استان ها

آغاز عملیات اجرایی ناحیه تخصصی صنایع دستی کشور در شیراز

یومیر/فارس مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس از آغاز عملیات اجرایی ناحیه تخصصی صنایع دستی کشور در شیراز همزمان با سفر رئیس جمهور به این استان خبر داد.

به گزارش یومیر به نقل از روابط عمومی شرکت شهرک‌های صنعتی فارس، سیدمصطفی هاشمی امروز، ۱۹ مهرماه از بهره‌برداری از ۲۰ طرح زیرساختی و صنعتی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان با اعتبار ۷۵۰۰میلیارد ریال  همزمان با دور دوم سفر رئیس جمهور به استان فارس خبر داد.

وی تصریح کرد: علاوه بر این طرح‌ها که آماده بهره‌برداری است، عملیات اجرایی ناحیه تخصصی صنایع دستی شیراز و ۱۰ طرح زیرساختی نیز آغاز خواهد شد.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس افزود: این طرح‌ها شامل ۴ طرح بزرگ صنعتی و ۱۶ طرح زیرساختی است که در شهرستان‌های استان آماده افتتاح و بهره‌برداری است.

هاشمی با بیان اینکه ۵ طرح بزرگ صنعتی با سرمایه‌گذاری  ۷۰۰۰ میلیارد ریال و اشتغال ۲۰۰ نفر آماده افتتاح هستند، گفت: این طرح‌ها شامل شرکت امیا پارس تولید کننده پودر میکرونیزه با ظرفیت تولید ۲۰۰ هزارتن درسال و اشتغال ۵۰ نفر با سرمایه‌گذاری ۱۰۰۰میلیارد ریال در ناحیه صنعتی تنگ حنا نی‌ریز، شرکت ایمن جام الماس پارس با ظرفیت تولید سالانه ۳۰۰۰ تن شیشه سکوریت و نشکن، اشتغال ۲۵ نفر و سرمایه‌گذاری ۵۰۰ میلیارد ریال در شهرک صنعتی بزرگ شیراز، شرکت دیرگداز آنلاین آریان با ظرفیت تولید سالانه۱۲۰۰۰تن فیوز منیزیت و ۳۰۰۰ تن کلسینه تولید که مواد اولیه آجرهای نسوز هستند، با اشتغال ۵۵  نفر و سرمایه‌گذاری۴۵۰۰میلیارد ریال در شهرک صنعتی سروستان، شرکت لوله‌های صنعتی فراپایه دالین با ظرفیت سالانه ۱۲ هزار تن انواع لوله کامپوزیت پلیمری و ظرفیت سالانه ۴۸۰۰تن اتصالات پلیمری با سرمایه‌گذاری ۱۰۰۰ میلیارد ریال و اشتغال ۷۰ نفر در شهرک صنعتی غیردولتی کامپوزیت سازه ماندگار در شهرستان سپیدان است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس در ادامه با اشاره به آماده بودن ۱۶طرح زیرساختی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی با اعتبار  ۴۰۰میلیارد ریال گفت: همه این طرح‌ها در دولت سیزدهم اجرایی شده و آماده افتتاح است.

هاشمی از مهم‌ترین این طرح‌ها را  احداث نیروگاه خورشیدی ۵ کیلوواتی شهرک صنعتی بزرگ شیراز، تکمیل شبکه فیبر نوری فاز ۵ شهرک شیراز، تکمیل شبکه فشار متوسط داخل شهرک لار، اجرای شبکه توزیع آب و حفاظ پل جاده دسترس ناحیه صنعتی چنارشاهیجان، زیرسازی، روسازی، جدول‌گذاری، دال‌گذاری و احداث کانال هدایت سیلاب شهرک ارسنجان، تکمیل جدول‌گذاری و روسازی آسفالت فاز توسعه شهرک بزرگ شیراز، اجرای خط انتقال آب و شبکه توزیع آب فاز عملیاتی شهرک میمند و زیرسازی و جدول‌گذاری شهرک زرین دشت اعلام کرد و گفت: علاوه بر این، همزمان با دور دوم سفر رئیس جمهور عملیات اجرایی ۶ طرح زیرساختی با اعتبار ۱۰۰۰میلیارد ریال نیز آغاز می‌شود.

وی در ادامه از آغاز عملیات اجرایی و کلنگ‌زنی نخستین شهرک تخصصی صنایع دستی کشور در شیراز  خبر داد و گفت: این ناحیه صنعتی در اراضی به مساحت ۴۰ هکتار در شمال غرب شیراز ایجاد می‌شود.

هاشمی اظهار کرد: ایجاد شهرک تخصصی صنایع دستی دارای مصوبه سال ۱۳۹۶ از هیئت وزیران است که پس از ۱۵سال وقفه، پیگیری ایجاد آن از ابتدای سال ۱۴۰۱ در دستور کار شرکت شهرک‌های صنعتی فارس قرار گرفت و سرانجام با پیگیری‌ها و رایزنی‌های انجام شده در مجاورت نمایشگاه‌های بین‌المللی فارس شناسایی و استعلامات تاییدیه کارگروه امور زیربنایی و شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان اخذ شد.

مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس تصریح کرد: این ناحیه صنعتی قابلیت استقرار بیش از ۳۰۰ واحد صنایع دستی در قالب غرفه‌ها و کارگاه‌های تولیدی با اشتغال بالغ بر ۱۵۰۰ نفر را خواهد داشت. علاوه بر این ایجاد ناحیه صنعتی صنایع دستی در شیراز با توجه به پتانسیل‌ها و نقاط قوت کلان شهر شیراز در خصوص جاذبه‌های صنایع دستی و گردشگری نیز باشد.

هاشمی اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شود که هزینه‌ای افزون بر ۱۰ هزار  میلیارد ریال جهت اجرا و تکمیل زیرساخت‌های  این ناحیه صنعتی هزینه شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا