیز وجود دارد که در یک درجه جنوب شرقی از قدر +3.5 چی‌دراکونیس قرار دارد. درخشان ترین ستاره در این صورت فلکی آن با قدر +6.8 HIP 91163 است. این ستاره به نام کمبل 2 شناخته می شود که توسط کشیش لوسیان کمبل در آگوست 1994 نامگذاری شد و همچنین به عنوان “مینی” نامگذاری شد. این عکس توسط ماسیمو دیفوسکو از فرارا، ایتالیا گرفته شده است. تجهیزات مورد استفاده عبارتند از تلسکوپ Konus 200/1000 @950mm، دوربین Player One Poseidon-C، پایه Sky-Watcher Eq6r Pro، فیلتر Optolong L-QEF.

تصاویر نجومی ۱۶ اسفند (۶ مارس)

تصویر روز سازمان ملی تلسکوپ استرالیا

فارساید (FARSIDE ) یک پروژه جالب ناسا برای قرار دادن یک تلسکوپ رادیویی در سمت دور ماه است. این تلسکوپ سیگنال های رادیویی ستارگان و سیارات را مطالعه می‌کند تا در مورد میدان های مغناطیسی آنها و چگونگی تأثیر آن اطلاعات کسب کند. این تلسکوپ از یک طرح خاص با تعداد زیادی آنتن استفاده خواهد کرد. همچنین راهی برای آزمایش چگونگی عملکرد تلسکوپ در فضا ایجاد کرده است. این پروژه از تلسکوپ مشابهی در زمین الهام گرفته شده است. محققان همچنین در حال کار بر روی ایده جدیدی برای رصدخانه ماه به نام FarView هستند. این ماموریت شامل استقرار یک ایستگاه مرکزی در ماه است تا که از طریق آنتن مریخ‌نوردها را کنترل کند و داد را جمع‌آوری کند.

تصاویر نجومی ۱۶ اسفند (۶ مارس)

تصویر روز astronomy

سحابی دمبل که M27 نیز نام دارد، در فاصله 1270 سال نوری از ما در Vulepecula قرار دارد. در این تصویر برآمدگی‌های پیچیده‌ آن را می‌توان در شکل مشاهده کرد که از چرخش کوتوله سفید مرکزی در وسط آن تشکیل می‌شود. این تصویر با استفاده از یک تلسکوپ 16 اینچی با فیلترهایی که نور را در مدت 29 ساعت و 15 دقیقه جذب می کند، ثبت شده است.

تصاویر نجومی ۱۶ اسفند (۶ مارس)

تصویر روز earthsky

عکاس با پایه ZWO AM5، تلسکوپ 294MC pro دوربین ES 102 ED و دوربین دوم 224MC تصویر را ثبت کرده است.درت صویر سحابی جغد تقریباً در 2.5 درجه جنوب شرقی ستاره مراک  قرار دارد. M97 کمی بیش از 2.5 درجه در جهت Phecda (Phad) از Merak واقع شده است.

تصاویر نجومی ۱۶ اسفند (۶ مارس)

تصویر روز apod

این جرم آسمانی چیست؟ وقتی از لبه‌اش دیده شود، یک کهکشان معمولی است. کهکشان «کشیده»، معروف به NGC 5866، مانند بسیاری از کهکشان‌های دیسکی بسیار نازک است، اما ما آن را به صورت لبه‌ای می‌بینیم. کهکشان راه شیری خودمان نمونه دیگری است که از لبه دیده می شود. نام سوم این کهکشان M102 است. M102 دارای خطوط گرد و غبار تاریک و قرمز در کناره‌ها و ستاره‌های آبی درخشان در قرص خود است. در تصویری از تلسکوپ هابل، ستارگان آبی جوانی در صفحه نازک کهکشانی فراتر از غبار قابل مشاهده هستند. شواهد نشان می‌دهد که کهکشان کشیده در طی میلیارد سال گذشته کهکشان‌های کوچک تری را بلعیده است که منجر به جریان‌هایی از ستاره‌های کم نور و غبار تاریک اطراف شده است. کهکشان‌های دیسکی به دلیل برخورد گاز در درون خود با چرخش به دور مرکز ثقل نازک می‌شوند. کهکشان کشیده در فاصله 50 میلیون سال نوری از ما در صورت فلکی دراکو قرار دارد.

تصاویر نجومی ۱۶ اسفند (۶ مارس)

تیم خبری علوم ورزشی

نویسنده‌ی ورزشی با تمرکز بر راهنمایی‌های تمرینی و بهبود عملکرد ورزشی. با به اشتراک گذاری تکنیک‌ها و استراتژی‌های موثر در ورزش، هدفمندی خود را در بهبود عملکرد ورزشی خوانندگان قرار می‌دهم. همراهی با من را بپذیرید و به جزئیات هیجان‌انگیز دنیای ورزش بپردازید.
دکمه بازگشت به بالا