علمی و پزشکی

اطلاعاتی که قبل از مرگ ونرا از زهره به زمین فرستاده شد!

5 ژانویه 1969، کاوشگر ونرا 5 اتحاد جماهیر شوروی به سمت زهره پرتاب شد تا داده‌های جوی را به‌دست آورد.

ونرا نام مجموعه‌ کاوشگرهای فضایی بود که اتحاد جماهیر شوروی در سال‌های 1961 تا 1984 برای جمع‌آوری اطلاعات مربوط به سیاره زهره به فضا پرتاب کرد.

16 کاوشگر به‌سوی این سیاره پرتاب شدند که از بین آن‌ها دو کاوشگر اول حتی نتوانستند از سطح زمین خارج شوند. ونرای هفتم، اولین کاوشگر از این سری بود که برای فرودی نرم طراحی شد. ونرای چهارم نیز توانست اولین تصاویر و اطلاعات را به دانشمندان روسی مخابره کند.

اطلاعاتی که قبل از مرگ ونرا از زهره به زمین فرستاده شد!

برنامه ونرا چند دستاورد بزرگ در زمینه کاوش در فضا ایجاد کرد و درواقع از اولین دستگاه‌های ساخت انسانی بود که وارد جو سیاره دیگری شد.

با توجه به شرایط و سطح شدیداً ناهموار زهره، تمام این سطح‌نشین‌ها تنها برای دقایقی یا حداکثر ساعاتی دوام می‌آوردند. ابزارها در هر مأموریت‌ ونرا متفاوت بودند، اما همه آن‌ها شامل دوربین‌ها و تجهیزات تجزیه‌وتحلیل جوی و خاک می‌شدند.

ونرا 5 در بدو ورودش به زهره، یک کپسول به وزن 405 کیلوگرم و حاوی ابزار علمی را از خود خارج کرد. در حین فرود به سمت سطح زهره، چتر نجاتی باز شد تا سرعت فرود را کاهش دهد.

فضاپیما پیش‌ از آنکه از پای درآید درحالی‌که کپسول از چتر نجات معلق بود، اطلاعات مربوط به جو زهره را به مدت 53 دقیقه به زمین مخابره کرد.

227227

تیم تحریریه علمی پزشکی

من به عنوان یک نویسنده علمی و پزشکی، تمام تلاشم را می‌کنم تا با ارائه مطالبی قابل فهم و مفید، به شما در درک بهتر مسائل سلامتی کمک کنم و راهنمایی‌های لازم را ارائه دهم تا بهترین اقدامات را در این زمینه انجام دهید.
دکمه بازگشت به بالا