اجتماعی

باید برای هر حادثه طبیعی آمادگی داشته باشیم

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان اینکه ما باید برای سیلاب و هر حادثه طبیعی دیگر آمادگی داشته باشیم، گفت: نباید تصور کنیم که خطری وجود ندارد، اما نباید جامعه را نگران کنیم. باید به جامعه آرامش دهیم.

به گزارش یومیر، محمدحسن نامی در پنجمین جلسه ستاد مدیریت بحران شهر تهران که عصر امروز با حضور شهردار تهران، رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران، مدیرکل هواشناسی تهران و نمایندگانی از فرمانداری، پلیس، هلال احمر و … برگزار شد، گفت: برای این که ما در برابر مخاطرات متعدد اعم از حوادث طبیعی و مخاطرات انسان‌ساز آماده باشیم، باید مرتب برنامه‌ریزی و تمرین کنیم. باید این تمرین‌ها موجب ارتقاء آگاهی و آمادگی جامعه شود. 

وی با بیان اینکه یکی از مخاطراتی که کشور را تهدید می‌کند، سیلاب است، گفت: سیلاب ناشی از به هم خوردن تعادل محیط زیست است. ما باید برای سیلاب و هر حادثه طبیعی دیگر آمادگی داشته باشیم و تصور نکنیم که خطری وجود ندارد، اما نباید جامعه را نگران کنیم. باید به جامعه آرامش دهیم.

نامی به روند بارندگی در کشور نیز اشاره کرد و گفت: ما روند بارندگی را در کشور و همچنین در پیوستگی با استان‌های همجوار کشورهای همسایه نیز بررسی کردیم و این روند با کشورهای اطراف خیلی تفاوت نداشت و برخی از ادعاهای مطرح شده نیز هیچکدام ثابت نشد.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به امکان وقوع ۳۲ مخاطره طبیعی در کشورمان گفت: در برابر مخاطراتی مانند بیابان‌زایی و چالش‌هایی از این دست باید پیش‌بینی انجام شود. اما به طورکلی دو مخاطره عمده ما سیل و زلزله است که همواره باید در برابر آن آماده باشیم. در مورد زلزله نیاز به این وجود دارد که سازه‌ها محکم ساخته شوند تا زلزله دیگر بلا نباشد و یک پدیده طبیعی باشد، ما باید به این مرحله برسیم.

نامی با بیان اینکه در قانون مدیریت بحران به موضوع آمادگی توجه ویژه شده است، به موضوع اسکان اضطراری نیز اشاره کرد و گفت: هر جا امکان اسکان مردم وجود دارد باید آب و برق و سرویس بهداشتی و حمام آن تامین شود. مانور اسکان اضطراری که در تهران برگزار شد، مانور خوبی بود که جای تشکر دارد. ما باید مانورها را افزایش دهیم و در سطح محلات و نواحی شهری هم آن را پیگیری کنیم، شهرداران مناطق باید به این موضوع دقت کنند.

وی در پایان بر ضرورت لایروبی رودها و روددره‌ها، توجه به بافت‌های فرسوده، تامین پدهای فرود هلی‌کوپر، ایجاد شماره واحد، برگزاری مانور جامعه آبرسانی در شهر تهران، تخلیه رسوبات سیل‌های گذشته به ویژه در ورودی سازه‌های تقاطعی و … تاکیدکرد و گفت که باید آمادگی در برابر مخاطرات را داشته باشیم.

باید برای هر حادثه طبیعی آمادگی داشته باشیم
جلسه مدیریت بحران تهران | عکس: مهدی اقمشه

انتهای پیام

بخش مطالب اجتماعی

پژوهشگر جامعه‌شناسی با تمرکز بر مسائل تربیتی و آموزشی در جامعه.
دکمه بازگشت به بالا