علمی و پزشکی

اگر این مشکلات را دارید پروتئین بدن تان کم است

آفتاب‌‌نیوز :

پروتئین بلوک سازنده عضلات، پوست، آنزیم‌ها و هورمون‌ها است و نقش اساسی در تمام بافت‌های بدن ایفا می‌کند. امروزه منابع مختلف پروتئین در دسترس هستند و بیشتر غذا‌ها نیز مقدار پروتئین قابل قبولی در خود دارند. با این حال، برخی از افراد ممکن است هنوز دچار کمبود پروتئین باشند. کمبود پروتئین می‌تواند تقریباً بر تمام جنبه‌های عملکرد بدن تأثیر بگذارد و با علائم زیادی همراه باشد. برخی از نشانه‌های کمبود پروتئین عبارتند از:

۱) اغلب مریض می‌شوید

اگر زود به زود بیمار می‌شوید، ممکن است به این معنی باشد که سیستم ایمنی بدن شما به دلیل عدم دریافت پروتئین کافی، پایین‌تر از حد مطلوب عمل می‌کند. بسیاری از افراد نمی‌دانند که آنتی‌بادی‌ها یا مولکول‌های موجود در سیستم ایمنی که با بیماری‌ها مبارزه می‌کنند، پروتئین هستند. سیستم ایمنی بدون دریافت پروتئین کافی نمی‌تواند از خود در برابر بیماری دفاع کند.

۲) بیشتر اوقات خسته‌اید

در شرایطی که پروتئین کافی مصرف نکنید، بدن شروع به تجزیه توده عضلانی می‌کند تا نیاز‌های پروتئینی خود را تأمین کند. با تحلیل عضلات، بدن ضعیف می‌شود و شما دائماً احساس خستگی می‌کنید. اگر اغلب این شرایط را دارید، بد نیست پروتئین مصرفی خود را افزایش دهید.

۳) نوسانات خلقی را تجربه می‌کنید

نوسانات خلقی می‌تواند یک شاخص ظریف از کمبود پروتئین باشد که بر تولید انتقال‌دهنده‌های عصبی تأثیر می‌گذارد. انتقال‌دهنده‌های عصبی مواد شیمیایی هستند که امکان ارتباط بین سلول‌های مغز را برای خلق و خوی متعادل فراهم می‌کنند. کمبود پروتئین می‌تواند منجر به مصرف بیش از حد کربوهیدرات‌ها شود و این کاهش قند خون می‌تواند باعث شود که خلقتان تنگ شود. پروتئین همچنین برخی از انتقال‌دهنده‌های عصبی را در مغز می‌سازد که خلق و خو را کنترل می‌کنند. وقتی پروتئین مصرفی کم باشد، دچار نوسانات خلقی خواهید شد.

۴) مو‌ها و ناخن‌های ضعیفی دارید

مو و ناخن از کراتین (نوعی پروتئین) تشکیل شده است. وقتی مصرف پروتئین کم باشد، بدن نمی‌تواند کراتین کافی برای رشد، استحکام و نگهداری مناسب مو و ناخن تولید کند. مو، پوست و ناخن با کلاژن و کراتین که هر دو پروتئین هستند، سلامت خود را حفظ می‌کنند. مصرف پروتئین کافی در رژیم غذایی، مو‌ها را درخشان، ناخن‌ها را قوی و پوست را لطیف نگه می‌دارد.

۵) همیشه گرسنه‌اید

پروتئین سیرکننده‌ترین درشت مغذی است و تا حد قابل توجهی از گرسنگی‌های زودهنگام جلوگیری می‌کند. ترکیب پروتئین در بیشتر وعده‌های غذایی و میان‌وعده‌ها یک استراتژی عالی برای حفظ احساس سیری در طول روز است. سعی کنید پروتئین، چربی و کربوهیدرات را باهم برای یک وعده غذایی کامل یا میان‌وعده مصرف کنید.

۶) کم‌خونی دارید

در حالی که کم‌خونی در پی کمبود آهن پیش می‌آید، ممکن است ناشی از عدم دریافت پروتئین کافی در رژیم غذایی نیز باشد. هموگلوبین، که برای انتقال اکسیژن ضروری است، برای سنتز به پروتئین متکی است. مصرف غذا‌های غنی از پروتئین به صورت مداوم و روزانه می‌تواند به رفع کمبود آهن و متعاقباً جبران کمبود پروتئین کمک کند.

۷) توده عضلانی ضعیفی دارید

هرچند از دست دادن توده عضلانی، با افزایش سن، یک فرآیند طبیعی است، اما این اتفاق می‌تواند نشان‌دهنده کمبود پروتئین باشد. تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف ۲۵ تا ۳۰ گرم پروتئین با کیفیت بالا در طول روز، راه مناسبی برای ساخت و حفظ توده عضلانی است.

دکمه بازگشت به بالا