اقتصادی

برای مردمی کردن اقتصاد، بخش تعاون از بخش خصوصی ارجح تر است

یومیر/مرکزی استاندار مرکزی گفت: برای مردمی شدن اقتصاد قطعا بخش تعاونی ارجح تر از بخش خصوصی است.

در 21 شهریور 1401 در هفدهمین جشنواره تعاونی های برتر و چهاردهمین مراسم تجلیل از کارآفرینان برتر استان مرکزی، دکتر فرزاد مخلص الائمه به منویات مقام معظم رهبری در خصوص درمان مشکلات کشور با تحقق اقتصاد مقاومتی، اظهار داشت: اقتصاد دانش بنیان و اقتصاد مردمی از ارکان تحقق آن اقتصاد مقاومتی است.

وی افزود: در اقتصاد دانش بنیان به عنوان یکی از ارکان اقتصاد مقاومتی اتفاقات مثبتی رخ داده است، هرچند سهم استان مرکزی در تعداد بنگاه های دانش بنیان سهم خوبی نیست، اما در مجموع کشور دارای گام خوبی در جهت اقتصاد دانش بنیان برداشته است. .

مخلص الائمه تصریح کرد: برای رواج بخشیدن به اقتصاد، بخش تعاونی ارجح تر از بخش خصوصی است و نقش موثری در ثبات اقتصاد کشور دارد.

وی با بیان اینکه بخش تعاونی هنوز نتوانسته بخش زیادی از مردم و عموم جامعه را در اقتصاد کشور دخیل کند، گفت: وقتی ناکارآمدی را در کشور می بینید مقصر اصلی ساختار است، شکل گیری را شاهد بوده ایم. . انحلال و ادغام بخش تعاون با کار و رفاه اجتماعی و به طور کلی بخش تعاون در وزارت کار برجسته نیست.

استاندار مرکزی با تاکید بر اینکه بخش تعاون باید به عنوان عاملی پویا برای اقتصاد ملی کشور نگاه شود، ایجاد معاونت در وزارتخانه ها را راهکار تحرک در بخش تعاون دانست و گفت: ساختاری در بخش تعاونی وجود ندارد. بخش تعاونی کشوری که از بخش تعاونی حمایت می کند و امیدواریم با اصلاح ساختار در این زمینه در بخش تعاون رشد و شکوفا شویم و سند تحول بخش تعاون عملیاتی شود.

وی بیان کرد: استان مرکزی آمادگی دارد بسیاری از فعالیت ها را به بخش تعاونی واگذار کند و باید از سوی تعاونی ها و استان همکاری صورت گیرد.

13 تعاونی در استان مرکزی افتتاح شد

به گزارش یومیر، مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان مرکزی در این آیین با اشاره به اینکه هفته تعاون ارزش های مشارکت و وحدت و مسئولیت اجتماعی را احیا می کند، اظهار کرد: تعداد تعاونی های ثبت شده در سطح عالی کشور است. سامانه تعاونی در استان 124 تعاونی وجود دارد که نسبت به سال گذشته 65 درصد رشد داشته است.

جمشید امید افزود: تعداد کارآفرینان ثبت نام شده در انجمن کارآفرینان برتر با 40 درصد افزایش نسبت به سال گذشته به 102 نفر رسید.

وی با بیان اینکه 13 تعاونی و 5 کارآفرین با بررسی و ارزیابی عنوان برترین های استان را کسب کردند و شایسته تقدیر شدند، گفت: در هفته تعاون سال 1401، 13 تعاونی با 958 عضو با سرمایه گذاری 1790 میلیاردی به بهره برداری رسید. ریالی 351 فرصت شغلی ایجاد کردند.

مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان مرکزی با اشاره به اینکه استان مرکزی دارای 8562 تعاونی است، گفت: از این تعداد 661 تعاونی منحل شده، 2361 تعاونی فعال، 2416 تعاونی غیرفعال و 424 تعاونی راکد هستند. تعاونی های سهامی دارای 998 هزار و 253 عضو هستند که 22 هزار و 426 فرصت شغلی ایجاد کرده اند.

در این مراسم عبدالله کاظمی نماینده تعاونی های استان و خلیلی رئیس کانون کارفرمایان استان مسائل و مشکلات موجود در تعاونی ها را مطرح کردند و در نهایت از تعاونی ها و کارآفرینان برتر استان تجلیل شد. .

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا