بین الملل

آب و حکمرانی آب در فرهنگ و تمدن ایران و سرزمین‌های همجوار

برگزاری سومین همایش دوسالانه بین‌المللی انجمن علمی باستان‌شناسی ایران؛

آب و حکمرانی آب در فرهنگ و تمدن ایران و سرزمین‌های همجوار

«سومین همایش دوسالانه بین‌المللی انجمن علمی باستان‌شناسی ایران، آب و حکمرانی آب در فرهنگ و تمدن ایران و سرزمین‌های همجوار» توسط انجمن علمی باستان‌شناسی ایران با همکاری پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری ۷ و ۶ خردادماه سال ۱۴۰۳ در باغ‌شهر تاریخی نطنز برگزار می‌شود.

به گزارش گروه پژوهش خبرگزاری علم و فناوری آنا، همزمان با برپایی این رویداد علمی که دو روز ادامه خواهد داشت، پس از مراسم افتتاحیه و رونمایی از کتاب «آب و مردم‌شناسی نطنز» در نشست ویژه همایش اساتید، حکمت‌الله ملاصالحی، علی‌اصغر سمسار، محمد سعید جانب الهی و نادر کریمیان سردشتی سخنرانی می‌کنند. در ادامه نیز در پنج پنل تخصصی محورهای همایش در قالب سخنرانی‌های تخصصی توسط محققان، متخصصان و پژوهشگران بررسی خواهد شد.

سومین همایش بین‌المللی انجمن علمی باستان‌شناسی ایران که در حقیقت ترکیب تجربه جامعه محلی با دانش جامعه علمی و دانشگاهی است، با همکاری شماری از نهادها و دانشگاه‌های ایرانی و خارجی از جمله پژوهشکده باستان‌شناسی، موزه ملی ایران، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه هنر اصفهان، دانشگاه هنر شیراز، دانشگاه رازی کرمانشاه، دانشگاه لرستان، مرکز بین‌المللی قنات و سازه‌های تاریخی آبی، دانشگاه ساپینزا ایتالیا، دانشگاه بین‌المللی گردشگری و میراث‌فرهنگی راه ابریشم در سمرقند ازبکستان، دانشگاه سلیمانی عراق و با دبیری علمی سعید امیرحاجلو و ذات‌الله نیکزاد و دبیری اجرایی بهمن رحیمی برگزار خواهد شد.

حکمرانی آب در فرهنگ و تمدن ایران و سرزمین‌های همجوار، میراث آبی و نقش آن در توسعه پایدار، کاریز (قنات) و نقش آن در توسعه جوامع از گذشته تا حال، آب و نقش آن ‌در فرهنگ و تمدن ایران و سرزمین‌های همجوار، آب، کشاورزی، سیاست، اقتصاد و تجارت در ایران و سرزمین‌های همجوار، دانش بومی و نقش آن در مهار، استحصال، ذخیره و توزیع آب، آب و دین، فرهنگ شفاهی و میراث ناملموس ( ‌اسطوره، نمادها و آیین‌ها و… ) و چالش‌های آب و میراث در خطر محورهای این همایش هستند.

آب و حکمرانی آب در فرهنگ و تمدن ایران و سرزمین‌های همجوار

برنامه «سومین همایش دوسالانه بین‌المللی انجمن علمی باستان‌شناسی ایران، آب و حکمرانی آب در فرهنگ و تمدن ایران و سرزمین‌های همجوار» به صورت همزمان از تلویزیون اینترنتی پژوهشگاه به آدرس tv.richt.ir پخش می‌شود.

 

دکمه بازگشت به بالا