اجتماعی

باران و رعد و برق در جنوب کشور/ از سفر غیرضروری خودداری کنید

سازمان هواشناسی نسبت به بارش باران و وقوع رعد و برق در سه استان جنوبی کشور و آبگرفتگی معابر همچنین افزایش ارتفاع موج تا ۱.۶ متر در خلیج فارس هشدار داد.

به گزارش یومیر سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی‌رنگ آورده است: طی یکشنبه (۳۰ مهرماه) بارش باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت در دامنه و ارتفاعات در سیستان و بلوچستان، نیمه شرقی هرمزگان و جنوب کرمان پیش‌بینی می‌شود.

در این شرایط جوی اختلال در سفرهای بین شهری، سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌ها، آبگرفتگی معابر، وزش باد شدید موقت، صاعقه، خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها، تابلوهای تبلیغاتی و شکستن درختان کهنسال، اختلال در ناوگان حمل و نقل عمومی و خسارت به محصولات باغی و زراعی دور از انتظار نیست بنابراین سازمان هواشناسی نسبت به اجتناب از سفرهای غیر ضروری، پرهیز از تردد و اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، عدم فعالیت‌های کوهنوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها توصیه می‌کند.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ آورده است: از پیش از ظهر تا شب دوشنبه (اول آبان‌ماه) افزایش سرعت وزش بیشینه باد تا ۲۶ نات و افزایش بیشینه امواج بین ۱.۲متر تا ۱.۶ متر در مناطق ساحلی و به‌ویژه مناطق فراساحل استان بوشهر در خلیج فارس پیش‌بینی می‌شود.

در این شرایط جوی غرق شدن شناگران، پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس‌های پرورش ماهی، اختلال در ترددهای دریایی، شناورهای سبک و فعالیت‌های تفریحی، ایجاد اختلال در فعالیت‌های فراساحل و سکوهای نفتی در فراساحل دور از انتظار نیست بنابراین ممنوعیت و محدودیت فعالیت های تفریحی، شنا ، شیلاتی و تردد شناورهای سبک و تفریحی، اتخاذ محدودیت و تمهیدات لازم جهت تردد ایمن شناورها و اتخاذ تمهیدات لازم جهت فعالیت‌های فراساحل و سکوهای نفتی توصیه می‌شود.

به گزارش یومیر در هشدار نارنجی ‌رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود.

هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

انتهای پیام

بخش مطالب اجتماعی

پژوهشگر جامعه‌شناسی با تمرکز بر مسائل تربیتی و آموزشی در جامعه.
دکمه بازگشت به بالا